Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Reducere zgomot HDD

- - - - -
  • Please log in to reply
118 replies to this topic

#19
mateiuli

mateiuli

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,027
  • Înscris: 07.08.2006
Pe wd merge programu`???

#20
FadeToBlack

FadeToBlack

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,765
  • Înscris: 15.09.2005
La mine nu, dar as fi interesat de unul de genul.

#21
ARRON

ARRON

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 20.07.2006

View Postmateiuli, on Nov 29 2006, 18:22, said:

Pe wd merge programu`???

View PostFadeToBlack, on Dec 28 2006, 00:41, said:

La mine nu, dar as fi interesat de unul de genul.

Testat pe un WD la nivel minim si iar diferenta de NOISE este evidenta!
Deocamdata nu sesizez nici o diferenta la performanta ceea ce este un lucru bun :)

Attached File  capture_05022007_182306.jpg   46.48K   309 downloads

#22
Pablo Montoya

Pablo Montoya

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 22.02.2007
Am un Seagate Baracuda la 320GB si.... degeaba nu merge :((

#23
pickone

pickone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,636
  • Înscris: 20.09.2005
Bun.... dar ce ar fi daca performantza ar fi maxima si zgomotul foarte mic ?!!?!??!?! pey hai sa facem altfel, eventual cum am realizat eu acest lucru...

am 4 hdd-uri in raid WD .... pe stripped

puse cu progarmul ala, reduce un pic, sau deloc, oricum se simte sau nu... performantza scade!!! asta datorita foarte mult vibratziilor din toate carcasele inclusiv alea foarte scumpe in care acel cauciuc il are sau nu (pentru hdd)... nu sunt bune....


ei bine cea mai buna treaba (SI TESTATA)... este luand niste silicon solit foarte moale iar hdd-ul sa fie pus pe 4 bucatzele de silicon fara a fi prins in suruburi sau alte chestii! deoarece vibratziile sunt 0%,  zgomotul scade extrem de mult.... si spun asta avand in computer numai coolere pasive... nici pic de ventilator... doar motor la hdd, in rest nimik, nici sursa, nici video, nici cpu cooler, nimik, doar RADIATOARE si motoarele la hdd-uri care sincer nu imi dau seama daca e aprins sau nu cumputerul! :P

#24
frioan

frioan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 788
  • Înscris: 15.03.2003

View Postpickone, on Feb 24 2007, 12:59, said:

Bun.... dar ce ar fi daca performantza ar fi maxima si zgomotul foarte mic ?!!?!??!?! pey hai sa facem altfel, eventual cum am realizat eu acest lucru...

am 4 hdd-uri in raid WD .... pe stripped

puse cu progarmul ala, reduce un pic, sau deloc, oricum se simte sau nu... performantza scade!!! asta datorita foarte mult vibratziilor din toate carcasele inclusiv alea foarte scumpe in care acel cauciuc il are sau nu (pentru hdd)... nu sunt bune....
ei bine cea mai buna treaba (SI TESTATA)... este luand niste silicon solit foarte moale iar hdd-ul sa fie pus pe 4 bucatzele de silicon fara a fi prins in suruburi sau alte chestii! deoarece vibratziile sunt 0%,  zgomotul scade extrem de mult.... si spun asta avand in computer numai coolere pasive... nici pic de ventilator... doar motor la hdd, in rest nimik, nici sursa, nici video, nici cpu cooler, nimik, doar RADIATOARE si motoarele la hdd-uri care sincer nu imi dau seama daca e aprins sau nu cumputerul! :P
interesant ce zici ... poti detalia pls ce sistem ai ? sursa in special ma intereseaza daca zici ca este fanless :D

#25
AZOMISS

AZOMISS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 23.05.2006
comparatie

Attached File  maxtor.JPG   53.37K   427 downloads

Attached File  seagate.JPG   52.58K   370 downloads

Attached File  maxtor1.JPG   50.93K   313 downloads

Attached File  seagate1.JPG   54.3K   247 downloads

#26
a8ne

a8ne

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 08.03.2007
eu am un wd 1200j si nu ma lasa sa selectez optiunea ENABLE NOISE/PERFOMANCE LEVEL... nush dc...
uitati-va la poza si dati-va cu parerea.

Attached Files



#27
pdanyels

pdanyels

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 14.08.2002
da ... frioan pls some details ...
idei sint mai multe ... turion pe desktop aso so sintem curiosi ...

#28
aky del balbo

aky del balbo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 19.11.2005
Are cineva hdd samsung? .Eu am un S-ata de 80 gb.Sunt f multumit de el si la capitolul performanta dar si dpdv al zgomotului.

#29
pdanyels

pdanyels

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 14.08.2002
sorry ... pickone nu frioan ....

pickone! alege o varianta si zine-o si noua ;-) ... asta cu silent ...

1000x

#30
vlc

vlc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 14.06.2006
era extrem de zgomotos.. a redus caraitul cu 90% cam asa.. pacat ca e plin de baduri hdd.. si e si aproape nou..
mai am un post mai jos cu niste poze de la s.m.a.r.t .. care indica faptul ca e plin de baduri.. daca e cineva care se pricepe sa intre sa citeasca posturile mele ... am postat putin in urma cu titlul "problema HDD maxtor.."
http://forum.softped...p;#entry2665197
sa fiti iubiti :D

Attached Files



#31
JoeBikerul

JoeBikerul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 324
  • Înscris: 08.09.2006
Si eu am maxtor si sunetul despre care este vb in topic nu era deloc sesizabil pana dupa vreo 6luni de utilizare... apoi a inceput sa faca un zgomot suparator, ce motiv ar putea fi ?

#32
canalet

canalet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 24.07.2005
metode simple gasiti aici
http://www.silentpcr...ewforum.php?f=7
eu am probat cu un elastc rotund din comert si e super cool si m-a costat 5000 rol si 10 minute.

#33
JoeBikerul

JoeBikerul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 324
  • Înscris: 08.09.2006

View Postcanalet, on Jun 17 2007, 18:53, said:

metode simple gasiti aici
http://www.silentpcr...ewforum.php?f=7
eu am probat cu un elastc rotund din comert si e super cool si m-a costat 5000 rol si 10 minute.


Crezi ca asta ar fi motivul ? Mie mi se pare a fi un zgomot intern... Nu un sunet care sa fie extern HDD`ului sau mai stiu eu sa vibreze carcasa... Ma gandeam si eu la solutia cu elasticul ...

#34
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,571
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Si eu am maxtor si sunetul despre care este vb in topic nu era deloc sesizabil pana dupa vreo 6luni de utilizare... apoi a inceput sa faca un zgomot suparator, ce motiv ar putea fi ?

In general Maxtorurile au fost niste Hdd-uri zgomotoase spre foarte zgomotoase. Ma mir ca ai sesizat abia dupa 6 luni. Ori e un zgomot care nu-l facea inainte si in cazul asta s-ar putea sa fie pe duca, ori pusr si simplu n-ai sesizat de la inceput.

#35
JoeBikerul

JoeBikerul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 324
  • Înscris: 08.09.2006

View Posteiffel, on Jun 25 2007, 12:40, said:

In general Maxtorurile au fost niste Hdd-uri zgomotoase spre foarte zgomotoase. Ma mir ca ai sesizat abia dupa 6 luni. Ori e un zgomot care nu-l facea inainte si in cazul asta s-ar putea sa fie pe duca, ori pusr si simplu n-ai sesizat de la inceput.


Nu, zgomotul a inceput cand am inceput sa las pe HDD multa informatie cred... Alt motiv nu vad ce ar putea sa aiba, merge OK are undeva pe la 35 grade cu cooler .

#36
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,571
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Maxor-urile nu sunt chiar atat de zgomotoase precum zici , citeste de exemplu descrierile de pe un site specializat in vanzari de calculatoare si componente .Dupa parerea mea acest hdd de ultima generatie nu face nici un zgomot link hard disk MEGABYTE

PS: dau acest link fiinca am cumparat acest hdd de la ei si nu am nici o problema cu el

Hai sa fim seriosi. Lucrezi cumva la MegaByte ?  7200.10 e cea mai ZGOMOTOASA serie de la Seagate, e adevarat ca si cea mai performanta. Sunt zeci de persoane pe forumul asta care il au si pot confirma asta, inclusiv eu. Si la fel si despre Maxtor. Sincer ma doare in cot de reclamele unor "site-uri specializate in VANZARI de calculatoare". Si daca erau specializate in review-uri tot as avea ceva retineri, chiar daca de exemplu in Tom's Hardware am incredere. Am mai mare incredere in mine si in ce mi-a trecut prin mana in 23 de ani de lucru cu calculatoare.

P. S. Din 4 posturi care le-ai scris 3 dau link de reclama la Megabyte !!!!!

Edited by eiffel, 11 July 2007 - 16:02.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate