Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 

Vegetarian PRO sau CONTRA

- - - - -
  • Please log in to reply
947 replies to this topic

#937
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007

View Postgabicen, on 07 ianuarie 2016 - 21:32, said:


Eu prefer sa mananc ciorba de burta, ciorba de perisoare, cotlet si fleica la gratar, cartofi prajiti cu mujdei de usturoi si smantana, mamaliga, sarmale, omleta cu ciuperci, mici prajiti bine la gratar si suculenti, aripi de pui condimentate si prajite in ulei, etc, etc.

.......................................

Bunica mea paterna a trait pana la 102 ani (!) si a mancat mancare facuta in casa  fara a se gandi la regimuri vegetariene, vegane sau la produse bio.
Bunica mea materna a trait pana la 87 de ani mancand mancare obisnuita.


Daca ai analizele OK, bravo tie. Daca esti ca majoritatea cu analizele praf, tensiune 20 si continui sa bagi in tine, sper ca lasi lucrurile in ordine si are cine sa te ingrijeasca la pat.
Asta cu "bunicul manca 1 porc pe zi si o damigeana de tuica si a trait pana s-a plictisit" a devenit leitmotiv; ghici ce ? tu nu esti bunica-tu, poate ai niste gene bune, nu-ti bate joc de ele
eu am vazut o groaza de bunici care au facut atac vascular cerebral
pe de alta parte, mancarea gatita e una, iar mancarea grasa si sarata e alta
in familia mea se gateste mult in casa dar foarte dietetic; cu gust dar nu super sarat sau prajeli

#938
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,094
  • Înscris: 17.01.2006

View Postcalinjack, on 09 februarie 2016 - 06:06, said:

Aminoacizi esentiali care sunt gasiti doar in carne.nu oua nu lactate.doar in carne.
Fals!
Aminoacizii esentiali se gasesc chiar si in plante.

Quote

A vegetarian diet based on any single one or combination of these unprocessed starches (eg, rice, corn, potatoes, beans), with the addition of vegetables and fruits, supplies all the protein, amino acids, essential fats, minerals, and vitamins (with the exception of vitamin B12) necessary for excellent health. To wrongly suggest that people need to eat animal protein for nutrients will encourage them to add foods that are known to contribute to heart disease, diabetes, obesity, and many forms of cancer, to name just a few common problems.
Plant Foods Have a Complete Amino Acid Composition de John McDougall, MD

#939
GangamStyle

GangamStyle

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,417
  • Înscris: 28.10.2013
80% vegetarian
20% carne (vita, miel, peste, pui)

#940
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,094
  • Înscris: 17.01.2006
Este incorect sa spui ca esti vegetarian intr-o anumita proportie. Definitia nu accepta asa ceva.
Poti sa spui ca mananci putina carne sau ca mananci carne doar 3 zile pe saptamana dar nu te poti numi vegetarian sau vegan. Decat daca vrei sa faci o gluma. Una slaba. E mai misto asta: cea mai buna leguma este porcul.

#941
calinjack

calinjack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,678
  • Înscris: 21.10.2009
Nu-i fals.se gasesc si in plante dar nu toti.in schimb in carne se gasesc toti.deci daca nu manci carne te privezi de cativa dintre ei.si daca te privezi ceva nu o sa mai functioneze bine in corp.cred ca in primul rand aminoacizii lipsa din plante priveaza creierul de aia vegetarienii nu isi dau seama ca nu-i sanatos sa manci doar ierburi.

#942
GangamStyle

GangamStyle

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,417
  • Înscris: 28.10.2013

View PostEXIT, on 01 martie 2016 - 17:57, said:

Este incorect sa spui ca esti vegetarian intr-o anumita proportie. Definitia nu accepta asa ceva.
Poti sa spui ca mananci putina carne sau ca mananci carne doar 3 zile pe saptamana dar nu te poti numi vegetarian sau vegan. Decat daca vrei sa faci o gluma. Una slaba. E mai misto asta: cea mai buna leguma este porcul.

Ok, bun, deci nu sunt vegetariana atunci. Posted Image
Carne 3 zile pe saptamana e prea mult.
1 zi pe saptamana (pui, peste sau fructe de mare)
1 zi la doua saptamani carne rosie (vita, miel)

Edited by GangamStyle, 16 March 2016 - 18:59.


#943
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,082
  • Înscris: 04.03.2014

View PostGangamStyle, on 16 martie 2016 - 18:58, said:



Ok, bun, deci nu sunt vegetariana atunci. Posted Image
Carne 3 zile pe saptamana e prea mult.
1 zi pe saptamana (pui, peste sau fructe de mare)
1 zi la doua saptamani carne rosie (vita, miel)

Eu incerc sa o limitez la o masa pe zi :))

#944
GangamStyle

GangamStyle

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,417
  • Înscris: 28.10.2013
La noi in casa am inceput de cativa ani incoace sa reducem considerabil cantitatea de carne pe care o consumam lunar. In special carne rosie.
Sotul e bucatar sef de profesie si ca atare le are cu gatitul si creatul de mancaruri inedite si gustoase, dar eu a trebuit sa-mi adaug in repertoriul culinar si gatitul vegetarian. Asadar am invatat sa folosesc si sa gatesc cu tipuri de legume care nici nu stiam ca exista. Am descoperit ca bucataria vegetariana e un tezaur in varietate si gust, in special daca culegi retete de pe tot globul din diverse culturi.
Dupa un timp de mancat in proportie de 80% legume, mancarurile cu carne au inceput sa-mi cada greu la stomac si sa ingreuneze digestia.
E chestie de obisnuinta a organismului cred.

Edited by GangamStyle, 16 March 2016 - 19:53.


#945
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,082
  • Înscris: 04.03.2014

View PostGangamStyle, on 16 martie 2016 - 19:52, said:

La noi in casa am inceput de cativa ani incoace sa reducem considerabil cantitatea de carne pe care o consumam lunar. In special carne rosie.
Sotul e bucatar sef de profesie si ca atare le are cu gatitul si creatul de mancaruri inedite si gustoase, dar eu a trebuit sa-mi adaug in repertoriul culinar si gatitul vegetarian. Asadar am invatat sa folosesc si sa gatesc cu tipuri de legume care nici nu stiam ca exista. Am descoperit ca bucataria vegetariana e un tezaur in varietate si gust, in special daca culegi retete de pe tot globul din diverse culturi.
Dupa un timp de mancat in proportie de 80% legume, mancarurile cu carne au inceput sa-mi cada greu la stomac si sa ingreuneze digestia.
E chestie de obisnuinta a organismului cred.

Te cred, sunt mancaruri vegetariene super, dar e o chestie de cultura mai mult si de vointa.

#946
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,094
  • Înscris: 17.01.2006

View Postcalinjack, on 16 martie 2016 - 09:22, said:

Nu-i fals.se gasesc si in plante dar nu toti.in schimb in carne se gasesc toti.deci daca nu manci carne te privezi de cativa dintre ei.si daca te privezi ceva nu o sa mai functioneze bine in corp.cred ca in primul rand aminoacizii lipsa din plante priveaza creierul de aia vegetarienii nu isi dau seama ca nu-i sanatos sa manci doar ierburi.
Fals. Fals. Fals.
Ne fortezi sa ne pierdem vremea cu tine.

#947
calinjack

calinjack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,678
  • Înscris: 21.10.2009
Adevarat,adevarat,adevarat!

#948
misu183

misu183

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,954
  • Înscris: 21.12.2008

View PostLoveDemon, on 16 mai 2006 - 01:11, said:

LOL.
PS: Taica-meu, dupa accidentul vascular cerebral o sa se bucure ca de fapt, colesterolul i-a fost benefic.
Colsterolul are si alte cauze nu numai legat strict de ce maninci.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate