Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zilele emailului

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 

A curs cartusul in imprimanta.

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
boomslang

boomslang

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 23.05.2006
Salut!
Am o multifunctionala HP PSC 1510 la care am umplut cartusul negru de doua ori. Prima oara nu am avut probleme dar a doua oara, cand am ajuns acasa am observat ca cursese din el.A curs si pe contactele alea ca niste bulinutze galbene,  pe care  spune sa nu pui mana.L-am sters frumos cu un servetel dar o parte din bulinutzele alea au ramas murdare . L-am bagat in imprimanta si am incercat sa printez ceva . In partea superioara a paginii, imi scoatea randurile doar pe jumatate . Am vrut sa vad ce e in neregula si am deschis coverul sa scot cartusul .  :w00t:  Era ca o scena din filmele de groaza, cartusul meu cursese si nu stiu cum a facut de a stropit tot pe acolo.L-am scos si l-am lasat deoparte.

Intrebare:De ce imi scotea doar jum. de rand pe primele cateva randuri,pe fiecare foaie ? Poate fi din cauza ca unele din contactele alea erau murdare? Daca da, cum le curat?
Inrebare:Daca a curs tusul in imprimanta ar putea-o afecta cu ceva?
    
  Thanks a lot!

P S: Acuma stiu un centru de reumplut cartuse pe unde n-o sa mai calc in viata

#2
Doru_Neo

Doru_Neo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,135
  • Înscris: 22.05.2005
Imprimanta o cureti cu alcool izopropilic, interior cat si contactele. La cartus lipeste bine stickerul peste orificiile din partea superioara.

#3
boomslang

boomslang

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 23.05.2006

 Doru_Neo, on Jun 8 2006, 08:00, said:

Imprimanta o cureti cu alcool izopropilic, interior cat si contactele. La cartus lipeste bine stickerul peste orificiile din partea superioara.
Mersi pentru ajutor. Daca ai putea sa-mi spui si de unde pot obtine alcool izopropilic si cam cat costa?
Stickerul l-am verificat si avea o gaurice ca de ac, cred ca pe acolo a si curs .

#4
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 01.11.2005
Alcool izopropilic gasesti la magazinele de electronice

#5
pmdcorabia

pmdcorabia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 29.03.2005
am si eu acelasi gen de probleme, numai k la mine curge prin partea de jos a cartusului (unde e partea aia metalica in mijlocul benzii de folie) si nu mai pot printa nimic. Cand incarc cartusul curge pe jos tusul. Ce pot sa fac?

#6
Doru_Neo

Doru_Neo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,135
  • Înscris: 22.05.2005
Ai lipit stickerul peste orificiile din partea superioara?

Ce cartus este, numarul ?

#7
pmdcorabia

pmdcorabia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 29.03.2005

 Doru_Neo, on Jun 27 2006, 16:24, said:

Ai lipit stickerul peste orificiile din partea superioara?

Ce cartus este, numarul ?

e un cartus 336 pt psc 1510 si dupa a doua reincarcare a inceput sa curga cartusul prin partea metalica de jos. Inca nu m-am apucat sa scot stickerul

#8
Doru_Neo

Doru_Neo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,135
  • Înscris: 22.05.2005
Pai cum l-ai incarcat daca nu ai scos stickerul (abtibildul) ?
Cata cernela ai bagat ?

#9
pmdcorabia

pmdcorabia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 29.03.2005
l-a desfacut tipul ala intr-un colt doar si l-a lipit la loc. Acum l-am deslipit eu sa vad ce e sub el. Din ce cauza curge

#10
pmdcorabia

pmdcorabia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 29.03.2005
Am gasit pe o pagina k un cartus poate curge dak e umplut prea mult sau dak i s-a stricat fundul? Se mai poate face ceva la cartus sau iau altul?

#11
Doru_Neo

Doru_Neo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,135
  • Înscris: 22.05.2005
In cartusul ala intra cam 10 ml de cerneala, dupa care se extrage prin duze cu ajutorul kitului refil cam 1 ml de cerneala. Se lipeste la loc stickerul, in partea superioara si cartusul este gata de folosire.

Cartusul tau poate sa curga din cauza ca s-a bagat prea multa cerneala in el,nu are stickerul lipit sau nu s-a facut vidarea cartusului prin extragerea unui ml de cerneala. Alta cauza mai poate fi cernela de calitate inferioara sau nu este potrivita pentru modelul tau.

#12
r0tt3en

r0tt3en

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 692
  • Înscris: 20.05.2006
Problema mare de acelasi tip... pierd cerneala din cartus. Imprimanta e nou noutza luata acu 3 saptamani , carutuse originale cu care a venit din fabrica. Nu prea o folosesc ca deh... prefer vechea matriciala ca e mai ieftina la scos text . Cand am deschis azi capacul la buretele de curatare am vazut o gramda de  pete  ... cursese cerneala verde , sau cel putin asta am acu pe deget :P Am dat jos cartusul dar nu e nimic suspect, nu e o dara clara. In partea stanga unde stau capetele de obicei nu se vede nimic , nu stiu daca se paote umbla. Nush cat de normal e sa curga, daca e din cauza curatirii capului sau din alte cauze dar e cam mult curs. CArtusu color trebuie sa fie aproape plin, am listat 3 pagini color cu ea dar  in stilu asta raman fara cerneala fara sa listez nimic. se poate face ceva sa il sigilez, sa nu mai curga sau pot sa pregatesc banii de refill . si inca ceva, indicarea  nivelului de cerneala e reala sau e una calculata in functie de numarul de pagini listate?

Edited by r0tt3en, 23 July 2006 - 18:40.


#13
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 01.11.2005
Cartusul curge pentru ca a fost prea mult umplut

#14
Doru_Neo

Doru_Neo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,135
  • Înscris: 22.05.2005

Quote

Cartusul curge pentru ca a fost prea mult umplut
- nu numai!

Cartusul poate sa curga din cauza ca s-a bagat prea multa cerneala in el,nu are stickerul lipit sau nu s-a facut vidarea cartusului prin extragerea unei cantitati de cernela din el(cantitate care difera de la un model la altul) Alta cauza mai poate fi cernela de calitate inferioara sau nu este potrivita pentru modelul tau.

#15
r0tt3en

r0tt3en

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 692
  • Înscris: 20.05.2006
pai io nu i-am facut nimica la cartus ...i-am dat jos chestia aia  de pe cap si l-am indesat in imprimanta.e nou noutz din fabrica ..  pur si simplu, curge . ala negru  deja e pe la jumate si nu ma listat nici 20 pagini . cica duce 200 , asa apare pe pagina la hp . cum se face estimarea ?? nu poate fi asa de mare consumul . inseamna ca hp e varza la capitolul consumabile

#16
Doru_Neo

Doru_Neo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,135
  • Înscris: 22.05.2005
Scoate cartusele si curata un pic duzele si contactele cu un servetel. Chiar daca este nou cartusul vezi totusi sa fie bine lipit stickerul in partea superioara.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate