Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?
 Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF
 Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 

Cipru

- - - - -
  • Please log in to reply
1153 replies to this topic

#1135
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011
Da, eu am fost la inceput de mai si era cald, dar inca nu puteai intra in apa. La sfarsit de iunie este peste tot cald in Europa, in Cipru posibil sa fie deja chiar foarte cald.

#1136
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,306
  • Înscris: 17.04.2006

Vizualizare mesajjudas, pe 08 noiembrie 2023 - 22:23, a scris:

Dar sfarsitul lunii iunie ar suna bine din punct de vedere al temperaturii aerului si a apei?

Da, este ok sfarsit de iunie, daca nu vrei apa ciorba.
Iulie si august de evitat, prea cald in aer, aglomerat si scump.
Septembrie este perfect, apa, aer, preturi, aglomeratie.

#1137
kimosabe

kimosabe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 16.01.2006
Salutare

Planuim o vacanta in Cipru, zona Larnaca (Ayia Napa).
Avem abonamente cu roaming inclus in UE.
Sunt sanse ca accidental sa folosesc retele GSM din zona turceasca a insulei, si in consecinta costuri suplimentare ?
Multumesc !

Edited by kimosabe, 13 January 2024 - 09:43.


#1138
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,376
  • Înscris: 28.10.2018
Slabe sanse, sunt la distanta destul de mare de zona turca. Dar ca siguranta, seteaza telefonul pe selectare retea manual, alege o retea locala, nu conteaza care, si stai linistit.

#1139
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Selectezi manual o retea dar sa fie alta decat: Turkcell, KKTCell sau Vodafone... asta daca te duci mai sus, in nord/nord-est.
Si eu vreau sa ajung anul acesta in Cipru... tot in Larnaca dar vreau sa ma duc si in Nicosia si sa vizitez acolo ambele sectoare (capitala lor este impartita in doua, nordul fiind la turci)

Edited by rz, 13 January 2024 - 14:35.


#1140
Vulpoiul-Jhon

Vulpoiul-Jhon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,460
  • Înscris: 01.03.2016

Vizualizare mesajkimosabe, pe 13 ianuarie 2024 - 09:43, a scris:

Poți intra in zona non-SSE la telefonie doar dacă mergi in Nicosia sau Famagusta.

#1141
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
M-am uitat acum la partea sudica si vad: Prime, Epic, Kyta (partener Vodafone) ca fiind retelele UE adica Cipru
Kyta-Vodafone Mobile pare sa aiba cea mai ok acoperire

https://www.nperf.co...18750001&zoom=9

Edited by rz, 13 January 2024 - 14:41.


#1142
kimosabe

kimosabe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 16.01.2006
Merci !

#1143
AlinaFulg

AlinaFulg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 27.03.2009

Vizualizare mesajkimosabe, pe 13 ianuarie 2024 - 09:43, a scris:

Salutare

Planuim o vacanta in Cipru, zona Larnaca (Ayia Napa).
Avem abonamente cu roaming inclus in UE.
Sunt sanse ca accidental sa folosesc retele GSM din zona turceasca a insulei, si in consecinta costuri suplimentare ?
Multumesc !
Noi am avut cazare in Ayia Napa și mereu am folosit abonamentul de la telefon dar nu am avut probleme. La fel am folosit internetul și in partea turcă în Nicosia însă nu au fost costuri suplimentare, abonament de la RDS.

#1144
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011
Nici eu nu am avut nici o problema, nu treci pe turcesc asa usor.

#1145
dansysro

dansysro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,595
  • Înscris: 13.06.2005
La Digi costurile sunt minuscule și în Tr și în Gr și în Cipru, dar după cum s-a exprimat posibil sa nu aibă abonamente de RO :)

#1146
dannek

dannek

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,462
  • Înscris: 17.05.2004
Buna ziua!
Am fost de curind(noiembrie) in Malta si nu am inchiriat masina din cauza faptului ca se circula pe partea stanga(mare greseala). Am fost dezamagit de mijlocul de transport in comun nu se respecta nici un grafic si irosesti foarte mult timp asteptand autobuzul.
In iunie(in prima decada) intentionez sa ajung in Cipru Pahpos. Pe linga plaja si baie as dori sa vizitez si ceva prin insula. As putea sa ma bazez pe autobuze sau musai masina.
Daca ati inchiriat prin Airbnb sau ce alte alternative avantajoase recomandati
multumesc!

Edited by dannek, 15 April 2024 - 08:54.


#1147
AlinaFulg

AlinaFulg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 27.03.2009

View Postdannek, on 15 aprilie 2024 - 08:50, said:

Buna ziua!
Am fost de curind(noiembrie) in Malta si nu am inchiriat masina din cauza faptului ca se circula pe partea stanga(mare greseala). Am fost dezamagit de mijlocul de transport in comun nu se respecta nici un grafic si irosesti foarte mult timp asteptand autobuzul.
In iunie(in prima decada) intentionez sa ajung in Cipru Pahpos. Pe linga plaja si baie as dori sa vizitez si ceva prin insula. As putea sa ma bazez pe autobuze sau musai masina.
Daca ati inchiriat prin Airbnb sau ce alte alternative avantajoase recomandati
multumesc!
Noi am fost in Cipru anul trecut in octombrie si am mers doar cu transportul in comun, autobuzele circula destul de bine. Am rezervat cazare prin Booking com.

#1148
dannek

dannek

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,462
  • Înscris: 17.05.2004

Vizualizare mesajAlinaFulg, pe 15 aprilie 2024 - 09:15, a scris:

Noi am fost in Cipru anul trecut in octombrie si am mers doar cu transportul in comun, autobuzele circula destul de bine. Am rezervat cazare prin Booking com.
Autobuzul merge si intre localitati??
A fost vreme de baie??
multumesc

#1149
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

Vizualizare mesajdannek, pe 15 aprilie 2024 - 09:47, a scris:

Autobuzul merge si intre localitati??
Evident ca da.

#1150
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,306
  • Înscris: 17.04.2006

Vizualizare mesajdannek, pe 15 aprilie 2024 - 08:50, a scris:

Buna ziua!
Am fost de curind(noiembrie) in Malta si nu am inchiriat masina din cauza faptului ca se circula pe partea stanga(mare greseala). Am fost dezamagit de mijlocul de transport in comun nu se respecta nici un grafic si irosesti foarte mult timp asteptand autobuzul.
In iunie(in prima decada) intentionez sa ajung in Cipru Pahpos. Pe linga plaja si baie as dori sa vizitez si ceva prin insula. As putea sa ma bazez pe autobuze sau musai masina.

Nu as compara traficul din Malta cu cel din Cipru.
Poti inchiria lejer in Cipru, alege o masina cu cutie automata si nu o sa ai probleme conducand prudent "pe invers".

#1151
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011
In Cipru dupa parerea mea nu exista trafic. In afara de Nicosia unde mai intalnesti o aglomeratie, in restul oraselor este o nimica toata.

Autobuzele circula bine intre localitati, doar ca distantele intre orasele sunt mari. Adica daca stai in Paphos in vestul insulei, ca sa mergi in Nicosia, Larnaca, Limassol sau Ayia Napa ai nevoie de ore intregi si nu merita. In Cipru gasesti masini de inchiriat de la 30eur pe zi, eu sunt de parere ca merita si esti mult mai flexibil. Plus ca exista multe locatii interesante prin munti. Eu am deschis Google Maps pe telefon si vedeam ce atractii imi arata. Am descoperit niste manastiri uluitoare, un plantaj de masline, care faceau ulei de masline bio si puteai degusta acolo (am luat 5 L cu mine la cat de bun era) si multe alte lucruri.

#1152
dannek

dannek

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,462
  • Înscris: 17.05.2004

Vizualizare mesajbusiness11, pe 16 aprilie 2024 - 08:42, a scris:

In Cipru dupa parerea mea nu exista trafic. In afara de Nicosia unde mai intalnesti o aglomeratie, in restul oraselor este o nimica toata.

Autobuzele circula bine intre localitati, doar ca distantele intre orasele sunt mari. Adica daca stai in Paphos in vestul insulei, ca sa mergi in Nicosia, Larnaca, Limassol sau Ayia Napa ai nevoie de ore intregi si nu merita. In Cipru gasesti masini de inchiriat de la 30eur pe zi, eu sunt de parere ca merita si esti mult mai flexibil. Plus ca exista multe locatii interesante prin munti. Eu am deschis Google Maps pe telefon si vedeam ce atractii imi arata. Am descoperit niste manastiri uluitoare, un plantaj de masline, care faceau ulei de masline bio si puteai degusta acolo (am luat 5 L cu mine la cat de bun era) si multe alte lucruri.
Poti da  te rog cateva exemple de locuri??

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate