Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare centrala termica apar...

samsung Xcover 5 Nu mai vrea

Telefon de budget pentru filme 10...

Recomandare serviciu / firma recu...
 La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?

La multi ani @Constantin si Elena...

La mulți ani @Ion_Bumbu!
 Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...
 Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...
 

Ce DVD Recorder standalone recomandati ?

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
199 răspunsuri în acest subiect

#1
mgh

mgh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 116
  • Înscris: 29.12.2004
Vreau sa-mi iau un DVD recorder standalone care sa aiba tuner si iesire de sunet 5.1. Am gasit pe net urmatoarele variante:

http://www.emag.ro/d...r128--pDVD-R128
916 RON

http://www.cdv.ro/noutati/47_9_5.php
547 RON

http://www.flamingo....dus.asp?id=8120
929,1 RON

Garantia e cam la fel, functiile sunt cam la fel, pretul difera destul de mult, la fel si brandul :(

Intrebarea e: a luat cineva un recorder CDV pana acum si cum functioneaza? Ma intreb daca merita sa dau cateva milioane in plus ca sa iau un brand name care poate face acelasi lucru...
Ce ma intereseaza pe mine in mod special e sa pot inregistra de pe televizor sau din alte surse pe dvd (ex. de pe un video).

Daca a mai luat cineva unul din aceste modele sau ceva similar de la acesti producatori sau stie un model asemanator pls comment (asap ca vreau sa-mi iau ceva saptamana viitoare pana plec in concediu :) )

#2
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 16.545
  • Înscris: 01.12.2002
Nu te grabi. Bune banii la ciorap si lasa-l acasa cand pleci in concediu. Cand revii vezi daca intre timp au mai aparut si alte modele si comentariile de pe aici. Vacanta placuta!

enjoy,
Mtz

#3
mgh

mgh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 116
  • Înscris: 29.12.2004
Pai ar fi util tocmai in concediu :) Nu ca nu-l voi folosi si dupa aceea :D
Oricum mai am pana vineri sa ma decid.

PS: ce frumos ar fi sa gasesc un model pe care sa-l poti programa prin internet. si cu magazie de schimbat DVD-uri... :w00t:  si sa coste cat CDV-ul ala :naughty:

Editat de mgh, 25 iunie 2006 - 19:57.


#4
van den plas

van den plas

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 241
  • Înscris: 09.02.2004
" Nu da banii pe prostii, ia bomboane la copii." Ieri la Selgros Pantelimon am vazut ca aveau PYE PRV645 la 237 lei si un Bush pe la 250 lei.  :coolspeak:  Daca te sperie sa cumperi un produs "no name", afla ca PYE este o marca a concernului Philips, iar produsul de mai sus este un Philips 610, fabricat in Ungaria. Daca vrei un aparat care sa aiba si intrare i-link, gasesti la Metro un Vortex cu numai 380 lei. Se pare ca preturile sunt in cadere libera si cel mai bine ar fi sa urmezi sfatul lui Mtz.

#5
Manu72

Manu72

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 115
  • Înscris: 05.05.2006
Daca vrei sa il iei pentru inregistrat de pe TV iti recomand sa te gandesti la unul cu HDD (marimea nu conteaza, oricum sub 80 GB nu gasesti, pe care poti pune aproape 30 h la calitate buna)... Nu de alta, dar o sa fii frustrat cand iti pune emisiunea pe DVD cu reclame cu tot, reclame care cu functiile de editare de la cele cu HDD se pot scoate asaaa frumos si usor... A, si i-link-ul e obligatoriu daca ai camcorder dv...

Editat de Manu72, 26 iunie 2006 - 11:21.


#6
mgh

mgh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 116
  • Înscris: 29.12.2004

 Manu72, on Jun 26 2006, 11:19, said:

Daca vrei sa il iei pentru inregistrat de pe TV iti recomand sa te gandesti la unul cu HDD (marimea nu conteaza, oricum sub 80 GB nu gasesti, pe care poti pune aproape 30 h la calitate buna)... Nu de alta, dar o sa fii frustrat cand iti pune emisiunea pe DVD cu reclame cu tot, reclame care cu functiile de editare de la cele cu HDD se pot scoate asaaa frumos si usor... A, si i-link-ul e obligatoriu daca ai camcorder dv...

@van Interesant PYE-ul dar nu are dv-in si nu scrie si pe dvd-r/-rw. de vortex mai caut pe net sa vad daca gasesc ceva.
@manu: apropo de hdd: daca scriu pe dvd-rw/+rw nu pot sa editez ca si pe hdd?

#7
van den plas

van den plas

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 241
  • Înscris: 09.02.2004
De ce te deranjeaza ca nu scrie pe dvd - ? Banuiesc ca nu ai acasa un stoc de asemenea dvd-uri pe care sa le utilizezi.
  Pt. Vortex, cauta modelul DR207. Poti accesa si site-ul producatorului, VTREK.

#8
mgh

mgh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 116
  • Înscris: 29.12.2004

 van den plas, on Jun 26 2006, 12:39, said:

De ce te deranjeaza ca nu scrie pe dvd - ? Banuiesc ca nu ai acasa un stoc de asemenea dvd-uri pe care sa le utilizezi.
  Pt. Vortex, cauta modelul DR207. Poti accesa si site-ul producatorului, VTREK.

Intamplator chiar am acasa vreo 2 cutii de dvd-r dar nu e o problema asta pentru ca le folosesc pe computer. dvd+r insa nu prea am vazut cand am mai cumparat si nu stiu daca au acelasi pret si se gasesc usor.

merci pt site acum ma uit. nu m-am prins inca daca Vortexul asta daca are si iesire de sunet 5.1 ca vad ca la producator zice ca scrie si pe + si pe - desi aici (http://forum.softped...howtopic=103254) zice ca scrie doar pe +...

#9
Manu72

Manu72

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 115
  • Înscris: 05.05.2006
mgh, nu ma pricep atat de bine incat sa iti raspund la intrebare, dar am asa un feeling ca nu poti face asa usor editare direct pe dvd-rw ca pe hdd; poate chiar deloc... dar nu ma pronunt absolut, las pe altii care stiu sa raspunda aici... Adica se pune problema aici de taiere de fisiere in bucati si recompunerea lor ulterioara, si nu stiu cum faci asta direct pe dvd-rw... ai nevoie de mai mult spatiu, as zice...
Pe de alta parte, dvd+r-urile sunt cel putin la fel de raspandite ca si -r-urile, daca nu cumva chiar mai raspandite, printre altele fiindca stau mai bine din punct de vedere al compatibilitatii cu cele mai multe aparate standalone; pe de alta parte nu necesita o initializare (care dureaza neplacut de mult) ca in cazul -r. Daca tii insa la acest aspect, cauta-ti pur si simplu un aparat care sa scrie in ambele formate. Recorderul meu de exemplu (Grundig GDR 5530 Hdd 80) scrie si +r/rw, si -r/rw.

#10
mgh

mgh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 116
  • Înscris: 29.12.2004

 Manu72, on Jun 26 2006, 13:24, said:

mgh, nu ma pricep atat de bine incat sa iti raspund la intrebare, dar am asa un feeling ca nu poti face asa usor editare direct pe dvd-rw ca pe hdd; poate chiar deloc... dar nu ma pronunt absolut, las pe altii care stiu sa raspunda aici... Adica se pune problema aici de taiere de fisiere in bucati si recompunerea lor ulterioara, si nu stiu cum faci asta direct pe dvd-rw... ai nevoie de mai mult spatiu, as zice...
Pe de alta parte, dvd+r-urile sunt cel putin la fel de raspandite ca si -r-urile, daca nu cumva chiar mai raspandite, printre altele fiindca stau mai bine din punct de vedere al compatibilitatii cu cele mai multe aparate standalone; pe de alta parte nu necesita o initializare (care dureaza neplacut de mult) ca in cazul -r. Daca tii insa la acest aspect, cauta-ti pur si simplu un aparat care sa scrie in ambele formate. Recorderul meu de exemplu (Grundig GDR 5530 Hdd 80) scrie si +r/rw, si -r/rw.

Am gasit si modele cu HDD dar pretul e destul de mare si nu anticipez sa il folosesc atat de des incat sa merite investitia. As ramane la un recorder cu iesire 5.1 (pentru vazut dvd-uri, boxe 5.1 am deja Creative) + sa scrie si pe + si pe - si sa aiba tuner ca sa-l pot programa+sa pot conecta camera video la el. Daca intruneste aceste conditii sunt happy.

...aaaa plus chestia aia cu programarea prin internet... :worthy: oare o exista asa ceva?

#11
mirceamaiu

mirceamaiu

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 4
  • Înscris: 13.06.2006
Eu ti-as sugera un Panasonic DMR-ES15 pe care l-a avut Carrefour, la oferta, la 10 milioane, dar care din cate stiu se mai gaseste la Altex DME-ES10 tot pana-n 10 milioane.
Avantajul la aceste modele  este ca poate inregistra pe DVD-RAM, cu care se poate lucra mult mai usor: (permite stergerea fara formatare de mii de ori) si are o calitate mult mai buna inregistrarea chiar la 8 ore/dvd-ram

#12
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.861
  • Înscris: 25.01.2002
@mirceamaiu
dar ce mai conteaza ca eu (si cred ca nu sint singurul) nici macar nu am vazut cum arata un disc dvd-ram, mai ales ca panasonicul ala poate sa-l scrie :)
argumentul asta ma lasa rece :)
oricum, pentru banii aia, gasesti no-name-uri cu intrare dv-in!


@mgh
tu acum ce vrei? sa-ti zicem "ia-l pe ala"? "ba nu, ia-l pe celalalt!" hmmmm... nu ceri prea mult? ai acces la specificatiile fiecaruia... ia 2-3 discuri de proba si alege odata! altfel vei avea surpriza sa nu le mai gasesti :)

#13
mgh

mgh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 116
  • Înscris: 29.12.2004
Eu vroiam sa stiu daca cineva are unul din aceste modele si daca e multumit de ele. Azi am comandat CDV-ul si maine (sau poate chiar azi?!) ar trebui sa vina. Dupa ce ajunge va anunt cum e (daca e cineva interesat :) )

Si daca nu-mi place pot sa-l returnez, conform legii comertului electronic :D

Editat de mgh, 27 iunie 2006 - 13:45.


#14
cata73

cata73

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 273
  • Înscris: 19.10.2004
sa spui cum e...ca ma bate gandul, dar as astepta sa apara unul care inregistreaza mpeg4 (divx), ca incape mai mult pe un dvd...

#15
mgh

mgh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 116
  • Înscris: 29.12.2004

 cata73, on Jun 27 2006, 15:06, said:

sa spui cum e...ca ma bate gandul, dar as astepta sa apara unul care inregistreaza mpeg4 (divx), ca incape mai mult pe un dvd...

A VENIT! (spuneau ei ca uneori livreaza si in aceeasi zi dar am aflat ca baietii sunt la doua strazi de mine asa ca am avut si noroc :)). Ma pun pe el sa vad ce si cum.

#16
mgh

mgh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 116
  • Înscris: 29.12.2004

 mgh, on Jun 27 2006, 17:30, said:

A VENIT! (spuneau ei ca uneori livreaza si in aceeasi zi dar am aflat ca baietii sunt la doua strazi de mine asa ca am avut si noroc :)). Ma pun pe el sa vad ce si cum.

So.. am terminat in sfarsit de montat cablaria si de puricat noua jucarie.

Aparatul vine in cutie doar cu un cablu cu 3 fire cu mufe RCA (alb rosu galben) dar cum eu vroiam sunet 5.1 am cumparat inca doua cabluri cu 2 fire (o mufa alba si una rosie) + un cablu de TV signal out ca sa ajunga semnal si in mufa de antena a televizorului.

Programarea canalelor TV a fost simpla. E in mod automat si ulterior poti sa faci fine tuning. Cred ca se pot programa si manual dar nu sunt sigur cum.

O chestie care m-a enervat un pic e ca o parte din meniuri nu sunt accesibile in orice moment (cica din motive de child protection). ca sa accesezi setarile de sunet (2<->5.1) si format TV (16:9, letter sau pan scan?) plus inca vreo cateva optiuni (care sunt disabled in meniu) trebuie sa apesi de doua ori butonul stop de pe telecomanda si apoi sa intri in meniu :ciocan:  De ce or fi considerat ca setarile de sunet si format tv trebuie protejate in mod special? Inteleg chestia cu ratingul de continut dar sunetul???

La sunet are doua optiuni RAW si LPCM. Daca stie cineva ce inseamna pls let me know  :worthy:

Inregistrarea merge bine. Am bagat un DVD-R, am pus pe canalul pe care il vroiam si am dat REC din telecomanda. Eu unul nu vad deosebirea intre modul high (1 ora/dvd) si cel standard (2 ore/dvd). In schimb la cel de 4 ore se vede ceva compresie dar acceptabila. La 6 ore seamana cu un film tras in sala de cinema - adica destul de comprimat.

Manualul e destul de nashpa.
Multe pagini despre instalare - cu poze si tot tacamul - dar asta nu ma interesa.
Cateva pagini despre cum sa vezi un DVD - la fel.
Partea de inregistrare e cat de cat documentata, inclusiv cea de programare tuner si inregistrare programata; desi si mai sunt optiuni care pur si simplu nu sunt explicate: ex. VPS/PDC LA FUNCTIA DE TIMER unde nu scriu ce inseamna...
La fel partea de editare filme nu am inteles-o. Trebuie sa experimentez un pic ca sa inteleg cum functioneaza  :wallbash:

Nimic de partea de player DIVX unde speram sa gasesc ceva despre subtitrari. Am descoperit insa singur ca poti alege tu fisierul cu subtitrarea pe care vrei sa o afiseze (nu o ia automat cand dai play). Scrisul e destul de mic pentru gustul meu. Noroc ca e televizorul mare.

Probleme la DIVX am avut doar cu doua filme din vreo 15 incercate. Unul la care nu se aude sunetul (la asta am avut probleme si pe PC pana cand am descarcat un codec vog orbis). Pe altul pur si simplu nu vrea sa-l deschida desi vede discul.

Partea de play pe DVD e OK. Sunetul merge bine pe 5.1 :D.

Per total, la prima trecere prin functii sunt multumit. Mai ramane sa treaca testul vacantei. O sa-l programez sa traga cateva emisiuni si sa vedem cum se descurca.


PS: tocmai am observat si ca e destul de calda carcasa. Sper sa nu se prajeasca pe caldura asta :smoke:

#17
mgh

mgh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 116
  • Înscris: 29.12.2004
Buun. Continuare:

Aseara si azi noapte l-am pus sa inregistreze (DVD-R). Inregistrarile au iesit OK (mai putin faptul ca posturile romanesti nu respecta orele din program).

Dar cand am dat "finalize", ca sa se vada discul si pe computer, la 98% din proces a ramas pe loc cam un minut si apoi mi-a dat eroare. La doua discuri din doua.

Ciudat e insa ca totusi discurile SE VAD pe computer (inainte de asta nu se vedeau) deci aparent le-a finalizat. Poate au scris gresit mesajul. In loc sa spuna "felicitari ati finalizat discul" spun "there is an error"  :lol:

Am tras si pe SP si pe EP (2h/4h) si acum mi se par ambele la fel, adica rezonabil de bun chiar si ep-ul. Conteaza mult si postul cred. De pe discovery se vede foarte bine in ambele moduri. De pe TVR2 se vede o oarecare diferenta in modul EP.

O observatie de ultim moment: daca il pui in modul 16:9 iti da subtitrarile mai sus  cu un rand :)

Editat de mgh, 28 iunie 2006 - 15:22.


#18
miniteh

miniteh

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 496
  • Înscris: 29.11.2005
Salut,
Daca te-ai uitat la filme Divx, spune te rog, unde aseaza subtitrarea la filmele 16:9, pe banda neagra sau pe film. Adica incepe subtitrarea de la baza ecranului sau de la baza filmului. Caractere mici era de asteptat sa intilnesti, pentru ca se pare ca asa e modelul la dvd playere, daca nu se face un update de firmware, care in acest caz nu va fi posibil, decit livrat de firma producatoare. Chiar, ai intrebat de posibilitate unui update de firmware oficial. Nu am inteles, dupa finalizarea inregistrarii, te-ai putut uita la dvd doar pe PC sau l-ai vazut si cu dvd-ul.
Si o rugaminte, daca ai timp si ai pe PC instalat GSpot, alege cu el un divx la care GSpotul sa-ti arate urmatoarele: VBR, NVOP, Xvid. Adica sa fie un film in format Xvid, cu bitrate variabil si packet bitstream si punel pe dvd si spune, daca se vede bine si nu sacadeaza. In general acest format de comprimare creeaza probleme dvd player-elor.
                                 Multumesc.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate