Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Reducere zgomot HDD

- - - - -
  • Please log in to reply
118 replies to this topic

#37
haelium

haelium

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 27.12.2006
am un hdd Quantum Fireball Plus AS 40Gb 7200rpm...printr-o gaselnita intamplatoare l-am cumparat stiind ca sunt destul de rare de gasit si au fost modele bune...problema se pune la zgomot unde face mai urat la solicitari sa zic decat un batran hdd pe 5400 rpm de 2,3,4,6 gb cu tehnologie mai veche...exista vreun utiliar de unde i pot reduce zgomotul? pls daca stie careva e foarte bine...m-ar ajuta foarte mult...

Edited by haelium, 12 July 2007 - 12:19.


#38
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

exista vreun utiliar de unde i pot reduce zgomotul? pls daca stie careva e foarte bine...m-ar ajuta foarte mult...

Doar cel de pe thread-ul asta. Au fost Hdd-uri destul de zgomotoase asa ca sa nu te astepti la cine stie ce.

#39
haelium

haelium

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 27.12.2006

View Posteiffel, on Jul 12 2007, 14:03, said:

Doar cel de pe thread-ul asta. Au fost Hdd-uri destul de zgomotoase asa ca sa nu te astepti la cine stie ce.

faza e ca nu aplica optiunea programul...i dau la quiet si tot revine automat...asta o fi de la faptul ca programul e trial? sageata nu se misca...

Edited by haelium, 12 July 2007 - 13:57.


#40
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Nu, si trialul permite. Si exista si versiunea free. Ma gandesc insa de unde provine Hdd-ul. Sa nu fie un OEM blocat din fabricatie. Si nu prea mai ai ce face in cazul asta. Poate sa vorbesti cu Starpom daca o stii el ceva si poate sa te ajute.

#41
Manu29

Manu29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 669
  • Înscris: 19.08.2006

View Posteiffel, on Jul 11 2007, 16:59, said:

Hai sa fim seriosi. Lucrezi cumva la MegaByte ?  7200.10 e cea mai ZGOMOTOASA serie de la Seagate, e adevarat ca si cea mai performanta. Sunt zeci de persoane pe forumul asta care il au si pot confirma asta, inclusiv eu. Si la fel si despre Maxtor. Sincer ma doare in cot de reclamele unor "site-uri specializate in VANZARI de calculatoare". Si daca erau specializate in review-uri tot as avea ceva retineri, chiar daca de exemplu in Tom's Hardware am incredere. Am mai mare incredere in mine si in ce mi-a trecut prin mana in 23 de ani de lucru cu calculatoare.

P. S. Din 4 posturi care le-ai scris 3 dau link de reclama la Megabyte !!!!!

Sunt de acord ca 7200.10 de la Seagate, chiar daca e o serie foarte performanta, e si zgomotasa. Eu am modelul de 250Gb cu NCQ si 16MB buffer. Cand l-am luat ma asteptam la siletiozitate de la Seagate, pentru ca seria 7200.7 era chiar silentioasa. In plus am primit recent un PM de la cineva care are acelasi model si s-a speriat si el de zgomot. I-am recomandat sa faca ce am facut si eu, exceptand solutiile de reducere a zgomotului cu elastice, si anume sa destranga suruburile in care este prins hardul, astfel suntetul vibratiilor amplificate de carcasa nu este atat de brutal. Il foloesc si acum, iar sunetele facute de hard chiar nu ma mai deranjeaza. Se agita doar putin in seek, in rest nici o problema. Vorbind de perfomanta, chiar merge.

Cele bune!

#42
ady_9

ady_9

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,112
  • Înscris: 26.05.2007
Am incercat metoda cu elasticele de aici http://www.silentpcr...ewforum.php?f=7 si spre surprinderea mea metoda merge excelent. Am un Maxtor de 80 GB la 7200RPM si zgomotul s-a redus aproape total. E insesizabil. Inainte parca aveam rasnita in calculator, nu alta...recomand oricui, merge excelent.

#43
yeeeeman

yeeeeman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 21.01.2007
PE 1600JS-60MHb5 nu merge????ca eu am din asta si nu apare :( sincer n`am probleme de zgomot...e fff silentios abia daca`l aud...dar poate scoateam si mai multa performanta:D care are sa`mi spuna daca`i merge.ms mult

#44
yeeeeman

yeeeeman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 21.01.2007

View Posta8ne, on Mar 8 2007, 19:24, said:

eu am un wd 1200j si nu ma lasa sa selectez optiunea ENABLE NOISE/PERFOMANCE LEVEL... nush dc...
uitati-va la poza si dati-va cu parerea.
eu am 1600js si nici pe mn nu ma lasa sa setez nimic:|

#45
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Este destul de ciudat, dar se pare ca unele modele nu sunt acceptate. WD SATA de 120 la mine merge sa setez, dar la un Seagate de 320 tot SATA nu vrea. Pare ca suportul ptr SATA nu e prea bine implementat.

#46
starpom

starpom

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,953
  • Înscris: 06.09.2006

View Posteiffel, on Sep 7 2007, 11:40, said:

Este destul de ciudat, dar se pare ca unele modele nu sunt acceptate. WD SATA de 120 la mine merge sa setez, dar la un Seagate de 320 tot SATA nu vrea. Pare ca suportul ptr SATA nu e prea bine implementat.

la seagate sata AAM-ul e dezactivat de la fabrica si se poate activa doar modificant overlay-ul hardului. la celelalte modele dati comanda 0c3h cu un ata terminal unde supportul la AAM este bit[6] of buf:7 where buf=255 of word. activarea aam-ului se vede la comanda 0ech in wordul 86 bitul 9 si suportul in wordul 83 bitul 9 si nivelul la aam il gasiti in wordul 94 bitii 0-7. dar eu pot sa-l deconectez si fololsind metoda de a accesa pasaportul hardului direct din SA. set features command 0efh cu set features bit definition command 0c2h - disable AAM sau 042h - enable AAM cu parametrii:
Maximum performance                             FEh
Intermediate acoustic management levels  81h-FDh
Minimum acoustic emanation level             80h
Retired                                                    01h-7Fh
Vendor Specific                                        00h

Edited by starpom, 08 September 2007 - 13:14.


#47
valy1965

valy1965

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,785
  • Înscris: 17.07.2005

View Poststarpom, on Sep 8 2007, 13:56, said:

la seagate sata AAM-ul e dezactivat de la fabrica si se poate activa doar modificant overlay-ul hardului. la celelalte modele dati comanda 0c3h cu un ata terminal unde supportul la AAM este bit[6] of buf:7 where buf=255 of word. activarea aam-ului se vede la comanda 0ech in wordul 86 bitul 9 si suportul in wordul 83 bitul 9 si nivelul la aam il gasiti in wordul 94 bitii 0-7. dar eu pot sa-l deconectez si fololsind metoda de a accesa pasaportul hardului direct din SA. set features command 0efh cu set features bit definition command 0c2h - disable AAM sau 042h - enable AAM cu parametrii:
Maximum performance                             FEh
Intermediate acoustic management levels  81h-FDh
Minimum acoustic emanation level             80h
Retired                                                    01h-7Fh
Vendor Specific                                        00h
Esti dulce Starpom !!! :D
Sunt convins ca au inteles toti !  :peacefingers:

#48
starpom

starpom

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,953
  • Înscris: 06.09.2006

View Postvaly1965, on Sep 11 2007, 01:35, said:

Esti dulce Starpom !!! :D
Sunt convins ca au inteles toti !  :peacefingers:

man, eu am documente confidentionale privind tehnologiile in harduri de la toti producatorii mai putin toshiba si pentru mine asta a fost doar o...!???...mmm..... mica regulare si sa stii ca doar adevaratii ingineri isi vor da interesul in ceea ce am scris eu. da, nu toti au inteles dar nici nu toti devin cosmonauti sau eroi ai tarii...mmm.. cred doar ca la cules capsuni, nimic mai mult.  :peacefingers

#49
SlexX

SlexX

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 08.10.2007
Spuneti-mi si mie va rog daca zgomotele facute de hdd pot fi cauzate si de deteriorarea windows-ului si/sau defragmentarea partitiei pe care acesta este instalat!!!

#50
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

hdd pot fi cauzate si de deteriorarea windows-ului si/sau defragmentarea partitiei pe care acesta este instalat!!!

De "deteriorarea" windowsului sigur nu. Daca insa e foarte fragmentat ( n-ai facut defragmentare cem de mult ) zgomotul creste, ptr  ca hardul lucreaza ceva mai mult mecanic ptr a citi informatia.

#51
SlexX

SlexX

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 08.10.2007
Am sh eu o nelamurire...eu am instalat pe calc win Vista....se poate ca de la vista sa se auada zgomotele (caraielile) alea??? Si asi dori sa stiu dak e vreo metoda de a scapa de ele dar fara a umbla in performantzele hddului (cum face HDDLIFE) si fara a folosi elastice ...kre nu sunt prea practice knd e vorba sa mutzi calcu !!! VA ROG AJUTATZIMA

#52
lordsidious

lordsidious

    Se7en PRO

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,813
  • Înscris: 02.08.2007
SlexX,daca opresti indexarea,hdd-ul nu o sa mai lucreza atat de mult,deci se vor reduce zgomotele pe care le scoate.

#53
SlexX

SlexX

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 08.10.2007
Indexarea e inchisa...tot degeaba...alte metode???

#54
ANDark

ANDark

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 29.05.2007
MS all pt sfaturi...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate