Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta
 Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 

Mafia fotbalului

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

Poll: Organizarea fotbalului (34 member(s) have cast votes)

Este bazata pe un sistem mafiot

  1. Da , in totalitate (2 votes [5.88%])

    Percentage of vote: 5.88%

  2. Da , in mare parte (21 votes [61.76%])

    Percentage of vote: 61.76%

  3. Nu ! (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  4. Nu stiu... (6 votes [17.65%])

    Percentage of vote: 17.65%

  5. Nu ma intereseaza , mie imi place fotbalul (5 votes [14.71%])

    Percentage of vote: 14.71%

Vote Guests cannot vote

#1
radumiki

radumiki

    funny content creator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 23,695
  • Înscris: 13.10.2003
Toti pasionatii fenomenului fotbal  sigur ca sunt la curent cu scandalul ce macina fotbalul italian in zilele acestea .
S-au ascultat telefoane ( la ei e normal... ;)  )  si ce au descoperit a socat pe toata lumea . Fotbalul Italian este dominat de mafie : meciuri aranjate , arbitrii ,, de casa '' , pariuri ale jucatorilor ( se pare ca vreo 3  de la Iuventus -sper sa nu fie si Mutu pe acolo... ) , bani negri , limuzine cadou , e t c .

Cum comentati  ?  

  Nasu si Corleone sunt  porecle date si potrivite pentru capii mafiei fotbalului romanesc.  Care mafie ?  :deadtongue:  Ca la noi nimeni nu este cercetat la modul serios , daca militia ( pardon : politia ) este implicata direct in fenomen printr-un club de fotbal .

Eu doresc sa procedeze ca in Italia , adica cine greseste-plateste , poti fi Steaua sau Juventus , Rapid , Dinamo sau Fiorentina

Mai jos lista invinuitilor zilei din calcio italiano :

Luciano Moggi (ex direttore generale Juve), Antonio Giraudo (ex amministratore delegato Juve), Paolo Bergamo (ex designatore arbitrale), Pier Luigi Pairetto (ex designatore arbitrale), Tullio Lanese (presidente Aia), Innocenzo Mazzini (ex vice presidente Figc), Francesco Ghirelli (segretario Figc), Massimo De Santis (arbitro), Maria Grazia Fazi (impiegata Figc ed ex segretaria della Can di A e B), Gennaro Mazzei (responsabile assistenti nella commissione Can), Pasquale Rodomonti (arbitro), Duccio Baglioni (assistente), Ignazio Scardina (giornalista Rai Sport), Carmine Alvino (assistente), Francesco Attardi (generale Guardia di Finanza), Fabio Basili (poliziotto Questura di Roma), Paolo Bertini (arbitro), Franco Carraro (ex presidente Figc), Enrico Ceniccola (assistente), Gabriele Contini (assistente), Andrea Della Valle (presidente Fiorentina), Diego Della Valle (patron della Fiorentina), Paolo Dondarini (arbitro), Marco Gabriele (arbitro), Giuseppe Foschetti (assistente), Silvio Geminiani (assistente), Alessandro Griselli (assistente), Marco Ivaldi (assistente), Giuseppe Lasco (capitano Guardia di Finanza), Claudio Lotito (presidente Lazio), Leonardo Meani (dirigente Milan), Sandro Mencucci (amministratore esecutivo Fiorentina), Domenico Messina (arbitro), Alessandro Moggi (amministratore Gea), Narciso Pisacreta (ex assistente, ora vice commissario Can), Claudio Puglisi (assistente), Gianluca Rocchi (arbitro), Salvatore Racalbuto (arbitro), Paolo Tagliavento (arbitro), Stefano Titomanlio (assistente) e Pier Luigi Vitelli (poliziotto Questura di Roma).

Edited by radumiki, 12 May 2006 - 18:43.


#2
KraveN

KraveN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 10.03.2006
Mda , sincer am votat : Nu stiu ! . Deoarece chiar nu stiu , si nu cred ca ar fi fost neaparat sa asculte telefoanele inculpatilor , sau ei sunt un  fel de comunisti  :huh: ?

Oricum interesanta lista cu "blatistii" nu stiam ca sunt toti inculpati cu aranjamentele jocurilor in Italia .... acum stiu ;)

#3
radumiki

radumiki

    funny content creator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 23,695
  • Înscris: 13.10.2003

View PostKraveN, on May 12 2006, 19:06, said:

Oricum interesanta lista cu "blatistii" nu stiam ca sunt toti inculpati cu aranjamentele jocurilor in Italia .... acum stiu ;)

Si eu o consider foarte interesanta , nu atat prin numele unor persoane ,, importante '' care sunt cercetate fara  rezerve riscand pedepse severe  [ retrogradare pentru cluburi ( Juventus in B... :o ) , de la 1-7 ani de puscarie pentru oficiali ] cat prin prisma ocupatiei lor : presedinti de cluburi , impresari , ziaristi  -_-  , politisti  :naughty: , arbitri ...

Edited by radumiki, 12 May 2006 - 18:51.


#4
montaru

montaru

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 37
  • Înscris: 19.04.2006
La fel e si la noi, eu am spus inca de acum 1 an, dar rideati de mine...

#5
radumiki

radumiki

    funny content creator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 23,695
  • Înscris: 13.10.2003

View Postmontaru, on May 12 2006, 19:52, said:

La fel e si la noi, eu am spus inca de acum 1 an, dar rideati de mine...

Mda , nu stiu unde ai spus asta , ca pe SP esti numai din 2006 .  :P
In plus din cate vad nici nu ai votat , probabil nu esti inca hotarat...

#6
montaru

montaru

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 37
  • Înscris: 19.04.2006

View Postradumiki, on May 12 2006, 19:55, said:

Mda , nu stiu unde ai spus asta , ca pe SP esti numai din 2006 .  :P
In plus din cate vad nici nu ai votat , probabil nu esti inca hotarat...


In caz ca esti ultimul care afli, eu sint Burvi, pentru inca o saptamina...

#7
radumiki

radumiki

    funny content creator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 23,695
  • Înscris: 13.10.2003

View Postmontaru, on May 12 2006, 20:04, said:

In caz ca esti ultimul care afli, eu sint Burvi, pentru inca o saptamina...

Nasol , credeam ca e cineva care se pricepe la fotbal... :deadtongue:
Din ce am vazut eu pe alt forum ( GSP ) cunostintele tale sunt cam subtiri despre fenomen , dar ma rog , poate in perioada de pauza ai mai studiat cate ceva... -_-

#8
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006
radumiki ai ban pe 3 luni. cum dracu sa nu-l recunosti pe burvi?  chiar nu te-a anuntat nimeni ca s-a intors maestrul?  :puke:

referitor la subiect. fotbalul produce foarte multi bani. tot ce produce foarte multi bani devine interesant pentru mafie. mai ales cand acesti bani sunt greu de urmarit ( transferuri,pariuri etc). deci da , cred ca mafia influenteaza intr-o masura mai mare sau mai mica fotbalul. si nu doar in italia si belgia.

#9
montaru

montaru

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 37
  • Înscris: 19.04.2006

View Postradumiki, on May 12 2006, 20:11, said:

Nasol , credeam ca e cineva care se pricepe la fotbal... :deadtongue:
Din ce am vazut eu pe alt forum ( GSP ) cunostintele tale sunt cam subtiri despre fenomen , dar ma rog , poate in perioada de pauza ai mai studiat cate ceva... -_-

Poate te referi la gsp...

Pai cum sa nu fiu banat cind am dezvaluit ce aranjamente face seful lor ?

Cit despre cit ma pricep eu la fotbal... sper ca stii ca intii ma intreaba pe mine, cind e vorba de aranjamente...

#10
radumiki

radumiki

    funny content creator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 23,695
  • Înscris: 13.10.2003
barbosa , mie imi place sa ma joc... :P
Conteaza ce stiu  nu ce scriu , fata de altii care scriu si nu stiu ( vezi cazul concret de mai sus ... :D  ) .

Italia , Germania , Belgia , state unde s-au luat masuri serioase pentru combaterea mafiei din fotbal . In Germania si Belgia pentru pariuri .
FIFA a luat masuri pentru ca jucatorii ce vor juca la mondiale sa nu parieze pe meciuri , motivele sunt lesne de inteles . FRF a luat ceva masuri privitor la asta ? Si a adoptat vreo masura pentru a controla cazuri in care jucatorii pariaza pe infrangerea propriei echipe ? - Din cate stiu eu , nu !

#11
ReKo

ReKo

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,917
  • Înscris: 24.10.2004
Acum ceva ani buni, Inter Milan parca a fost retrogradata din cauza blaturilor. Se pare ca si acum se va intampla acelasi lucru. Ar fi o mare lovitura.
Si da, e o mafie. Si in Romania si peste tot.

#12
KraveN

KraveN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 10.03.2006
Dar totusi daca e asa de multa mafie in fotbalul italian , de ce este apreciat ca fiind cel mai puternic campionat ? :huh:

#13
radumiki

radumiki

    funny content creator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 23,695
  • Înscris: 13.10.2003

View PostReKo, on May 12 2006, 20:40, said:

Acum ceva ani buni, Inter Milan parca a fost retrogradata din cauza blaturilor. Se pare ca si acum se va intampla acelasi lucru. Ar fi o mare lovitura.
Si da, e o mafie. Si in Romania si peste tot.

Reko , tu joci fotbal . Stii bine ca este o mafie si la nivelul loturilor si jucatorilor .
Daca aveai impresarul potrivit ajungeai la nationala . Asa au ajuns sa ne duca pe culmile disperarii jucatori ca Barcauan sau  Filipescu  ca sa dau doar doua exemple care-mi vin acum in minte  de jucatori mediocri .
Trebuie sa ai ,, spate '' sa ajungi intr-un lot national de juniori , apoi vezi peste cativa ani ca din lotul respectiv doar unu-doi ajung jucatori de divizia A in timp ce rasar talente din neant . Din pacate , cu jucatorii mediocrii se pierd calificarile.  Ei , oricum nimeni nu pateste nimic...

#14
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006

View PostKraveN, on May 12 2006, 20:42, said:

Dar totusi daca e asa de multa mafie in fotbalul italian , de ce este apreciat ca fiind cel mai puternic campionat ? :huh:

tocmai pentru ca se invart foarte multi bani,pentru ca se cumpara jucatori valorosi si pentru ca se obtin rezultate in cupele europene.  
crezi ca mafia are vreun interes sa fie un campionat mediocru? normal ca trebuie sa fie puternic pentru a atrage bani. si din acest motiv trebuie creata o imagine.

#15
radumiki

radumiki

    funny content creator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 23,695
  • Înscris: 13.10.2003

View PostKraveN, on May 12 2006, 20:42, said:

Dar totusi daca e asa de multa mafie in fotbalul italian , de ce este apreciat ca fiind cel mai puternic campionat ? :huh:

  Este si putina spoiala aici . Campionatul italian a scazut in ultimul timp la capitolul  performante internationale , apoi numarul de spectatori de pe stadioane este tot mai mic , semnal clar ca scade calitatea jocului . Iar dupa lovitura de acum cu mafia , va scadea mult si la capitolul imagine . Dupa parerea mea , campionatul italian nu mai poate fi considerat acum cel mai puternic din Europa . Laurii sunt impartiti intre cel spaniol si englez , dovada si finalele cupelor europene din acest an .

#16
ReKo

ReKo

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,917
  • Înscris: 24.10.2004

View Postradumiki, on May 12 2006, 20:48, said:

Reko , tu joci fotbal . Stii bine ca este o mafie si la nivelul loturilor si jucatorilor .
Daca aveai impresarul potrivit ajungeai la nationala . Asa au ajuns sa ne duca pe culmile disperarii jucatori ca Barcauan sau  Filipescu  ca sa dau doar doua exemple care-mi vin acum in minte  de jucatori mediocri .
Trebuie sa ai ,, spate '' sa ajungi intr-un lot national de juniori , apoi vezi peste cativa ani ca din lotul respectiv doar unu-doi ajung jucatori de divizia A in timp ce rasar talente din neant . Din pacate , cu jucatorii mediocrii se pierd calificarile.  Ei , oricum nimeni nu pateste nimic...


Asa este. Pe nimeni nu intereseaza despre viitorul Romaniei pe plan fotbalistic. Fiecare se gandeste la buzunarul lui, poti spune normal, dar nu este deloc asa pentru ca nu este vorba doar de selectionarea jucatorilor. Inca se fac foarte multe blaturi, sunt meciuri netelevizate, dar daca te uiti in ziar (asta cand mai pun si ei marcatorii si minutul) o sa vezi rasturnari de scor in minutul 90. O sa vezi autogoluri penibile, pentru ca atacantii nu sunt in stare sa traga sa dea un gol. Tu n-ai nici o treaba cu poarta, dar portarul deja plonjeaza pe partea cealalta si iti lasa tie poarta goala. Sunt lucruri penibile care se intampla chiar sub ochii oficialilor, observatorilor si ziaristilor (cand sunt...).

#17
montaru

montaru

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 37
  • Înscris: 19.04.2006
Nu uitati, blaturile se realizeaza cu ajutorul presei.
Ei dau notele, ei provoaca, ei induc in eroare.

Cind cineva vrea sa faca un blat, recurge la presa.
Sint zeci de metode de a aranja cu ajutorul presei.

La un moment dat, ca sa justifice un offside care n-a fost, au inventat "fanta de lumina"...

#18
radumiki

radumiki

    funny content creator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 23,695
  • Înscris: 13.10.2003

View Postmontaru, on May 13 2006, 01:06, said:

Nu uitati, blaturile se realizeaza cu ajutorul presei.
Ei dau notele, ei provoaca, ei induc in eroare.

Cind cineva vrea sa faca un blat, recurge la presa.
Sint zeci de metode de a aranja cu ajutorul presei.

La un moment dat, ca sa justifice un offside care n-a fost, au inventat "fanta de lumina"...

Sigur ca de multe ori la acoperirea blaturilor participa si jurnalisti . Dar sa acuzi presa in primul rand pentru blaturile din fotbal este o prostie . Vinovatii principali sunt conducatorii care corup jucatori sau care fac intelegeri intre ei . In plus , fara presa multe hotii nu ar fi iesit la lumina . Un rol important in relansarea fotbalului romanesc il are tocmai presa care a deconspirat aranjamentele si a luptat din greu contra mafiei . Astfel am ajuns sa avem un campionat evident mai curat , dar la fel de evident nu imaculat .

Iata o sinteza pe categorii a listei inculpatilor din Italia ( din primul post ) :
- 9 oficiali federali,  Carraro seful federatiei  dîndu-și deja demisia ;
- 16 arbitri, centrali și asistenți ;
- 7 conducători de club ;
- 11 angajați ai Gea World - agentie de impresariat ;
- 7 funcționari ai statului ;
- 8 jurnaliști ;

Tot din Italia , se pare ca Moggi a facut presiuni asupra lui Lippi pentru selectionarea in nationala Italiei a mai multor jucatori impresariati de fiul sau Alessandro seful de la Gea World . Oare Giovanni nu facea acelasi lucru la Iordanescu si Piturca ? De ce dracu era adus Soava la nationala ? Culmea este ca din nou va fi chemat pentru turneul din SUA... -_-

Mutu nu e implicat !  :)  
Buffon și Chimenti,  Iuliano și  Maresca actuali sau fosti jucatori de la Juve sunt cercetati pentru ca au mizat sume mari de bani la pariuri clandestine . Buffon aprox. 2 mil. de $ . :o

Scandalul continua  , pe langa  Juventus , Fiorentina, Lazio, Udinese, Siena, Messina, Arezzo, Avellino si Crotone in vizorul anchetatorilor a intrat si Milan . Silvio Berlusconi a declarat : ,,E  un lucru terifiant. Nu-mi vine să cred ce se întîmplă!" ...sa nu fi stiut nimic ?  :naughty:

Edited by radumiki, 13 May 2006 - 08:45.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate