Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...
 RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...
 

Anul 2012, inceput de sfarsit?

- - - - -
  • Please log in to reply
479 replies to this topic

#73
anyidulike

anyidulike

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 318
  • Înscris: 21.06.2005
Si nu, nu sunt genul care crede toate tampeniile panicardo-apocaliptice gen anul 2000, 06.06.06, 07.07.07, alinierea a catorva planete...

This time I feel it is different...

Edited by anyidulike, 05 July 2007 - 14:25.


#74
AndreiASM

AndreiASM

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,021
  • Înscris: 24.06.2007
Frate, iti spun eu nu e bine sa faci o obsesie pentru anul 2012 sau sfarsitul lumii; numai Dumnezeu stie cand va fi, si numai El stie cum va fi.

Sa va spun eu ce spune exact Biblia? Dupa o perioada de deazstre naturale (tsunami, cutremure, inundatii, tornade, you name it), se va ridica Anticristul, care va deveni stapanul lumii pentru o vreme. Haosul va domina si dupa ceva timp (nu mai stiu exact cat), insusi Dumnezeu il va distruge pe cel care este chiar diavolul pe pamant. Dupa aceea, va urma o perioada de milenii in care pacea si armonia vor domina planeta. Nu e film SF, nu e aberatie, asa scrie in Biblie. Sfarsitul lumii va veni o data, am mai zis, dar nu va fi neaparata sfarsitul speciei umane! Daca Dumnezeu ar vrea, chiar acuma ar tinti o cometa spre Pamant si ne-ar face praf cosmic. Deci, mai bine asteptam. Supozitii se pot face oricat si de catre oricine. Si Hancu a prezis n-spe mii de cutremure... :D

Andrei

#75
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006
Bai, cum naiba are ziua 16 ore si noi nu ne dam seama? In universul asta exista o constanta: viteza luminii. Cum de ramane la aceeasi valoare daca pentru noi timpul se scurge cu 25% mai repede?

Edited by miromulus, 05 July 2007 - 14:54.


#76
anyidulike

anyidulike

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 318
  • Înscris: 21.06.2005

View PostAndreiASM, on Jul 5 2007, 15:47, said:

Frate, iti spun eu nu e bine sa faci o obsesie pentru anul 2012 sau sfarsitul lumii; numai Dumnezeu stie cand va fi, si numai El stie cum va fi.

Sa va spun eu ce spune exact Biblia? Dupa o perioada de deazstre naturale (tsunami, cutremure, inundatii, tornade, you name it), se va ridica Anticristul, care va deveni stapanul lumii pentru o vreme. Haosul va domina si dupa ceva timp (nu mai stiu exact cat), insusi Dumnezeu il va distruge pe cel care este chiar diavolul pe pamant. Dupa aceea, va urma o perioada de milenii in care pacea si armonia vor domina planeta. Nu e film SF, nu e aberatie, asa scrie in Biblie. Sfarsitul lumii va veni o data, am mai zis, dar nu va fi neaparata sfarsitul speciei umane! Daca Dumnezeu ar vrea, chiar acuma ar tinti o cometa spre Pamant si ne-ar face praf cosmic. Deci, mai bine asteptam. Supozitii se pot face oricat si de catre oricine. Si Hancu a prezis n-spe mii de cutremure... :D

Andrei

1. Ce te face sa crezi ca Biblia e la fel cum era acum 2000 de ani ? Stii cum a "luat nastere Biblia" ? Stii ca sunt multe scripturi care nu au fost incluse in ea ?
2. De cand Biblia e singura carte sfanta si de cand e asa usor de interpretat ?

#77
anyidulike

anyidulike

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 318
  • Înscris: 21.06.2005

View Postmiromulus, on Jul 5 2007, 15:53, said:

Bai, cum naiba are ziua 16 ore si noi nu ne dam seama? In universul asta exista o constanta: viteza luminii. Cum de ramane la aceeasi valoare daca pentru noi timpul se scurge cu 25% mai repede?

Era vorba de o modificare "calitativa" a timpului, daca ma pot exprima asa nu de durata...

Mai mult ca sigur ca e vorba de un text tradus...si cum traduttore tradittore...

#78
big.brother

big.brother

    .:: KING ::.

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,822
  • Înscris: 07.05.2007
Viitorul nu poate fi prezis de nimeni. Așa că, lăsați vrăjeala, și filmele. :death:

#79
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

Quote

Nu e film SF, nu e aberatie, asa scrie in Biblie.

asta e cea mai tare contrazicere pe care am vazut-o vreodata. "nu e aberatie, e biblie" :lol:

#80
raz_md

raz_md

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,157
  • Înscris: 27.09.2006

View Postbig.brother, on Jul 5 2007, 16:12, said:

Viitorul nu poate fi prezis de nimeni. Așa că, lăsați vrăjeala, și filmele. :death:

Nostradamus a prezis ca va fi unul pe forumul Softpedia care nu va crede ca el poate prezice viitorul. :w00t: Iti gasesc versetul imediat...

View PostMosotti, on Jul 5 2007, 16:27, said:

asta e cea mai tare contrazicere pe care am vazut-o vreodata. "nu e aberatie, e biblie" :lol:
Cum era aia, glumim, ne distram, dar in incinta care trebuie. :nonobad: :lol: Asa ca nu o sa-ti raspund la asta. :P

Edited by raz_md, 05 July 2007 - 17:27.


#81
H725

H725

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,587
  • Înscris: 19.03.2005
planeta asta este locuita in procent de 80% de "gunoaie". Nu stiu de ce isi fac unii probleme ca o sa moara citeva miliarde de hominizi intr-un (eventual) cataclism...

2012 sau nu, secolul asta o sa murim cu totii...  :w00t:

#82
Costty

Costty

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 10.01.2006
Anul 2012, conspiratii masonice, comete, ozn-uri si alte diversiuni bine plantate astfel incat sa bage frica in populatie, asta se vrea o populatie in panica usor manipulabila. Oameni buni,  Dumnezeu are grija de noi, noi sa incercam sa fim mai buni si sa ne vedem de viata noastra.

Numai bine,
Costi

#83
M_r

M_r

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,462
  • Înscris: 25.06.2005
Mda...si tot in 2012 se termina si profetiile lui Nostradamus cica...ciudata coincidenta.

---------------------------------------------------------------------------------

@offtopic:
O ora de acces la internet ca sa poti accesa forumul: 3 lei (sau cat o fi, ca nu am avut nevoie de sala in ultimii 3 ani)
Logarea pe forum: 5 secunde (in jur de, mai mult nu)
Cautarea acestui topic: 20 secunde

"Luatul in gura" unii cu altii, misto-ul, aberatiile scrise aiurea doar ca sa mai fac un post, poate-poate devin saptamana asta Active Member sau ma fac astia Moderator, etc, etc.: PRICELE$$

Bineinteles ca pentru toate acestea, trebuie sa existe: un topic pe un forum, in care se discuta ceva despre ceva, de catre cineva care intra in contradictie cu altcineva si pe seama caruia multi altii pot face comentarii aiurea (sau NU in cel mai bun caz), se pot amuza si pot face misto, dand dovada de multa incultura generala si corigente la cei 7 ani de acasa...

---------------------------------------------------------------------------------

Va rog sa ma scuzati pentru offtopic-ul de mai sus, insa tind sa cred ca in aceste 3 pagini de post-uri multe sunt facute aiurea, la misto, pe seama celui care a deschis topicul. Parerea mea e ca:
- daca ai de gand sa iti dai cu parerea poti sa o faci si civilizat, fara sa ii adresezi un apelativ nepotrivit cuiva, fara sa razi si sa glumesti pe seama lui ca si-a dat cu parerea, sau ca a cerut parerea voastra
- poti sa iti dai pur si simplu cu parerea, spunand ca nu esti de acord cu ce a spus el in postul sau, adaugand eventuale justificari personale, care iti sustin parerea
- poti mai intai sa citesti ce a scris si nu doar titlul topic-ului si apoi sa dai replici din filme
- poti sa dai dovada ca ai un pic de respect fata de o persoana care nu ti s-a adresat urat, ci doar si-a exprimat o parere
- poti sa incerci sa il convingi ca ce crede e gresit, printr-o parere justificata, nu prin rasete si misto-uri.

PS: Bine ca m-am trezit eu destept sa comentez! (asta ca sa nu aibe de o scris altcineva in locul meu...)

---------------------------------------------------------------------------------

Inca o data, scuze pentru interventiile de mai sus, insa am simtit ca e imperativ necesar sa spun asta.
Multumesc.

Ca sa revin ontopic, tin sa spun de asemenea ca parerile sunt impartite. La fel cum unii cred ca ne tragem din maimute si altii ca ne-a creat Dumnezeu, la fel si unii cred ca in 2012 va fi sfarsitul, iar altii nu. Mi se pare si normal...nu putem sa gandim cu totii la fel.
Filmul Apocalypto a primit urmatoarea nota "User Rating: 7.9/10 (32,207 votes)" deci banuiesc ca nu e tocmai un film din seria Rambo (desi primul film din serie a luat nota 7...). Daca privesti si rolul pe care il joaca actorii si semnificatia filmului, poti spune ca nu e un film rau. Daca e sa luam la bani marunti orice film, sau si mai simplu, daca e sa il ia fiecare dupa gustul lui, niciun film nu va primi nici macar 9/10. Nu inteleg ce rost au comentariile despre un film, cand gusturile noastre difera. Trebuie neaparat, daca tie nu ti-a placut un film, sa nu il vada nici altii, carora poate le-ar place?

In fine, ca sa revin la anul cu pricina - 2012 - personal nu cred nici ca se vor inversa polii, nici ca va fi potop, nici ca va ploua cu meteoriti. Unele sunt teorii, altele simple superstitii. Vom vedea, hopefully, cu totii ce se va intampla si cu asta basta...

PS: Cei care v-ati simtit jigniti de ceea ce am scris eu ceva mai sus, va rog sa postati in continuare aiurea si sa faceti misto de altii, pentru ca e un forum...trebuie sa va exprimati, fiecare in functie de gradul de cultura si/sau de bunul simt...

PSS: Am sa citez o regula de pe acest forum...mai exact de la sectiunea Religie si Spiritualitate (mi-am permis sa adaug si un link la "acest REGULAMENT" ca sa stiti la care regulament anume ma refer si sa nu aveti probleme in a-l gasi)

Quote

Regula nr. 14
Acolo unde nici Regulamentul intern al forumului, nici acest REGULAMENT nu acoperă situația în care vă aflați, vă rugăm să folosiți cu încredere "cei 7 ani de acasă"

Edited by M_r, 09 July 2007 - 20:38.


#84
DayDreamer

DayDreamer

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,724
  • Înscris: 07.07.2007

View PostM_r, on Jul 9 2007, 21:33, said:

Mda...si tot in 2012 se termina si profetiile lui Nostradamus cica...ciudata coincidenta.

---------------------------------------------------------------------------------

@offtopic:
O ora de acces la internet ca sa poti accesa forumul: 3 lei (sau cat o fi, ca nu am avut nevoie de sala in ultimii 3 ani)
Logarea pe forum: 5 secunde (in jur de, mai mult nu)
Cautarea acestui topic: 20 secunde

"Luatul in gura" unii cu altii, misto-ul, aberatiile scrise aiurea doar ca sa mai fac un post, poate-poate devin saptamana asta Active Member sau ma fac astia Moderator, etc, etc.: PRICELE$$

Bineinteles ca pentru toate acestea, trebuie sa existe: un topic pe un forum, in care se discuta ceva despre ceva, de catre cineva care intra in contradictie cu altcineva si pe seama caruia multi altii pot face comentarii aiurea (sau NU in cel mai bun caz), se pot amuza si pot face misto, dand dovada de multa incultura generala si corigente la cei 7 ani de acasa...

---------------------------------------------------------------------------------

Va rog sa ma scuzati pentru offtopic-ul de mai sus, insa tind sa cred ca in aceste 3 pagini de post-uri multe sunt facute aiurea, la misto, pe seama celui care a deschis topicul. Parerea mea e ca:
- daca ai de gand sa iti dai cu parerea poti sa o faci si civilizat, fara sa ii adresezi un apelativ nepotrivit cuiva, fara sa razi si sa glumesti pe seama lui ca si-a dat cu parerea, sau ca a cerut parerea voastra
- poti sa iti dai pur si simplu cu parerea, spunand ca nu esti de acord cu ce a spus el in postul sau, adaugand eventuale justificari personale, care iti sustin parerea
- poti mai intai sa citesti ce a scris si nu doar titlul topic-ului si apoi sa dai replici din filme
- poti sa dai dovada ca ai un pic de respect fata de o persoana care nu ti s-a adresat urat, ci doar si-a exprimat o parere
- poti sa incerci sa il convingi ca ce crede e gresit, printr-o parere justificata, nu prin rasete si misto-uri.

PS: Bine ca m-am trezit eu destept sa comentez! (asta ca sa nu aibe de o scris altcineva in locul meu...)

---------------------------------------------------------------------------------

Inca o data, scuze pentru interventiile de mai sus, insa am simtit ca e imperativ necesar sa spun asta.
Multumesc.

Ca sa revin ontopic, tin sa spun de asemenea ca parerile sunt impartite. La fel cum unii cred ca ne tragem din maimute si altii ca ne-a creat Dumnezeu, la fel si unii cred ca in 2012 va fi sfarsitul, iar altii nu. Mi se pare si normal...nu putem sa gandim cu totii la fel.
Filmul Apocalypto a primit urmatoarea nota "User Rating: 7.9/10 (32,207 votes)" deci banuiesc ca nu e tocmai un film din seria Rambo (desi primul film din serie a luat nota 7...). Daca privesti si rolul pe care il joaca actorii si semnificatia filmului, poti spune ca nu e un film rau. Daca e sa luam la bani marunti orice film, sau si mai simplu, daca e sa il ia fiecare dupa gustul lui, niciun film nu va primi nici macar 9/10. Nu inteleg ce rost au comentariile despre un film, cand gusturile noastre difera. Trebuie neaparat, daca tie nu ti-a placut un film, sa nu il vada nici altii, carora poate le-ar place?

In fine, ca sa revin la anul cu pricina - 2012 - personal nu cred nici ca se vor inversa polii, nici ca va fi potop, nici ca va ploua cu meteoriti. Unele sunt teorii, altele simple superstitii. Vom vedea, hopefully, cu totii ce se va intampla si cu asta basta...

PS: Cei care v-ati simtit jigniti de ceea ce am scris eu ceva mai sus, va rog sa postati in continuare aiurea si sa faceti misto de altii, pentru ca e un forum...trebuie sa va exprimati, fiecare in functie de gradul de cultura si/sau de bunul simt...

PSS: Am sa citez o regula de pe acest forum...mai exact de la sectiunea Religie si Spiritualitate (mi-am permis sa adaug si un link la "acest REGULAMENT" ca sa stiti la care regulament anume ma refer si sa nu aveti probleme in a-l gasi)

AI DREPTATE....GRANDOMANII,TERIBILISME SAU MAI RAU FRUSTARI DIN VIATA COTIDIANA AR PUTEA DA NASTERE UNEI RESEMNARI IN FORUM CU ''BASCALII'' INADECVATE....BINEINTELES CA FARA UMOR NU SE POATE...UMOR=INTELIGENTA...DAR DACA TE HAZARDEZI SA FACI UMOR IN AFARA SECTIUNII FUNYY...TREBUIE SA O FACI CEL PUTIN IN LIMITA BUNULUI SIMT(CA ORICUM NU-I CURIOS NIMENI DACA X FACE PE ATOSTIUTORUL)SI DE LA CONTROVERSE PRELUNGITE SE INTRA INTR-UN CERC VICIOS DE ''KKO''....CA SA VORBESC IN ARGOURI SPECIFICE KKOISTILOR...SI REPET NU MA REFER LA REMARCILE AMUZANTE CARE SUNT BINEVENITE...DAR SA NU DEGENEREZE IN JIGNIRI...CA E GRAV...SI DESEORI SE INTAMPLA...

ON TOPIC:eu am incercat sa deschid o discutie la sectiunea''spiritualitate''despre 2012&stuff dar s-a inchis topicul in ideea ca se vorbeste deja aici....insa dupa cum a spus si date...aici e o''VARZA''imensa....totusi ar trebui respectat initiatorul topicului macar de acum...parerile mele despre 2012 le-am exprimat la spiritualitate si poate o sa mai revin.

#85
DayDreamer

DayDreamer

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,724
  • Înscris: 07.07.2007
[quote name='M_r' date='Jul 9 2007, 21:33' post='3079211']
Mda...si tot in 2012 se termina si profetiile lui Nostradamus cica...ciudata coincidenta.

---------------------------------------------------------------------------------

Hehe...good point... :P

#86
M_r

M_r

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,462
  • Înscris: 25.06.2005
Pai da, omul ala a facut (daca nu ma insel) profetii pe cateva secole, si unele din ele s-au "intamplat" (= cuvant total nepotrivit, dar am un "lipsus" :P ). Ciudat ca se termina tocmai in anul cu pricina...

Consider ca acest an 2012, acest asa zis sfarsit din 2012 cum l-ar numi unii, o a doua venire a Lui Isus dupa cum l-ar numi altii, sau mai stiu eu ce alta teorie, nu se va petrece la fel pentru toti locuitorii Globului, dar nu cred ca vor fi judecati pentru pacate sau crutati pentru ca s-au dus la biserica, loviti de meteoriti sau ingropati sub ape... Poate e ceva mai subtil, care ne scapa...poate nu e ceva de natura fizica sau spirituala.
Cum va explicati ca au disparut intr-un mod ciudat unele civilizatii (Mayasa, Azteca, Eldorado, spamspamspamspame, Shambala, etc.) ? S-au evaporat fara urme? I-a inghitit apa pe toti? Pamantul? I-au luat extraterestrii sa faca experimente pe ei? Pe toti?
Poate asa se v-a intampla cu unii dintre noi in 2012...poate vom pleca... Unde? Intrebarea secolului!

Edited by M_r, 09 July 2007 - 21:19.


#87
DayDreamer

DayDreamer

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,724
  • Înscris: 07.07.2007
Asta pe de o parte...inclusiv faptul ca cei care afirma ca au capacitati extrasenzoriale,de clarviziuni etc....nu pot depasi bariera 2012....dar pe de alta parte sunt atatea materiale(documentare,articole)etc...mai nou despre pareri ale unor astronomi,fizicieni etc...care chiar atesta posibilitatea schimbarii polilor(unii)....apogeul incalzirii globale si ceea ce implica(altii)...nu e chiar nedemn de luat in seama subiectul asta...nici chiar de scepticii''spiritualitatii''...pur realisti:unii ahitiati dupa dupa stiinta:ar putea sa ia in seama opiniile unor granzi in domeniu.chiar daca sunt si granzi contra acestor ipoteze...trebuie sa se tina cont de parerile tuturor..asta ar fi o chestie constructiva..personal,nu cred intr-un sfarsit iminent(nu ca nu ar fi factori favorabili in multe planuri)...dar o schimbare deosebita poate avea loc..de ce nu,chiar  n2012!?....e o parere....un procent infim,o probabilitate minima(sa zicem)exista....
in ceea ce priveste Apocalypto...in film se arata data la care s-a sfarsit una dintre erele lumii(dupa calendarul maya)-tot la o data cu eclipsa totala,la o data exact stabilita ca si in cazul 2012,care la vremea respectiva marca un nou inceput(pe de-o parte-copilul nou nascut)si un sfarstit(venirea colonistilor)pe de alta parte,la finalul filmului subintelegandu-se exact ideea de un eventual nou sfarsit/renasterein cazul2012(an in care se incheie era curenta dupa calendarul maya)...ca doar in ideea lui 2012 a facut Mel Gibson filmul...nu pentru actiunea lui''rambo''care alearga etc,actorul/regizorul fiind preocupat in ultima perioada si de viata spirituala(ex.Patimile Lui Cristos)...recunosc ca e o sinteza foarte subiectiva a filmului,n-am inspiratie si nici timp sa fac alta mai ok acum.oricum,filmul e bun...dar trebuie apreciat substratul fiindca are multe de oferit.interesant e ca multi crestini au acceptat o posibila schimbare in2012...avand in vedere ca de obicei crestinii nu sun deloc receptivi,ba chiar din contra,la alte ipoteze straine bibliei,implicit lor...macar unele aspecte ar trebui sa ne dea de gandit din toata povestea asta...

#88
DayDreamer

DayDreamer

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,724
  • Înscris: 07.07.2007
Ma refeream  strict doar la faptul  ca nu sunt receptivi in contextul apocalipsei sau cand vine vorba de prorociri ale sfarsitului... :D

#89
DayDreamer

DayDreamer

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,724
  • Înscris: 07.07.2007
scuze pentru pleonasmul ''strict doar'' :P .... graba,oboseala...noapte faina tuturor...

#90
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
in threaduri de genul acesta se vede cita ignoranta si cita naivitate exista pe lumea asta. dar mai ales citi papagali care repeta ca timpitii "oamenii de stiinta au zis", "fizicienii au descoperit" si, de ce nu,  "astronomii avertizeaza". daca apuc cum prima nava interplanetara sint primul care-si ia bilet, sa pun distanta cit mai mare intre mine si globul de prostie clocotitoare care e planeta asta. imi string bani de-acum

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate