Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vas wc care nu inchide

De ce este greu pentru microintre...

Intrebari despre carucior electric

Tester pH-ul apei
 Achizitionarea unui subwoofer auto

Aparat foto zoom mare

Smecheri vs populime

La multi ani @Lieutenant!
 La multi ani @xmanyacs77!

Tableta office

Comanda Mobexpert - o zi inainte ...

Ocolirea limitatoarelor de viteza...
 Recomandare adeziv - pt pervaz PVC

Sfat achizitie, Xiaomi 14 Ultra s...

Priza contorizare consum energie

Cat timp purtați o pereche d...
 

Transpiratie, antiperspirante, deodorante, gel dush, after shave..

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
pua4life

pua4life

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 21.05.2006
Mai baieti, incerc de mult sa aflu niste raspunsuri in legatura cu produsele de igiena fara mare succes. Sper sa ma puteti ajuta. Corectati-ma unde gresesc. Poate ca unele intrebari se potrivesc si la fete, dar eu caut raspunsuri pt barbati.

Transpiratia: E nevoie de miscare (alergare, forta, orice sport) ca sa elimin toxinele din piele si sa miros a barbat si nu a colohar care nu s-a ridicat de la televizor de 2 luni. E la mintea cocosului. Fac exercitii, alerg sambata si duminica cativa kilometri. De saptamana viitoare ma apuc si de sala. Pana aici e in regula.

Acuma, sper ca definitiile urmatoare sunt corecte:

Antiperspirantul: Din denumire, inteleg ca impiedica transpiratia. Ok.
Deodorantul: se aplica pt a da miros placut transpiratiei. nu o impiedica. e corect?
Antiperspirant+Deodorant intr-o bucata: duh..

Eu am un mennen speed stick gel (anti-perspirant si deodorant) . Asta se aplica numai sub brat. Functioneaza perfect, nu transpir, miroase super. Problema e ca am si un mennen speed stick care e doar deodorant. Sa inteleg ca daca il folosesc pe canicula asta o sa miroasa misto, dar o sa fiu fleasca la sub brat?

Mai departe...

Mai am 2 sprayuri Gillette, unul "deodorant" si celalalt "anti-perspirant si deodorant". Am citit eticheta care mai vaga de atat nu putea sa fie. Cel cu antiperspirant am inteles ca se aplica sub bratz. Din moment ce folosesc stickul, nu e nevoie. Dar ce fac cu transpiratia de pe spate si piept? Numai ce am ajus acasa si pe spate eram fleasca, desi am dat cu spray antiperspirant inainte sa ies afara (cu dush proaspat) - am stat afara cam o ora. Nu am dat prea mult ca sa nu put ca taranul de la o posta totusi. Miros bine, dar tricoul e fleasca pe spate si iti dai seama ce impresie lasa celor care ma vad. Cum sa fac? In primul rand, e normal sa dau cu spray antiperspirant pe spate si piept? Daca da, in ce cantitate, cate secunde tin apasat ca sa aiba si efect ca nu mai vreau sa umblu fleasca pe spate prin orash? E jenant.

Dushul:
Fac dusuri frecvent (minim 2 p zi). Unii mi-au spus ca mai intai speli cu sapun si apoi cu gel de dush. Eu unul nu folosesc decat gel de dush pt ca am impresia ca este suficient, mai ales ca facand dush frecvent, nu am mult jeg de dat jos. Un alt motiv e ca sapunurile au un miros mai nashpa decat gelul de dush. Foloseam inainte un Fa negru sau albastru. Am incercat si alte sapunuri, dar dupa o vreme mirosul lor incepea sa ma dispere. Cum se face in mod normal? Eventual recomandati si niste produse. Gelul Nivea for men miroase super, da nu am mai gasit nicaieri. Minimul de dushuri care e? 1 dimineatza si 1 seara?

Spalatul pe fata:
Eu ma spal pe fata cand fac dush cu gel de dush (Nivea totusi ma irita - cele cu ph neutru sunt perfecte). In rest, doar ma clatesc cu apa cand e nevoie. Ar trebui sa iau un Dove? Cum e mai bine? Am vazut la Gillette niste lotiuni de curatat fata, dar nu erau chiar pentru orice buzunar.

After Shave:
Ma intereseaza astea fara alcool ca nu vreau riduri. Folosesc un nivea for men balsam. N-am inteles mare chestie de la vanzatoare, dar exista si Nivea care nu-i balsam? Ce-i balsamul si care-i diferenta fata de restul?

Cam astea ar fi nelemuririle mele. Poate ca sunt mai taranesti, dar vreau sa mi le clarific o data pentru totdeauna. Daca se poate, as dori si niste recomandari de produse. Daca ar mai fi niste chestii de baza pe care le-am scapat din vedere, te rog sa le amintesti intr-un post ceva. Nu cred ca sunt singurul care vrea sa afle treburile astea.

Mersi.

#2
Astor

Astor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,044
  • Înscris: 17.01.2003

Quote

Dr. Mercola's Comment:

The aluminum that is absorbed by your body from a typical antiperspirant adds up over time, and that aluminum can and does go straight to your brain where it can play havoc, as aluminum has been widely associated with Alzheimer’s disease.

Personally, I stopped using antiperspirant nearly 20 years ago. All I do is use simple soap and water, and it works splendidly. Interestingly, those stains that occurred on my shirts stopped on all my new shirts as it was due to an interaction with the antiperspirant and my sweat, not the sweat alone.

Deodorants aren't as bad, but I would also avoid using them unless it was made from some form of baking soda.

http://www.mercola.c...perspirants.htm

http://www.mercola.c...ne_mistakes.htm

http://www.aubrey-or...iperspirant.cfm

http://www.mercola.c...ancer_risks.htm

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Deci, foloseste cat mai rar posibil antiprespirant.  Doua dusuri pe zi e ok, uneori e nevoie de trei (daca ai unde). Eu asa fac, 2-3 dusuri si antiprespirant doar cand stiu ca sunt plecat o perioada mai lunga (petrecere, etc). S-ar putea sa sune foarte taranesc dar mai bine stramba altii din nas pana ajung in dus dupa jogging decat sa ma auto-expun unor riscuri imense din obiceiuri tabu (ca pana asta sunt la urma mirosurile si zgomotele corporale).

Cu gelul de dus nu o sa inteleg niciodata, nu suport senzatia de a nu fi bine clatit si nici nu stiu cat de sanatos e sa stai cu pielea acoperita cu niste sustante chimice.

#3
dragos_avram

dragos_avram

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,633
  • Înscris: 29.12.2003
Eu nu suport produsele antiperspirant, de cate ori imi dau produc un soi de transpiratie care nu miroase, e adevarat, dar am asa o senzatie de sudori reci. Nu folosesc de ani buni. Prefer sa ma spal cu sapun si sa folosesc un deodorant normal.

#4
pol21

pol21

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 16.05.2006
Foloseam Mennen Speed Stick (solid) de multi ani si eram foarte multumit, de cateva luni mi-am luat gel crezand ca-i cam tot aia, n-am fost atent. Acum citind postul asta m-am uitat mai atent ce scrie pe etichete si surpriza... solidul e deodorant iar gelul deo si antiperspirant. Ma miram eu de ce am niste transpiratii reci sub brat uneori cu toate ca inainte nu avusesem probleme aproape niciodata; cred ca-i de la gelul care-i si antiperspirant. Plus c-am observat niste pete gri-albe pe un tricou dupa ce-am transpirat care nu s-au mai dus la spalare si care cred ca tot de gel erau. Asa ca ma intorc tot la stick-ul solid...

#5
Nicanor

Nicanor

    S t a l k e r

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,326
  • Înscris: 13.03.2003
din cate am citit antiperspirantele impiedica si detoxificarea organismului ingreunand activitatea ficatului, cu implicatii de ex in evolutia bolii zoster.
eu folosesc un rexona si nu am ce zice , isi face treaba ,  zici ca sunt imbalsamat , nu miros oricat efort as face...
as vrea sa renunt la el. ce se poate folosi in loc, in locul antiperspirantelor ma refer? deodorantele pe baza de alcool din cate am inteles provoaca iritatie...

#6
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
eu folosesc un deodoarant nivea, albastru, inodor, care isi face treaba perfect.
recent am avut o intamplare regretabile cu niste menned speed stick gel
dupa raderea alexilei, gel din belsug, plus efort...=> o saptamana intreaga plina de cosuri infundate, si mancarimi, dureri semnificative...cosuri din acelea rosii, mari, sub piele...groaznic..in ziua cand am revenit la nivea au inceput sa treaca ca prin minune.
deodorantele sau nimic

#7
carman

carman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,583
  • Înscris: 06.02.2006
japonejii aveau niste pastile smechere: luai hapu' si transpiratia avea miros de trandafir!
asta se intampla acum cativa ani...nu stiu de ce nu s-a dezvoltat treaba asta.probabil cei care au luat pastilele astea au acum o mana in plus!

#8
Bebeluska

Bebeluska

    Bebelușka Reloaded

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 20.12.2005

 Nicanor, on Aug 22 2006, 08:46, said:

din cate am citit antiperspirantele impiedica si detoxificarea organismului ingreunand activitatea ficatului, cu implicatii de ex in evolutia bolii zoster.
eu folosesc un rexona si nu am ce zice , isi face treaba , zici ca sunt imbalsamat , nu miros oricat efort as face...
as vrea sa renunt la el. ce se poate folosi in loc, in locul antiperspirantelor ma refer? deodorantele pe baza de alcool din cate am inteles provoaca iritatie...


Da, dar alcoolul are rol dezinfectant! Si nu te iriti decat daca te razi iar lama folosita la axile, e folosita si pentru alte zone ale corpului...

#9
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005
eu folosesc mennen gel...anti perspirat...si apoi parfum daca ma duc undeva decent....
nu suport spray-uri deodorante.... si nici anti-perspirante....
la mine mennen-ul isi face bine treaba

cat despre after shave...eu prefer pe cele cu alcool... daca am al'ceva...gen gel sau fara alcool...am senzatia ca parca nu m-am ras bine....

#10
djclocky

djclocky

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,245
  • Înscris: 23.11.2003
Eu ma dau cu un antiperspirant Adidas si nu mai am treaba toata ziua cu transpiratia. Poate sa curga apa pe mine ca tot frumos miros :)
Spalati-va voi cu sapun sub brat ,dati cu deodorant si dupa 2-3 ore de efort mirositi ca naiba.

Chestia cu aluminiul si cancerul e un MIT  Asa ca de aici pana la afirmatii gratuite...

Edited by djclocky, 22 August 2006 - 13:19.


#11
moonchild11

moonchild11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 04.07.2006
Antiperspirant/deodorant:
Da, ala cu antiperspirantul/aluminiul e numai un mit, o prostie care circula pe internet.

Dush:
Cum sa te speli si cu sapun, si cu gel de dush? Ori, ori - ambele fac acelasi lucru - curata, doar ca gelul miroase mai frumos si usuca pielea mai putin, cel putin la mine. As zice ca minimum e unul/zi, daca nu e f cald si nu faci prea mult efort; 2, si mai bine, evident.

Restul (produse de ras) nu folosesc.

#12
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Recomand deodorant normal. Antiperspirantul blocheaza sistemul limfatic, adica cel responsabil de eliminarea toxinelor. Nu am auzit de pericole reale, dar nici bine nu poate sa fie. Nu inteleg, tu transpiri mai mult decat un om normal? Poarta pe sub camasa un tricou subtire, si nu se va vedea pe spate sau la sub-brat nimic. Daca esti doar in tricou, asta e.

Pentru gel de dus, incercati Protex (eu folosesc albastru). E singurul gel de dus pe care l-am gasit si care nu-ti lasa pielea "uleioasa" indiferent cat incerci sa te clatesti. Plus ca intr-adevar curata, nu are doar rol de "parfumare". De fapt nu mirosi a nimic dupa.

Edited by don_dannielo, 22 August 2006 - 23:09.


#13
Jaqueline

Jaqueline

    HyperActive Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,834
  • Înscris: 08.09.2005
-antiperspirantul si deodorantul folosesc aceluiasi scop: sa nu transpiri, numai ca se prezinta diferit (unul e stick si altul spray)- le poti folosi alternativ ca sa vezi care ti se potriveste mai bine
-daca nu vrei sa transpiri pe corp, exista pudre speciale de corp (desi ma indoiesc ca ai rabdare sa te dai), oricum, sunt destul de eficiente si se gasesc de obicei in farmacii sau la diverse firme (de ex Oriflame)
-pe fata sa nu te mai speli in viata ta cu sapun sau gel de dus, iti usuca tenul si-ti pot aparea cosuri sau alte chestii mai naspa. Si nu, Dove nu e bun pt fata. Exista geluri si creme pentru asa ceva care nu te irita. La fel,le gasesti in farmacii sau la magazinele de cosmetice intr-o gama foarte larga. Stai linistit, nu-ti lasa nici un fel de miros pe fata daca te clatesti bine (e preferabil sa te speli dimineata dupa ce te-ai trezit si seara inainte de culcare)
-da, exista Nivea after shave care nu e balsam, dar am inteles de la tata ca te ustura de mori  :)


A, nu cred ca e bine sa folosesti o cantitate intustriala de deodorant pe caldura asta, nu e prea placut pentru cei din jurul tau :). Si inca o chestie, daca mirosi a transpiratie, NU mirosi a barbat. E o chestie neplacuta.


Sper ca te-am ajutat cat de cat  :rolleyes:


Edit: total de acord cu don_dannielo: protex e bun, atat sapunul, cat si gelul de dus

Edited by Jaqueline, 22 August 2006 - 23:05.


#14
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
sau eucerin, pentru fata si zone intime. ideal ar fi fara...dar nu prea ai cum sa nu te speli in zonele delicate decat cu apa, pentru ca unele au prostul obicei sa puta, lol :D ce subtil am fost.

pe langa balsamul after shave Nivea, eu pot sa recomand cu incredere Nivea for men cu Q1-, deosebit de calmanta si de revigoranta, pentru fata. fata de garnier pure a, frectie la piciorul de lemn care mi-a inchis porii asa de bine ca in doua zile eram plin de cosuri.

aceeasi problema am avut si la axila cu gelurile, imediat dupa ras am fost nevoit sa ies, am dat o tona de gel si m-am trezit plin de cosuri infundate de m-au durut axilele o saptamana. la cea mai mica atingere..groaznic..
acum tot un nivea incolor si inodor folosesc si pentru axila si e perfect.

#15
mc_h

mc_h

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 594
  • Înscris: 07.10.2005
Eu folosesc anti-perspirant Nivea AquaCool cu bila...si sunt foarte multumit. Ma tine o zi intreaga uscat la sub-brat  :coolspeak: . Si nici nu mai e nevoie de parfum sau ceva pt ca aplicat pe pielea curata (dupa dush) miroase divin (dar subtil...nu deranjeaza pe nimeni)  :naughty: . Am folosit si Mennen gel ...dar sunt mai multumit de Nivea.

#16
fourmi

fourmi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 587
  • Înscris: 06.11.2004
Cand vine vorba de sapun/ deodorant, sunt maniac [singurele produse/ servicii etc. pentru care am manii]:
Deo Old Spice stick, de vreo 10 ani cred, sapun Imperial Leather [in prezent ii zice Royal Leather], de vreo 7-8 ani. Problema e ca Old Spice se gaseste greu [spre foarte greu], iar sapunul doar in hyper-marketuri si cateva boutique-uri.

#17
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,104
  • Înscris: 07.07.2006
Sapunul ala e Royal Lather. Daca scrie pe el Leather e fals. Foloseam si eu la greu pina mi-am schimbat "furnizorul oficial".

Parerea mea e ca trebuie sa transpiri, dar sa nu puta. Asa ca, prin incercari, am ajuns la produsele LUSH, de care nu m-am mai lasat de multa vreme. Au niste deodorante excelente, poti sa asuzi la greu, tot mirosul lor se simte. Te tine sigur de dimineata pina revii acasa de la servici/scoala. Bineinteles ca dusul e obligatoriu inainte.

#18
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004

 fourmi, on Aug 23 2006, 14:09, said:

Cand vine vorba de sapun/ deodorant, sunt maniac [singurele produse/ servicii etc. pentru care am manii]:
Deo Old Spice stick, de vreo 10 ani cred, sapun Imperial Leather [in prezent ii zice Royal Leather], de vreo 7-8 ani. Problema e ca Old Spice se gaseste greu [spre foarte greu], iar sapunul doar in hyper-marketuri si cateva boutique-uri.
Old Spice se gaseste in ro? mie imi adusese cineva din america unul gigantic, si chiar daca era barbatesc si ii fusese destinat lui taica-miu, mi l-am insusit si folosit cu succes..a tinut vreun an pana s-a dus...era foarte mare, cred ca avea jumatate de kg. si exceptional, isi facea treaba de minune, adio transpiratie, pete, si alte neplaceri...deci

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate