Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...
 RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...
 

Ai facultate ?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
163 replies to this topic

#19
AcerMate

AcerMate

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 847
  • Înscris: 14.05.2003
[QUOTE]Originally posted by sigxcpu
[ exista o gramada de ingineri incompetenti in Romania).]


De acord, un exemplu bun sunt cei care ne conduc tara azi. Pe de alta parte poti sa fii competent daca esti hotz. Nu lucrezi ca furi.

#20
sepguy

sepguy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,703
  • Înscris: 27.12.2002
Hmm...chiar ma mir ca ati uitat de cel mai bun exemplu (dupa parerea mea)..Bill Gates oameni buni nu are facultate! Iar ca realizari...NO COMMENT.
Eu nu zic ca facultatea nu este un lucru bun, insa nu stiu daca merita sa-ti terorizezi 5 ani de viata (vb de cazul politehnicii) cu niste materii pe care, oricat de capabil ai fi, tot nu le reti pana la sfarsitul facultati. Hai sa fim seriosi mai mult de 5 % din materiile din facultate sunt de mare nefolosinta.
Nu am terminat facultatea inca(mai degraba de abia am inceput-o)insa pana acum nu vad nimic interesant in ea (sunt la automatica).
Sincer, o fac doar pt diploma...iar in curand chestia asta chiar nu o sa mai conteze.
Pe de alta parte...ma enerveaza si cei care nu au facultate si sunt ingamfati. Sa vada macar cum e ..si dupa aia sa comenteze

#21
Silent Thunder

Silent Thunder

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 773
  • Înscris: 28.11.2002
Am absolvit o facultate si ma simt mai bine asa decat sa nu o fi facut.
Este o experienta in sine, iar pentru anumite posturi prezinta o garantie in plus in fata angajatorului.

Nu cred insa ca e neaparat necesara facultatea pentru a avea succes in viata.

#22
Mi_

Mi_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 917
  • Înscris: 13.07.2002
Facultatea nu îti ridica inteligenta sau te învata sa fii om.
Facultatea te învata o meserie. Doar atât. Restul vine de la sine.
Multi fac confuzie ca fara facultate nu esti respectat, nu ai rang social. Fals! Facultatea doar te învata o meserie mai complicata decât altele care se învata în timp mai scurt (colegii, licee, scoli profesionale etc). Restul e respect fata de meserie, nu fata de facultate. Orice meserie bine facuta poate impune un respect fata de omul care o practica.

#23
pstdgt

pstdgt

    Monseurizat

  • Grup: Administrators
  • Posts: 5,849
  • Înscris: 06.02.2002

Quote

Facultatea te învata o meserie.

adevarat doar partial. cel putin in domeniul programarii, nu cred ca inveti meseria la facultate.. sa fim seriosi. cati dintre programatorii de pe acest forum si-au dobandit cunostintele de la facultate? si in ce masura?

#24
Mi_

Mi_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 917
  • Înscris: 13.07.2002
Vorbeam în principiu, daca în .ro facultatile sunt departe de necesitatile reale ale meseriei, în alte parti fiecare minut în facultate te învata ceva concret, mult mai usor decât daca ti-ai bate singur capul sa înveti acelasi lucru.

#25
pstdgt

pstdgt

    Monseurizat

  • Grup: Administrators
  • Posts: 5,849
  • Înscris: 06.02.2002
eu credeam ca vorbim de romania aici :)

in alte parti o fi altfel, dar asta nu ii incalzeste pe studentii care termina o facultate aici doar pt a avea o hartie la mana ...

#26
Silent Thunder

Silent Thunder

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 773
  • Înscris: 28.11.2002
Facultatea nu iti ridica inteligenta, dar nici daca nu o faci nu te poti astepta sa iti creasca singura.

Pe voi va intereseaza doar termenul de inteligenta pura, aia care se masoara in cifre....?

Faptul ca cineva invata si dupa aia "stie" si "cunoaste" nu conteaza?

Daca cineva vrea sa fie tare pe o meserie poate fi si daca are sau nu o facultate, dar exista multe domenii in care daca nu o ai este foarte greu sa ajungi in locul in care vrei sa te afirmi.
De ce?
Prezinti un risc de esec mult mai mare.

Asa ca in funtie de ce ii place fiecaruia sa faca, acesta va sti daca facultatea il ajuta sau nu.
Este imatur sa tratam problema faculatii sau nefacultatii doar in alb sau negru.

#27
Dia

Dia

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 27.07.2003
nu stiu de ce se cramponeaza atata lumea de subiectul asta! eu am terminat 2 ani de facultate din 4, deci nu ma pot incadra in nici una dintre cele 2 categorii. nu pot spune ca stiu mare lucru in momentul de fata, sau ca daca m-as angaja acum(in domeniul economic) as sti sa fac mare lucru. dar pot afirma ca nu mai sunt ignoranta de acum 2 ani.
anul asta a trebuit sa fac practica undeva. nu conteaza unde. cert e ca am intalnit niste incuiati acolo. nu stiu ce facultati aveau, ca n-am stat sa-i iau la astfel de intrebari. cand il intrebam pe indrumatorul meu de practica cate ceva, ma punea sa caut in DEX sau ma apostrofa :"Ce intrebari mai pui si tu!". Mi s-a parut un tip arogant si plafonat, si nici o diploma cu numele lui pe ea nu mi-ar fi schimbat parerea.
ce pot spune despre experienta mea (limitata, e adevarat) din facultate? poate suna ciudat, dar m-a invatat cate ceva despre scoala vietii. Am aflat ca fiecare e pentru el. ca ala caruia ii dai azi o problema la un exam si-l treci, maine nu te mai recunoaste pe hol. ca daca nu-ti convine o nota la un examen, n-ai decat sa-ti bagi unghia in gat sau sa te duci la marire, ca nu ai cui sa-i dai contestatia (nici picior de profesor in cele 24 de h ce urmeaza afisarii rezultatelor). ca poti sa te dai tu mare cat vrei ca ai facultate, ca orice taran de la taraba te poate face la calcule, sau te intrece la o vanzare, desi nu are habar de termeni precum "profit" sau "curba cererii si ofertei".

#28
Shobolanu

Shobolanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 896
  • Înscris: 08.12.2001
dau si eu cu parerea : a face facultate sau nu e o optiune personala pentru fiecare dintre noi .
Motivele pentru care o face cineva sunt nenumarate si din pacate foarte rar cele corecte . Tin sa enumar cateva pe care le-am intalnit :
- "Scap de armata "
- "Fac facultate un an si plec in Spania la munca"
- "Scap de parinti"
- "Mi se mareste salariul daca fac o facultate "
- Parinti orgoliosi , patroni , directori care tin neaparat sa arate tuturor ce odrasla 'telijenta  au .
Lista poate continua , insa ma opresc aici , de foooarte putine ori am auzit : "vreau sa imi imbogatesc cunostintele  cu asta , pentru ca sa pot evolua in ceea ce imi place " .
Consider ca pt. asta e nevoie de caracter si educatie , nu neaparat educatia de acasa ci mai mult de educatia cu care esti inzestrat de tine.A fi autodidact e un mare atu in viata unui om .
Altfel , lipsindu-ti orice motivatie corecta risti sa "intri bou si sa iesi vaca".
Facultatea reprezinta un drum care ti-l alegi bine in viata , dar sa recunoastem ca te poti lipsi de el daca ai suficienta educatie , suficient caracter , pentru ca altfel te poti lipsi de asta .
Alt aspect al problemei : calitatea facultatilor  .
Aici ma refer la cadrele didactice , politicile facultatilor si la comunismul care vad cu lehamite ca inca mai domina sufletele distinsilor profesori ! . Intr-un thread viitor o sa vorbesc si despre asta . E mai off-topic aici , dar pot sa va spun ca m-am lovit in facultate de atata prostie din partea profesorilor incat am trecut de partea cu cei care fac facultatea doar sa fie facuta .
Nu vreau sa generalizez faptul ca ce am patit eu se aplica peste tot , dar sunt convins/constient ca se intampla in multe locuri academice , prea multe .
Concluzia : Facultatea e buna pentru cine e facut pentru ea , facultatea nu are scopul sa te faca inteligent - ci din contra , sa te faca sa-ti dai seama ca esti intr-adevar inteligent si ca ai resursele necesare sa mergi mai departe in viata , pt. ca pana la urma facultatea e doar o etapa .
Pentru cei complexati , sau cei care fac comparatii de genul : "Eu sunt mai dejtept ca's cu facultate " nu pot decat sa spun ca nici unul nici altul nu merita a se preta la activitati intelectuale prea complexe / importante , mai pe romaneste - sunt buni ca zidari , gunoieri si alte munci mai de jos . E nevoie si de ei dar sa nu uitam  - "The geeks will rule the world" , ca tot veni vorba de Bill Gate$ .
Numa' bine .

#29
jotte_ct

jotte_ct

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 551
  • Înscris: 19.06.2003
Facultatea te invata sa inveti. Punct. IQ-ul nu are nimic de-a face cu a avea sau nu o facultate. Din pacate cand ne-a creat Doamne Doamne, probabil ca nu a avut un sablon perfect sa ne faca pe toti la fel, la fel de mari, la fel de tari, la fel de aratoshi, sau ma rog, viceversa. Si mai ales toti cu acelasi IQ. Oricum, banuiesc eu ca o astfel de lume ar fi al dracu de plictisitoare, nu? Nu ai avea ce sa discuti cu colegul tau pentru ca amandoi stiti EXACT aceleasi lucruri si ganditi la fel!? Deci poate va veti uita unul la altul si atat. Probabil ca atunci nu s-ar mai fi dezvoltat nici vorbirea... la ce ne-ar mai fi trebuit, nu?
Dar (din pacate!?) nu este asha. Viata are un destin si un curs propriu si unic pentru fiecare. Din cate vad multi afirmati cu tarie ca Facultatea te poate ajuta sa-ti gasesti o cariera mai buna si sa te formezi profesional. Cred si eu cu tarie ca este asha. Ma doare insa sa aud si pareri de genul ca ai facut facultate numai ca sa ai cu ce te lauda si sa castigi mai multi bani. In alte tari, lumea, chiar si la varste avansate merge si invata lucruri noi, se califica in alte domenii sau chiar termina o facultate. Pun pariu ca daca la noi la facultate ar veni un batran de 50 ani sa invete - 99% din ceilalti "colegi" ai lui vor rade crezand ca este tampit. Pentru o minte antrenata dorinta de a invata lucruri noi este ca un fel de hrana - indiferent de varsta.
Acum, ca sa raspund la intrebarea principala, chiar ca nu-i vad rostul, dar cred ca ar trebui sa aplicam legea lui Ohm (phui... inginer, vezi :() - fii om cu mine ca sa fiu om cu tine!

#30
Shobolanu

Shobolanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 896
  • Înscris: 08.12.2001
Prin alte tari ...

#31
root

root

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 832
  • Înscris: 06.05.2002
Eu din pacate n-am avut suficienti bani sa-mi iau si eu una, da' am un prieten cu bani care detine una particulara. Cica iese banu' gros ca e multi... :D

#32
Joanne

Joanne

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 21.07.2003
Ceea ce ma deranjeaza cel mai mult este de cate si CE sunt instare cei care nu au facultate sa faca din complexe.

Am avut din pacate pe cineva foarte aproape de mine, care dintr-un complex absurd de inferioritate mi-a create una din cele mai mare dezamagiri ale vietii mele (nu am sa intru in detalii :D). Culmea ca la un moment dat incepusem sa ma simt si prost de faptul ca aveam facultate.

Dupa aceasta experienta am incercat ca inteleg DE CE? Ascultand in dreapta si stanga am realizat ca SUNT foarte multi, iar motivele sunt nenumarate:
- mandria unora in fata neputintei proprii;
- invidia unora care nu au putu merge la facultate;
- frica de cineva mai competent si mai bine cotat;
- etc........

si ajungem si la....

- VECHIUL motiv, departajarea intre "cu" si "fara" ce facea o anumita clasificare in trecut atunci cand toti eram uniformizati! Cred ca noi inca mai avem asta in sange!

Cred ca cei ce intr-adevar au ceva in cap sunt stapini pe ei. Simtindu-se impliniti nu vor face nici caz ca au nici (ne)caz ca nu au!
Iar cei ce au facut intr-adevar o facultate stiu ca ea nu inseamna numai O DIPLOMA!

P.s. mi-a placut mult faza cu "baietii de cartier care te "simt" ca nu esti de ai lor si versurile din BUG Mafia cu strada impartita!!!!!"

#33
FuryRo

FuryRo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 12.08.2003
Cineva a spus ca facultatea nu face altceva decat sa te invete o meserie.... Cu chestia asta nu prea sunt de acord. La urma urmei, poti sa inveti o meserie (de genul celor "complexe" - cum s-a exprimat altcineva) urmand un singur curs, sau un calup de cateva cursuri, sau obtinand o certificare or something. Eu sper totusi ca dupa 5-6 ani de facultate sa pot spune ca stiu un pic mai mult decat o meserie... Apropos, poate ma lamureste si pe mine cineva cum se face ca titlul de inginer a ajuns echivalentul unei  injuraturi (vezi Andrei Gheorghe & co).
In concluzie, de ce facem noi facultatea asta nenorocita ?
O gramada de lume a dat alternative pentru facultate (din punctul de vedere al banilor, al dorintei de a invata etc etc) dar cu toate astea impresia generala este ca e bine sa o faci, sa ai si tu o diploma care sa-ti deschida usi bla-bla-bla.
Chiar nu inteleg de ce se minimalizeaza importanta studiilor superioare!
Bill Gates n-a facut facutate si a ajuns unde a ajuns - eu zic ca este exceptia care confirma regula.
Vreau sa cred ca odata cu absolvirea unei institutii de invatamant superior o persoana obtine si un alt statut in societate (combinatia aia benefica de inteligenta +noroc+munca ar trebui apreciata).
BTW, sa-mi zica si mie cineva de o corporatie/firma in care poti face cariera (sa ajungi "undeva sus") fara facultate.

#34
Ares

Ares

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,227
  • Înscris: 13.01.2003
Ufff.. Sper sa-ti raspunda cineva la faza cu corporatia / firma, ca sunt in fatza unei sesiuni imputzite... Sa stiu daca merita sa ma chinui :)

#35
Joanne

Joanne

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 21.07.2003
@FuryRo...... in propria-ti firma!!!!! Ca Bil Gates ......intrebarea mea este : in Microsoft poti ajunge departe fara macar un Master? nu mai vorbesc de facultate!

P.s.  Microsoft International not ROMANIA!

#36
FuryRo

FuryRo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 12.08.2003
@Joanne:
Poate ca exemplul cu Billy Gates este putin nelalocul lui. Desi pot sa fac o referire la ceea ce spuneam mai sus (inteligenta +NOROC+munca).
Cat despre treaba cu propria-ti firma.... hmmm.... i dunno.... ma gandesc eu ca succesul si evolutia unei firme depind direct de nivelul de educatie al conducerii. Daca esti patron si ai 4 clase probabil ca iti vei conduce afacerea in consecinta. Poti sa supravietuiesti, poti chiar sa o duci bine, dar..... nu cred ca vei ajunge lider mondial (exagerez un pic) in domeniul respectiv.
Eu nu spun ca, daca nu ai studii superioare, inseamna ca o sa mori de foame sau ca o sa te zbati in mizerie... Eu spun ca, daca le ai, sansele sa "devii bogat" cresc in mod semnificativ, fie ca lucrezi la stapan sau ai propria afacere.
Dar, revenind la ideea principala.... Facultatea poate fi privita, intr-un mod simplist, ca o certificare. Diploma aia zice: "Da dom'le, asta stie, e capabil, etc". Este o dovada a capabilitatilor tale (intelectuale, profesionale, umane etc). Pana una alta, traim intr-o lume in care trebuie sa dovedesti ca esti capabil de ceva. Nimeni nu te angajeaza (nu face afaceri cu tine) pe ochi frumosi, trebuie sa existe o dovada, o garantie ca esti in stare sa te descurci, mai ales daca la mijloc este o suma (mare) de bani. Cu diploma (a se citi "dovada") aia in buzunar eu zic ca e mai facil, nu te bazezi chiar asa mult pe factorul "noroc".
Ca sa dau un exemplu concret... In firma in care lucrez eu (una destul de mare) am un coleg extrem de inteligent si un bun profesionist, dar fara facultate. In afara faptului ca este enervant si umilitor pentru el sa fie privit cu condescendenta de diverse specimene care nu au nici pe departe cunostintele si experienta lui (dar care AU facultate), are aproape acelasi salariu ca si mine, in conditiile in care el lucreaza in firma de 6 ani si eu de 1!!! Cu o facultate la activ, nu am nici o indoiala ca pana acum ar fi devenit sef de departament... think about it.... he certainly does.....

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate