Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Despre PISICI

* * * * * 6 votes
  • Please log in to reply
13370 replies to this topic

#11107
Steetch

Steetch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,210
  • Înscris: 15.09.2015

View Postvimann, on 13 decembrie 2017 - 13:20, said:

cumva parfumul ala de lavanda se transforma intr-o duhoare de varza stricata.

Stiam ca nu e OK. Doar il testasem.

#11108
dita70

dita70

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 01.03.2017

View PostFreddy12, on 14 decembrie 2017 - 16:20, said:

Hormonii raman in organism cateva luni dupa castrare. Cred ca voia sa se împerechere cu pisica respectiva. Eu am avut un catel care s-a împerecheat la un an si ceva dupa castrare dar cateaua nu a ramas gestantă.
Inteleg acum. Mi-a spus vetul ca schimbarile hormonale nu se produc brusc dar am crezut ca a trecut destul timp.

#11109
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,221
  • Înscris: 01.12.2005
Intrebare legata de motanul despre cara am vorbit saptamanile trecute: arata bine, deparazitat si vaccinat, blana zic eu ca straluceste, nu cade nimic la periat. Programul de mancare este: dmineata 40gr boabe Devora kitten (plus juma de felie de sunculita/muschi/salam cand ii pregatesc sendvisurile copilului). Seara juma de plic sau cutie de hrana umeda (fie Applaws fie Schesir) pe care nu o termina imediat si mai adaug vreo 20-30 gr de boabe usate.
Insa cu boabele mai greu, mereu gasesc nemancate in castron. De obicei ia cateva si gata.
E ok? Sa mai incerc sa schimb boabele cu altele? Am cautat ceva fara cereale si Devora au gama si de pisici sterilizate - cum va fi peste cateva luni.
E cazul sa ma ingrijorez cu nemancatul boabelor sau ii pun prea mult? (Devora zice ca la 6 luni ar trebui sa manance cam 80 gr/zi)
Si cum ar trebui sa-mi dau seama ca nu-i plac boabele? Sa nu le manance deloc?
Multam

#11110
AlbastruIndigo

AlbastruIndigo

    Anima Sola

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,998
  • Înscris: 16.09.2014
Nu e cazul sa te ingrijorezi. Pune-i dimineata boabe si nu mai adauga seara deloc, asa poti observa daca le mananca sau nu. In ceea ce priveste mancarea, chiar nu ai de ce-ti face griji pentru pisici, niciodata n-or sa moara de foame, ele mananca atat cat le trebuie.
Si veterinarul meu a spus sa le dau la toate trei X grame pe zi, la inceput le dadeam si nu mancau deloc atat cat a zis el, acum le dau ochiometric (mult mai putin) si se descurca ele foarte bine.  

Daca nu ii plac boabele, n-o sa le manance deloc.

#11111
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,221
  • Înscris: 01.12.2005
Multumesc!

#11112
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014
Cea mai mare bucurie de Craciun. Numai un iubitor de animale poate sa o inteleaga. Ce s-a intamplat.
Acasa am 5 pisici:
Attached File  20171120_164931-1.jpg   386.83K   44 downloads
Ei bine acum doua saptamani si o zi (deci 15 zile) un cotoi Lolek a disparut de acasa. Este cotoiul cu sageata rosie din poza. Are 1 an si 8 luni. Timp de doua saptamani m-am tot uitat pe strada (am crezut ca l-a lovit vreo masina) dupa el. Nimic. Dupa o saptamana l-am crezut mort. Desi nu l-am gasit nicaeri nici viu nici mort. Mi s-a rupt sufletul ... dar am zis ca asta e, asa i-a fost soarta.
Dar nu. Lolek este viu. Acum o ora aud un mieunat la usa. Lolek, dupa 15 zile s-a intors acasa:
Attached File  20171224_193309.jpg   334.45K   41 downloads
Lolek este viu si nevatamat. E cea mai are bucurie de Craciun ... Am efectivul complet de pisici!
Acum ciudatenii pe care nu mi le explic:
1. Cotoiul a lipsit 15 zile. Dar nu e slab deloc, ba chiar e la fel de grasut cm era cand a disparut. Ce a mancat in aceste zile? Cum de nu e slab?
2. Lolek nu a venit singur. A adus un alt pisic cu el:
Attached File  20171224_191115.jpg   335.51K   41 downloadsAttached File  20171224_193417.jpg   238.61K   38 downloads
Initial am crezut ca si-a adus o pisicuta. Insa nu ... e tot cotoi. Oare doi cotoi se pot imprieteni? Nu stiu ce sa fac cu acest cotoi nou. Personal l-as opri, insa imi e teama ca este al altcuiva, si poate cineva plange dupa el. Stiu prin ce am trecut eu cand a disparut Lolek. Asa ca l-am lasat afara, sa plece inapoi la stapanii lui. Cotoiul e bine hranit, nu este slab, deci nu cred ca a fost ratacit de cineva.
Totusi de ce a venit Lolek al meu cu inca un cotoi?!?

Edited by XL700VA, 24 December 2017 - 19:51.


#11113
al-padrino

al-padrino

    TCB

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,940
  • Înscris: 13.11.2016
Opreste-l si pe asta, il botezi Bolek ! :)

#11114
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014
L-as oprii ... dar nu pot. Nu sunt sigur ca nu e al cuiva. Pentru mine nu ar fi o problema inca un pisic, stau la tara. Insa poate cineva plange dupa el. O sa vad ce se intampla zilele urmatoare.

LE: Si totusi ... ce a mancat cotoiul meu Lolek timp de 15 zile? Nu e slab deloc. Ori a vanat, ori a furat ... ori nu stiu.
Si ce sa ii fac sa nu mai fuga de acasa pe viitor?

Edited by XL700VA, 24 December 2017 - 20:12.


#11115
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,189
  • Înscris: 09.01.2008
Am si eu tamdemul Lolek-Bolek. Sunt aia doi de nu i-a adoptat nimeni si au ramas in familie.

#11116
Darkestnight

Darkestnight

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,801
  • Înscris: 26.10.2017

View PostXL700VA, on 24 decembrie 2017 - 19:58, said:

L-as oprii ... dar nu pot. Nu sunt sigur ca nu e al cuiva. Pentru mine nu ar fi o problema inca un pisic, stau la tara. Insa poate cineva plange dupa el. O sa vad ce se intampla zilele urmatoare.

LE: Si totusi ... ce a mancat cotoiul meu Lolek timp de 15 zile? Nu e slab deloc. Ori a vanat, ori a furat ... ori nu stiu.
Si ce sa ii fac sa nu mai fuga de acasa pe viitor?

Cred ca a stat pe la stapanii motanului Bolek  . Asa s -au si  imprietenit si  ce  si-au  spus?
Hai,si  pe  la mine..Posted Image Daca in zilele urmatoare nu se intampla nimic,pastreaza-l..

#11117
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,221
  • Înscris: 01.12.2005

View PostAlbastruIndigo, on 21 decembrie 2017 - 00:34, said:

Nu e cazul sa te ingrijorezi. Pune-i dimineata boabe si nu mai adauga seara deloc, asa poti observa daca le mananca sau nu. In ceea ce priveste mancarea, chiar nu ai de ce-ti face griji pentru pisici, niciodata n-or sa moara de foame, ele mananca atat cat le trebuie.
Si veterinarul meu a spus sa le dau la toate trei X grame pe zi, la inceput le dadeam si nu mancau deloc atat cat a zis el, acum le dau ochiometric (mult mai putin) si se descurca ele foarte bine.  

Daca nu ii plac boabele, n-o sa le manance deloc.

Daca tot e Craciunul si am umblat prin magazine, am zis vineri sa iau de test niste Orijen. Zis si facut, doar ca de sambata de cand a gasit boabele n-a mai pus gura pe mancare uscata. I-am scos Orijen - n-a mai vrut nici Devora. I-am luat de la petshop de langa casa niste Proplan junior (asta stiam ca a avut initial, desi m-am inselat, era RC kitten) - a mancat dar in scarba. Luseam de test si 100 gr de Petkult - la fel, nici sa nu le vada.

Sa il las nemancat pana isi baga mintile in cap si revine la Devora - n-o manca cu placere -, sa il trec pe RoyalCanin kitten pe care le manca cu placere in primele cateva zile pana am zis sa vedem cu Devora, sau sa incercam si cu Proplan?

Problema e ca in ianuarie plecam 2 sapt de acasa, va sta la cineva (iubitor de animale, am deplina incredere ca va avea grija de pisic) insa n-am cum sa oblig persoana respectiva sa gateasca zilnic sau sa il tina pe muschiulet Posted Image

Intre marcile ultrapremium am vazut ca Devora e ok. Insa intre cele “mai gustoase”, Proplan e mai nasoala ca RoyalCanin? De la petshop ziceau ca Royal e mai putin tolerat ca Proplan - inseamna ca o fi mai natural? repet, in primele cateva zile manca cu placere RC kitten..



Pana la urma ce ar avea daca il tin pe marci din astea nu “ultra” adica Proplan/RC? Plus ceva umed seara, bineinteles

Edited by SwatKat, 25 December 2017 - 01:27.


#11118
AlbastruIndigo

AlbastruIndigo

    Anima Sola

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,998
  • Înscris: 16.09.2014

View PostSwatKat, on 25 decembrie 2017 - 01:00, said:

Pana la urma ce ar avea daca il tin pe marci din astea nu “ultra” adica Proplan/RC? Plus ceva umed seara, bineinteles

Nu are nimic.
Eu le dau hrana umeda Felix (e tot de la Purina) si inainte le dadeam boabe Whiskas. Le dau Royal Canin boabe de 3 ani, pentru ca atunci am adoptat o pisicuta cu insuficienta renala si, la sfatul medicului, i-am trecut pe toti trei pe boabe Royal Canin Renal. La inceput mancau ca turbatii, am crezut ca or sa ma saraceasca - le-a trecut in timp. Iar Felix hrana umeda mananca in continuare zilnic, singuri au ales si nu vor nimic altceva, orice am incercat.
Daca ai mei au supravietuit 8 ani juma' cu Felix si Whiskas, presupun ca o sa supravietuiasca si al tau. :)

#11119
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,386
  • Înscris: 13.02.2006

View PostXL700VA, on 24 decembrie 2017 - 19:47, said:

Cea mai mare bucurie de Craciun. Numai un iubitor de animale poate sa o inteleaga. Ce s-a intamplat.
Acasa am 5 pisici:
Attachment 20171120_164931-1.jpg
Ei bine acum doua saptamani si o zi (deci 15 zile) un cotoi Lolek a disparut de acasa. Este cotoiul cu sageata rosie din poza. Are 1 an si 8 luni. Timp de doua saptamani m-am tot uitat pe strada (am crezut ca l-a lovit vreo masina) dupa el. Nimic. Dupa o saptamana l-am crezut mort. Desi nu l-am gasit nicaeri nici viu nici mort. Mi s-a rupt sufletul ... dar am zis ca asta e, asa i-a fost soarta.
Dar nu. Lolek este viu. Acum o ora aud un mieunat la usa. Lolek, dupa 15 zile s-a intors acasa:
Attachment 20171224_193309.jpg
Lolek este viu si nevatamat. E cea mai are bucurie de Craciun ... Am efectivul complet de pisici!
Acum ciudatenii pe care nu mi le explic:
1. Cotoiul a lipsit 15 zile. Dar nu e slab deloc, ba chiar e la fel de grasut cm era cand a disparut. Ce a mancat in aceste zile? Cum de nu e slab?
2. Lolek nu a venit singur. A adus un alt pisic cu el:
Attachment 20171224_191115.jpgAttachment 20171224_193417.jpg
Initial am crezut ca si-a adus o pisicuta. Insa nu ... e tot cotoi. Oare doi cotoi se pot imprieteni? Nu stiu ce sa fac cu acest cotoi nou. Personal l-as opri, insa imi e teama ca este al altcuiva, si poate cineva plange dupa el. Stiu prin ce am trecut eu cand a disparut Lolek. Asa ca l-am lasat afara, sa plece inapoi la stapanii lui. Cotoiul e bine hranit, nu este slab, deci nu cred ca a fost ratacit de cineva.
Totusi de ce a venit Lolek al meu cu inca un cotoi?!?
Daca s-ar putea, as da 5 like-uri.Cunosc sentimentul...

#11120
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
Cred ca Lolek a fost luat de stăpânii celuilalt pisoi crezând ca e un motan fara stapan. L-or fi tinut inchis in casa pentru a se obișnui cu noua locuinta iar dupa doua saptamani l-au lasat liber, moment cand s-a întors la casa lui împreuna cu amicul.

#11121
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014
Lolek este ok. Sta la casa lui nu mai pleaca nicaeri. Sau asa sper. O poza de acum cateva minute de la masa:
Attached File  20171225_142218.jpg   404.13K   30 downloads
Cat despre celalalt pisic ... a disparut. Probabil s-a intors la stapanii lui. E mai bine asa. Nu as fi vrut ca cineva sa sufere de Craciun din lipsa unui animalut.
Eu ma simt minunat dupa ce mi s-a intors Lolek acasa.

#11122
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,386
  • Înscris: 13.02.2006
Eu am alta problema.Dupa ce am pierdut un motan si m-am pricopsit dupa o luna cu o alta pisica(vezi posturile #10981, 10982 si #11007), nu m-a lasat inima sa o las la Radauti, desi era cineva care sa aiba grija de ea, asa ca am adus-o la Bucuresti, in apartament.
Aici mai am doua-un motan si o pisica, ambii castrati, dar nu se impaca tabara veche cu pisica noua sub nici o forma.
Asa ca am dus-o la sora-mea, are si ea un motan.Ala e un puturos din fire. Miti vrea sa se joace cu el, dar de fapt  mai mult il streseaza.
Cat o sa il mai suporte, nu stiu, dar situatia e incurcata.

Edited by rinaldoparaipan, 25 December 2017 - 14:53.


#11123
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014
Se invata in timp. Asa am patit cu Piscotel. Piscotel e ultimul venit in familie. Cand l-am luat era jigarit, slab. Acum e o frumusete de pisoi (este cel tarcat din dreapta jos din poza de mai sus). La inceput pisicile mele nu il acceptau deloc. Il bateau, dar Piscotel era barbatos, dadea si el. Intr-un final l-au acceptat in familie. E drept, l-am ajutat si eu, cand vedeam ca se iau la bataie, interveneam si ii desparteam. Insa sigur au fost si lupte pe care nu le-am vazut ... Acum stau toti impreuna - cel putin la masa. Iar luptele au incetat.
Ai rabdare ca la fel se va intampla si la tine.

#11124
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,450
  • Înscris: 15.06.2007

View PostXL700VA, on 24 decembrie 2017 - 19:47, said:

Cea mai mare bucurie de Craciun. Numai un iubitor de animale poate sa o inteleaga. Ce s-a intamplat.
Acasa am 5 pisici:
Attachment 20171120_164931-1.jpg
Ei bine acum doua saptamani si o zi (deci 15 zile) un cotoi Lolek a disparut de acasa. Este cotoiul cu sageata rosie din poza. Are 1 an si 8 luni. Timp de doua saptamani m-am tot uitat pe strada (am crezut ca l-a lovit vreo masina) dupa el. Nimic. Dupa o saptamana l-am crezut mort. Desi nu l-am gasit nicaeri nici viu nici mort. Mi s-a rupt sufletul ... dar am zis ca asta e, asa i-a fost soarta.
Dar nu. Lolek este viu. Acum o ora aud un mieunat la usa. Lolek, dupa 15 zile s-a intors acasa:
Attachment 20171224_193309.jpg
Lolek este viu si nevatamat. E cea mai are bucurie de Craciun ... Am efectivul complet de pisici!
Acum ciudatenii pe care nu mi le explic:
1. Cotoiul a lipsit 15 zile. Dar nu e slab deloc, ba chiar e la fel de grasut cm era cand a disparut. Ce a mancat in aceste zile? Cum de nu e slab?
2. Lolek nu a venit singur. A adus un alt pisic cu el:
Attachment 20171224_191115.jpgAttachment 20171224_193417.jpg
Initial am crezut ca si-a adus o pisicuta. Insa nu ... e tot cotoi. Oare doi cotoi se pot imprieteni? Nu stiu ce sa fac cu acest cotoi nou. Personal l-as opri, insa imi e teama ca este al altcuiva, si poate cineva plange dupa el. Stiu prin ce am trecut eu cand a disparut Lolek. Asa ca l-am lasat afara, sa plece inapoi la stapanii lui. Cotoiul e bine hranit, nu este slab, deci nu cred ca a fost ratacit de cineva.
Totusi de ce a venit Lolek al meu cu inca un cotoi?!?
Yep! Exact prin ce zici tu am trecut si eu.  Si Oggy al meu a lipsit cu zilele de acasa, si a venit neschimbat. Ma gandeam ca si-a gasit stapani de rezerva, ca are la cine sta. Sau poate a fost luat ostatic, si nu a putut scapa. Ma gandeam, oare cu cine, la cine a dormit in noptile ploioase si reci cand nu a venit acasa?   Am avut si eu emotii ca a patit ceva, dar asta-i soarta.  
Uneori cand plec de acasa il inchid in hol si bucatarie, dar acolo gemul este usor deschis,  si iese afara. Deobicei ma asteapta seara acasa, cunoaste sunetul motorului. Cand parchez mi-e teama sa nu dau peste el. Cand opresc motorul, ma asteapta mieunand in fata usii.Attached File  20171207_210520.jpg   62.36K   44 downloadsAttached File  20171115_161716.jpg   77.43K   44 downloads

Si apoi cand vine acasa,  da de caldura, se ghiftuieste cu delicatese imi zace asa, atarna pe trepte ca o zdreanta.Attached File  received_1775231809161739.jpeg   112.03K   45 downloads

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate