Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...
 Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...
 Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...
 lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...

Cartelul din Carpati - mafia PNL ...
 

Cu mașina prin Serbia, Macedonia si Muntenegru

- - - - -
  • Please log in to reply
2272 replies to this topic

#901
stedan

stedan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 764
  • Înscris: 01.09.2009

 Morpehus, on 21st August 2011, 14:13, said:

Salut,

Multumesc frumos pentru relatare.
Si noi o sa stam tot la aceeasi vila dar o sa stam intr-un apartament (doar asta era disponibil). Sper sa fie ok.
Cu denarii sa inteleg ca ati scos doar de la bancomat? Se gasesc bancomate fara probleme? Eu o sa am un card la INg si altul la Unicredit...pot sa folosesc orice bancomat? sunt comisioane mai mari daca folosesc alte bancomate decat cele ale bancii unde a fost emis cardul? Cam cat e exchage rate-ul? ( se pare ca nu e afisat pe siteul bnr)
Legat de drum, am inteles ca podul de la Giurgiu-Ruse este in renovare...sa ma astept la probleme din cauza asta? Alimentarea unde e mai bine sa o fac? Bulgaria sau Macedonia?
Cum vi s-a parut mancarea acolo? Au vinuri bune sau sa iau de pe acasa ceva?

Multumesc,

Salutare,

Punctual:

- am extras de la bancomat, folosind un card ING. Bancomate se gasesc fara probleme, in zona de langa lac (strada numita bazar). Comisioanele sunt cele normale, adica 10 lei la retragere + 1% din suma retrasa. Am retras de la Erste parca. Inainte de a pleca pe undeva eu verific rata de schimb aici: http://coinmill.com/...ator.html#RON=1

Podul Giurgiu - Ruse: din pacate nu-ti pot oferi informatii (cand am mers eu, podul era inca destul de deteriorat si nu incepusera lucrarile). Au scris alti colegi in sectiunile "Cu masina prin Bulgaria" sau "Cu masina prin Grecia". Poti ferifica acolo, pentru ca info sunt destul de actuale.

Eu am alimentat atat din Bulgaria (OMV) cat si din Macedonia (Lukoil). Mi s-a parut ok, iar diferentele de pret sunt foarte mici. Nu am stat sa calculez, am facut plinul, am platit cu cardul si am verificat dupa aceea. N-am avut nicio problema.

Referitor la mancare pot spune ca nu am fost foarte multumit... preturi destul de mari, cel putin acolo unde am mers noi, portii gigant, carne, carnati, grasime etc. :)
Alcool nu am incercat in afara de o bere locala care era de o calitate indoielnica. Cerusem la sticla, omu' nu a inteles si mi-a adus halba si nici la a doua incercare nu s-a prins de schema :). Atentie la restaurante si in general la tot ceea ce inseamna servicii p'acolo. Eu am ramas cu senzatia ca e ca la noi pe litoral, cand toti incearca sa taxeze in plus sau sa ramana cu ceva mai mult decat ar trebui. Nu zic sa va alarmati, ci doar sa cititi cu atentie nota de plata sau pretul, in prealabil. Limba engleza le este aproape total necunoscuta.
Pentru taxele de autostrada recomand sa platiti cu denari, adica sa faceti tot posibilul sa opriti la vreo benzinarie la intrarea in tara, sa platiti cu euro si sa cereti/primiti restul in denari, pentru a plati mai apoi la punctele de conectare. Cum ziceam si in postul acela, ne-au cam pacalit cand am platit cu euro :). Nu e vorba de sume mari, insa eu tin foarte mult sa fiu tratat corect, indiferent de cuantumul "ciupelii".

La Kalle a fost ok, fara tepe sau altceva. Cred ca au fost singurii oameni cu care am intrat in contact si au vorbit engleza fluent, sa zicem.

Altfel, Ohrid merita cu prisosinta o vizita.

#902
mktinapex

mktinapex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 19.05.2004

 adycoke2, on 7th August 2011, 20:47, said:

...si inca o rugaminte: pe ruta aceasta:Drobeta Severin-Serbia-Macedonia-Salonic-Halkidiki cam cat ma costa autostrazile,cineva mia- zis ca 5 euro (2-1-1-1)si altcineva a zis ca 11 eur in Serbia+4 eur in MK..care este realitatea?


Stima,
ady

Tocmai m-am intors din Thassos si nu recomand ruta de la severin-serbia, am pierdut 2 ore aiurea, plus mers incet pe portiuni in lucru.
La un moment dat drumul in lucru era semnalizat si autocarele nu puteau trece, se circula numai pe o banda, numai masinile mici, noroc ca era noapte. O sa postez partea de traseu unde era inchis.
La intoarcere am luat-o pe drumul standard prin smederevo..., si a fost destul de ok pana la intrarea in romania pe la naidas unde e foarte rau.

Feribotul din Keramoti era mai scump decat pe site, 20e masina, plus 3e/persoana, nu inghesuiau asa tare masinile, am sa revin cu poze.

Edited by mktinapex, 22 August 2011 - 13:47.


#903
adycoke2

adycoke2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 945
  • Înscris: 03.08.2011
Salutare,
gata si cu vacanta din Grecia :).Am fost la dus pe ruta Serbia -Macedonia-Halkidiki si m-am intors pe Bulgaria.La dus 900 km -cost 5 eur,la intors 700 km-cost 35 eur.2 probleme pe tot traseul:
1)pe Serbia-Macedonia am mers teava ,fara pierdere de timp la vami,totul OK pana la granita dintre Macedonia si Grecia (ca tiganu la mal)...acolo un macedonean cu capul mare s-a gandit el sa ma faca si m-a chemat la ghiseu ...am coborat din masina,in spatele meu era deja coloana de masini,ajuns la ghiseu imi arata cum pe calculatorul lui aparae eroare cand introduce numarul CI al sotiei :)...si tot insista "problem,problem"...am zis sa mai verifice pt ca nu se poate sa fie probleme,apoi a facut acelasi lucrui si cu al meu ...tot eroare :))...m-am prins ca vrea bani ceva ,dar nu vroiam fiindca ma consideram inselat pe nedrepte....in fine,timpul trecea si ala tot"problem,problem",coloana de masini din spatele meu crestea vazand cu ochii....pana cand un alt vames a venit in fuga ,negru la fata si a tipat la asta care ma abordase pe mine,ia zis cateva apoi in 2 secunde ala mi-a dat actele inapoi :).....asta e ,cacanari.
2)la intoarcere,pe Bulgaria,la vama cu Romania,m-am dus sa platesc ferryboat-ul si cum, ultimii mei bani erau o hartie de 50 eur ..i-am dat cucoanei la casierie,apoi bulgaroaica imi arata ca pe bancnota este un mic semn facut cu pixul apoi bineinteles clasicul "problem problem"...zic ce problem sunt de la banca...aia o tinea pe a ei desi avea aparatul de verificat bancnote in fata ei si nu-l folosea...daca am vazut asa am zis ..platesc cu cardul pt ca alti bani nu mai am....ia zice nononono...zic atunci "sa te fut" in gandul meu,dupa care si-a chemat colega...au palavragit amandoua acolo pe limba lor dupa care a introdus bancota in aparatul de verificat si a fost totul OK ,a inasat frumusel banii si mi-a dat chitanta.
Cam astea au fost micile peripetii,din ciclul :Cum ne futem noi vecinii unii pe altii"

#904
mktinapex

mktinapex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 19.05.2004

 adycoke2, on 22nd August 2011, 15:55, said:

Salutare,
gata si cu vacanta din Grecia :).Am fost la dus pe ruta Serbia -Macedonia-Halkidiki si m-am intors pe Bulgaria.La dus 900 km -cost 5 eur,la intors 700 km-cost 35 eur.2 probleme pe tot traseul:
1)pe Serbia-Macedonia am mers teava ,fara pierdere de timp la vami,totul OK pana la granita dintre Macedonia si Grecia (ca tiganu la mal)...acolo un macedonean cu capul mare s-a gandit el sa ma faca si m-a chemat la ghiseu ...am coborat din masina,in spatele meu era deja coloana de masini,ajuns la ghiseu imi arata cum pe calculatorul lui aparae eroare cand introduce numarul CI al sotiei :)...si tot insista "problem,problem"...am zis sa mai verifice pt ca nu se poate sa fie probleme,apoi a facut acelasi lucrui si cu al meu ...tot eroare :))...m-am prins ca vrea bani ceva ,dar nu vroiam fiindca ma consideram inselat pe nedrepte....in fine,timpul trecea si ala tot"problem,problem",coloana de masini din spatele meu crestea vazand cu ochii....pana cand un alt vames a venit in fuga ,negru la fata si a tipat la asta care ma abordase pe mine,ia zis cateva apoi in 2 secunde ala mi-a dat actele inapoi :).....asta e ,cacanari.
2)la intoarcere,pe Bulgaria,la vama cu Romania,m-am dus sa platesc ferryboat-ul si cum, ultimii mei bani erau o hartie de 50 eur ..i-am dat cucoanei la casierie,apoi bulgaroaica imi arata ca pe bancnota este un mic semn facut cu pixul apoi bineinteles clasicul "problem problem"...zic ce problem sunt de la banca...aia o tinea pe a ei desi avea aparatul de verificat bancnote in fata ei si nu-l folosea...daca am vazut asa am zis ..platesc cu cardul pt ca alti bani nu mai am....ia zice nononono...zic atunci "sa te fut" in gandul meu,dupa care si-a chemat colega...au palavragit amandoua acolo pe limba lor dupa care a introdus bancota in aparatul de verificat si a fost totul OK ,a inasat frumusel banii si mi-a dat chitanta.
Cam astea au fost micile peripetii,din ciclul :Cum ne futem noi vecinii unii pe altii"

:coolspeak: da, se mai intampla, pe mine m-or facut cu 1 euro prin macedonia pe autostrada, in rest totul ok, coada si aglomeratie la intrare in serbia in 19 aug. seara unde am stat o ora, la restul in maxim 5min treceai de vami.
Data viitoare o sa am schimbati si in bani de-a lor, sa nu mai faca figuri.  :rolleyes:

#905
Paperotzi

Paperotzi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 417
  • Înscris: 19.02.2008
Buna,

Vreau sa plec din Brasov pina in Muntenegru, in golful Kotor (Dobrota). Ce traseu imi recomandati??

#906
vxp

vxp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 317
  • Înscris: 17.05.2011

 mktinapex, on 22nd August 2011, 14:45, said:

Tocmai m-am intors din Thassos si nu recomand ruta de la severin-serbia, am pierdut 2 ore aiurea, plus mers incet pe portiuni in lucru.
La un moment dat drumul in lucru era semnalizat si autocarele nu puteau trece, se circula numai pe o banda, numai masinile mici, noroc ca era noapte. O sa postez partea de traseu unde era inchis.
La intoarcere am luat-o pe drumul standard prin smederevo..., si a fost destul de ok pana la intrarea in romania pe la naidas unde e foarte rau.

mktinapex
tu ce ruta ai folosit prin serbia de ai pierdut 2 ore?
deobicei se merge kladovo - negotin - zajecer- nis

#907
aali_chris

aali_chris

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 04.04.2008
Salut tuturor....
Am revenit din vacanta .A fost foarte bine,drumul bun si fara evenimente la ducere,in schimb la intoarcere s-a gasit un politist macedonean sa ma amendeze cu o spaga de 15 eur...
In fine ...la granite nu ne-a intrebat nimeni de procura(in lb romana facuta-65 lei) sau de actele masinii...pasaportul fetitei si ci noastre,dar si cartea verde la Macedoneni la intoarcere.
Am mers si am facut update la Gps si m-a dus super...drumul cu autostrazi...Kladovo-Nis-Veles-Sarti.Cineva spunea pe site...sa nu intrati in orase...cum ar fi Skopje sau mai stiu eu.....mergeti pe centuri sau autostrazi...chiar daca va induc in eroare indicatoarele.
Motorina am luat de la Makpetrol cu 1.10 eur/l cash,am vazut benzina cu 1.30eur/l .Puteam cumpara de la orice Makpetrol din Macedonia pentru ca la toate era la fel.Si erau ,harul Domnului,o gramada.
Am trecut prin Duty Free la greci...singurul lucru care merita cumparat erau tigarile...un ex:Rothmans:cca 6.5 lei,Rhonson(ca asta mi-a sarit in ochi)-3.5 lei/pachet.
Dar la vama nu ai voie decat cu 2 pachete de persoana,iar acolo trebuia sa cumperi 3 cartuse.
In fine drumul prin Serbia si prin Macedonia super ok...nici nu am mers cu cine stie ce viteza...am facut 12 ore.Am ajuns la fix...Prin Grecia nu am vazut politie...
Multumesc tuturor pentru informatiile date...au fost de mare ajutor...credeti-ma...am avut taxele pregatite...combustibil stiam cam cat era /litru....cine citeste forumurile in legatura cu plecarea e imposibil sa nu se descurce.
Bafta pe viitor tuturor.

Edited by aali_chris, 15 September 2011 - 14:01.


#908
sorin_g

sorin_g

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 18.04.2005
Salutare, dorim sa plecam si noi in Muntenegru via Serbia cu masina personala si as avea cateva intrebari:
- care e limita de viteza in localitate si in afara prin aceste tari?
- te pot amenda daca depasesti aceasta limita cu 1-9 km? sau se poate merge ca in Romania cu pana in 59 km/h in localitate?
Multumesc frumos

#909
aali_chris

aali_chris

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 04.04.2008

 sorin_g, on 24th September 2011, 04:27, said:

Salutare, dorim sa plecam si noi in Muntenegru via Serbia cu masina personala si as avea cateva intrebari:
- care e limita de viteza in localitate si in afara prin aceste tari?
- te pot amenda daca depasesti aceasta limita cu 1-9 km? sau se poate merge ca in Romania cu pana in 59 km/h in localitate?
Multumesc frumos


  Aici ai toate informatiile.
http://www.mae.ro/tr...itions/3742#836

#910
TheGrudge

TheGrudge

    Watcher

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,451
  • Înscris: 25.08.2006
sorin_g, ai mare grija la indicatoarele cu limitari de viteza temporare, pe portiuni mici de drum (in lucru, in vale/panta, etc).Am intalnit in August, in concediu, destule radare pe astfel de portiuni si mai ales in Muntenegru.Chiar si in Serbia erau cu radarul, fix pe clisura dunarii, nu departe de granita.Au pistoale cu radar, unii erau in ,,padure'', fara masina.. deci sunt mari sanse sa te arda, daca calci stramb..

#911
ar_logan

ar_logan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 09.03.2005
Buna as dori sa merg si eu pana in Sarajevo , as dori sa stiu ce moneda pot folosi si daca e obligatorie cartea verde? si daca puteti sa-mi dat isi alte informatii utile legat de acest traseu...drumuri..
merci mult.

#912
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,597
  • Înscris: 17.08.2007
Nu este nici o problema sa ajungi la Sarajevo si este chiar interesant. Acolo poti utiliza euro dar pentru sume mici e posibil sa-ti trebuiasca si marca lor.
Ca si traseu recomand Portile de Fier>Pozarevac>Belgrad>mai departe autostrada catre Croatia si la cativa km dupa ce ai intrat in Croatia faci dreapta catre Bosanski Samac> Zenica>Sarajevo.

#913
vxp

vxp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 317
  • Înscris: 17.05.2011
pentru cei care nu au aflat inca s-a deshis vama la PF II, se scurteaza cam 15-20 Km distanta din Severin, dar se merge mult mai putin prin Serbia, se iese foarte aproape de Negotin, mie unu personal mi s-a parut cam rau drumu pe portiunea Kladovo - Negotin.

Attached Files



#914
dcr

dcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,022
  • Înscris: 01.05.2004
Mie nu mi s-a parut rau drumul intre Kladovo si Negotin, era acceptabil in vara trecuta. Dar de drumul de la Severin la Gogosu stii ceva?

#915
vxp

vxp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 317
  • Înscris: 17.05.2011
din 60 km doar 10-13 km sunt ceva mai rai, restu poti merge si cu cat te tine masina, apoi scurtezi cam 15-20 km, stiu ca de la Kladovo la Negotin era acceptabil drumul dar eu cred ca pe la noi e mai bun si scoti si un timp mai bun, limita de viteza la ei in afara localitatilor este de 80 km/h pe drumuri nationale, la noi mergi ceva mai tare.
radare sunt cam rare si se pot intalni la : Severin. simian, hinova, in rest pe sertorul de la hinova la PF II nu prea sunt radare, ca nu este asa circulat drumu, eu am circulat pe ambele si as alege pe la PF II, e mai lejer ca trafic.
acuma fiecare face cum crede de cuvinta, eu vroiam sa va aduc la cunostinta si aceasta varianta de trecere a frontierei, varainata cu PF II as considera-o foatrte buna pt cei de la Craiova le-ar scuurta distanta cam cu 70 km, ( Craiova - Gogosu cca 125 km) la vara se va finaliza si drumul judetean Blacita - Gogosu acuma este in proces de rabilitare, o parte din lucrari sunt deja facute, dar nu stiu cum este drumul de la Craiova la Cleanov, asta numa daca careva de prin Dolj ar putea spune starea lui.
eu pe la PFII vreau sa trec la vara cand plec, si apoi cunosc foarte bine acest drum.

#916
dcr

dcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,022
  • Înscris: 01.05.2004
Decat pana la Carpen stiu ca am fost de curand iar despre drum am scris aici.

 dcr, on 29th December 2011, 20:20, said:

Distanta  de la Craiova la Gogosu este aproximativ egala cu cea de la Craiova la  Tr. Severin iar asfaltul, cel putin pana la intrarea in MH(restul nu  stiu eu cum este!), este bun insa drumul este destul de ingust si  virajat si trece prin prea multe localitati.

Drumul este proaspat reabilitat, marcat dar foarte virajat si destul de obositor.  Iar scurtarea distantei este de cam 50 km fata de varianta pe Severin (daca plecarea este din Craiova :) ).

#917
vxp

vxp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 317
  • Înscris: 17.05.2011
eu am spus despre aceasta varianta de traseu deoarece cred ca s-ar reduce durata deplasari cum cu aproximativ o ora, lund in calcul si portiunea de drum de la PF I la PF II pe teritoriul sarbesc unde limita de viteza in afara localitatii este de 80 km/h, apoi pe acel drum radar se poate intalni doar pe raza localitatii Vinju Mare, in rest nu gasesti radare pe el.

#918
flavius72

flavius72

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 29.09.2009

 vxp, on 15th January 2012, 02:05, said:

eu pe la PFII vreau sa trec la vara cand plec, si apoi cunosc foarte bine acest drum.

am inteles ca stii bine traseul descris de tine.
vreau sa merg in Grecia si m-am gindit sa trec pe la PFII,eu venind de la Deva.
pe harta am vazut ca sunt 2-a variante:
1-Hinova-Devesel-Burila Mica-Gogosu-Balta Verde-PFII;
2-...-Burila Mare-Ostrovu Mare-PFII.
pe care din cele 2-a trasee recomanzi sa merg si cum e drumul ca si calitate.
merci.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate