Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Help! Schema electronica cu fotocelula ptr. blitz

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
doxo

doxo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 24.04.2006
Rog pe cei care se pricep sa posteze o schema electronica cat mai simpla cu fotocelula care sa declanseze aprinderea unui blitz asa cum sunt cele slave.
Am un blitz mic care se alimenteaza la 1,5 v (baterie) si declanseaza la inchiderea contactului din talpa. Doresc sa-i atasez un montaj electronic simplu cu fotocelula care sa declanseze aprinderea wireless atunci cand blitzul incorporat de pe aparatul foto se aprinde. De preferat ca montajul electronic sa se alimenteze la aceesi baterie (1,5 v). Is it doable? Thanks.

#2
gec

gec

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 686
  • Înscris: 10.08.2005

View Postdoxo, on May 13 2006, 22:10, said:

Rog pe cei care se pricep sa posteze o schema electronica cat mai simpla cu fotocelula care sa declanseze aprinderea unui blitz asa cum sunt cele slave.
Am un blitz mic care se alimenteaza la 1,5 v (baterie) si declanseaza la inchiderea contactului din talpa. Doresc sa-i atasez un montaj electronic simplu cu fotocelula care sa declanseze aprinderea wireless atunci cand blitzul incorporat de pe aparatul foto se aprinde. De preferat ca montajul electronic sa se alimenteze la aceesi baterie (1,5 v). Is it doable? Thanks.

Aparatul foto este clasic sau digital?
PS nu prea sunt scheme din astea care sa mearga la 1.5V

#3
doxo

doxo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 24.04.2006
aparatul este digital. Sunt interesat si de scheme care merg la voltaj mai mare. Mai am un blitz care merge cu 4 baterii (6 volti).

#4
doxo

doxo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 24.04.2006
Se gaseau mai demult blitzuri slave mici, se alimentau la o baterie. Am vazut la Obor odata. Erau chinezesti cred, ieftine. Se mai gasesc pe undeva?

#5
Serv_Electronics

Serv_Electronics

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,398
  • Înscris: 09.03.2006
Trebuie sa ai contact de rezistenta mica pentru ca blitzul sa se declanseze sau o fi mergand cu o rezist mai mare??
Incearca sa declansezi blitzul punand pe contactele de la talpa lui un tranzistor. (C-E ) si sa inchizi tranzistorul (in Baza) . daca nu merge...trebuie facut cu un releu deci nu ar merge la o baterie de 1.5 v.

#6
gec

gec

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 686
  • Înscris: 10.08.2005

View Postdoxo, on May 14 2006, 12:29, said:

Se gaseau mai demult blitzuri slave mici, se alimentau la o baterie. Am vazut la Obor odata. Erau chinezesti cred, ieftine. Se mai gasesc pe undeva?

Problema nu este numai alimentarea, ci faptul ca aparatele digitale dau doua flash-uri, unul de control si al doilea pentru iluminare.

#7
Serv_Electronics

Serv_Electronics

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,398
  • Înscris: 09.03.2006
corect ! dar depinde. Am vazut aparate foto care fac doar un flash.(am impresia ca modelele mai vechi si mai putin performante) Vezi cate flash-uri face aparatul tau, cand faci o poza.

#8
medvonok

medvonok

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 764
  • Înscris: 31.08.2005
Am aici o schema :
Attached File  Slave_Flash_for_Foto1.jpg   237.88K   148 downloads
Attached File  Slave_Flash_for_Foto2.jpg   270.21K   107 downloads
Bafta.

#9
doxo

doxo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 24.04.2006
Hmmm, interesant. Keep posting, people. In cazul meu e vorba doar de un singur flash fara preflashuri.

Edited by doxo, 14 May 2006 - 22:56.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate