Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
M-am culcat cu un tip și apo...

Facultate din Bucuresti posibil o...

Eroare steering

Recomandare service pentru repara...
 Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315
 Folie display laptop in Bucuresti?

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...
 Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...
 

Sony Vegas Pro/Movie Studio

- - - - -
  • Please log in to reply
6731 replies to this topic

#6661
depye

depye

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 04.03.2014
Buna ziua!  Am editat niste filmari in sony vegas , dar am o nelamurire atunci cand salvez fisierul :(  eu pun in sony vegas filmari de 1440/ 1080 de exemplu.  Dar atunci cand vreau sa salvez,  sunt 1 milion de feluri de a salva fisierul filmat :( Nu ma pricep la formate, rezolutii, bit-rate sau cum le zice, si toate alea. Dupa anumite tutoriale, se pare ca multi selecteaza Windows media video.   Intrebarea mea este, cum salvez un film, sa il pot pune apoi pe un disc DVD , si sa il pot viziona pe orice DVD-PLAYER pe orice televizor! ? :( asta e nelamurirea mea! Din auzite, ar trebui ca fisierele trebuie sa fie de 720/480... deci mai mari ca 720/480, nu se pot viziona pe DVD -PLAYERE?  Iar filmarile nu mai sunt HD, sa inteleg? Totusi , chiar daca filmarile nu ar mai fi HD, as vrea sa stiu care sunt cele mai bune setari din sony vegas, care sa mearga pe DVD-PLAYERE, si sa fie si cat de cat clare imaginile. Daca poate cineva sa imi lase nr de telefon sa il sun sa ma lamureasca cu toate astea, i-as fi foarte recunoscator !

#6662
korr41

korr41

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,891
  • Înscris: 27.06.2007
Sunt tutoriale pe net cate vrei.Nu fac misto!

Edited by korr41, 21 May 2015 - 15:13.


#6663
floyd69

floyd69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 388
  • Înscris: 15.12.2010
Rezolutia indicata de tine e pt NTSC - norma americana. Pt Pal, norma frecvent utilizata in Europa, rezolutia e de 720x576. Acum, ambele norme sunt recunoscute de marea majoritate a dvd playerelor si a tv-urilor. Bit rate-ul iti influenteaza fluiditatea. Pt imagini (cvasi) statice poate fi mica, daca ai un film cu actiune, dans, sport, bit rate-ul ar trebui sa fie mare. Problema e ca augumentare lui duce implicit la marirea dimensiunii fisierului video, iar la dvd esti limitat la 4,5 sau 8,5 (dual layer). Unele playere mai vechi nu recunosc dual layere-le sau recunosc doar primul layer, adica vizionezi doar jumatate. Atentie la formatul DVD al suportului DVD-R, DVD+R sau DVD-RAM. Ultimul e recunoscut de putine playere. Minus R (DVD-R) e cel mai popular pt filme, nunti, botezuri, banchete si alte sindrofii. De asemenea, atentie la capacitatea discului, care doar nominal e de 4.5, practic insa e mai mica. Ar fi bine ca fisierul tau sa fie de aprox. 4.38 pt un single layer.. Evident fisierul obtinut e SD si nu HD. Pt a scrie HD pe DVD ar trebui sa folosesti AVCHD (un format dezvoltat de Sony). Format recunoscut de putine DVD playere, dar destul de popular in cazul Bluray playerelor. Ca atare, e recomandat sa folosesti mpeg2 dvd compatible, pal 720x576, interlaced, wide (16:9), cu un bit rate de 4000 - 6000, rarism 8000. Astfel vei putea inscriptiona cca. o ora de informatie pe un DVD de 4.5. Mai trebuie sa ne telefonam? Succes!

#6664
depye

depye

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 04.03.2014

 floyd69, on 21 mai 2015 - 22:45, said:

Rezolutia indicata de tine e pt NTSC - norma americana. Pt Pal, norma frecvent utilizata in Europa, rezolutia e de 720x576. Acum, ambele norme sunt recunoscute de marea majoritate a dvd playerelor si a tv-urilor. Bit rate-ul iti influenteaza fluiditatea. Pt imagini (cvasi) statice poate fi mica, daca ai un film cu actiune, dans, sport, bit rate-ul ar trebui sa fie mare. Problema e ca augumentare lui duce implicit la marirea dimensiunii fisierului video, iar la dvd esti limitat la 4,5 sau 8,5 (dual layer). Unele playere mai vechi nu recunosc dual layere-le sau recunosc doar primul layer, adica vizionezi doar jumatate. Atentie la formatul DVD al suportului DVD-R, DVD+R sau DVD-RAM. Ultimul e recunoscut de putine playere. Minus R (DVD-R) e cel mai popular pt filme, nunti, botezuri, banchete si alte sindrofii. De asemenea, atentie la capacitatea discului, care doar nominal e de 4.5, practic insa e mai mica. Ar fi bine ca fisierul tau sa fie de aprox. 4.38 pt un single layer.. Evident fisierul obtinut e SD si nu HD. Pt a scrie HD pe DVD ar trebui sa folosesti AVCHD (un format dezvoltat de Sony). Format recunoscut de putine DVD playere, dar destul de popular in cazul Bluray playerelor. Ca atare, e recomandat sa folosesti mpeg2 dvd compatible, pal 720x576, interlaced, wide (16:9), cu un bit rate de 4000 - 6000, rarism 8000. Astfel vei putea inscriptiona cca. o ora de informatie pe un DVD de 4.5. Mai trebuie sa ne telefonam? Succes!

multumesc mult  de tot ! am reusit!  acum mai am o intrebare!!!  e vorba de slide-uri  !  de multe ori cand trag de clip sau de sunet sa fac un slide de 3 secunde sa zicem... merge de cate secunde vreau!   insa am observat ca daca in vegas sunt multe minute filmate adica multe clipuri, nu mai merge sa fac slideuri mici de 2 secunde :(  imi arata sa fac slide de 30 secunde! ce aiurea... slide de peste 10 secunde e absurd! nu pot sa lipesc filmuletele intre ele si sa aiba intre ele numai slideuri de 3 secunde? sau maxim 5 secunde... dar ma obliga sa fac slide de 30 secunde :( unde e problema?  mare bataie de cap am cu chestia asta

#6665
wolfynwo

wolfynwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,666
  • Înscris: 31.10.2013
Salut. Am nevoie de ajutorul vostru va rog.
Am inregistrat acea emisiune despre Romania de pe travel channel si nu imi vede subtitrarea in Vegas. Idem in orice alt program de compresie. Necompresat merge perfect. Formatul este .ts. Exista vreo metoda sa extrag subtitrarea si sa o adaug apoi?

#6666
r0m3o

r0m3o

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 26.06.2008
Buna seara,
Am si eu o problema de lucru cu vegasul. Am o filmare la doua camere, sincronizate cu plural eyes. Intrebarea mea este cum as putea sa vad in preview ambele linii de video simultan?
Mi-ar fi mult mai usor sa aleg intr-un anumit moment filmarea de pe o camera sau cealalta.
Va multumesc anticipat pentru ajutor.

#6667
donyk112

donyk112

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 08.07.2013
Buna tuturor!
As dori sa stiu si eu cum pot pune un efect de text.
Am vazut acum ceva timp un text ce "curge " cam asa sa zis.Textul respectiv venea dintr-o parte litera cu litera destul de repede.Cum pot face acest lucru/
Va multumesc!

#6668
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
donyk112

Attached Files



#6669
donyk112

donyk112

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 08.07.2013

 c_anicai, on 02 iunie 2015 - 08:59, said:


Multumesc frumos!

#6670
razvypitesti

razvypitesti

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 16.04.2008
Salut, am filmat cu sony HXE mc2000 fullHD (1920*1080) le prelucrez cu sonz vegas 13 apoi export. Acum, daca fac un blu-ray no problem, mai complicat este la DVD, filmele au 15 gb dacă le fac cu nero calitatea este extrem de slaba (chiar si pt dvd), am gasit un alt program Convertxto DVD, dar nici aici nu prea sunt multumit. DVD architect nu imi functioneza, deşi l-am luat trial de la ei de pe site, mi se închide. Ce soft as putea folosi pentru a pune acele filme pe dvd dar la o calitate cat de cat buna.

#6671
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
incearca TMPGEnc Authoring Works 4

#6672
andtim

andtim

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 29.05.2013
Buna ziua si bine v-am gasit!

"Sony application registration utility has stopped working"

Asta e eroarea care imi apare dupa 3-4 saptamani de utilizare. Am dezinstalat si reinstalat programul, dar  degeaba. Solutia pe care o gasisem era reinstalarea windows-ului, dar, sincer, nu pot face asta in fiecare luna. M-am umplut de nervi!

Are cineva o solutie?

Edited by andtim, 12 June 2015 - 15:44.


#6673
_DelSte_

_DelSte_

    Softpedia Grup

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 30.07.2009
Ce se întâmplă cu acest topic? :)

#6674
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
vara, soare, munte, mare, facebook .......

#6675
multicam

multicam

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 30.12.2012
Oare  pasiunea moare atat de repede?... Colegi de breasla de acum 2-3 ani, vad ca nu mai sunt printre noi....
Sony Vegas always, is the best!!!Posted Image

#6676
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
Prezent!!

insa nu prea am nic de zis, doar urmaresc :)

#6677
multicam

multicam

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 30.12.2012
Te salut, c_anicai,ma bucur  ca esti  printre putinii, care au ramas statornici acestui topic,si bineinteles  vegasului.Posted Image

#6678
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
Doar asa ca ideie, cum vi se pare lucru pe un monitor vechi 1600x1200 in mod portret in comparatie cu astea actuale 1920x1080 wide ?

Attached Files

  • Attached File  22p.jpg   764.31K   34 downloads
  • Attached File  22w.jpg   753.21K   34 downloads

Edited by c_anicai, 26 September 2015 - 14:13.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate