Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

Raiffeisen Online

- - - - -
  • Please log in to reply
69 replies to this topic

#37
ccezar2004

ccezar2004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,318
  • Înscris: 16.06.2004

View PostDanCld, on Oct 24 2006, 15:04, said:

Azi era sa dau de naiba cu Raiffeisen Online. Am facut o plata cu Firefox - si stupoare, au trimis suma respectiva / 100, adica in loc de x lei, ..... x bani. Adica mi-au luat un comision mai mare de cateva ori de cat suma :D Dupa telefoane si nervi m-am prins ca varianta mea de Firefox nu era de fapt suportata, si ca in pagina aia ar fi trebuit sa actioneze un Javascript de formatare si de validare  :death:  Acum cine e mai vinovat, eu ca n-am verificat ce varianta am aici la servici, sau ei ca n-au pus un filtru explicit sa ma impiedice sa ajung asa departe cu un browser nesuportat?! Nu ca m-ar fi costat mai mult de cativa lei si cativa nervi, da' jenanta faza oricum!


eu sincer niu inteleg de ce atunci cand intrati voi pe R Online nu intrati cu IE?... ar fi cel mai simplu.... nu moare nimeni daca sta 5 minute oe IE... eu sunt utilizator de opera... dar cand am treaba cu banca intru pe IE chiar daca e suportata si opera... pentru ca pe IE merge SIGUR asa ca.... de ce sa ne legam la cap daca nu ne doare?....
iar la faza aia era vina ta.... :P

#38
bassfreak

bassfreak

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 28.01.2006
vad ca online pentru p.juridice inca nu au lansat, dar au marit comisionul lunar de intretinere al contului de 10 ori aproape, de vreo 3 luni deja.

inainte plateam 3,5RON/luna intretinerea la un cont ROL. acum imi incaseaza 30 RON / luna !!! mi-au bagat pe gat si cont EUR si cont USD si card si etc, care chiar daca nu le folosesc si nu le-am activat, le platesc! totul fara sa primesc vreo comunicare scrisa prin posta cum ar fi civilizat, sau macar sa imi dea odata cu extrasul lunar o hartie si sa ma anunte! ce-au gandit, lasa ca pana observa prostu' 30  ron in extras il mai mulgem. acum nustiu ce sa fac, sa renunt la serviciile lor sau nu.. macar daca imi ofereau online mai ziceam.. dar sa ma intrebe daca vreau sau nu, nu sa imi bage pe gat.. fara macar sa imi spuna, "bai vezi ca iti luam de 10 ori mai mult.. ca iti dam asta..".

#39
ccezar2004

ccezar2004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,318
  • Înscris: 16.06.2004
30RON/luna??????  :o
cat de sigur esti?

#40
iepureleindungi

iepureleindungi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 29.03.2006

View Postccezar2004, on Dec 17 2006, 01:39, said:

30RON/luna??????  :o
cat de sigur esti?


100% e 30 ROn pe luna, raiffeisen a inceput sa abuzeze de faptul ca este un lider pe piata

#41
bassfreak

bassfreak

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 28.01.2006
as putea sa pun extrasul de cont scanat, dar nu am timp acum.

ce recomandati ? si de ce spuneti ca raiff e lider de piata ?

#42
iepureleindungi

iepureleindungi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 29.03.2006
nu este lider de piata, poate unul din ei, dar ofera servicii de calitate intr-un timp rapid, lucru care alte banci le poate oferi cu greu sau deloc, ex BRD, daca ai un cont de firma deschis in alt oras nu poti trimite OP decat de la unitatea unde ti-ai facut contul, sau BT, e o banca mare stie sa faca foarte multe, as opta pentru ea daca ar avea oficiu in toate orasele. Si la Raiffeisen, cardul lor business, pot sa il folosesc oriunde in lume si la orice magazin virtual pe cand cele de la BCR sau de la Bancpost nu merg peste tot

#43
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 25.03.2006

View Postbassfreak, on Dec 16 2006, 23:56, said:

vad ca online pentru p.juridice inca nu au lansat, dar au marit comisionul lunar de intretinere al contului de 10 ori aproape, de vreo 3 luni deja.

inainte plateam 3,5RON/luna intretinerea la un cont ROL. acum imi incaseaza 30 RON / luna !!! mi-au bagat pe gat si cont EUR si cont USD si card si etc, care chiar daca nu le folosesc si nu le-am activat, le platesc! totul fara sa primesc vreo comunicare scrisa prin posta cum ar fi civilizat, sau macar sa imi dea odata cu extrasul lunar o hartie si sa ma anunte! ce-au gandit, lasa ca pana observa prostu' 30  ron in extras il mai mulgem. acum nustiu ce sa fac, sa renunt la serviciile lor sau nu.. macar daca imi ofereau online mai ziceam.. dar sa ma intrebe daca vreau sau nu, nu sa imi bage pe gat.. fara macar sa imi spuna, "bai vezi ca iti luam de 10 ori mai mult.. ca iti dam asta..".


Poate reprezinta altceva la tine suma de 30 RON. Comisionul de intretinere este tot de 3.46 RON. Verificat chiar acum.

#44
ccezar2004

ccezar2004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,318
  • Înscris: 16.06.2004
si eu sustin in continuare ca e ceva in neregula cu acel comision...

#45
mihaigpm

mihaigpm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 19.11.2005
Trebuie sa am OBLIGATORIU card de debit ca sa ma pot autentifica ? Ca am doar card de credit la ei si vad ca nu imi accepta cele doua cifre cand incerc sa ma loghez...

#46
bogdancristiann

bogdancristiann

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 644
  • Înscris: 24.05.2005
ca sa poti folosi serviciul raiffeisen online trebuie sa mergi la o filiala de-a lor sa il activezi... ti se va da un username si o parola, abia dupa aia il poti folosi, incerci degeaba cu cifrele de pe card.

#47
tudor_turcu

tudor_turcu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,377
  • Înscris: 12.09.2003

View Postbogdancristiann, on Dec 22 2006, 13:41, said:

ti se va da un username si o parola, abia dupa aia il poti folosi, incerci degeaba cu cifrele de pe card.
Mai precis se semneaza un contract pentru activarea serviciului, iti da un cod de utilizator initial (CIF, 10 cifre) si iti introduci singur la tastatura o parola de 8 - 12 litere+cifre (de aia zicea cineva mai sus ca nu trebuie sa o uiti  :)  ) - codul de utilizator si parola trebuie schimbate la prima accesare a serviciului..

#48
hailei

hailei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 14.09.2006
Raiffeisen are intr-adevar comisioane mai mari decat unele banci, dar serviciile sunt destul de bune, cel putin in partea de operatiuni. Toate agentiile lor sunt on-line, adica poti sa ai cont in Bucuresti si sa te duci in Sibiu sa faci plata si chestii de-astea. Plus ca au, din ce stiu, cele mai mari cut-off time-uri la ghiseu.

#49
hailei

hailei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 14.09.2006
A, si in ceea ce priveste Raiff Online pt juridice, mai aveti de asteptat... era vorba sa fie gata de mult, dar se pare k mai e ceva de asteptat. :)

#50
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,665
  • Înscris: 26.11.2001
Mda.. daca cand il vor scoate va merge ca cel pt persoane fizice.. mai bine lipsa !

Eu ma intreb daca sunt idioti !!!
Nu poti vedea de la cine iti intra banii (sau contul celui care trimite).
Iti apare un cod criptic de tranzactie, ceea ce este ff. frustrat daca esti PFA si vrei sa vezi cine iti achita facturile catre tine...

#51
costaan

costaan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,683
  • Înscris: 04.01.2005

View PostCourage, on Jan 29 2007, 00:45, said:

Mda.. daca cand il vor scoate va merge ca cel pt persoane fizice.. mai bine lipsa !

Eu ma intreb daca sunt idioti !!!
Nu poti vedea de la cine iti intra banii (sau contul celui care trimite).
Iti apare un cod criptic de tranzactie, ceea ce este ff. prustrat daca esti PFA si vrei sa vezi cine iti achita facturile catre tine...
rogi 'achitatorul' să-și decline identitatea la depunere sau transfer, și vei scăpa de frustrări.

#52
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,665
  • Înscris: 26.11.2001
A?????

E transfer interbancar, din conturi de firme in cont PFA !!!
Nu stiam ca poti face transferuri anonime in Romania !

#53
woe

woe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 16.11.2005
Si pe mine ma seaca ca nu is accesibile decat pe extrase datele despre cine iti plateste. Oamenii platesc proforme si dup-aia stau sa ma intreb - oare cine mi-a platit.
In legatura cu online pers. juridice, am trimis un mail in care ii anuntam ca sunt la capatul puterilor nervoase in legatura cu cei 30 ron pe luna plus nervi creati de plimbarile la banca si mi-au comunicat (in jumatate de ora) ca in luna martie ii gata, sa moara ei. O tanti de la ghiseu de relatie cu pers. juridice mi-a zis ca si ei asteapta cu gura cascata evenimentul online, fiindca is terminati de cati clienti le pleaca. Le-am confirmat si eu ca nu ma simt prea bine.
Ufff
Oare aici nu merge nimic cu protectia consumatorului?

#54
logatul

logatul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,330
  • Înscris: 15.07.2003
am facut si eu un contract cu astia pt online. am ajuns acasa am schimbat cui-ul si parola. cum se facuse deja 12 noaptea si eram mort de oboseala, m-am culcat. dimineata, nu mai stiam nici un cod :wallbash: :wacko:  
Astept un raspuns la un mail trimis la ei, ca deocamdata tel nu pot sa dau. Si comisionul ala de administrare lunar este 1 euro ce se plateste la cursul zilei in care se emite raportul.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate