Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Kanal D HD România.

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
1681 replies to this topic

#883
queron

queron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,480
  • Înscris: 31.01.2016

 zeus1, on 25 august 2016 - 20:35, said:

Incepand de azi  stirile Kanal D sunt in format HD (in timp ce butonam am dat peste acesta post si am observat ca nu mai era in format 4:3).

Dap, am postat toti minunea pe topicul cu 16:9 de pe SD. S-a intamplat minunea de luni, acum nicio emisiune numai e 4:3.

#884
a_d_y

a_d_y

    Hobby Telecom & Mass Media

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,382
  • Înscris: 05.09.2005
Si majoritatea sunt in HD. Nu prea imi plac mie emisiunile de pe Kanal D dar imaginea este super OK

#885
queron

queron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,480
  • Înscris: 31.01.2016
Emisiunile care sunt transmise mai nou 16:9 sunt toate SD, un SD foarte clar, dar tot SD sunt, inclusiv grafica de pe ecran tot SD e, exceptie facand sigla si sigla care reprezinta postul (adica WowBiz, Te vreau langa mine - cea din colt jos stanga).

Intrebarea e de ce? Eu nu cred ca, camerele sunt SD, mai mult as merge pe o configurare facuta incorect.

De exemplu la "Te vreau langa leana", in platoul Te vreau langa mine totul e HD, deci sigur e o problema cu configurarea.

E cineva care lucreaza la Kanal D, sau stie pe cineva, ca sa intrebe de ce nu configureaza corect ca sa se transmita in 1080, nu 576?

Ma refer la : Te vreau langa mine, Stirile Kanal D, Wowbiz si restul care au fost trecute in 16:9 recent.

Diferenta clara o vezi intre sigla si grafica de pe ecran.. care e uriasa.

Edited by queron, 16 November 2016 - 15:12.


#886
alexmorph3us

alexmorph3us

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 20.01.2007

 zeus1, on 25 august 2016 - 20:35, said:

Incepand de azi  stirile Kanal D sunt in format HD (in timp ce butonam am dat peste acesta post si am observat ca nu mai era in format 4:3).
Nu are nicio legatura rezolutia imaginii cu raportul care poate fi si in format 4:3 daca situatia o cere cum e in cazul stirilor cu un singur prezentator si unde se foloseste un studio mai ingust sau elemente de decor ceva mai restrictive.Pe langa asta mai poate fi si dorinta de a pastra aceeasi grafica compatibila cu postul SD 4:3 avand in vedere ca e principalul jurnal al zilei la care se uita majoritatea telespectatorilor sai (ex: cei cu tv analogic prin bucatarie etc).

La mine era si inainte 1080i chiar daca jurnalul se vedea pillarbox.Eu cred ca tine mai mult de strategia lor de a atrage mai multi telespectatori chiar si pe cei cu tv-uri mai vechi etc.

Edited by alexmorph3us, 16 November 2016 - 16:29.


#887
GOR

GOR

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,595
  • Înscris: 16.10.2002
Trecerea KANAL D la HD s-a facut treptat. Din vara toate productiile transmise in direct sunt SD 16:9 si majoritatea productiilor inregistrate, filmele si serialele sunt HD. Probabil ca urmatorul pas este catre un complet HD.

PS: Nu se pune problema unui setup/reglaj gresit.

#888
queron

queron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,480
  • Înscris: 31.01.2016
Si atunci cum explici ca la Te vreau langa Leana sunt aceleasi camere ca la Te vreau langa mine, numai ca la Te vreau langa Leana e HD, iar la te vreau langa mine e SD?

#889
alexmorph3us

alexmorph3us

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 20.01.2007

 queron, on 16 noiembrie 2016 - 16:32, said:

Si atunci cum explici ca la Te vreau langa Leana sunt aceleasi camere ca la Te vreau langa mine, numai ca la Te vreau langa Leana e HD, iar la te vreau langa mine e SD?
Avand in vedere ca sunt formate internationale importate si la noi pe bani multi eu nu cred ca nu se foloseau si camere HD dinainte.Mai departe ce tine de transmisie se ocupa carul de trasmitere presupun

#890
queron

queron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,480
  • Înscris: 31.01.2016
Da, si exista o problema in setari de totul e SD...

#891
GOR

GOR

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,595
  • Înscris: 16.10.2002

 queron, on 16 noiembrie 2016 - 16:32, said:

Si atunci cum explici ca la Te vreau langa Leana sunt aceleasi camere ca la Te vreau langa mine, numai ca la Te vreau langa Leana e HD, iar la te vreau langa mine e SD?

Pai "Te vreau langa Leana" este o productie inregistrata...

#892
queron

queron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,480
  • Înscris: 31.01.2016
Te referi ca in direct nu pot transmite HD? Cqre e logica?

#893
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,984
  • Înscris: 18.09.2008
Carul de emisie poate nu suporta emisie HD, doar inregistrare HD.

#894
queron

queron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,480
  • Înscris: 31.01.2016
Dar oare de ce? Cand schimba carul de emisie si ce costuri implica? Imi cer scuze pentru intrebari, dar nu stiam chestia asta :D.

#895
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,984
  • Înscris: 18.09.2008
Nu stiu sa iti spun asta. Poate ne spune Gadea...

#896
RODigitalum-megafanro

RODigitalum-megafanro

    *Pro-Digital*

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,753
  • Înscris: 07.04.2006

 queron, on 17 noiembrie 2016 - 18:13, said:

Dar oare de ce? Cand schimba carul de emisie si ce costuri implica? Imi cer scuze pentru intrebari, dar nu stiam chestia asta Posted Image.
Costă un car și pentru turc. Posted Image Și turcul are arici la cont. Posted Image

#897
queron

queron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,480
  • Înscris: 31.01.2016
Pica faza cu transmisiunea in direct. In momentul asta Te vreau langa mine nu e in direct si e tot SD, inclusiv grafica si inregistrarile de pe teren.

#898
dondhanny

dondhanny

    Master of WebTV

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,461
  • Înscris: 09.03.2007
Ce frumos arată KANAL D HD în 4:3... Ca la noi...

#899
mediasettv

mediasettv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,238
  • Înscris: 24.05.2014
Kanal D aduce, în 2017, serialul „Kosem”, continuarea de la „Suleyman Magnificul” Posted Image

Sursa http://www.tvmania.r...sem-216615.html

#900
mediasettv

mediasettv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,238
  • Înscris: 24.05.2014
Serialul Kosem, debut pe doi la orașe și la nivel național. România TV, pe trei la orașe, în seara cu Liviu Dragnea invitat

Primul episod al noului serial de la Kanal D, Kosem, debut pe doi la orașe și în toată țara. Supranumit „noul Suleyman Magnificul”, producția istorică a avut o medie de aproape 1,3 milioane de persoane, media pe minut.

Paginademedia.ro prezintă în continuare cifrele serialului Kosem, de pe Kanal D, la prima difuzare:

NAȚIONAL. Serialul de pe Kanal D a obținut o medie națională de aproape 1,3 milioane de persoane, poziționându-se pe locul al doilea, după Pro TV, urmărit de 1,8 milioane de persoane. Locul trei pentru Antena 1 care s-a apropiat de milionul de telespectatori, cu redifuzarea iUmor. România TV, peste Antena 3.

URBAN. Kosem a fost urmărit de aproape 740.000 de orășeni, media. Și aici, Kanal D a fost al doilea, fiind depășit tot de Pro TV, care a avut pe intervalul serialului, știrile din sport, meteo și filmul Ninja: Răzbunarea. Antena 1 a fost pe patru, fiind depășită de Romania TV. Doar 20.000 de persoane distanță între cele două televiziuni. De menționat că la România TV a fost invitat Liviu Dragnea, președintele PSD, de la ora 21.00.

COMERCIAL. Locul trei, pe publicul comercial, pentru Kosem, urmărit de 218.000, în medie, pe minut. Pro TV a condus și aici, cu peste jumătate de milion de privitori cu vârste între 18 și 49 de ani.

Sursa http://www.paginadem...d-kosem-kanal-d

Edited by mediasettv, 25 January 2017 - 11:55.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate