Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 

convertizor 12Vcc->220ca, 50Hz, putere~300W

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
the_beast

the_beast

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 398
  • Înscris: 24.03.2005
vreau sa-mi construiec un convertizor si l-am gasit pe asta asta. chestia e ca eu vreau sa-l fac de ~300W.... cam ce recomandati sa iau pt etajul final? eu ma gandeam sa pun niste mos-fet-uri gen irf 1405, irf3205... ce modificari trebuie aduse schemei?

Edited by the_beast, 21 May 2006 - 20:39.


#2
Paul_l

Paul_l

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,287
  • Înscris: 27.12.2004

View Postthe_beast, on May 21 2006, 21:38, said:

vreau sa-mi construiec un convertizor si l-am gasit pe asta asta. chestia e ca eu vreau sa-l fac de ~300W.... cam ce recomandati sa iau pt etajul final? eu ma gandeam sa pun niste mos-fet-uri gen irf 1405, irf3205... ce modificari trebuie aduse schemei?

Eu as zice ca o schema de mai bine de 20 ani  e bine sa stea in arhiva.  

Unu:  cei 50 Hz obtinuti din divizarea unui oscilator de 100 Hz nu prea sunt stabili.

Doi:  sistemul nu are nici un control al tensiunii de iesire functioneaza in bucla deschisa valabil pentru puteri mici ( in schema sunt 60W tu vrei 300W).

Trei: Se gasesc astfel de convertizoare realizate industrial care merg f.bine si nu sunt nici de speriat de scumpe.

#3
the_beast

the_beast

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 398
  • Înscris: 24.03.2005
wow, ce raspuns optimist...
Da, vad ce ieftine sunt, unu de 150W la adelaida e 3 milioane... si nici macar nu stiu daca lucreaza la 50Hz.

#4
Paul_l

Paul_l

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,287
  • Înscris: 27.12.2004

View Postthe_beast, on May 22 2006, 09:33, said:

wow, ce raspuns optimist...

Ce sa fac altul mai bun nu am .  :D  :D

#5
nuldev

nuldev

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 13.04.2005
Vezi aici ceva similar.
Uita-te si pe aici.

Sper ca ai mai calculat si construit transformatoare sau ai pe cineva priceput la asta. :)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate