Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...
 Camera auto DVR PNI Voyager S2600...

Cartelul din Carpati - mafia PNL ...

Trecut: Europa versus S.U.A. la c...

Garantie apartament dezvoltator
 Aplicație GPS cu zoom automa...

Ipad Pro & Air 2024

Service si revizii reprezentanta

Ati returnat produse pe aliexpres...
 

Ofertele pentru ultimele doua licente 3G se pot depune pana pe 4 septembrie

- - - - -
  • Please log in to reply
329 replies to this topic

#289
rostov

rostov

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,347
  • Înscris: 01.04.2006
http://www.zapp.ro/b...twork/coverage/
Acolo vei vedea acoperirea. Selectează ev-do. Doar ev-do are acoperire de 2 ori mai mare ca cei 2 (voda, orange) impreună.
Ce să mai vorbim de 1x..

#290
Masterboy

Masterboy

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,910
  • Înscris: 24.06.2002
Sper sa nu se incinga spiritele intre Cosmote si Zapp prin aceasta contestatie. <_<

Nu inteleg cum subsemnatul Oaca poate spune ca Zapp si Cosmote au aceasi arie de acoperire cind se stie foarte bine ca Zapp are in prezent peste 87% acoperire geografica ( cea mai mare din tara)

Edited by Masterboy, 21 October 2006 - 01:36.


#291
rostov

rostov

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,347
  • Înscris: 01.04.2006
Pentru că cei de la cosmo mint în privire cu acoperirea, ce e drept. Harta e mult umflată ca să dea bine.

#292
martonz

martonz

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,716
  • Înscris: 08.05.2004

View Postrostov, on Oct 21 2006, 03:01, said:

Pentru cã cei de la cosmo mint în privire cu acoperirea, ce e drept. Harta e mult umflatã ca sã dea bine.

Acoperirea geografica e una, cea a populatiei e alta, la cea a populatiei sunt f. asemanatori.
In nici un caz nu Zapp nu merita ci reteaua aia de cartier sub denumirea RDS, care e in TOP la plangeri OPC si ANRC, oferind servicii sub orice critica. E clar ca au avut lobby mare, dar e batator la ochi rau.

Edited by martonz, 21 October 2006 - 09:52.


#293
mtest

mtest

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,957
  • Înscris: 13.06.2002
Hello, people!!!
Ce localitati a putut alege SNR ca adunand 263 sa dea doar 9 milioane? Doar adunand populatia din municipii ajungi acolo si astea sunt sub 100.

Edited by mtest, 22 October 2006 - 14:41.


#294
Masterboy

Masterboy

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,910
  • Înscris: 24.06.2002
Nu inteleg ce pot rezolva aceste contestatii.
Criteriile dupa care a fost acordat punctajul banuiesc ca sint fixe si nu vor fi modificate si nici angajamentele pe care operatorii si le-au asumat cind au licitat.

#295
akajohn

akajohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,814
  • Înscris: 15.07.2004
Sa fim seriosi, e cel putin haios cum CosmOTE incearca sa demonstreze acum ce bun e... Dupa ce au bagat in groapa Cosmorom si erau sa intre in Guiness Book ca singurul operator de GSM falimentar, dupa ce ca acum nu sunt in stare sa acopere un oras cu GSM900 (eGSM sau ce mama masii e) baietii astia vor sa ne arate ca ei pot face un business case de succes in 3G.... HA HA HA.... De SNR nici nu vorbesc... Mentionez doar ca anul viitor ar trebui privatizat si eu ma intreb ce firma din lume ar cumpara o alta firma care isi ia in carca un imprumut de 250 milioane Euro si face un business plan ptr cel putin 5 ani... E cas i cum ai cumpara o rabla de Dacia sau Oltcit cu 20 ani la bord dar cu scaune de piele inauntru la care nu ai avea voie sa faci nimic 5 ani si dupa aia daca merge inca masina sa poti face reparatii...

Ca sa faci o retea ai nevoie de mai multe lucruri dar poate cel mai costisitor din ele este accesul... ca sa faci accesul ai nevoie de backbone... din acest punct de vedere RDS si Zapp stateau cel mai bine... clar asta... Zapp are deja acoperire 3G si acum in 450 cu Ev-Do... de fapt si CDMA 2000 1X e 3G dar hai sa trecem cu vederea asta... RDS are deja fibra optica cam peste tot pe unde ar vrea sa puna antene sau pricum are solutii de conectare... mai are de luat antenele, core network (switching de date si voce) si eventual niste modificari la backbone... Nu cred ca vreuna din cele 2 firme va cheltui mai mult de 40 milioane Euro (in anul care vine) pentru ce vor sa faca (imi pare rau ca-l contrazic pe domnul Oaca dar dansul merge pe alte preturi :) )...

Vis-a-vis de acoperire mai am o mentiune, faptul ca pentru 5 ore pe zi ai semnal si CAPACITATE pentru toata lumea intr-o anumita zona nu inseamna ca oferi servicii... CosmOTE sa invete asta si apoi sa treaca la alte lucruri...


Am vazut si acea discutie despre CE si tehnologiile acceptate si mai doream sa mentionez ca si in Portugalia exista retea Ev-Do in 450 MHz, si mai nou Austria (in Martie anul acesta) a avut o licitatie ptr 3 benzi in 450 MHz pentru implementarea de retele... In Germania a fost licitatia ptr 450 acum vreo 1 an jumate dar nu stiu ce au mai facut pe acolo... In Franta exista un operator in 450 MHz Dolphin se cheama dar nu a primit aprobarea ptr a folosi frecventa ptr voce si un business plan doar de date (Ev-Do) nu parea de succes deci au abandonat (asta stiu eu)... Exista CDMA Ev-Do in 450 si in Cehia la operatorul Eurotel... Cam asta e...

Edited by akajohn, 23 October 2006 - 00:57.


#296
bogdancri

bogdancri

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 629
  • Înscris: 04.02.2004
Adica RDS este mai bun decat Cosmote la telefonie mobila? pai de cat timp lucreaza RDS cu telefonia mobila ?

RDS nu are fibra proprie in toate orasele...nici macar in toate orasele mari asa ca sa nu aberam.

#297
nsec

nsec

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,638
  • Înscris: 11.10.2004

View Postbogdancri, on Oct 23 2006, 02:49, said:

Adica RDS este mai bun decat Cosmote la telefonie mobila? pai de cat timp lucreaza RDS cu telefonia mobila ?

RDS nu are fibra proprie in toate orasele...nici macar in toate orasele mari asa ca sa nu aberam.
De ce a primit Cosmote un punctaj mai mic la "Capacitate financiara" decat RDS ? Vorbim de Grupul COSMOTE (OTE, Germanos, Cosmofon, AMC, Globul, Romtelecom, etc.) !

Edited by nsec, 23 October 2006 - 07:16.


#298
Zyx

Zyx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,542
  • Înscris: 14.02.2005

View Postakajohn, on Oct 23 2006, 01:54, said:

. RDS are deja fibra optica cam peste tot pe unde ar vrea sa puna antene sau pricum are solutii de conectare... mai are de luat antenele, core network (switching de date si voce) si eventual niste modificari la backbone... Nu cred ca vreuna din cele 2 firme va cheltui mai mult de 40 milioane Euro (in anul care vine) pentru ce vor sa faca (imi pare rau ca-l contrazic pe domnul Oaca dar dansul merge pe alte preturi :) )...

Aberezi.
     Eu locuiesc in GL si RDS nu e in stare sa ofere telefonie fixa pe propriile picioare. Prin urmare a incheiat un contract de antrepriza cu o retea CityLInk care sa nascut din retelele de bloc, prin care ofera suport tehnic pentru modernizarea retelei la standarde europene RDS beneficiind de suportul retelei pentru  a oferi telefonie fixa gratuita celor abonati la CityLink.Scopul e formarea unei majoritati de "clienti" pe baza carui sa plece mai departe la ceilalti care nu au telefon la RDS.
     Acelasi lucru am inteles ca sa facut si in Bucuresti la Decknet.
     La intrebarea mea, daca le ofer 40 de clienti in zona de case pentru internet  raspunsul a fost cel asteptat, ca ei nu isi recupereaza banii nici in 10 ani daca trag fibra de la cel mai apropiat punct.Nu locuiescintr-o zona marginasa, 30% din suprafata Galatiului e acoperita de case, vechiul oras dinaintea comunistilor.
     Sa nu mai vorbim de zonele rurale unde acolo nici nu au auzit de RDS Astral, dar Cosmote are acoperire si ar fi putut sa-mi ofere servicii mai bune daca ar fi castigat licenta 3G.

     Dar de traim in Romania... :death:

Off Topic:  Aceste informatii leam prezentat si pe topicul Romtelecom si au fost sterse, se pare ca nu numai parlamentarii sunt corupti ci si forumurile.  :death:



View Postbogdancri, on Oct 23 2006, 02:49, said:

Adica RDS este mai bun decat Cosmote la telefonie mobila? pai de cat timp lucreaza RDS cu telefonia mobila ?

RDS nu are fibra proprie in toate orasele...nici macar in toate orasele mari asa ca sa nu aberam.

IDEM.

#299
Lucky44

Lucky44

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 01.05.2006

View PostZyx, on Oct 23 2006, 08:56, said:

Aberezi.
     Eu locuiesc in GL si RDS nu e in stare sa ofere telefonie fixa pe propriile picioare. Prin urmare a incheiat un contract de antrepriza cu o retea CityLInk care sa nascut din retelele de bloc, prin care ofera suport tehnic pentru modernizarea retelei la standarde europene RDS beneficiind de suportul retelei pentru  a oferi telefonie fixa gratuita celor abonati la CityLink.Scopul e formarea unei majoritati de "clienti" pe baza carui sa plece mai departe la ceilalti care nu au telefon la RDS.
     Acelasi lucru am inteles ca sa facut si in Bucuresti la Decknet.
     La intrebarea mea, daca le ofer 40 de clienti in zona de case pentru internet  raspunsul a fost cel asteptat, ca ei nu isi recupereaza banii nici in 10 ani daca trag fibra de la cel mai apropiat punct.Nu locuiescintr-o zona marginasa, 30% din suprafata Galatiului e acoperita de case, vechiul oras dinaintea comunistilor.
     Sa nu mai vorbim de zonele rurale unde acolo nici nu au auzit de RDS Astral, dar Cosmote are acoperire si ar fi putut sa-mi ofere servicii mai bune daca ar fi castigat licenta 3G.

     Dar de traim in Romania... :death:

Off Topic:  Aceste informatii leam prezentat si pe topicul Romtelecom si au fost sterse, se pare ca nu numai parlamentarii sunt corupti ci si forumurile.  :death:
IDEM.

Modelul nou de piata nu e construit din niste giganti(tip romtelecom) ci o firma de brand(ibm,hp,...) si in juru lui o gramada mare de firme mici(intreprinzatori)! Modelul unu mar e cam vech, structura e cam lenta si nu poate sa ramine pe piata mult timp exact din cauza miscari lente a acestuia. Succes au firmele care  au schimbat politica de piata si au in imprejurime multe firme mici foarte dinamice cu suportul unor brand.

RDS a semnat o coloaborare cu Citylink,cu decknet,... pentru a creste aria de acoperire fara investitii prea mari, iar cei mici beneficieaza de banda de transport national si international al RDS. Dupa mine e ok asa ;)

#300
Zyx

Zyx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,542
  • Înscris: 14.02.2005

View PostLucky44, on Oct 23 2006, 10:05, said:

Modelul nou de piata nu e construit din niste giganti(tip romtelecom) ci o firma de brand(ibm,hp,...) si in juru lui o gramada mare de firme mici(intreprinzatori)! Modelul unu mar e cam vech, structura e cam lenta si nu poate sa ramine pe piata mult timp exact din cauza miscari lente a acestuia. Succes au firmele care  au schimbat politica de piata si au in imprejurime multe firme mici foarte dinamice cu suportul unor brand.

RDS a semnat o coloaborare cu Citylink,cu decknet,... pentru a creste aria de acoperire fara investitii prea mari, iar cei mici beneficieaza de banda de transport national si international al RDS. Dupa mine e ok asa ;)

DA, e normal si firesc in concurenta sa colaborezi, dar sa castigi 3G pentru ca ai acoperire si investitii fictive nu e normal.

#301
cmidp

cmidp

    medicine for the brain

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,078
  • Înscris: 02.03.2003

View PostLucky44, on Oct 23 2006, 09:05, said:

Modelul nou de piata nu e construit din niste giganti(tip romtelecom) ci o firma de brand(ibm,hp,...) si in juru lui o gramada mare de firme mici(intreprinzatori)! Modelul unu mar e cam vech, structura e cam lenta si nu poate sa ramine pe piata mult timp exact din cauza miscari lente a acestuia. Succes au firmele care  au schimbat politica de piata si au in imprejurime multe firme mici foarte dinamice cu suportul unor brand.

akajohn da dovada de niste cunostinte extrem de vaste in domeniu si de putere de intelegere a lucrurilor ca altfel e greu explicabil cum paote sa faca asemenea afirmatii.

Adica sa compari in primul rand FO al Romtelecomului ce e tras frumos prin pamant, cu cel al RDS-ului tras pe stalpi ce nici macar nu e al lor, ci tine de Transelectrica, e dovada de talent in domeniu.

Oricum, modelul IBM si HP e ca ei sa dea cat mai bine la bursa si sa raporteze profit intr-un an cat altii-n 7.

Asa se face ca-n Germania de exemplu toata logistica incepand de la masini, benzina, diurne, delegatii, sunt incarcate pe bugetele firmelor adiacente astfel incat sa nu dea prost pe bilantul IBM, asa ca firmele alea mici suporta pierderile IBM, astfel incat IBM sa para mare, sanatos si puternic cu spirit spartan.

E o politica facuta de-o gramada de firme a caror succes depinde foarte mult de cotatia de la bursa si increderea actionarilor implicit.

In rest oricum, comparatia RDS, CosmOTE nu cred ca-si are rostul numai daca ne gandim la cum arata o echipa de interventie de la RDS si cum arata una de la CosmOTE. De organizare, intreaga logistica, Customer Care, putere financiara etc sa nici nu mai vorbim.

Unora le place teapa.

#302
akajohn

akajohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,814
  • Înscris: 15.07.2004

View PostZyx, on Oct 23 2006, 08:56, said:

Aberezi.

Amice, vezi ca pentru asa ceva se ia warn...

inteleg ca pe multi deranjeaza RDS, asta e... Pentru cine cunoaste cu adevarat piata telecom in Romania e destul de evident ca inchirierea de capacitati pentru backbone este o solutie folosita de toata lumea... SNR este unul din carrierii recunoscuti in Romania (este un exemplu)... Conex (Mobifon) cand s-a lansat si in primii ani a mers exact pe acest model de afacere spre deosebire de Dialog (Mobilrom) care au inceput cu ideea de a avea un backbone propriu...

Revenind la CosmOTE si 3G eu am doar 1 singura intrebare pentru toti care se isterizeaza ca vezi doamne nu au luat licenta: Cu aceiasi tehnologie ca Vodafone si Orange (ma refer la echipamente de retea,  terminale si potentiale platforme de servicii) ce secret al succesului putea sa gaseasca CosmOTE pentru a supravietui si a creste in aceasta piata? Stiu ce o sa raspundeti...

PS:
1. repet, in final, daca vreti sa va isterizati incercati pe alte forumuri, aici sunt discutii intre profesionisti vis-a-vis de o situatie data si lucrurile personale nu-si au locul

2. nu am lucrat, nu am abonament si absolut nici o relatie cu RDS

View Postcmidp, on Oct 23 2006, 11:27, said:

akajohn da dovada de niste cunostinte extrem de vaste in domeniu si de putere de intelegere a lucrurilor ca altfel e greu explicabil cum paote sa faca asemenea afirmatii.


cred ca ai dat quote la altcineva si te-ai referit la mine...:) e scuzabil...

Vis-a-vis de servicii si ce se intampla cu livrarea lor vreau sa zic ca acasa eu am abonament Astral si se vede cu purici de cel putin 6 luni... am sunat de nspe ori la ei degeaba... mentionez ca a mers bine vreo 6 luni (adica imaginea la calitate OK)... crezi ca ma intereseaza pe mine pe unde isi trag ei cablurile? NU? important e sa am serviciul in parametrii stabiliti, restul e treaba lor si a statului sau autoritatilor locale...

FO de la Romtelecom e intradevar o chestie super si mai e si FO de la CFR care este si mai super insa in ziua de azi darkfiber in sine nu mai e un asset pentru ca este foarte usor de echipat o pereche cu echipamente WDM si automat ai capacitati imense... Nu uitati ca exista proiecte de retele metropolitane sprijinite de primarii care vor baga fibra in pamant de nu o sa avem ce face cu ea... desigur mai dureaza...

Oricum, comparand strict RDS cu CosmOTE eu cred ca primii sunt in avantaj... Ganditi-va ca cei de la CosmOTE nu fac acoperire ca lumea acum cu 900 MHz si va asteptati sa vedeti de la ei acoperire in 2,1 GHz...

Edited by akajohn, 23 October 2006 - 11:28.


#303
martonz

martonz

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,716
  • Înscris: 08.05.2004

View Postakajohn, on Oct 23 2006, 12:27, said:

Amice, vezi ca pentru asa ceva se ia warn...

inteleg ca pe multi deranjeaza RDS, asta e... Pentru cine cunoaste cu adevarat piata telecom in Romania e destul de evident ca inchirierea de capacitati pentru backbone este o solutie folosita de toata lumea... SNR este unul din carrierii recunoscuti in Romania (este un exemplu)... Conex (Mobifon) cand s-a lansat si in primii ani a mers exact pe acest model de afacere spre deosebire de Dialog (Mobilrom) care au inceput cu ideea de a avea un backbone propriu...

Revenind la CosmOTE si 3G eu am doar 1 singura intrebare pentru toti care se isterizeaza ca vezi doamne nu au luat licenta: Cu aceiasi tehnologie ca Vodafone si Orange (ma refer la echipamente de retea,  terminale si potentiale platforme de servicii) ce secret al succesului putea sa gaseasca CosmOTE pentru a supravietui si a creste in aceasta piata? Stiu ce o sa raspundeti...

PS:
1. repet, in final, daca vreti sa va isterizati incercati pe alte forumuri, aici sunt discutii intre profesionisti vis-a-vis de o situatie data si lucrurile personale nu-si au locul

2. nu am lucrat, nu am abonament si absolut nici o relatie cu RDS
cred ca ai dat quote la altcineva si te-ai referit la mine...:) e scuzabil...

Vis-a-vis de servicii si ce se intampla cu livrarea lor vreau sa zic ca acasa eu am abonament Astral si se vede cu purici de cel putin 6 luni... am sunat de nspe ori la ei degeaba... mentionez ca a mers bine vreo 6 luni (adica imaginea la calitate OK)... crezi ca ma intereseaza pe mine pe unde isi trag ei cablurile? NU? important e sa am serviciul in parametrii stabiliti, restul e treaba lor si a statului sau autoritatilor locale...

FO de la Romtelecom e intradevar o chestie super si mai e si FO de la CFR care este si mai super insa in ziua de azi darkfiber in sine nu mai e un asset pentru ca este foarte usor de echipat o pereche cu echipamente WDM si automat ai capacitati imense... Nu uitati ca exista proiecte de retele metropolitane sprijinite de primarii care vor baga fibra in pamant de nu o sa avem ce face cu ea... desigur mai dureaza...

Oricum, comparand strict RDS cu CosmOTE eu cred ca primii sunt in avantaj... Ganditi-va ca cei de la CosmOTE nu fac acoperire ca lumea acum cu 900 MHz si va asteptati sa vedeti de la ei acoperire in 2,1 GHz...


Esti total pe dianafara, intr-un an au facut o acoperire, ce n-au reusit altii in 4!
Iar la partea financiara...... acum hai sa nu aberam, apreciem entuziasmul si promisiunile RDS.... dar totusi.
Sa speram ca vor reusi sa plateasca prima rata macar din licenta, din surse proprii!

Edited by martonz, 23 October 2006 - 12:04.


#304
sorin_1983

sorin_1983

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 17.10.2006

View Postmartonz, on Oct 23 2006, 13:02, said:

Esti total pe dianafara, intr-un an au facut o acoperire, ce n-au reusit altii in 4!
Dar zi si faptul ca acoperirea a fost facuta pe structurile existente ale vechiului Cosmorom! :nonobad:
Nu uita si faptul ca preturile la echipamente de acum sunt cu mult mai mici  fata  de acum 8 ani cand a aparut GSM-ul la noi cum declara insusi Tsolas!
Oricum..inca sunt varza la acoperire.De servicii banale macar ca *123# nici nu mai vorbim! :confuzzled:
Imi spunea o tipa de la COSMOTE ca ce nevoie avem noi de la abonamente de *123# ca doar avem 1515! <_<
Chiar asa sa fie?? :puke:

Edited by sorin_1983, 23 October 2006 - 12:25.


#305
Jean Gary Diablo

Jean Gary Diablo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,245
  • Înscris: 27.11.2005
Cosmote nu avea cum  sa ofere 3G subventionat...asa ca nu prea faceau bani din asta.Si se suparau actionarii  :D  .Poate e mai bine ca a cistigat RDS,sa vedem altceva fata de Orange si Vodafone!Daca pot sa arate ceva.Ma cam indoiesc sincer!

#306
emanu900

emanu900

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,376
  • Înscris: 03.04.2004
Oricum, pana vineri nu aflam decizia referitoare la contestatie? Parca o saptamana era termenul stabilit, corect?
S-ar putea sa avem surprize!  :kisstogether:

Iar referitor la acoperire, se mananca "ceva" de pomana. Sunt oameni fani ai retelelor lor, nu inghit Cosmote, si mananca aiurea acel "ceva". Treaba lor, chiar cand Cosmote va acoperi mai bine decat concurenta peste tot in maxim 2-3 ani cel mult, tot va fi o parte a poporului mai "intepat" care va comenta aiurea. Ii lasam sa isi spuna "durerea cu patima" ca e democratie, nu? Trecem mai departe si viata e frumoasa, nu?  :coolspeak:
Fiecare ia informatia de pe forumul acesta si o filtreaza inghitind-o sau nu dupa bunul sau plac.
Fara nervi oameni buni, ca si asa plutesc peste tot jurul nostru, mai calm...  :)

Scuzati off-topic

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate