Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315
 Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 

Ai facultate ?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
163 replies to this topic

#1
Monitoxus

Monitoxus

    Back!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,184
  • Înscris: 26.11.2001
O intrebare de la care nu astept neaparat un raspuns...  ;)

De multe ori am observat discutii pe tema asta si de foarte multe ori am observat ca exista multi oameni complexati de chestia asta. Oare conteaza asa de mult sa "AI facultate" ?

Probabil ca da.. poate insa ca nu. Pana la urma cred ca depinde si de om. Personal cred totusi ca daca ai o facultate poate esti nitel mai destupat, un pic mnai sociabil si poate ceva mai putin "taranoi" .. poate.

De unde mi-a venit sa scriu despre asta ?

Acum 2-3 zile o vedeam pe taranca de Izabela cum facea chipurile "misto" de cei din casa Big Brother care au facultate. Ea NU are. "Iza" glumea chipurile pe seama celor de "au facultate" si se auto-persifla ca ea nu are si e o taranca si vezi doamne nu poate ajunge la pretentiile celor cu facultate..

Am sesizat in vocea ei inflexiuni cunoscute mie si auzite de mai multe ori de-a lungul timpului. Intotdeauna cand o golan de ex. vrea sa se ia de tine asta este unul dintre subiectele preferate ;)

" - Ce ba daca ai facultate crezi ca esti mai destept ca mine ?" Citate care cred ca le-ati auzit macar o data in viata de la diversi "smecheri" :D

Sau.. : "Lasa-l ba ca are facultate si crede ca restul sunt niste prosti ..." alt citat auzit de la un fotbalist care catiga probabil de 100 de ori cat mine :D

Stau si ma intreb.. DE CE sunt asa de complexati unii ?
Adica, a face facultate e o pierdere de timp pentru ei si totusi sunt in stare sa-ti arda una NUMAI pentru ca AI facultate. Sesizati paradoxul ?

Pana la urma de fapt.. CE VOR EI ? Astia care se tot iau de chestia asta.

Si am mai observat ca intotdeauna CEI ce NU au facultate se iau de chestia asta. Mai devreme sau mai tarziu ajung sa faca "glume" nevinovate pe tema asta EXACT ca Izabela care mi-a demonstrat inca o data daca mai era nevoie ca nu poate trece de conditia de sudor/barman...

#2
Paxus

Paxus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,560
  • Înscris: 29.08.2002
chestia asta este in felul urmator...

facultatea nu mai e un criteriu dupa care te poti lua...ca depinde la o facultate particulara nu prea se face carte si la una de stat se face...si in orice caz faculatea nu e obligatorie...in general lumea e invidioasa...se uita la cei din jur si dupa aia poate sa  isi exprime punctul de vedere si normal ca tu om care ai faculate e normal sa faca misto de tine un tzaran care habar nu are ce e aia carte si verbul "a invata" si problema poate fi viceversa...asa ca exista invidie si va exista invidie...

#3
nefertiti

nefertiti

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 14.05.2003
nu cred ca ar trebui sa ne impartim in oameni cu si fara facultate, ci in oameni cu si fara ceva in cap.poti sa-ti faci o cultura si sa te instruiesti si fiind autodidact.mie cel mai bun exemlu mi se pare tuca .face un show pe care nu stiu cati cu facultate l-ar face.
   pe de alta parte, am constatat si eu ca cei care nu au facultate incearca sa minimizeze importanta facultatii, dar cred ca sunt destul de complexati de chestia asta.
  facultatea are marele avantaj ca ai acces la unele job-uri la care in mod normal, daca nu ai avea o diploma,n-ai avea cum sa ajungi.cu toate acestea, diploma nu ofera nici o garantie ca ai fi competent sa faci una sau alta.poate ca cineva fara facultate ar putea sa faca mai bine ceea ce faci tu ,dar intr-o astfel de societate traim.
facultatea iti furnizeaza in mod organizat o serie de cunostiinte dar nu te face inteligent .cu iq-ul te nasti nu-l dobandesti.prostie exista in randul ambelor categorii-cu si fara facultate.

#4
fanariotul

fanariotul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,138
  • Înscris: 27.03.2003
Dupa parerea mea, facultatea este necesara dar nu suficienta pentru a face ceva in viata, te ajuta "sa fii in carti" dar nu sa fii cel ales neaparat, iti da o sansa in plus.....si nu neaparat facultatea iti ofera acest lucru cat diploma. Despre cat de mult te ajuta ulterior ceea ce ai invatat in facultate cred ca este mult de discutat....
Sunt perfect de acord cu caracterizarea de sudor/barman dar cred ca nu are legatura cu facultatea ci cu cei sapte ani de acasa....parerea mea.

#5
ecstrim

ecstrim

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,471
  • Înscris: 18.10.2002
cunosc destui oameni care NU au facultate dar sunt superiori profesional multor licentiati... exmplul viu il am in fata ochilor.. are 25 de ani, studii medii (liceu electronica) si acum ocupa postul de integrator de retele la un isp (ce-i drept, unul mai mititel), din afara romaniei.. despre el numa de bine (e sefu' meu direct :P)

btw, nici eu nu am facultate... dar 2 ani am predat la peste 2000 de oameni cum sa foloseasca un calculator.. (o buna parte dintre ei aveau facultate) si o faceam mult mai bine decat alti colegi care absolvisera facultati..

parerea mea e ca nu faptul ca ai facut o facultate conteaza, ci conteaza sa vrei sa faci ceva in viata.. nu neg importanta faptului de a avea studii superioare, dar uite ca se poate trai excelent si fara ele

tre sa fug ca vine sefu' :P

#6
Monitoxus

Monitoxus

    Back!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,184
  • Înscris: 26.11.2001

Quote

Originally posted by fanariotul
Sunt perfect de acord cu caracterizarea de sudor/barman dar cred ca nu are legatura cu facultatea ci cu cei sapte ani de acasa....parerea mea.

Normal.

#7
DrFan

DrFan

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,702
  • Înscris: 28.02.2002
uite cum zic eu ca sta treaba...

eu..port o discutie cu tine(mai pe la colt de strada)...si vad ca poate u nu ai dreptate, dar totusi iti susti ideea cu tarie...(tarie ca adverd, nu ca sustantiv :D:D:D) sau invers...e oarecum normal ca la un moment dat, constatand ca nu o sa o scoatem niciodata la capt...eu...fara facultate....sa iti zic....bine ma ca esti u destep rau....si ai fakut facultatea si pt mine...

e...asta e primul caz.....mai exista si cazul 2...

cand...sa zicem ca cineva vrea sa se ia de tine(verbal).....primul lucuru care ii sare in cap care e....phai daca esti sa zicem din moldova sau de oriunde din provincie( AICI NU VREAU SA JIGNESC PE NIMENI !!!!!!!)....omul ce zice..."hai du-te bai moldovene de aici ca ne iei tu cu ale tale..." sau daca e vb de facultate..."bine ca esti tu destept....ca doar ai facultate...nu?"

in ambele cazuri urmare de studii superioare nu are nici o legatura....daca un om mai inferior ca IQ vrea sa se ia de tine....gaseste divrese motive...

eu nu m-ash suparat daca s-ar lua cineva de facultatea pe care am facuto (pacat ca inca nu am o facultate facuta:D)....din contra...m-ash da seama mai repede ce fel de om e...

sper k sa inteles mesajul...

#8
sigxcpu

sigxcpu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,606
  • Înscris: 22.09.2002
... si totusi gramatica incepea sa fie studiata in scoala generala...

#9
Yoda

Yoda

    Eternal padawan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,468
  • Înscris: 04.10.2002
Paxus, lucrurile sunt extrem de relative in privinta studiilor absolvite...

Eu am absolvit o facultate particulara, am dat examenul de licenta impreuna cu ASE-ul (Bucuresti) si pe lista cu mediile de absolvire am avut sub mine jumatate din cei de la ASE ...  :yeah baby

Primul loc de munca pe care l-am ocupat a fost de Area Sales Manager la o firma respectabila, la care am stat 2 ani... niciodata nu mi-au cerut diploma/copie dupa diploma !!!

Am intalnit oameni cu 10 clase sau cu liceul, profesionisti in domeniul lor de activitate, in fatza carora imi scot palaria  :oK:

Uitati-va la "mosul" Leonard Doroftei: om simplu, dar bun in ceea ce face. Cui ii pasa daca are liceul terminat, una sau doua facultati?

#10
dragos20

dragos20

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 794
  • Înscris: 10.12.2002
nu Doroftei e exemplul bun aici ! El e sportiv si recunosc excelent in ceea ce face dar e sportiv totusi!

facultatea e esentiala ca sa devii un as in domeniul tau!

#11
Inginerul

Inginerul

    Setup Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,488
  • Înscris: 22.05.2002
Am intilnit si eu si inca intilnesc persoane care te iau la misto ca ai facultate dar vice-versa foarte rar. Mai intervine si un asa zis complex de inferioritate pe care si-l atribuie persoanele ce fac asemenea afirmatii. Personal profilul pe care l-am terminat nu am apucat sa-l aplic niciodata si nu-mi pare rau dar consider ca facultatea te invata cum sa inveti, cum sa te comporti si sa stii ce sa obtii in viata. Si mai e chestia aia demonstrata "functia creeaza organul".

#12
Zubaida

Zubaida

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 376
  • Înscris: 19.05.2003
Motto:
Ai carte, ai parte,
Si platesti oalele sparte.

Mai intai, recunosc ca am facultate. Si printre fostii mei colegi de facultate pot sa va spun ca erau cateva pramatii de care lumea se ferea ca de serpii cu clopotei. Pentru ca facultatea te-o invata multe, dar nu te invata sa fii OM.

Iar OM poti fii si fara facultate (cum sunt de exemplu parintii mei, niste oameni exceptionali, chiar si fara studii).

Acuma, e adevarat ca diploma iti deschide niste usi pe care altfel nu poti intra (eu am trait chestia asta, de-aia am si vrut la facultate, dupa ceva ani la munca de jos). Si mai e ceva. Foarte multi oameni considera ca invatatura se termina odata cu incheierea celor 8-10-12 clase absolvite, dupa care, gata, te angajezi, te casatoresti, copii, telenovele (femeile), table, seminte, tenis cu piciorul, bere, fotbal (barbatii), si uite asa viata trece...

Facultatea (asa a fost cu mine, cel putin) te face sa intelegi ca invatatura nu se termina niciodata, si ca daca vrei sa realizezi ceva, atunci trebuie sa dai invataturii (continue) locul pe care-l merita.

#13
Yoda

Yoda

    Eternal padawan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,468
  • Înscris: 04.10.2002

Quote

Originally posted by dragos20
nu Doroftei e exemplul bun aici ! El e sportiv si recunosc excelent in ceea ce face dar e sportiv totusi!

facultatea e esentiala ca sa devii un as in domeniul tau!

Ba este un exemplu foarte bun. Si-a ales un domeniu in care stia ca poate excela, s-a pregatit si a reusit. Dovada ca poti reusi in viata si fara facultate, in cazul in care nu-ti propui sa faci cariera intr-un domeniu intelectual.

Chiar si raspunsul tau constituie un exemplu in sine. Fraza "dar e sportiv totusi" vrea sa insemne ca e redus mintal? Sau ca face parte dintr-o clasa sociala inferioara?

Facultatea nu e esentiala in realizarea profesionala decat intr-un numar foarte restrans de domenii, ca de exemplu medicina, dreptul...

#14
Bombtrack

Bombtrack

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 06.01.2003
Facultatea nu e neaparat o garantie a competentei profesionale. Aici sunt perfect de acord! Dar totusi, o facultate te introduce intr-un mediu de studiu de care in primul rind nici nu ai avea habar daca nu ai face facultate, iar apropierea de acest mediu (care inseamna: studenti, examene, cursuri, profesori, etc) te formeaza intr-un anume fel, te eleveaza.

Se spune despre armata ca are un merit formativ. Asa o fi in cazul deprinderii luptei primare de supravietuire virila. Insa e infinit mai putin decit iti ofera o facultate, care te ajuta sa intelegi mai bine viata sociala destul de sofisticata a oamenilor. Tocmai de aia nu conteaza ce faciltate ai facut, pentru ca nu profesia obtinuta te difereantiaza de restul, ci faptul ca ai facut-o ca atare te face usor de recunoscut in societate (e deajuns sa te vada un golan si se prinde ca "linia dintre noi a fost trasa de strada/eu stau pe-a mea tu stai pe-a ta/ ramine-asa"(BUG Mafia), iar complexul il face sa-ti traga una ca sa "mai ridici ochii din mormanul de volum"(Marihuana):). Credeti ca el stie ca esti licentiat in motoare cu compresie sau literatura medievala?) :degetele:

In mediu profesional, e destul de probabil sa te ia un tip cu liceu fara nici o problema. Da asta nu inseamna nimic. Poti sa fii ingenios mental, dar de un prost gust si cu un caracter monstruos. Iata cazul BB, unde se vede prostul gust extraurban al unei Iza sau Costel (manelistul), desi ii poti aprecia pentru simplitatea comportamentului si spontaneitatea gesturilor. Dar in casa BB diferenta nu e una a competentei profesionale, ci a expresiei data de educatie. Ca va iesi Iza sau Costel, nu ma intereseaza, dar vazindu-i ca un alter ego pentru mine daca nu as fi facut facultatea, ma felicit ca am stat 4 ani cu gindacii din Grozavesti.

#15
Monitoxus

Monitoxus

    Back!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,184
  • Înscris: 26.11.2001

Quote

Originally posted by Bombtrack
ma felicit ca am stat 4 ani cu gindacii din Grozavesti.

Iar eu te felicit pentru acest reply  :oK:

#16
ecstrim

ecstrim

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,471
  • Înscris: 18.10.2002

Quote

Originally posted by Zubaida

Iar OM poti fii si fara facultate (cum sunt de exemplu parintii mei, niste oameni exceptionali, chiar si fara studii).

Acuma, e adevarat ca diploma iti deschide niste usi pe care altfel nu poti intra (eu am trait chestia asta, de-aia am si vrut la facultate, dupa ceva ani la munca de jos).


  Am intalnit destule firme care se uita in primul rand sa fii un bun profesionist. Caz concret : Softwin a angajat (probabil ca mai angajeaza) cunoscatori Flash. Cativa dintre ultimii angajati sunt prieteni de-ai mei si NU au absolvit nici o forma de invatamant superior, nici macar IDD. Parerea mea e ca usile alea care nu se deschid decat cu diploma de faculta sunt din ce in ce mai putine si, asa cum a zis cineva mai sus, in domenii precum medicina, dreptul... Pe mine, ca patron, m-ar interesa mai mult daca angajatii mei ar avea o doza mare de profesionalism (ca firma sa prospere) decat daca ar avea 'jde mii de diplome (oricum hartia igienica e ieftina), care diplome nu ar aduce un ban in firma..

#17
sigxcpu

sigxcpu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,606
  • Înscris: 22.09.2002

Quote

Ca va iesi Iza sau Costel, nu ma intereseaza, dar vazindu-i ca un alter ego pentru mine daca nu as fi facut facultatea, ma felicit ca am stat 4 ani cu gindacii din Grozavesti.

De ce legi comportamentul lor de lipsa studiilor superioare? Nici macar necunoasterea gramaticii romane nu poate fi legata de asta, dat fiind faptul ca sunt multe verze chiar aici pe forum din acest punct de vedere (sa nu mai vorbim de imbecilul de Pruteanu care are facultate, se da mare la TV cu asta si comite niste greseli de 2 bani).
Ce-am vrut sa spun este ca Iza&Co NU reprezinta oamenii fara facultate, precum si ca Pruteanu NU reprezinta oamenii cu facultate.
Eu consider ca facultatea te invata doar sa fii mai organizat in urmarirea unui scop, in implementarea si dezvoltarea unui proiect. Cunostintele din facultate sunt aproape egale cu zero (cu exceptia celor cu sani&stuff  ;) ). Le poti dobandi si in afara ei (dealtfel, cei ce mizeaza doar pe ceea ce invata acolo sunt multi, dar prosti, exista o gramada de ingineri incompetenti in Romania).
Mentionez ca nu am facultate (terminata) si, probabil, nici nu voi avea.

#18
ecstrim

ecstrim

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,471
  • Înscris: 18.10.2002

Quote

Originally posted by sigxcpu
Mentionez ca nu am facultate (terminata) si, probabil, nici nu voi avea.

deja incepusem sa am un complex de inferioritate, crezand ca sunt singurul care nu are facultate (terminata) de aici...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate