Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Statie de epurare sau fosa septic...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...
 

Dealer auto

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#19
Mar

Mar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 628
  • Înscris: 06.02.2006

View PostMihaiD, on Jun 11 2006, 22:35, said:

Dar ca angajat al unui dealer auto (cel care prezinta si vinde masina clientului) stie cineva daca se manaca o paine?
dap. salariu fix mizer (maxim 5 mil) + comision care poate ajunge la cateva mii de euro daca ai o retea de clienti formata (clientii aduc clienti) sau ai experienta / calitati de vanzator f. bune.
am o cunostinta care e agent la un dealer VW, scoate intre 400 si 2000 euro pe luna

#20
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
un amic lucreaza la un dealer volvo. O sa-l intreb la proxima ocazie ce salar are. Da vorba lui mar, cred ca salariul fix in sine e mic, banii grosi vin din comisioane. Deci in cazul asta trebuie sa te orientezi spre o firma (daca e posibi) care sa ofere modele care au argumente sa se vanda.. Am avut si un amic care a lucrat la gold & platin iasi. Nu-ti spun ce bataie de joc e pe acolo (sau era acu un an de zile)

#21
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,863
  • Înscris: 28.11.2001
Daca vrei sa te angajezi la un dealer auto ia in calcul 2-3 luni cu salariul minim pentru ca nu cred ca o sa vinzi din prima luna. Alege o marca care e in primele 10 din romania la vanzari si ... spor.
In functie de procentul tau si de numarul de vanzari poti sa castigi bani frumosi. Depinde si de oras, depinde de cat de mare e dealerul, depinde cati colegi mai ai. O medie de castig (doar comision) ar fi cam 300 Euro cu varfuri spre 700 E si minim 0 Euro :D

#22
MihaiD

MihaiD

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 14.11.2005
Va multumesc de informatii si sfaturi. Orice altceva imi puteti spune despre viatza in showroom e bine venit.

romaximusro, daca ai reusi sa aflii ceva de la amicul tau de la volvo ar fi super. Orice.

E de retinut treaba cu alegerea unei marci din primele 10 la capitolul vanzari, cu toate ca astea nu prea au posturi libere din cate am vazut eu pe site-urile lor. Cat priveste orasul din care sunt, acesta e Bucuresti si probabil ca e un oarecare avantaj.

#23
Kaleidoscope

Kaleidoscope

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 14.11.2005

View Postpetman, on Jun 12 2006, 07:37, said:

Daca vrei sa te angajezi la un dealer auto ia in calcul 2-3 luni cu salariul minim pentru ca nu cred ca o sa vinzi din prima luna. Alege o marca care e in primele 10 din romania la vanzari si ... spor.
In functie de procentul tau si de numarul de vanzari poti sa castigi bani frumosi. Depinde si de oras, depinde de cat de mare e dealerul, depinde cati colegi mai ai. O medie de castig (doar comision) ar fi cam 300 Euro cu varfuri spre 700 E si minim 0 Euro :D

Ma bucur ca incep sa gasesc detalii despre acest domeniu, pentru ca se intampla sa caut acest gen de informatii de ceva timp si se pare ca tu stii cam care e treaba. Si logodnicul meu doreste sa se angajeze ca dealer auto, dar nu stim mare lucru sau cel putin nu lucruri concrete legate de avantajele acestui job. Unii spun ca salariile fixe variaza undeva intre 5-10 milione/luna + comisioane. Cred ca ai dreptate cand spui ca e bine sa fie aleasa o marca care e printre primele in topul vanzarilor din Romania. Insa stie cineva cam de ce procent din vanzari vorbim? Este un procent fix sau variaza in functie de experienta acumulata, de modul cum se prezinta angajatul? Am auzit pe undeva ca ar fi vorba de 1%.
Daca este cineva pe aici care stie detalii concrete si ar putea spune, poate cu exemple, cam cat castiga in medie un dealer auto, va rog sa imi spuneti si mie! Va multumesc!

#24
Mar

Mar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 628
  • Înscris: 06.02.2006

View Postpetman, on Jun 12 2006, 07:37, said:

O medie de castig (doar comision) ar fi cam 300 Euro cu varfuri spre 700 E si minim 0 Euro :D
nu exista limita de 700E atunci cand ai comision la vanzare. poti sa prinzi un client de corporate care isi schimba 20-30 masini din flota auto, ce zici de asta? negocierile la tranzactiile mai mari se fac intradevar cu directorii de vanzari insa daca ai noroc (sau informatii) si aduci la firma clienti de genul asta o pui de cateva mii de euro

#25
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
oricum e bine sa aflii si daca chiar se dau comisioanele alea, acum un an si ceva amicul asta al meu a fost foarte nemultumit ca comisioane care trebuiau incasate de el au fost incasate de fapt de directorul de vanzari. Si in plus e si faptul ca trebuie ca TOATA echipa (cel putin la gp sa era din ce mi-a spus amicul meu) sa isi atinga targetul de vanzari.

#26
Peengoo

Peengoo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 22.04.2007
Stie careva cam ce comisioane isi adauga dealerii auto pe langa pretul la care iau ei de la importatori ?

#27
bertone

bertone

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 277
  • Înscris: 22.01.2007
1. Comisioanele consilierilor de vanzari , varieaza intre 10 - 15% din profitul dealerului la o masina .Ei au aproape minim pe economie + comisioane lunare . Totodata , se da la cateva luni un comision din partea importatorului pt consilierii de vanzari ( la dealerii porsche ) + un comision din partea firmei de leasing pt consilierii de vanzari .
Astfel , un delaer care vinde 25 de masdini pe luna , cu 4 consilieri angajati , fiecare consilier va castiga un min. de 2000 de ron / luna . Asta la companii precum Toyota , Skoda , adica astia care nu sunt importatori directi ci au un importator general .
la companiile precum Opel , care fiecare dealer e importator direct , atat profitul firmei cat si profitul angajatului creste , pt ca se castiga mai mult per firma , pt ca nu exista un importator care sa-iimpuna o ordine stricta in preturi .
Cat despre companiile mari care-si schimba parcul auto , luati-va gandul . Astea se negocieaza direct cu patronii . Iar consilierii de vanzari nu castiga .
O alta chestiune interesanta este ca doi cosnilieri de vanzari castiga diferit , in functii de cate masini au vandut . Astfel daca unul este mai muncitor si sta cu telefoanele pe client ( v-ati mai gandit ? , ati mai comparat oferta noastra ?) sa fiti sigur ca va castiga mai mult .
O chestie interesanta pt clienti de data asta , veti negocia discounturi mai mari cu dealerii importatori directi , gen Opel - Chevrolet , Ford si nu cu cei din reteaua Porsche care au discounturi impuse .

2.In general un dealer care nu este importator si are stabilit de catre acesta disconturi , adaosuri , etc. castiga undeva la 6% per masina . La Opel se castiga pana la 20%per bucata .

3.Cat despre investitia initiala ceruta de dealeri sa vedem : Toyota 1.000.000 , Opel 1.000.000 si 5.000 de mp .
Nu o sa-ti ceara banii cash , insa te va pune sa faci investitia exact ( de la mobilier de un anumit fel , la calculatoare , la tamplarie geamuri ) incat vei iesi exact pe aceeasi suma .

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate