Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 

Am probleme cu IBM P275, help!

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
ciureanuc

ciureanuc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,294
  • Înscris: 27.11.2005
Hello,

Acum o saptamana am cumparat un monitor de 21 inch CRT  IBM P275.
Sunt un tip pretentios si vreau ceva bun. Am stat in magazinul ala de second-uri pana se plictisisera vanzatorii.
Pana la urma am ales... cam prost. ;-(
Monitorul e ?made in japan? 2002, are culori PERFECTE, contrast si luminoziate cum nu se poate mai bine pentru un second (noaptea il tin in contrast 40 si luminozitate 50 din 100).
Are in schimb 2 probleme - una mai suparatoare ca alta:  cea mai neinsemnata este o eroare de convergenta pe unul dn colturi - nu pot sa o reglez... dar daca fac imaginea mai mica cu 1 mm nu mai vad ?buba?.

A doua - si cea care ma streseaza este geometria... care e vizbil deranjata (unele dungi verticale se vad oblice) Oricat m-am chinuit nu am reusit sa fac nimic.
L-am mutat din locul lui, l-am pus in centrul camerei (sa fie campuri magnetice?), am dat 5 degauss-uri succesve... nimic! :-(

Si prietena mea care nu are nici o treaba cu monitoarele a vazut ca sunt strambe (am folosit nokia test monitor).

Mai pot sa-i fac ceva in afara de a-l duce inapoi?
Mi-ar parea rau sa-l duc inapoi pentru ca.... e prea greu :-) si pentru ca are culori minunate si contraste faine...
Se poate repara in service? (oricum are 3 ani garantie)

Astept sugestii.
Thanks!

Am uitat sa specific: il tin la 1280 x 1024 @ 100Hz, tubul e Sony Trinitron, placa video (daca coteaza) e un Ati radeon 9200

Edited by ciureanuc, 24 May 2006 - 16:48.


#2
Faby2xlc

Faby2xlc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 09.04.2006
servus si am un monitor la fel ca al tau ibm p275 alb.intradevar este un monitor extraordinar ..tot sh l am cumparat si eu ca el in magazin este 800 $ in usa.
nu am problemele care le ai tu cu el eu in schimb am 2 liniutze fffffffffffffff subtiri nici nu sunt sesizabile decat pe fond alb oricum nu ma deranzeaza deloc deloc ...
pararea mea este sa te duci cu el la garantie(stiu ca e greu lol 33 kg)
dar vezi si tu ca el nu este recomandat sa l ti in refresh peste 75 eu l am bagat in 100 si la fel face asa ca asta e problema parearea mea eu il tin in 1280x1024 cu 80 refreh sau 75 punel asa regleaza tot la el si cred ca nu o sa mai fie probleme.
salutari

ce vroiam sa ti mai zic ...incearca sa l pui pe digital input(sper ca stii ca are asa ceva)  este mult superior vga ...inebunesti daca vezi cum se vede..bine trebe placa video cu digital.

Edited by Faby2xlc, 18 September 2006 - 11:08.


#3
bobocflorin

bobocflorin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 22.09.2006
am si eu P275.  :coolspeak:  1600x1200 @ 85 Hz  :D si al meu are imaginea deformata cu aproximativ 1 mm intr-un colt,dar e insesizabil. cat despre cele 2 liniute... "asa-i modelu" .  placa video are digital...dar cablu de unde iau? ca n-am vazut pe nicaieri. :unsure:

#4
ciureanuc

ciureanuc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,294
  • Înscris: 27.11.2005
"nu am problemele care le ai tu cu el eu in schimb am 2 liniutze fffffffffffffff subtiri nici nu sunt sesizabile decat pe fond alb oricum nu ma deranzeaza deloc deloc ..."

Asa sunt tuburile Sony Trinitron. au doua "linii care sustin grila"...  Le veti putea observa la orice tub trinitron.
Oricum se vad numai pe alb asa ca ... eu zic ca nu prea conteaza.

Mai este o chestie "extra": nu stiu cum sunt reglate culorile la voi dar eu le-am pus pe "expert" si le-am reglat "profesionist"... Diferenta intre presetarile IBM si reglajele "profi" e fantastica!  Asta cred ca si din cauza tuburilor care mai imbatranesc si mai "pierd" din culori...



Cat despre problema mea, am mai fost la magazinul de second-uri si ... am mai luat un IBM P275 pentru un prieten. :-)
As fi vrut sa-l opresc pentru mine dar luminozitatea si contrastul nu sunt asa bune ca cel de care am scris mai sus.

Voi ce ati prefera? Geometrie PERFECTA si contrast/luminozitate medii sau  geometrie cat de cat acceptabila si contrast/luminozitate PERFECTE?




Cablul digital: i-am pus eu cablu digital... nu e mare diferenta. Practic nu e nici o diferenta!  Am verificat cu 5 perechi de ochi  (eram mai multi in camera). :-)   E fain totusi ca are 2 intrari ca eu pe una mi-am pus un dvd player...  ;-)  Dar ca sa cumperi inca un cablu digital NUMAI pentru monitor (adaugi 350.000 la pretul monitorului) nu cred ca se merita...

Edited by ciureanuc, 24 September 2006 - 12:26.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate