Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil
 Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 "enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 

Intrebări în legătură cu electricitatea din Romania

* * * * - 13 votes
  • Please log in to reply
13795 replies to this topic

#1747
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,746
  • Înscris: 30.07.2006

View Postdjl, on 27 iunie 2018 - 23:55, said:

În anii '90 ce model de corpuri de iluminat erau montate pe acei stâlpi?   Posted Image
Revenind la zona Sălii Palatului, în acest film, dacă dați pe la 1:09 veți vedea că stâlpii de pe Știrbei Vodă nu aveau aparataj pe ei... mă îndoiesc că în 1970 mai lăsau becuri cu incadescență pe acolo sau cine știe, poate au păstrat așa ceva (de notat că stâlpii de pe Bd. Aviatorilor au aparatjul pe stâlp). Dar să urmăriți tot videoclipul dacă vreți să vedeți ceva interesant din zonă   Posted Image



In anii 90 banuiesc ca pe acei stalpi erau PVB 7b,poate gasesti poze de la revolutie,din zona salii palatului,ca banuiesc ca atunci s-au facut mai multe si poate vedem ce era pe ei.
Faptul ca nu aveau cutia cu balast in perioada aia e un mister dar cred ca una din explicatii ar fi ca erau abia la inceput acele corpuri si erau cu bec cu incandescenta,la momentul cand aceste poze/filmari au fost facute. Ulterior s-au modificat si echipat cu vapori de mercur si atunci sa fi montat si cutiile de balast,probabil la inceputul anilor 80,dar nu avem poze de atunci,ci doar de dinainte cand erau fara.
Cand ai spus daca vedem ceva interesant,banuiesc ca te-ai referit la corpurile zurich de pe gardul palatului regal. Le-am observat si eu in film,sunt pe acei stalpi de i-am pozat si eu si am postat cateva posturi mai sus,adevarul e ca stalpii sunt de o frumusete si o lucratura rara,potriviti mai bine cu fostul corp zurich ce erau puse pe ei atunci.
Atasez mai jos niste poze cu acei stalpi ce i-am studiat mai atent la momentul cand am facut acele poze:

Attached Files



#1748
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Când ai făcut poze la bazele stâlpilor mari nu ai văzut elemente de balast pe acolo?
Era totuşi 2 poze color făcute noaptea în anii '60 pe acolo... poate ne dăm seama ce fel de iluminat era pe atunci.
Există o carte pe tema asamblului Sălii Palatului. Dacă dau pe undeva de ea (din păcate nu o am) sunt curios dacă se menţionează ceva legat de iluminatul public.
Într-un album am găsit o poză făcută cel mai devreme în 1972 (se vede un autobuz "Ikarus" 280) şi tot P.V.D.-uri/H.R.B.-uri fără aparataj pe stâlp.

Edited by djl, 28 June 2018 - 23:24.


#1749
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,746
  • Înscris: 30.07.2006

View Postdjl, on 28 iunie 2018 - 23:11, said:

Când ai făcut poze la bazele stâlpilor mari nu ai văzut elemente de balast pe acolo?
Era totuşi 2 poze color făcute noaptea în anii '60 pe acolo... poate ne dăm seama ce fel de iluminat era pe atunci.
Există o carte pe tema asamblului Sălii Palatului. Dacă dau pe undeva de ea (din păcate nu o am) sunt curios dacă se menţionează ceva legat de iluminatul public.

Nu am putut surprinde in poze ce am vazut cu ochiul liber,e adevarat,dar am studiat atent si,la cele unde baza si tabla,nu erau distruse,se vedeau la interior socluri de sigurante ramase intacte,foarte inghesuite,nici urma de balast sau vreo urma care sa indice ca ar fi fost montat acolo.

#1750
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Sau e posibil să fi folosit becuri cu autoaprindere.
Una dintre cele 2 poze de nopate: http://orasulluibucu...iata-salii.html

Edited by djl, 28 June 2018 - 23:32.


#1751
cristi699

cristi699

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 679
  • Înscris: 09.11.2017
In poza aia noaptea, nu arata a becuri cu incandescenta, sigur erau cu vapori de mercur cu autoaprindere.

Edited by cristi699, 28 June 2018 - 23:47.


#1752
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,746
  • Înscris: 30.07.2006

View Postdjl, on 28 iunie 2018 - 23:28, said:

Sau e posibil să fi folosit becuri cu autoaprindere.


Nu existau asa ceva in Romania la vremea aia.

#1753
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Vezi în "Iluminatul electric" (1962) la pg. 80   Posted Image
Imagini de epocă cu Sala Palatului - în unele se observă iluminatul interior "în acţiune": https://arhiva.uniun...-sala-palatului
Câtă lumină putea să producă arcul electric de la proiectoarele cinematografice!   Posted Image   (ah, e singurul loc din România despre care am reuşit să aflu cu certitudine că avea şi proiectoare pentru peliculă cinematografică de 70 m.m. - "Bauer" U2 accepta şi peliculă 35 mm şi de 70 mm).

Edited by djl, 29 June 2018 - 00:42.


#1754
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,746
  • Înscris: 30.07.2006
Si in linkul tau apar acei stalpi din zona salii palatului,daca sunt poze din 1959 cum apare acolo nu e nimic nou din ce am vazut si in pozele stiute. Ne trebuie poze mai recente de prin '80 sa vedem daca au aparut cutiile de balast

#1755
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Eu am vrut să vedeţi cum arăta iluminatul din clădire. Că tot la categoria electricitate intră.

Discuţii despre U.M.E.B. (Uzina de Maşini Electrice Bucureşti): https://www.undelucr...ediu-lucru-1938
Cică există şi o carte legată de ea: http://www.worldcat..../oclc/255172472

Edited by djl, 29 June 2018 - 19:36.


#1756
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,746
  • Înscris: 30.07.2006
Iata ca mai gasim si in ziua de azi "minuni" atribuite lui Dorel,la capatul lui 32 de la piata Unirii,un stalp metalic,montat invers,cu capul in jos si baza in sus,pare un stalp vechi,oare a fost montat in goana comunista din timpul sistematizarii zonei?

Attached Files



#1757
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Cred că e recent montat ăla, că altfel l-aş fi văzut băgat în seamă. În perioada comunistă au fost montaţi cei decorativi.

#1758
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,302
  • Înscris: 13.01.2011
Era inginerul matol :lol:

Moam, ce liber era aici, nici urmă de masini !!!
Sa mergi acum acolo, chiar acum, la ora asta.
Plin de masini.

Chiar era alt sentiment, cind mergeai noaptea prin ploaie, orasul era linistit, masini putine pe drum, pustiu.
Acum, totul este diferit, este greu de explicat sentimentul, cind te gindesti la diferente.

Attached Files



#1759
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
La P-ţa Unirii în 1992.

Posted Image


Din alt unghi, imagine de noapte (1994)

Posted Image

#1760
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
PVB-uri cu sodiu in 1992, apoi Mira cu sodiu, acum LED-uri?

Cele mai placute LED-uri sunt cele cu lumina leita cu vechile "mercuriale". In Slatina sunt cam 4 tipuri de LED-uri, unele au lumina mai calda, mai maronie.

#1761
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Pe vremuri se foloseau acumulatori-tampon în caz că pica electrictatea. Pentru becurile cu incadescenţă nu contează tipul curentului, contează voltajul (la frecvenţe prea mici însă încep să flicăre). Alte echipamente sunt problematice. Bine, azi ai invertoare c.c. - c.a., aşa că chit că ai ceva în c.a. poţi folosi acumulatori tampon.

Edited by djl, 30 June 2018 - 22:28.


#1762
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,746
  • Înscris: 30.07.2006
La Universitate,pe cladire,intrarile dinspre academiei si cea de peste drum de arhitectura.
Astea chiar sunt opere de arta,dar parca au o tenta cam sinistra,mie asa imi par. Oare sunt originale de cand e facuta cladirea?

Attached Files



#1763
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,302
  • Înscris: 13.01.2011
Dedicatie pentru @djl, proaspete, facute azi :D

Attached Files



#1764
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Un corp precum în avatarul lui Valirex  am văzut la un loc ce a avut destinaţie sinistră - Cal. Plevnei - I.CE.CHIM. - pe acolo a funcţionat o închisoare stalinistă   :(    Corpul de iluminat avea grilaj şi era funcţional!
În Parcul Izvor tot lumină albă dau lămpile   :)
Sunt curios, în anii '90, pe Spl. Independenţei existau stâlpi pe partea cu râul... că nu mai ţin minte asta.

Clădirea asta are o pereche de corpuri de iluminat ce străjuiesc intrarea şi care probabil sunt de când e clădirea, dar din păcate becurile nu-s aprinse    :(    https://www.google.c...12!8i6656?hl=ro
La Bis. Sf. Ştefan sunt 2 tronconice, dar fără abajur... lămpi cu vapor de Mercur   B)
La Bis. Hagiul de lângă (în diagonală faţă de) Hala Traian mai e o tronconică cu abajur de pexiglas, funcţională (erau vreo 3/vremuri)  https://www.google.c...y,58.14h,92.13t
/data=!3m6!1e1!3m4!1ssELgO9Y5Yt2vwmp9XDzq0A!2e0!7i13312!8i6656?hl=ro

Nu e de la noi, dar ia să vedem ce observaţi la tramvaiele astea   :rolleyes:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ta0rbLFWaBo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate