Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 

Microfon.

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
vice

vice

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 08.12.2004
Salut,
De ceva vreme, aproape toate convorbirile telefonice le realizez prin intermediul Skype-ului. Am un microfon, din acela la 100.000 lei si sunt foarte nemultumit de el (si eu si persoanele cu care vorbesc). Puteti sa-mi dati cateva exemple de microfoane de calculator ce sunt destul de sensibile, astfel incat sa poata fi folosite din orice parte a camerei? Preferabil sa fie microfoane de sine statatoare si nu casti cu microfon.
Merci,
Vicentiu.

#2
Zamo

Zamo

    Eu sunt dintre aceia de care mamele voastre au spus sa va feriti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 09.01.2006
Eu am un microfon A4Tech, care in afara ca este scump nu s-a vazut o alta diferenta fata de cel de la casti.
Il folosesc to pe Skype si pe YM.
Ce vrei tu este un microfon dinamic, omnidirectional, la o impedanta mica, sub 600 kOhm. Nu ti-as recomanda un astfel de microfon intrucat capteaza orice zgomot iar disconfortul va fi mare.

#3
Doru_Neo

Doru_Neo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,135
  • Înscris: 22.05.2005
Dintre microfoanele "standard" ca sa zic asa cele mai bune, cu o calitate foarte buna sunt cele de la camerele web Creative, Philips.

#4
vice

vice

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 08.12.2004

View PostDoru_Neo, on Jun 24 2006, 22:26, said:

Dintre microfoanele "standard" ca sa zic asa cele mai bune, cu o calitate foarte buna sunt cele de la camerele web Creative, Philips.
Merci, dar eu caut unul de sine statator si nu in combinatie cu casti sau webcam.

View PostZamolxel, on Jun 24 2006, 21:59, said:

Eu am un microfon A4Tech, care in afara ca este scump nu s-a vazut o alta diferenta fata de cel de la casti.
Il folosesc to pe Skype si pe YM.
Ce vrei tu este un microfon dinamic, omnidirectional, la o impedanta mica, sub 600 kOhm. Nu ti-as recomanda un astfel de microfon intrucat capteaza orice zgomot iar disconfortul va fi mare.
Nu vreau ceva profesional, vreau un microfon la care sa se poata vorbi ca la hands-free-ul de la telefonul fix, adica fara sa ridici vocea.

#5
whitewizard

whitewizard

    Softpedist pana la moarte!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,070
  • Înscris: 07.05.2006

View Postvice, on Jun 24 2006, 20:31, said:

Merci, dar eu caut unul de sine statator si nu in combinatie cu casti sau webcam.
Nu vreau ceva profesional, vreau un microfon la care sa se poata vorbi ca la hands-free-ul de la telefonul fix, adica fara sa ridici vocea.
Hm,daca puneai intrebarea pe la Electronica primeai raspuns plauzibil!
Uite ca aici vine si raspunsul:
Una bucata microfon de la un radiocasetofon mai vechi (microfon condensator)
Una bucata mufa jack (din comert)
Una bucata cablu (coaxial) subtire doua fire + masa(litele cele multe)
Una bucata pistol de lipit+sacaz+fludor+pricepere

Fa-ti singur ceeace nu gasesti in comert cu efort minim si rezultate excelente!

#6
vice

vice

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 08.12.2004

View Postwhitewizard, on Jun 24 2006, 23:17, said:

Hm,daca puneai intrebarea pe la Electronica primeai raspuns plauzibil!
Uite ca aici vine si raspunsul:
Una bucata microfon de la un radiocasetofon mai vechi (microfon condensator)
Una bucata mufa jack (din comert)
Una bucata cablu (coaxial) subtire doua fire + masa(litele cele multe)
Una bucata pistol de lipit+sacaz+fludor+pricepere

Fa-ti singur ceeace nu gasesti in comert cu efort minim si rezultate excelente!

Si tu zici ca ca un microfon de acum 10-15 ani e mai bun decat chestiile astea la 100.000 lei? Nu afecteaza in vreun fel placa de sunet microfonul asta?
Merci.

#7
Zamo

Zamo

    Eu sunt dintre aceia de care mamele voastre au spus sa va feriti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 09.01.2006

View Postwhitewizard, on Jun 24 2006, 23:17, said:

Hm,daca puneai intrebarea pe la Electronica primeai raspuns plauzibil!
Uite ca aici vine si raspunsul:
Una bucata microfon de la un radiocasetofon mai vechi (microfon condensator)
Una bucata mufa jack (din comert)
Una bucata cablu (coaxial) subtire doua fire + masa(litele cele multe)
Una bucata pistol de lipit+sacaz+fludor+pricepere

Fa-ti singur ceeace nu gasesti in comert cu efort minim si rezultate excelente!

Excelent !!! 10X

View Postvice, on Jun 25 2006, 08:44, said:

Si tu zici ca ca un microfon de acum 10-15 ani e mai bun decat chestiile astea la 100.000 lei? Nu afecteaza in vreun fel placa de sunet microfonul asta?
Merci.
Daca nu ai incredere in acele microafoane vechi atunci te sfatuiesc sa mergi la niste centre de reparatii GSM si cu siguranta se va milostivi cineva si iti va da un microfon, poate chiar gratuit. Si vei dormi linistit atunci  :D

#8
niki24

niki24

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 22.04.2006
Cumparati o cam web logitech pro4000 cu microfon incorporat si poti sa vb si de afara vorba vine are un pret cam piperat dar daca vrei calitate baga mana in buzunar si scoate harti serioase nu deaia de o suta de mii ca nu e hartie serioasa bafta.

#9
niki24

niki24

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 22.04.2006
Aha am uitat sa iti spun daca mai folosesti mult microfoane din astea bengoase nu o sa mai ai deloc sunet si o sa incepi sa mimezi tot ceea ce vb.

#10
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 01.11.2005
Deci...hai sa elucidam oleaca problema...ca am OBS ca multi au probleme cu mic.
Intrarea MIC a calculatorului este oleaca mai speciala si anume....ca este construita pentur microfoane tip CONDENSATOR ...( aceste micforoane mici...cu carcasa metalica ) . Faza e ca acest tip de microfon ...ca sa functioneze normal...trebuie alimentat..daca nu este alimentat...nu faci nimic cu el. Alimentarea este necesara tranzistorului mos-fet care se afla in interiorul lui. Alimentarea lui se face direct din mufa MIC iar tensiunea de alimentarea trece prin acelasi cablu cu semnalul, acestea fiind separate de un condensator de pe placa de baza..iar semnalul util se duce in chipul placii audio. Mufa MIC in interior are trei lamele de contact si anume : MIC_IN, +5V, GND. Prin introducerea mufei de microfon in calculator, MIC_IN si +5V sunt in contact direct...ceea ce face ca mic sa se alimenteze si sa redea semnal util pe acelasi cablu.
La intrarea MIC a calculatorului , microfoanele dinamice ( aceastea mari...care au bobina si miez magnetic ) nu sunt bune ...deoarece au impedanta mult prea mica fata de cele cu cond si nu vor functiona corect..acestea sunt destinate altor tipuri de echipamente

Edited by tehnics, 11 July 2006 - 09:29.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate