Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

Nei Pori

- - - - -
  • Please log in to reply
1257 replies to this topic

#973
skiritelu

skiritelu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 13.05.2008
Buna seara. Ma intereseaza un sejur la Sun Beach Hotel 3* din Nei Pori. Are cineva detalii recente despre acest hotel? Am fost acolo in 2006 si ma interesa daca s-au mai facut ceva investitii in camere, hotel, cum mai arata locatia. Daca nu, caut in general locatii(hotel sau vila) pe malul marii dar care sa aiba si piscina. Ma poate ajuta cineva cu idei de cazare?

#974
aali_chris

aali_chris

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 04.04.2008
Sa va spun si eu parerea mea despre Islarooms.....pentru cine e interesat sa stie o parere de 2012

ISLAROOMS

Proprietar:Pantelis Gatzas- o buna gazda care toata ziua trebaluieste http://islarooms.blogspot.ro/
Adresa unde se poate scrie proprietarului pentru informatii,preturi,rezervari,negocieri :Posted Image)

[email protected]    Attached File  P1050208.JPG   568.85K   118 downloadsAttached File  P1050209.JPG   516.35K   119 downloadsAttached File  P1050198.JPG   525.54K   137 downloads

Vila:-are 3 etaje,7 camere super spatioase,cu paturi simple sau duble,lenjerie curata,prosoape,tv fara programe ro,aer conditionat care functioneaza doar cu usile inchise,electricitatea fiind ON doar cu o cartela legata de cheie pe care o introduci intr-un" aparat "si totul este ON,DAR frigiderul functioneaza si cand esti plecat din camera.Deci totul este facut cu cap si mi se pare k.
Noi am stat pe partea cu gradina,la etajul 3 ,camera 7.Am fost foarte multumiti, pentru ca nu era tot timpul galagie(dormeam cu usile deschise si perdeaua trasa).
Mentionez ca nu am avut parte de multi tantari,in camera gasind si aparate contra lor(pastile am luat noi de acasa).La usa nu este plasa de tantari,dar nici nu e nevoie din punctul meu de vedere,deoarece e suficienta perdeaua.Am avut de acasa si Autan ,dar nu l-am folosit nici macar pe fetita noastra,
Chicineta utilata cu o plita dubla(un ochi mic ,unul mare),hota,frigider mediu,cratita de cca 6 l,ibric cafea,pahare si cani  mai multe decat eram noi,farfurii adanci,intinse,bol,polonic,tacamuri,detergent vase,bureti vase.Attached File  P1050157.JPG   484.67K   137 downloadsAttached File  P1050154.JPG   553.08K   129 downloadsAttached File  P1050155.JPG   427.04K   128 downloadsAttached File  P1050161.JPG   467.82K   123 downloadsAttached File  P1050162.JPG   472.71K   122 downloadsAttached File  P1050160.JPG   629.72K   120 downloadsAttached File  P1050159.JPG   632.06K   137 downloads
Am avut de acasa/am cumparat la bucatarie:o craticioara de cca 2 l,batator carne,2 castronase de cca 1 l,fata de masa,prosoape bucatarie,cutit mare obligatoriu,saci menajeri si le-am si folosit.Cine merge cu copil sigur are nevoie de multe lucruri.Sa luati tot ce credeti ca va trebuie in camera/bucatarie/baie.
Balconul este utilat cu masa si scaune ,uscator haine,scrumiera.
Baia e destul de mica,dar suficienta,cu aerisire tipic vilelor grecesti,dar super k,prosoape fata,hartie igienica,sapun.
Am luat de acasa/am cumparat:sapunuri,hartie igienica,saci menajeri.
Schimbarea lenjeriei se face la jumatatea sejurului(depinde de sejur).Curatenie isi face fiecare(self catering),gazda avand grija sa aveti matura si mop ,galeata si chiar furtun cu apa pentru a putea spala balconul.
Internetul este gratis,puteti servi ceva la parterul vilei la alte preturi decat cele pe plaja dar in camerele cu garden view nu se poate accesa pentru ca nu e semnal,asadar trebuie sa coborati la terasa de la parter ,unde puteti fara probleme sa navigati cat doriti.Pe partea cu sea view este semnal,asadar puteti sta pe terasa camerei cu laptopul si navigati tot nestingheriti.Attached File  P1050206.JPG   500.67K   141 downloadsAttached File  P1050407.JPG   490.76K   164 downloads
Vila Isla are plaja proprie,fiind populata cu sezlonguri,umbrele si masute,unde este extraordinar,nu foarte aglomerat,daca se vrea se comanda bauturi (de la 3 eur-4 eur :frappe,bere,expresso,juice),dar se poate comanda orice este trecut pe lista de preturi atasata la fiecare pereche de sezlonguri la diverse preturi.Attached File  P1050371.JPG   468.11K   151 downloadsAttached File  CAM_0343.JPG   383.96K   146 downloadsAttached File  CAM_0339.JPG   528.33K   129 downloadsAttached File  CAM_0367.JPG   548.74K   139 downloadsAttached File  CAM_0346.JPG   523.55K   138 downloadsAttached File  CAM_0349.JPG   495.8K   144 downloads
Pantelis va poate prepara diverse preparate direct pe terasa lui(am luat pizza family la 7.5 eur foarte buna)
Locuri unde se mananca bine:Stavros(chiar langa Isla),Volcano(in special pizza de10 eur care e imensa),Anka Joe(aici se mananca foarte bine-vezi foto),Toy Kosmoy(gyros 2,20 eur),Caprice,Ta nu stiu cum(vezi foto).De evitat pizza greceasca cu branza specifica pentru ca e foarte sarata.Attached File  P1050310.JPG   510.78K   136 downloadsAttached File  P1050169.JPG   580.96K   130 downloadsAttached File  P1050173.JPG   560.61K   140 downloadsAttached File  P1050172.JPG   543.02K   137 downloadsAttached File  P1050170.JPG   586.2K   133 downloadsAttached File  P1050206.JPG   500.67K   119 downloadsAttached File  P1050309.JPG   505.96K   123 downloads

Pentru cumparaturi in camera, se poate merge la supermaketurile de langa vila Manolas(la periferie).Sucul(cola,fanta.nestea,etc )1.5 litri la 1.70 -2.00 eur,apa plata(bax de 6 sticle de 1.5 litri) 1.5 -1.8 eur/bax,apa minerala(spark scrie pe ea)este 0.50-0.70 eur/sticla de 1.5 l. Fructe nu cumparati niciodata din supermarket pentru ca sunt foarte scumpe,vin pietari seara pe faleza cu preturi de preturi(0.50 eur/kg-1 eur struguri,0.30 eur/kg pepene verde,0.70/kg pepene galben,2 eur/3 kg de diverse fructe:nectarine,piersici,pere,corcoduse altoite(zici ca sunt prune dar nici acum nu cred asta),porumb copt/fiert 2 eur dar este dulce si nu prea grozav,painea o puteti cumpara de la diverse braserii/cofetarii avand preturi de la 0.80 eur-3 eur,placinte cu spanac si/sau cu branza la 1.50 eur dar pe mine nu m-au incantat,altii le laudau,baclavale,ciocolatele facute de ei la 12-14 eur/kg foarte gustoase,prajiturile nu m-au incantat.

La o terasa,dar nu ii mai stiu numele.. am descoperit o masina de inghetata foarte buna(genul inghetatei din lapte),nu cremoasa,de la 1,00 -1.50 eur/buc,dar foarte buna si multa.
Apa este minunata,negrisorii care te mai si injura cand negociezi cu ei iti vand tot felul de lucruri frumoase,suveniruri gasiti  peste tot cam la aceleasi preturi(eu am luat de la periferie dintr-un supermarket magnetii cu 1 eur/buc  iar in restul statiunii erau 1.5-2.0 eur/buc cu exceptia magazinului Dolfin vis a vis de biserica),dar cum ii este norocul fiecaruia.Ouzo la 200 ml tarie 38-40% cca 2.45-3.20 eur/sticla dar se gaseste si la 50 ml parca la 1 eur/sticla.Intai cautati,priviti si apoi cumparati.Halva de susancare mie imi place foarte mult am cumparat la 400 gr facuta de 2 firme diferite una la 2.30 eur si cealalta la 3.20 eur.Diferenta???de firma cred.
Sunt si 2 parcuri unde se plateste: gonflabil,mingi pe apa,sarituri pe plasa cu corzi ...fiecare 3 eur,un altul cu masinute si alte cele la diferite preturi si unul gratis cu leagane la periferie.
Sper sa va fie de folos ce am scris eu aici,in special de vila Isla, pentru ca eu am citit atat de multinainte sa plec incat mai aveam putin si imi puneam ochelari.
Va rog sa imi scuzati micile greseli,e tarziu si am obosit.

Attached Files


Edited by aali_chris, 08 September 2012 - 23:50.


#975
ticomatic2003

ticomatic2003

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 30.05.2006

View Postskiritelu, on 07 septembrie 2012 - 20:03, said:

Buna seara. Ma intereseaza un sejur la Sun Beach Hotel 3* din Nei Pori. Are cineva detalii recente despre acest hotel? Am fost acolo in 2006 si ma interesa daca s-au mai facut ceva investitii in camere, hotel, cum mai arata locatia. Daca nu, caut in general locatii(hotel sau vila) pe malul marii dar care sa aiba si piscina. Ma poate ajuta cineva cu idei de cazare?
Idei de cazare :Hotel Afrodite  e la malul marii si are piscina.Ieri m-am intors de acolo.Langa acest hotel este Olimpic Star care arata "trasnet".

#976
bittta

bittta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 29.01.2010
ticomatic, unde ai gasit oferta pentru hotelul Afrodite? Eu nu gasesc nicaieri.

#977
boz1

boz1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 13.07.2009
Asa e , cum au spus mai multi inaintea mea, lasatia balta Nei Pori ca nu e pentru noi...
Am fost in vara lui 2011 si nu m-as intoarce in veci.
Nema manele, nema mici, pe adi copilu minune nici nu l-am zarit. Ce draku vacanta e asta ?
Haideti pe viteza in PK, acolo e sufletu' si inima mea!
Ce liniste , ce relaxare, ce castel Platamonas, ce Olimp si Meteore, daca nu e "ei" ?

#978
AlinE

AlinE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,634
  • Înscris: 31.07.2009
boz1 ...te-ai dilit. bati 1000 km sa dai de ce? copilu de haur si salamu`? mamaia este mult mai aproape.
hai sa fim seriosi...

#979
boz1

boz1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 13.07.2009
Nu m-am dilit, Aline... Voi nu stiti sa apreciati adevaratele valori.

#980
mihaita2012

mihaita2012

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 06.03.2012
Salut si La multi ani !
Anul acesta doresc sa merg in vacanta in Grecia, statiunea Nei Pori.Este interesanta varianta cu bilet Balcan Flexipass pentru calatoria cu trenul.Am inteles ca ruta ar fi, Bucuresti Nord-Sofia-Salonic si mai departe varianta cu autobuz sau tren in continuare pana in Nei Pori.Mii de multumiri daca a-si afla mai multe detalii de la cineva care a fost acolo , cu privire la deplasare, schimbarea transportului, intervale orare si alte amanunte care ar fi folositoare.
Deasemenea, care este procedura de intoarcere din Nei Pori.
Cu respect.

Edited by mihaita2012, 12 January 2013 - 22:23.


#981
mihaita2012

mihaita2012

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 06.03.2012
Doritori de concediu in Nei Pori.
Anul acesta, in vara , vreau sa merg in Nei Pori cu trenul cu tichet Balkan flexipass, la vagon de dormit clasa a 2 a. Am inteles ca vagoanele de dormit clasa a 2 a , au 2 sau 3 paturi.Daca doreste cineva sa mearga (barbat) ,am ocupa o cabina din Bucuresti pana la Salonic.

#982
AlinE

AlinE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,634
  • Înscris: 31.07.2009
dar femeie ce are?

#983
mihaita2012

mihaita2012

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 06.03.2012
Pai femeie,nu, --asa spune Regulamentul SNCFR-ului.Ca altfel, nu era nici-o problema.

#984
mihaita2012

mihaita2012

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 06.03.2012
Stire de ultima ora.de la CFR International ca NU mai mai avem relatia de transport Bucuresti-Salonic.
Speranta moare ultima: poate se mai gandesc pana la vara.

#985
dflc03

dflc03

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 27.03.2006

View Postmihaita2012, on 13 ianuarie 2013 - 13:45, said:

Stire de ultima ora.de la CFR International ca NU mai mai avem relatia de transport Bucuresti-Salonic.
Speranta moare ultima: poate se mai gandesc pana la vara.

Problema e de la greci, ei au suspendat serviciile pt. CF transfrontaliere in 2011 (ca masura de reducere a cheltuielilor companiei grecesti de CF). Pana la reorganizarea sau privatizarea companiei respective nu vor mai fi legaturi feroviare internationale cu Grecia.

#986
luciana5

luciana5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 11.07.2012
Din lipsa de oferte cu plecare autocar din Timisoara in alte insule grecesti decat Corfu si Thassos unde am fost, ma gandesc sa mergem si noi in Nei Pori, mai mult pt excursiile optionale, in luna iunie. Si aici ofertele sunt limitate de putinele agentii timisorene sau aradesti...pe cont propriu cam greu, doar unu are carnet de sofat si nu a mai condus asa multe ore niciodata..Cei care au fost pe acolo...se ridica cat de cat la inaltimea Corfului si Thassosului? Nu suntem genul care sa stea la plaja doar, preferam sa vizitam, sa exploram..ma bate gandul sa extind vacanta cu o saptamana la Skiathos, daca ma inteleg cu agentia sa revenim cu autocarul peste o saptamana decat ar trebui...credeti ca e posibil? Din ce am citit din Nei Pori nu e ff greu sa ajungi in Skyathos

#987
Jerome4

Jerome4

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 544
  • Înscris: 25.05.2009

View Postluciana5, on 20 ianuarie 2013 - 11:13, said:

Din lipsa de oferte cu plecare autocar din Timisoara in alte insule grecesti decat Corfu si Thassos unde am fost, ma gandesc sa mergem si noi in Nei Pori, mai mult pt excursiile optionale, in luna iunie. Si aici ofertele sunt limitate de putinele agentii timisorene sau aradesti...pe cont propriu cam greu, doar unu are carnet de sofat si nu a mai condus asa multe ore niciodata..Cei care au fost pe acolo...se ridica cat de cat la inaltimea Corfului si Thassosului? Nu suntem genul care sa stea la plaja doar, preferam sa vizitam, sa exploram..ma bate gandul sa extind vacanta cu o saptamana la Skiathos, daca ma inteleg cu agentia sa revenim cu autocarul peste o saptamana decat ar trebui...credeti ca e posibil? Din ce am citit din Nei Pori nu e ff greu sa ajungi in Skyathos

Din Nei Pori poti face :
Skyathos - ai excursii cu plecare dimineata si intoarcere seara
Meteorele - la fel ai excursii cu plecare dimineata si intoarcere dupa amiaza
Muntele Olimp - excursie ( nu e cine stie ce)
In rest te misti cu titicarul - Platamonas (inclusiv excursie cu vaporasul), etc.

Nei Pori este o statiune linistita cu o plaja superba ( blue flag).
Este genul de statiune unde nu vei gasi baruri de noapte, balamuc, etc.
Sunt multi copii, romani nu prea, in schimb greci si sarbi.
Preturile sunt sub Thassos.

#988
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,745
  • Înscris: 26.08.2008

View PostJerome4, on 20 ianuarie 2013 - 12:48, said:

Din Nei Pori poti face :
Skyathos - ai excursii cu plecare dimineata si intoarcere seara
Meteorele - la fel ai excursii cu plecare dimineata si intoarcere dupa amiaza
Muntele Olimp - excursie ( nu e cine stie ce)
In rest te misti cu titicarul - Platamonas (inclusiv excursie cu vaporasul), etc.

As mai adauga urmatoarele obiective, despre care s-a tot scris:
- Salonic (se poate ajunge si cu trenul, sa nu aveti grija parcarilor si odata ajunsi.... nu v-ar ajunge o zi intreaga, chef de batut orasul sa aveti)
- Dion (sit arheologic)
- Veroia si Pella + Edessa (pot fi vazute intr-o singura zi, daca pleci de dimineata)

Scuze, acum am vazut ca doriti sa plecati cu autocarul, ramane deci doar Salonicul din ce am adaugat eu mai sus

Edited by BlueKing-69, 20 January 2013 - 14:45.


#989
danmihalache

danmihalache

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 22.01.2013
Comentarii frumoase, pozele la fel, dar ma intereseaza in special un alt lucru : se poate pescui ? Adica stiti daca este necesar un permis si daca da de unde se poate procura si la ce pret...Pe unele forumuri se spune ca nu exista permis de pescuit pe litoralul grecesc, dar macar ati vazut vreun pescar pe plaja?

#990
mihaita2012

mihaita2012

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 06.03.2012

View Postdanmihalache, on 22 ianuarie 2013 - 18:44, said:

Comentarii frumoase, pozele la fel, dar ma intereseaza in special un alt lucru : se poate pescui ? Adica stiti daca este necesar un permis si daca da de unde se poate procura si la ce pret...Pe unele forumuri se spune ca nu exista permis de pescuit pe litoralul grecesc, dar macar ati vazut vreun pescar pe plaja?
Da , in Nei Pori se poate pescui fara probleme.Am vazut persoane care pescuiau in mare.In vara aceasta o sa-mi iau si eu lanseta.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate