Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Masini de spalat vase (2005-2018)

* * * - - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
5847 replies to this topic

#5239
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
altii dau 15 lei pe un pachet de tigari pe care il fumeaza intr-o zi.
eu de ce n-as avea voie sa dau 15 lei pe o cutie cu sare, care imi ajunge aproape 2 ani ? ca doar nu cumpar sare la 15 lei/2 kg in fiecare zi sau saptamana ?
am spus si o repet, am cumparat-o doar pentru ca era la promotie cu reducere destul de mare si am dorit sa incerc acest produs, mai ales ca este aceeasi "marca" cu msv-ul.
iar recomandarea vine si din usurinta folosirii, pui pastilele in rezervor, fara sa te mai chinui cu turnatul sarii prin palnie, stand aplecat sau in genunchi.
dintre toate consumabilele, pare ca aceasta sare este cea mai importanta pentru o buna functionare a masinii.
daca la un autoturism pui ulei si combustibil de calitate, sa mearga bine si sa nu ai probleme cu motorul si restul, de ce n-ai face asa si cu un msv ?

#5240
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
Îți dai seama că doar poarta brandul, nu e si fabricată de acelasi producător ca si msv.

#5241
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009

View Postswtm, on 24 martie 2017 - 16:36, said:

Îți dai seama că doar poarta brandul, nu e si fabricată de acelasi producător ca si msv.

da. e recomandata, ca sa zic asa, de producatorul respectiv de msv.

#5242
touche

touche

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 14.02.2006
cred ca se face prea mult caz pentru ce sare a cumparat @corina.
daca ar trebui sa pui zilnic sare, atunci am avea ce discuta , dar asa .... ?
Si eu am ales dupa brand si merg pe Finish, dar cred ca orice sare (pt. dedurizare) ar fii,  tot asa si-ar face treaba



View Postcorinadaniela, on 24 martie 2017 - 16:24, said:

pare ca aceasta sare este cea mai importanta pentru o buna functionare a masinii.
daca la un autoturism pui ulei si combustibil de calitate, sa mearga bine si sa nu ai probleme cu motorul si restul, de ce n-ai face asa si cu un msv ?

Nu cred sarea e chiar asa de importanta. Si oricum, nu prea are ce sa difere la compozitia. Adica o sare de 15 lei e cam acelasi lucru cu una  de 5 lei. Poate cu 1% mai pura.... nesemnificativ...

View Postcorinadaniela, on 24 martie 2017 - 16:24, said:

iar recomandarea vine si din usurinta folosirii, pui pastilele in rezervor, fara sa te mai chinui cu turnatul sarii prin palnie, stand aplecat sau in genunchi.

cred ca eu pun sare o data pe an ... ma pot apleca cu 10 sec mai mult/an pentru o economie de 7 lei/2 ani Posted Image

Edited by touche, 24 March 2017 - 17:56.


#5243
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
Eu pun până în 6 luni. Apa e dură aici .

#5244
geekos

geekos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,874
  • Înscris: 27.04.2008
Eu puneam cam la 3 luni.
Insa argumentele ei sunt imbatabile.

#5245
diana_i_d

diana_i_d

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 13.10.2009

View Postgeekos, on 23 martie 2017 - 23:57, said:

Sarea oricum trebuie pusa. Urmeaza instructiunile. Este cineva care punea cateva granule de sare la fiecare spalare Posted Image
Citeste in carte ca-ti spune cata apa trebuie sa pui, apoi sarea. Si o spalare in gol. Sare+ pastile, ieftine si bune la Lidl (W5). Lichid de clatire, la mine=otet. Odorizant.. Posted Image asta e pentru frantuji care-si dau cu parfum puternic sa nu se mai spele.
Eu din manual ("Umpleti recipientul cu apă (se face numai la prima punere în functiune). Adăugati apoi sărurile speciale (nu sare de masă sau tablete). Când procedati astfel, apa este
dezlocuită si se revarsă. La utilizarea detergentilor combinati cu componentă de sare, se poate în general renunta la sărurile speciale până la o duritate a apei de 21 ° dH") inteleg ca trebuie umplut cu apa si apoi adaugat sare pana ajunge sus si s-a revarsat toata apa. Ceea ce in varianta de 3in1 inseamna doar apa...
De la Lidl intentionam si eu sa iau, dar 3in1. Apropo de frantujii care nu se spala...traiesc cu senzatia ca am citit ca ar exista si ceva care sa curete masina periodic, nu doar odorizant...

#5246
geekos

geekos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,874
  • Înscris: 27.04.2008
Pune apa in tancul de dedurizare apoi sarea, chiar daca apa se revarsa (este normal). Ce folosesti apoi, pastile simple sau 3/5/7 in 1 este alta poveste.
Sarea aia nu o sa-i faca rau, chiar daca folosesti pastile care contin si sare.
Da, exista produse de curatare a msv, nu doar odorizante. Ideea este ca daca bagi vesela in msv fara resturi grosiere, nu va trebui sa cureti filtele prea des. Mai nasol cu oasele de peste, ca se infig in filtre. In principiu, nu ai ce curata la msv cu exceptia chederului, in special in partea de jos si pe marginea de sub usa.

#5247
madax21

madax21

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 13.09.2009
Buna seara!
am si eu o problema la masina de vase. cosul a ruginit pe alocuri si as dori sa il vopsesc. imi puteti recomanda o vopsea in acest caz?
va multumesc

#5248
geekos

geekos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,874
  • Înscris: 27.04.2008
Poate Raul sa-ti recomande, ca e mai in domeniu. Din cate stiu sunt niste vopseluri email, dar habar nu am cum se comporta la spalare repetata. La temperatura rezista.

#5249
relu11051

relu11051

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,277
  • Înscris: 02.05.2008
Eu as incerca cu email ecologic pe baza de apa pentru calorifere, daca nu rezista cumperi alt cos, sigur este piesa de schimb

#5250
RADU_

RADU_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 15.08.2006
Vopsirea este realizata electrostatic. Cel putin la cosurile de la masina mea de spalat. Ar trebui sa gasesti in urbe un atelier care vopseste cu aceasta procedura.

#5251
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
Ar trebui să meargă cu vopsea auto.

#5252
madax21

madax21

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 13.09.2009
multumesc frumos pentru sfaturi. astept un raspuns cu un pret pentru un cos nou, dar e posibil sa fie soarte scump .
am gasit la dedeman kober ecolux. cred ca il voi incerca.

#5253
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
Nu ar trebui să treacă de 100 lei.

#5254
madax21

madax21

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 13.09.2009
am gasit 2 variante.  un email ecologic de la kobersi producatorii m-au asigurat ca rezista la temperaturi ridicate. doar ca mi au recomandat sa folosesc primer si nu am gasit si un cos de vase corespunzator la 120 de lei

#5255
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
Varianta a doua.

#5256
abru

abru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 12.11.2005
Mai bine cauți vopsire în câmp electrostatic cum s-a sugerat mai sus.

Poți încerca la cei cu ferestre de aluminiu pentru că așa se vopsesc și profilele.

Edited by abru, 29 March 2017 - 16:19.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate