Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

ORANGE - PrePay - Oferta noua!

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
11846 replies to this topic

#7867
Sceleron

Sceleron

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,416
  • Înscris: 05.12.2010

View PostSceleron, on 20 octombrie 2017 - 18:06, said:

(...) mai ales pentru cele din care lipsesc S.R.I., S.I.E., 2:15, S.I.P.A., D.I.A., N.S.A. ETC. Posted Image
Editat de megafanro, Azi, 02:52.
OT: il rog pe moderatorul @megafanro sa redea postarii forma initiala, adica sa pastreze grafia SRI, SIE, 2:15, SIPA, DIA, NSA. In cazurile respective nu sunt obligatorii punctele adaugate; as zice ca dimpotriva... Surse de cunoastere: aici, aici si aici. Mai sunt si altele. Multumesc.

#7868
djxhouse

djxhouse

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,028
  • Înscris: 21.10.2006
Am o cartela orange prepay. Cu 10 euro credit pe cartela.
Optiunea de 6 euro este valabil pana pe 22/10. Deci pe 23/10 se activeaza automat optiunea de 6 euro din nou.
Intrebare:
Cum pot ca maine sa nu se activeze optiunea de 6 euro, ci sa se activeze optiunea de 5 euro (fara ca sa activez astazi optiunea de 5 euro).
Multumesc frumos :)

#7869
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,843
  • Înscris: 26.02.2010
Activează manual de astăzi extraoptiunea de 5 după ce in prealabil o dezactivezi pe cea de 6.

#7870
djxhouse

djxhouse

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,028
  • Înscris: 21.10.2006
Gata am gasit.
Asta e solutia.

"Dacă preferi credit în loc de minute și mesaje, trimite SMS gratuit la 321 cu textul CREDIT, pentru a primi 5 euro credit
Modificările nu pot fi făcute dacă ai folosit deja din minutele, mesajele și MB incluși în opțiune."

#7871
Orange_helper

Orange_helper

    Senior Member

  • Grup: Helper
  • Posts: 7,604
  • Înscris: 19.12.2011

View PostSceleron, on 20 octombrie 2017 - 18:06, said:

Salutare!
La portarea de prepay-uri e nevoie de act de identitate, in mod oficial? Si daca da, de ce, atata vreme cat la achizitionare nu e nevoie?
Multumesc pentru eventualele raspunsuri, mai ales pentru cele din care lipsesc S.R.I., S.I.E., 2:15, S.I.P.A., D.I.A., N.S.A. ETC. Posted Image
Salut,

La portarea unui numar este necesar sa ai si actul de identitate pentru ca se completeaza o cerere de portare. Acesta este un document solicitat de catre autoritati.

O zi buna,
Orange Helper

#7872
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,990
  • Înscris: 18.12.2007

View PostSceleron, on 21 octombrie 2017 - 09:10, said:

OT: il rog pe moderatorul @megafanro sa redea postarii forma initiala, adica sa pastreze grafia SRI, SIE, 2:15, SIPA, DIA, NSA. In cazurile respective nu sunt obligatorii punctele adaugate; as zice ca dimpotriva... Surse de cunoastere: aici, aici si aici. Mai sunt si altele. Multumesc.

Vezi si pe portabilitate.ro, ai formatul cererii de portare (http://portabilitate... de portare.pdf), unde apar toate campurile care te intereseaza.

#7873
Sceleron

Sceleron

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,416
  • Înscris: 05.12.2010
Multumesc amandurora. Cunosc acele aspecte, mai putin ce inseamna (in acceptiunea Orange RO) notiunea de  autoritati Posted Image . Mai stiu si ca Telekom RO cerea (nu stiu daca o mai face, inca) doar SIM-ul, in momentul portarii. Ma voi lamuri repede, azi am cerut detalii la ANCOM. Si asta pentru ca, raportat la Decizia CCR nr. 461/2014, publicata in Monitorul Oficial, Partea I, nr. 775 din 24 octombrie 2014 (vezi si tentativele legislative ulterioare, toate esuate sau abandonate Posted Image ) ori reglementatorul, adica ANCOM, incalca legea prin propria-i reglementare, ori operatorii telecom fac acest lucru, prin abuz de interpretare. Ori amandoua Posted Image .
Ce e hazliu e ca nici macar nu sunt in situatia de a porta vreun numar din reteaua A in reteaua B sau invers etc. Pur si simplu am avut o curiozitate legata de o discutie anterioara de aici, dn acest topic Posted Image ...

#7874
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,990
  • Înscris: 18.12.2007
De vreme ce operatorul a urmat indicatiile ANCOM-ului, nu e de vina operatorul. E simplu :)

#7875
illegal_operations

illegal_operations

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 22.09.2017
Update: am verificat azi intr-un orange shop si dupa efectuarea portarii toate datele din buletin au ramas inregistrate pe cont. Nu este ilegal sa ti se înregistreze datele personale pe cartela fara acordul tau?

#7876
paxdedi

paxdedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,372
  • Înscris: 25.01.2014
daca citeai actele ca lumea vedeai ca intr-o rubrica minuscula iti cere acordul cu privirea la legea 677/2001

#7877
Alex_23

Alex_23

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,343
  • Înscris: 01.09.2012

View Postillegal_operations, on 23 octombrie 2017 - 18:11, said:

Update: am verificat azi intr-un orange shop si dupa efectuarea portarii toate datele din buletin au ramas inregistrate pe cont. Nu este ilegal sa ti se înregistreze datele personale pe cartela fara acordul tau?
Nu e sa sti
Daca te duci in afara iti cer datele si daca te conectezi la wi-fi

#7878
Sceleron

Sceleron

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,416
  • Înscris: 05.12.2010
Deocamdata vorbim despre legea romaneasca. Si vorbim despre cea in vigoare azi.
Nu exista o practica unitara nici "afara", inca. "Afara" nu e un monobloc Posted Image
In fine, oi vedea eu cum sta treaba, desi, repet, nu portez nimic acum Posted Image . Multumesc tuturor pentru raspunsuri. Nu mai insist, pentru ca stiu la ce duc aceste discutii cu preplatitele...

#7879
HollyDolly

HollyDolly

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 28.02.2007
Stie cineva daca imi fac o opțiune orange young in configurator am acces la net in roaming sau e obligatoriu sa activez optiunea de 10 euro?

#7880
Lopatar

Lopatar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,372
  • Înscris: 21.11.2008
Acolo scrie ca Da.


Insa chiar daca ai alege sa activezi Opt. Standard de 10 Euro,
trebuie sa ai grija sa Nu consumi in Roaming S.E.E. ..
mai mult decat ai consumat in RO. intr-o Perioada Similara din Ultime 3-4 Luni.

Din pacate, acesti Algoritmi.. deloc Nu sunt exemplificati de catre Operatori,
asa ca vei cam fi la bunul plac al acestora,
..adica altii au patit-o deja,
mai ales la Optiuni Standard anterioare cu Roaming, de 7 & 8 €.

Edited by Lopatar, 24 October 2017 - 23:35.


#7881
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,990
  • Înscris: 18.12.2007
Ce explicatii sa dea operatorul? Daca ai mai mult trafic, de orice fel, in afara tarii decat in tara, in ultimele 3-4 luni, atunci te ia la ochi.
E clar ca daca folosesti roamingul ocazional (asa cum zice UE in reglementari), nu ai cum sa ajungi in situatia de 'abuz'.

Uite reglementarea: http://europa.eu/you...s/index_en.htm:
Roam like at home is intended for people who occasionally travel outside the country where they live or have stable links i.e. they work or study there. It's not meant to be used for permanent roaming. As long as you spend more time at home than abroad, or you use your mobile phone more at home than abroad, you can roam freely at domestic prices when travelling anywhere in the EU. This is considered a "fair use of roaming services".

#7882
Gif2D

Gif2D

    💯 Coffee addicted!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,882
  • Înscris: 21.02.2005
Și de ce nu se aplică reglementarea tuturor opțiunilor și a fost nevoie de introducerea opțiunilor „speciale”?

Ah, suntem aparte, unici…

#7883
Sceleron

Sceleron

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,416
  • Înscris: 05.12.2010

View PostAlexEn, on 25 octombrie 2017 - 10:24, said:

Ce explicatii sa dea operatorul? Daca ai mai mult trafic, de orice fel, in afara tarii decat in tara, in ultimele 3-4 luni, atunci te ia la ochi.
E clar ca daca folosesti roamingul ocazional (asa cum zice UE in reglementari), nu ai cum sa ajungi in situatia de 'abuz'.
Roam like at home is intended for people who occasionally travel outside the country where they live or have stable links i.e. they work or study there. It's not meant to be used for permanent roaming. As long as you spend more time at home than abroad, or you use your mobile phone more at home than abroad, you can roam freely at domestic prices when travelling anywhere in the EU. This is considered a "fair use of roaming services".
Da. Dar:
SI "ocazionalul' asta are definitii, nu e la pleasna Vodafone RO, Orange RO, Telekom RO samd.
Tot de acolo, iar linkul corect e asta.
Fair use policy - monitoring
As part of their fair use policy, your operator can monitor and check your roaming use over a 4 month period. If, during this period, you have spent more time abroad than at home and your roaming exceeds your domestic usage, your operator may contact you and ask you to clarify your situation. You will have 14 days to do so.  If you continue to spend more time abroad than you do at home and your roaming consumption continues to exceed your domestic usage your operator may start applying a surcharge
ETC
In plus, din aceeasi sursa;
Fair use policy and data limits
When you roam like at home there are no volume restrictions for voice calls and SMS, but there are rules and limits for data usage at domestic price which are determined by the type of contract you have.
ETC

#7884
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,990
  • Înscris: 18.12.2007

View PostGif2D, on 25 octombrie 2017 - 10:39, said:

Și de ce nu se aplică reglementarea tuturor opțiunilor și a fost nevoie de introducerea opțiunilor „speciale”?

Ah, suntem aparte, unici…

Fiindca orice afacere urmareste castigul, nu sa fie un bun samaritean. E atat de simplu chiar daca nu suna bine pentru utilizatorul final.
Conform reglementarilor UE, prepay-ul poate avea acces la roaming daca are doar credit sau credit + oferta de roaming. Daca are credit + oferta nationala, nu trebuie sa mai aiba acces la serviciu.


View PostSceleron, on 25 octombrie 2017 - 11:51, said:

Da. Dar:
SI "ocazionalul' asta are definitii, nu e la pleasna Vodafone RO, Orange RO, Telekom RO samd.
Tot de acolo, iar linkul corect e asta.
Fair use policy - monitoring
As part of their fair use policy, your operator can monitor and check your roaming use over a 4 month period. If, during this period, you have spent more time abroad than at home and your roaming exceeds your domestic usage, your operator may contact you and ask you to clarify your situation. You will have 14 days to do so.  If you continue to spend more time abroad than you do at home and your roaming consumption continues to exceed your domestic usage your operator may start applying a surcharge
ETC
In plus, din aceeasi sursa;
Fair use policy and data limits
When you roam like at home there are no volume restrictions for voice calls and SMS, but there are rules and limits for data usage at domestic price which are determined by the type of contract you have.
ETC

Si cu ce contrazice ce am zis eu? E aceeasi regula si anume daca faci mai mult trafic in roaming decat in tara.
Ce ai adaugat tu aduce niste completari si anume ca virgula cu 2 saptamani inainte de a aplica taxele, operatorul te notifica si continua sa te monitorizeze. Daca nu iti schimbi comportamentul, te va taxa.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate