Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 

Despre PISICI

* * * * * 6 votes
  • Please log in to reply
13372 replies to this topic

#11089
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 01.12.2005
Financiar pot suporta un pret de cca 30 lei/kg, mai ales ca pe multe produse e trecut un maxim de cca 100 gr/zi. Asta banui ca fara alt supliment, ca atunci ar trebui scazute portiile. Plus poate ce mai "pica" de la mese, asa, de gust :) Mai ales ca vorbim de pisica de casa, fara multa alergatura.

Iar la banii astia se invart marci de hrana premium, ca Petkult / Orijen. Numai ca Orijen vine doar in sac de 5 kile juma, adica vreo 2 luni de la desfacere. Se poate pune si in recipiente inchise totusi. Insa tot mi se pare cantitate mare. (sau e doar o impresie)

Nu vreau nici sa platesc mult "firma", de aia am zis sa intreb si aici.

#11090
AlbastruIndigo

AlbastruIndigo

    Anima Sola

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,999
  • Înscris: 16.09.2014
Cred ca mai mult de doua luni, la mine trei matze mananca intr-o luna 5 kg de boabe. Le dau Royal Canin.

#11091
Steetch

Steetch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,210
  • Înscris: 15.09.2015

 vimann, on 07 decembrie 2017 - 20:09, said:

Salutare, exista nisip pentru litiera mai prietenos cu buzunarul ?

Nisipur Lavanda sau Nisipur Lamaie. 8 - 10 lei 5 kg.

#11092
prisonbreak

prisonbreak

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,209
  • Înscris: 15.05.2007
Vreau sa-i iau fetitei mele o pisica. Va locui intr-un apartament. Am gasit un pui de aprox. 9 saptamani, imi place, dar e motanel. Spun dar pt ca, din ce mi-au spus alte persoane, motaneii au tendinta de a-si marca teritoriul facand pipi peste tot. Si stropesc peretii. Pisicutele ar fi mai docile si mai disciplinate cu litiera.

E adevarat? E o caracteristica a motaneilor? Sau tine de modul in care ii educi?

#11093
darkwings

darkwings

    satana

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,515
  • Înscris: 06.04.2006
nu are treaba.eu am si motan si pisica,si amandoi au invatat imediat treaba cu litiera.si cu marcatul teritoriului...castrare si ai rezolvat.

#11094
adisluc

adisluc

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,451
  • Înscris: 02.09.2016
Am avut si motan iar acuma avem o pisicuta si nu au fost/sunt probleme...asa cum se invata pisicuta cu ,,stapanul,, la fel te inveti si matale cu Ea.
Nu dureaza mult si intelegi/inveti  imediat care sunt nevoile,tabieturile,obiceiurile.Acuma ca este frig ramane noaptea in casa dar dimineata cand simte miscare vine singura si se aseaza in fata usi.Nu a fost nevoie de disciplina etc. trebuie doar un pic de atentie si rabdare  ,,iti spune/transmite,,  ce doreste prin modul in care se comporta.Am pus o litiera cu nisip in curte si  a inceput imediat sa ,,o foloseasca,, iar acuma  cat este frig am adus-o in terasa.Mai imprastie nisipul( uneori nu se opreste pana nu il scoate pa tot afara...) dar il schimb regulat si nu sunt probleme ...

Edited by adisluc, 11 December 2017 - 22:24.


#11095
prisonbreak

prisonbreak

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,209
  • Înscris: 15.05.2007
Am inteles. Multumesc pt raspunsuri, incepeam sa-mi fac griji.

#11096
Steetch

Steetch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,210
  • Înscris: 15.09.2015

 prisonbreak, on 11 decembrie 2017 - 20:26, said:

E adevarat? E o caracteristica a motaneilor? Sau tine de modul in care ii educi?

Da, este adevarat. Si pute ca naiba. In plus, nimic nu garanteaza ca motanului castrat nu i se va face dor de duca. Daca locuiti la parter, cu atat mai mult.

Marcatul teritoriului nu are treaba cu litiera. Vecina a avut motan cu litiera in casa si care marca afara teritoriul ca orice motan.

Edited by Steetch, 11 December 2017 - 23:47.


#11097
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
O hrana buna este si Taste of the Wild pe care o gasesti si la pungi de 2 kg. E peste Royal si Proplan din punct de vedere al calității iar pretul e asemanator, ba chiar mai mic.

#11098
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 01.12.2005
Eu am luat spre incercare un kil de Devora kitten. Vad ca a mancat. Vedem pe mai incolo daca ramane asta (vad ca au si pentru sterilizate)

#11099
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010

 SwatKat, on 12 decembrie 2017 - 15:03, said:

Eu am luat spre incercare un kil de Devora kitten. Vad ca a mancat. Vedem pe mai incolo daca ramane asta (vad ca au si pentru sterilizate)
Dupa compozitie, e o mancare buna. As cumpara varianta pentru pisici sterilizate dar am vazut doar la saci de 7,5 kg. Daca nu le place, Raman cu paguba. Stii  de unde pot lua la punguta de 0,3-1 kg pentru testare?

#11100
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 01.12.2005
Am gasit la Animax. Au la vrac si am nimerit chiar un sac nou si a desfacut. Luat 1 kil, vad ca-i place, o sa iau un sac care va ajunge pana la pubertate Posted Image

Au si Orijen varsat, au zis ca ala n-ar avea ph control, ar avea un ph mai ridicat si au mai fost cazuri cu iritatii/pete piele.

In fine, cred ca-s tot pe acolo dpdv al calitatii.

Edited by SwatKat, 12 December 2017 - 19:09.


#11101
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
Multumesc pentru informatie, voi incerca sa vedem daca vor accepta. O perioada, doua din pisici au mancat cu pofta taste of the wild dar dupa cateva luni nu le-a mai placut.

#11102
darkwings

darkwings

    satana

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,515
  • Înscris: 06.04.2006
incearca si nature's protection de la araton.40 lei/2 kg.gasesti la punctele romvac.

#11103
dita70

dita70

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 01.03.2017
Despre Nutraline ce parere aveti? Motanului meu de 1 an si 1 luna i-am dat Nutraline kitten pana la 1 an si acum am trecut pe Nutraline Senzory. Vetul a spus ca e ok., dar s-a cam ingrasat in ultimele luni, e si castrat din septembrie.

#11104
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,727
  • Înscris: 06.07.2005

 dita70, on 13 decembrie 2017 - 10:29, said:

Despre Nutraline ce parere aveti? Motanului meu de 1 an si 1 luna i-am dat Nutraline kitten pana la 1 an si acum am trecut pe Nutraline Senzory. Vetul a spus ca e ok., dar s-a cam ingrasat in ultimele luni, e si castrat din septembrie.
Nutraline are porumb. Ideal e sa eviti hrana cu cereale in ea.
Dupa castrare trebuia sa treci imediat pe mancare "sterilized".
Eu iau de la zooplus Concept for Life care e obscen de ieftina pentru continutul pe care il are. Cand am schimbat Sanabelle Sterilized cu Concept for Life, nu se mai atingea de bobitele Sanabelle.Posted Image

 Steetch, on 11 decembrie 2017 - 00:44, said:

Nisipur Lavanda sau Nisipur Lamaie. 8 - 10 lei 5 kg.
Tocmai am incercat Moony Cat. Arata frumos de tot si granulele alea nu fac praf, dar cand imi face treaba mare, cumva parfumul ala de lavanda se transforma intr-o duhoare de varza stricata.
Cred ca revin la Tigerino Nuggies, 32 de lei ~13kg, ma tine o luna, dar nu mai pute de imi vine sa ma arunc pe geam.

M-a surprins mancarea umeda de la Lidl, cea la cutie de 12 pliculete (punga cu 4 plicuri are alt continut).
10% continut de carne, fara cereale, fara zahar/conservanti la 1 leu plicul...

#11105
dita70

dita70

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 01.03.2017
Ok, multumesc pt raspuns. Sa vad daca gasesc in Arad. As lua pt inceput de la magazin ca sa nu comand o cantitate mai mare si sa nu-i placa.

Mai am o nelamurie. Motanul meu e castrat de la inceputul lunii septembrie. Intr-o zi a venit la noi in curte o pisica care s-a asezat in mijlocul curtii. Motanul s-a apropiat si a inceput sa se invarta in jurul pisicii cu niste miscari incete de zici ca era in reluare,  si sa scoata sunetele acelea ca un bebelus care plange. Ce manifestari sunt astea?
Nu radeti de mine, e primea mea pisica, acum invat despre pisici.

#11106
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
Hormonii raman in organism cateva luni dupa castrare. Cred ca voia sa se împerechere cu pisica respectiva. Eu am avut un catel care s-a împerecheat la un an si ceva dupa castrare dar cateaua nu a ramas gestantă.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate