Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e
 Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 

PIC cu rol de modem soft

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
marcelb

marcelb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 22.10.2005
V-as fi recunoscator daca m-ati putea ajuta cu un sfat. Iata ce am de facut: un dispozitiv cu un microcontroler care sa citeasca temperaturi si tensiuni, iar cand acestea nu se incadreaza in niste paliere sa transmita un semnal de avarie la un server de monitorizare, prin intermediul liniei telefonice.
Ati lucrat cu vreun microcontroler care sa aibe functiile unui modem, sau aveti idee cum se poate rezolva problema?

Va multumesc!

#2
Paul_l

Paul_l

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,287
  • Înscris: 27.12.2004
Cite semnale distincte ai de transmis ?  Poti face o interfata simpla cu linia telefonica in care sa formezi numarul in puls (DTMF e ma greu fara un chip specializat) si sa trimiti un ton intre 300 si 3400 Hz.

#3
marcelb

marcelb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 22.10.2005

View PostPaul_l, on May 21 2006, 15:07, said:

Cite semnale distincte ai de transmis ?  Poti face o interfata simpla cu linia telefonica in care sa formezi numarul in puls (DTMF e ma greu fara un chip specializat) si sa trimiti un ton intre 300 si 3400 Hz.

Am de transmis 7 semnale. Poti detalia, te rog, "interfata simpla" pentru conectare?

#4
ThePuiu

ThePuiu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,742
  • Înscris: 11.11.2003
prin magazinele de second hand (sau pe la prieteni  :D  ) se gasesc modemuri externe de 9k,14k, sau mai mari cu care nu se mai poate face nimic .... in afara de ceea ce ai tu nevoie!
Daca folosesti un PIC cu serial incorporat (626) cu un MAX232 te legi imediat la modem si problema e rezolvata! Nu cred ca se justifica sa pierzi vremea ca sa reinventezi roata. Plus ca nu e sigur ca 'surogatul' de modem pe care o sa-l concepi o sa fie foarte rezistent la aparitia erorilor (avind in vedere calitatea liniilor telefonice de la noi).

Spor!

#5
Arcer

Arcer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 29.12.2004

View Postmarcelb, on May 22 2006, 22:55, said:

Am de transmis 7 semnale.
Pentru 7 semnale cel mai bine este cu dtmf. Exista integrate specializate, ieftine si bune.

#6
danip00

danip00

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 23.05.2006
Este un Codor-decodor de dmtf MT8870 il au aia de la vitacom Dca bine tin minte pe site la Mittel gasesti ceva an care te pot ajuta.

#7
astan

astan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 24.05.2006
Am gasit documentatie ptr un soft modem cu microcontroller dsPIC30F6014  (de la microchip.com).
Au si un board de test dsPICDEM.net 1 www.microchip.com  .

Are si porturi de achizitie.

A testat cineva acest soft modem si daca da, e multumit de rezultate?

Din punct de vedere teoretic, ar trebui sa functioneze pentru aplicatia ta. Ce parere aveti?

Multumesc.

#8
marcelb

marcelb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 22.10.2005
Va multumesc tuturor pentru sugestii. Uitati ce am gasit pe net:
http://www.wintecind...print_modem.pdf
Ce parere aveti?
Multumesc

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate