Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum curat gletul de pe perete

Soluție incalzire apartament...

Culori fire la boxele de jogger

Autorizatie Birou Acte Auto
 Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...

M-am culcat cu un tip și apo...

Facultate din Bucuresti posibil o...
 Eroare steering

Recomandare service pentru repara...

Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...
 Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 

Difuzor

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
augustin87r

augustin87r

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,013
  • Înscris: 11.09.2005
Problema e in felul urmator: Am un radio care are sunetele prea inalte.Receptioneaza bine, dar sunetele sunt inalte rau si prin urmare ma deranjeaza.Cum pot sa fac sa aduc sunetele putin de tot in registrul grav?La incintele acustice , pt diful de unde medii se inseriaza cu una din intrari un condensator nepolarizat de 33uF. Sa pun si eu unu asa ? Imi scade puterea de iesire? (cred ca da).CE alta solutie ar fi?

#2
krone

krone

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,340
  • Înscris: 27.03.2006
Asa s-a auzit mereu cu inaltele accentuate sau este defect?

Incearca de proba sa conectezi un alt difuzor. Se aude la fel?

#3
Dj Shock

Dj Shock

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,098
  • Înscris: 21.10.2005
Sunetul inalt poate fi un indiciu catre micsorarea valorii unuia dintre condensatorii ce asigura conectarea in audiofrecventa dintre etajele amplificatorului sau chiar la intrarea amplificatorului. Acesta poate actiona prin valoarea micsorata ca un filtru trece-sus. Verifica...

#4
augustin87r

augustin87r

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,013
  • Înscris: 11.09.2005
asa s-a auzit mereu.Am sa vad cum e cu condensatorul de la intrarea etajului final

#5
krone

krone

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,340
  • Înscris: 27.03.2006
Verifica condensatorul de cuplaj al finalului audio si verifica auditia cu un alt difuzor.

#6
Serv_Electronics

Serv_Electronics

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,398
  • Înscris: 09.03.2006
Sau daca vrei poti folosi un fel de filtru- o bobina inseriata cu difuzorul. Oricum sunt mai de acord cu cautarea piesei devalorizate (cond ceva..)

Edited by Serv_Electronics, 23 June 2006 - 15:25.


#7
Dj Shock

Dj Shock

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,098
  • Înscris: 21.10.2005
Da, dar daca e "vina" unui condensator de cuplaj o sa debiteze oricum o putere mica asupra difuzorului in gama frecventelor medii si joase....

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate