Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 

Retragere numerar de pe iKard de la iKobo!

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#19
mihai124

mihai124

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 09.06.2006

View Postsds, on Jun 15 2006, 11:05, said:

18.05.2006
retragere numerar bancomat brd
200RON
$73.84

$1.99 taxa retragere..

Aici este mai greu sa-mi dau seama daca ti-au luat comisionul de 1% si la ce curs s-a efectuat tranzactia.

Daca Visa nu ti-a luat comisionul de 1%, cursul de 2.708 se apropie de cursul 2.712 practicat de BRD la casa de schimb pe 18.05

Daca Visa ti-a luat acel comision, atunci cursul de 2.735 se aproprie de cursul Interbank (http://www.oanda.com/convert/fxhistory) de 2.7388 pentru 18.05

In orice caz, lasand la o parte comisionul de $1.99 practicat de banca emitenta, se pare ca retragerea de numerar este mai avantajoasa decat plata la POS.

Ai putea sa dai mai multe exemple de retrageri de numerar (eventual de la banci diferite)?

#20
sds

sds

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 16.01.2006
Din pacate aceea a fost singura retragere de numerar de la bancomat, pana acum!
In rest, nu am facut decat plati la comercianti, POS.

Spui ca, lasand la o parte comisionul de $1.99, este mai avantajoasa retragerea...dar sa fim seriosi, diferentele de curs sunt foarte mici, si probabil ca, incluzand si taxa respectiva, retragerea de la bancomat ar putea fi "mai avantajoasa" doar la sume maricele.

Una peste alta, mie mi se pare rezonabil, oricum as lua-o, e mai ieftin decat western union sau alte solutii de gen, si e muuuuuult mai practic, fara indoiala, banii sunt in contul tau instant, ai account history-ul care iti spune absolut orice activitate de pe card, ceea ce mi se pare foarte fain.

Singurul impediment ar fi, ca ai o limita de $500/luna pe care sa-i poti primi, limita care poate fi ridcata de catre persoana care iti trimite bani, dupa ce Ikobo i-a verificat credit history-ul si identitatea, si/sau daca este un client vechi, sau cine stie ce alte criterii ar mai trebui sa indeplineasca.

#21
mihai124

mihai124

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 09.06.2006
De acord cu tine.

Insa daca Visa nu percepe comisionul de 1% pentru retragerile de numerar si daca sumele vehiculate ar fi mari, poti sa scoti banii de pe cardul iKobo de la ATM si sa-i pui pe un card romanesc cu care sa faci plata la POS-uri.

#22
sds

sds

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 16.01.2006
De acord si eu cu tine, dar cat de mari sa fie sumele vehiculate? Si daca ar fi foarte mari...sa zicem, tot de sume mici (din comisioane) vorbim, pana la urma, pentru care nu ar merita (dupa parerea mea) deranjul cu scosul si alimentatul unui card romanesc.

Daca e sa gandim logic, totusi, la POS in general vehiculezi sume relativ mici, si e mai practic in cazul asta (si mai avanajos, dupa calculele tale), iar daca as avea nevoie sa retrag o suma mare de pe card, evident, as retrage-o de la bancomat (evident, mai avantajos, tot dupa aceleasi calcule). :)

Pana la urma, ramane o chestiune de bun simt si buna practica, si nu cred ca urmareste cineva sa castige cativa centi/dolarei, prin vehicularea sumelor de pe un card ikobo, nu?

#23
mihai124

mihai124

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 09.06.2006
Ai dreptate.

Ceea ce m-a mirat a fost ca, in general, cu cardurile romanesti este mai avantajos sa platesti la comercianti decat sa retragi numerar, insa cu anumite carduri din strainatate (nu ma refer doar la iKobo) situatia poate fi exact pe dos.

#24
oneill333

oneill333

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 541
  • Înscris: 13.03.2006
care sunt avantajele folosirii iKobo in comparatie cu moneybookers ?

#25
Mar

Mar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 628
  • Înscris: 06.02.2006

View Postoneill333, on Jun 16 2006, 00:57, said:

care sunt avantajele folosirii iKobo in comparatie cu moneybookers ?
la moneybookers nu ai card, poti scoate banii doar prin virament in contul tau bancar.

#26
nickolaie

nickolaie

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 06.07.2006
Pot sa primesc i-Kard-ul pe o alta adresa decat adresa pe care am trecut-o la creare cont?. Stie careva?
Multam

#27
sds

sds

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 16.01.2006

View Postnickolaie, on Jul 30 2006, 15:35, said:

Pot sa primesc i-Kard-ul pe o alta adresa decat adresa pe care am trecut-o la creare cont?. Stie careva?
Multam
ar trebui sa intri pe chatul live si sa intrebi acolo, in principiu, la primii bani primit, vei primi cardul pe adresa pe care o au ei din contul tau, implicit pe cea de la inscriere....

iti poti modifica adresa din cont, inainte sa primesti bani, pe mine nu m-au verificat in nici un fel nici la inscriere, nici la primire, nici la ridicare de bani....dar, cel mai bine sa ii intrebi intai.

#28
nickolaie

nickolaie

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 06.07.2006
Si cum primesti cardul , vine postasul si-ti aduce plicul/coletul cu cardul , te duci la posta sa-l ridici. Daca trebuie sa te duci la posta sa-l ridici nu-ti cere buletinul?

Multam din nou. Sper ca nu-s plictisitor cu intrebarile astea.

#29
sds

sds

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 16.01.2006

View Postnickolaie, on Jul 30 2006, 23:37, said:

Si cum primesti cardul , vine postasul si-ti aduce plicul/coletul cu cardul , te duci la posta sa-l ridici. Daca trebuie sa te duci la posta sa-l ridici nu-ti cere buletinul?

Multam din nou. Sper ca nu-s plictisitor cu intrebarile astea.

Vine curierul FEDEX la usa ta, nu-ti cere nimic; de exemplu, eu nu eram in oras cand a venit , si nu era nimeni acasa, si curierul l-a dus la munca la sor'mea!

#30
nickolaie

nickolaie

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 06.07.2006
Gata, am primit cardul am fost la bancomat si am scos banii. Super, nu te intreaba nimeni de sanatate,  paradis fiscal ce mai
Multam mult sds

#31
sds

sds

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 16.01.2006

View Postnickolaie, on Aug 8 2006, 08:58, said:

Gata, am primit cardul am fost la bancomat si am scos banii. Super, nu te intreaba nimeni de sanatate,  paradis fiscal ce mai
Multam mult sds

Sa cresti mare, si sa-l ai tot timpu plin :D

#32
ktistai

ktistai

    New Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 20
  • Înscris: 24.10.2005
Va rog frumos o intrebare :
exista si alte servicii care sa fie disonibile in romania, de genul celor de la ikobo?
Spre ex. paypal sau 2checkout...etc sunt disponibile in ro?
Daca da, puteti sa imi spuneti detalii va rog : cum se extrag banii, cum se comanda card-ul, cum se trimit , comisioane, etc?
Va rog fara solutii execrabile romanesti de genul Gecad ori stuff.
Multumesc.

#33
Alcatelu`

Alcatelu`

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 31.07.2002
Am si eu o intrebare. In afara de acea taxa de retragere de 1,99$ se mai platesc si alte taxe pentru intretinerea cardului ? Cum ar fi taxa de mentenanta anuala ? Si cum s eface reinnoirea sau daca te costa in plus sa  iti reiinoiesti card-ul ?

#34
pedrotique

pedrotique

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 12.06.2007
Cine are card la iKobo si nu are ce face cu el?
Stima  -_-

#35
vladut_v

vladut_v

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,714
  • Înscris: 11.01.2005
Asadar, am creat contul pe iKobo.com ... mai departe ce fac pentru a primi cardul de debit acasa ? Am vazut niste tarife pentru expediere. De asemenea taxe de administrate lunara/anuala ?

Attached Files



#36
Ganditorul

Ganditorul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 26.03.2005

View Postpedrotique, on Jun 12 2007, 22:37, said:

Cine are card la iKobo si nu are ce face cu el?
Stima  -_-
Eu. De ce?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate