Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 

Cu mașina prin Serbia, Macedonia si Muntenegru

- - - - -
  • Please log in to reply
2272 replies to this topic

#37
Peachy

Peachy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 06.06.2007

relu1970 said:

In Serbia am platit 4 euro pentru portiunea Nis-pana in Macedonia.
E bine de stiut, anul trecut parca nu se platea pentru portiunea respectiva. De fapt nu stiu sigur deoarece eu am intrat pe autostrada in Belgrad si am platit in total 13 eur. Daca intram pe autostrada dupa Smederevo as fi platit doar 10 eur. Din cate tin minte dupa Nis autostrada mai continua doar vreo 30 km. Daca nu s-a lungit cumva intre timp 4 eur ar fi cam mult. Ca sa schimb peisajul ma gandeam sa merg anul asta pe traseul tau, asa ca-ti multumesc pentru informatii.

relu1970 said:

In Macedonia sunt 4 puncte de taxare unde mi-au luat intre 0,9 si 1,35 euro
Si aici vad ca s-a schimbat cate ceva, anul trecut erau doar 2 puncte de taxare. La dus ambele erau deschise, la unul am platit 2 eur si la celalalt 3 eur. La intoarcere doar unul din ele era deschis (era noapte) si am platit acolo pentru ambele segmente 5 eur.
Pe alocuri autostrada era in reparatie/constructie, probabil acum au finalizat segmentele respective si au introdus noi puncte de taxare.

@ASZ
Gasesti pe forum aproape tot ce ai nevoie sa stii despre ambele trasee, inclusiv despre taxe. Doar pe pagina asta gasesti aproape totul despre Serbia si Macedonia :)
Eventual si aici. Cat despre detector ... nu-ti recomand, dar faci cum doresti. In Serbia se circula civilizat pe drumurile nationale, foarte civilizat in localitati si suficient de tare pe autostrada. Macedonia ... drum intins.

#38
raoul_009

raoul_009

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 10.12.2006
Mai este necesara viza de tranzit prin Serbia si Macedonia? Si cat costa?

#39
codruta

codruta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 915
  • Înscris: 31.03.2005

View Postrelu1970, on May 3 2008, 13:41, said:

Eu m-am intors de doua zile din Grecia. Am folosit ruta Alba Iulia-Portile de Fier-Negotin-Zajecar-Nis

Pot sa te rog sa treci itinerariul mai detaliat? Noi vom pleca din Cluj, asa ca ne surade de minune traseul tau, dar viamichelin imi da o varianta de 1.100 km din care 166 km pe autostrada si nu stiu daca e cea "testata" de tine (Cluj-Alba-Hateg-Caransebes-Drobeta Turnu Severin - Negotin -Zajecar -  Nis - Veles - Kilkis - Salonic). De asemenea, tinand cont de faptul ca ai experienta acestui drum crezi ca e cazul sa ne programam o oprire de o noapte undeva pe traseu sau mai bine sa facem drumul dintr-o suflare ca sa zic asa? Am uitat sa mentionez ca vrem sa ajungem la Hanioti. Plecam pe 4 iulie ca sa fim pe 5 acolo (daca mai merge cineva si nu-l deranjeaza un pic de "companie" pe drum, pm me).

#40
relu1970

relu1970

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 31.01.2007

View Postcodruta, on May 9 2008, 20:31, said:

Pot sa te rog sa treci itinerariul mai detaliat? Noi vom pleca din Cluj, asa ca ne surade de minune traseul tau, dar viamichelin imi da o varianta de 1.100 km din care 166 km pe autostrada si nu stiu daca e cea "testata" de tine (Cluj-Alba-Hateg-Caransebes-Drobeta Turnu Severin - Negotin -Zajecar -  Nis - Veles - Kilkis - Salonic). De asemenea, tinand cont de faptul ca ai experienta acestui drum crezi ca e cazul sa ne programam o oprire de o noapte undeva pe traseu sau mai bine sa facem drumul dintr-o suflare ca sa zic asa? Am uitat sa mentionez ca vrem sa ajungem la Hanioti. Plecam pe 4 iulie ca sa fim pe 5 acolo (daca mai merge cineva si nu-l deranjeaza un pic de "companie" pe drum, pm me).

Ruta folosita: Alba Iulia-Hateg-Caransebes-Orsova-Portile de Fier-Negotin-Zajecar-Nis-Veles-Salonic.
Portiunea Caransebes -Orsova-Portile de Fier e dezastru: am parcurs 50 km in doua ore, in conditii de noapte, fara trafic intens: semafoare, macadam plin de gropi, asfalt razuit, etc. Nu recomand aceasta portiune. La intoarcere an folosit rura Motru-Tirgu Jiu-Petrosani-Hateg, traseu ceva mai lun dar am circulat intr-un timp mai scurt.
Eu va recomand sa mergeti fara oprire de o noapte, dar asta depinde mult de sofer. Eu rezist inca bine, la somn. Daca ve-ti pleca la orele 21-22 din Cluj la 15-16 o sa fiti la Hanioti, asta cu opriri de 20 minute la 2,5 ore de condus. Daca va este somn se trage pe dreapta intr-o benzinarie si o ora doua se poate dormi. Este bine sa aveti si harta cu voi, cu GPS-ul mai apar probleme. Pentru Hanioti vei urmari la intrarea in Salonic indicatorul Halkidiki, altfel se intra in oras. Nu este nici asta o problema, doar ca se intarzie putin. Concediu placut.

#41
ASZ

ASZ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 322
  • Înscris: 06.12.2005
Deci, daca bine am inteles, traseul recomandat ar fi (pot conduce 1000 km fara probleme): plecare la ora 21 din Cluj->Alba Iulia->Hateg->Targu Jiu->Motru->Portile de Fier (traversarea granitei se face cu bac/pod ? taxe ? de ce as ocoli pana la Portile de Fier, cand Dr. Turnu Severin pare mai in drum ?)->Negotin->Zajecar-Nis-Titov Veles->Salonic-Paralia Katerini (Sony Route Map zice 1.054 km si ~17 ore de drum fara opriri ... asta ar insemna ca am sosi la Katerini undeva pe la ora 16-17; cu 2-3 ore de opriri pe drum). Daca scot Orsova din drum, atunci am ~1005 km de parcurs in ~16 ore ... insa mai astept lamuriri de la voi.
Costurile legate de acest traseu (in afara de combustibil) ar fi de ~20 EUR pt. autostrazi, eventual ceva spagi la politisti pe traseu si inca nu stiu nimic de taxele de trecere din Ro in Serbia. Alimentarile recomandate: inainte de iesirea din Ro, inainte de iesirea din Serbia si la Salonic (a mea masina cu un plin poate parcurge 750-850 km, functie de trafic, AC etc). Stiti cumva unde este mai convenabil pretul combustibilului ? (Serbia, Macedonia sau Grecia .. ca sa stiu de unde sa alimentez ... ).
Vize nu sunt necesare pt. Serbia si Macedonia. Am doar buletin, pasaportul este expirat ... probleme ?
V-as ruga daca ceva imi scapa, sau nu am concluzionat corect, sa interveniti cu corectii, pentru ca plecarea o am pe 30 mai.
Multumiri celora care au postat date atat de exacte si promit ca la revenirea din sejur, sa postez amanunte despre acest miniconcediu.

#42
bogdan10

bogdan10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 03.10.2006

View PostASZ, on May 10 2008, 01:28, said:

Vize nu sunt necesare pt. Serbia si Macedonia. Am doar buletin, pasaportul este expirat ... probleme ?


Cu C.I. circuli doar in tarile UE. Serbia si Muntenegru nu fac parte din UE si iti trebuie pasaport! Totodata iti trebuie si carte verde pt aceste tari! RCA-ul nu cuprinde si aceste tari!

#43
ASZ

ASZ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 322
  • Înscris: 06.12.2005

View Postbogdan10, on May 10 2008, 07:22, said:

Cu C.I. circuli doar in tarile UE. Serbia si Muntenegru nu fac parte din UE si iti trebuie pasaport! Totodata iti trebuie si carte verde pt aceste tari! RCA-ul nu cuprinde si aceste tari!
In acest caz, va trebui sa ma reorientez catre traseul prin Bulgaria :( .... (si sa o iau de la capat, adica strang informatii si despre acel traseu ... :( )

#44
bogdan10

bogdan10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 03.10.2006

View PostASZ, on May 10 2008, 09:03, said:

In acest caz, va trebui sa ma reorientez catre traseul prin Bulgaria :( .... (si sa o iau de la capat, adica strang informatii si despre acel traseu ... :( )


Ai destule informatii despre traseul prin Bulgaria catre Grecia pe acest forum (la capitolele "Vacante in strainatate" si "Turism auto"). Oricum nu te impacienta! Daca stai "mai domol" si respecti restrictiile in "zonele fierbinti" (curbe, rampe, pante, tuneluri) nu vei avea probleme cu "militia bulgara"! E enervant cateodata pe unele portiuni ce restrictii au dar ramane la alegerea ta: respecti restrictiile si nu vei avea probleme (ceea ce pt. unii e cam greu sa faca acest lucru deoarece nici in tara nu respecta regulile de circulatie) sau "iti bagi picioarele in ele de restrictii" si cotizezi in draci! Oricum, ai grija ca la depasirea vitezei cu peste 50 km/h decat limita dintr-o anumita zona, se suspenda carnetul (sau cotizezi la greu)!

#45
ASZ

ASZ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 322
  • Înscris: 06.12.2005
Ramane intrebarea la care nu am raspuns: la Portile de Fier se trece pe un pod sau tot cu bac ? Costuri ?

#46
bogdan10

bogdan10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 03.10.2006

View PostASZ, on May 11 2008, 07:46, said:

Ramane intrebarea la care nu am raspuns: la Portile de Fier se trece pe un pod sau tot cu bac ? Costuri ?


La Portile de Fier se trece catre sarbi pe podul care se afla pe baraj! Vama exista inainte de a intra pe pod.

Edited by bogdan10, 11 May 2008 - 07:20.


#47
JustMe2007

JustMe2007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 444
  • Înscris: 19.03.2007
Se poate iesi din tara spre Serbia printr-o vama mai aproape de TM? Asta ca sa evitam portiuna Caransebes-Orsova care e dezastru...

Edited by JustMe2007, 11 May 2008 - 14:10.


#48
Peachy

Peachy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 06.06.2007

View PostJustMe2007, on May 11 2008, 14:09, said:

Se poate iesi din tara spre Serbia printr-o vama mai aproape de TM? Asta ca sa evitam portiuna Caransebes-Orsova care e dezastru...
Moravita, se afla la 60 Km de Timisoara, este cel mai cunoscut punct de trecere spre Serbia si odata trecut vei merge mai mult pe autostrada. Soseaua (E70) este fara probleme.
Se mai poate trece pe la Naidas (Caras-Severin), in apropiere de Moravita faci stanga pe DN57 spre Oravita, din Timisoara pana acolo sunt 130 Km. Daca doresti sa iesi din tara cat mai repede, fara sa mai admiri frumusetile patriei, atunci n-are rost sa te gandesti la Naidas sau la Portile de Fier.

#49
ASZ

ASZ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 322
  • Înscris: 06.12.2005

View Postbogdan10, on May 11 2008, 07:16, said:

La Portile de Fier se trece catre sarbi pe podul care se afla pe baraj! Vama exista inainte de a intra pe pod.
Stiti cumva daca sunt si ceva taxe de trecere a podului ? sau alte costuri ?

Edited by ASZ, 12 May 2008 - 13:53.


#50
relu1970

relu1970

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 31.01.2007

View PostASZ, on May 12 2008, 13:52, said:

Stiti cumva daca sunt si ceva taxe de trecere a podului ? sau alte costuri ?

Nu ai de platit nici o taxa (si nici alte costuri) la trcerea in Serbia. Pur si simplu e un punct de trecere a frontierei pe deasupra barajului.

#51
JustMe2007

JustMe2007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 444
  • Înscris: 19.03.2007

View PostPeachy, on May 11 2008, 18:15, said:

Moravita, se afla la 60 Km de Timisoara, este cel mai cunoscut punct de trecere spre Serbia si odata trecut vei merge mai mult pe autostrada. Soseaua (E70) este fara probleme.
Se mai poate trece pe la Naidas (Caras-Severin), in apropiere de Moravita faci stanga pe DN57 spre Oravita, din Timisoara pana acolo sunt 130 Km. Daca doresti sa iesi din tara cat mai repede, fara sa mai admiri frumusetile patriei, atunci n-are rost sa te gandesti la Naidas sau la Portile de Fier.

Cred ca pe la Moravita ies din tara. Ai zis ca in Serbia voi merge mai  mult pe autostrada, care ar fi traseul de urmat? Trec si prin Belgrad sau ocolesc? Din cate stiu doar de acolo incepe autostrada?
Merci mult de info.

#52
ASZ

ASZ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 322
  • Înscris: 06.12.2005
Mai am doar o singura nedumerire: in unele posturi apare ca taxele de autostrada totala pe traseul prin Cluj->Nis->Katerini ajunge la max 10 EUR iar in altele apare ca este undeva pe la 20 EUR. V-as ruga daca se poate sa ma "luminati" la ce sa ma astept.

#53
Peachy

Peachy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 06.06.2007

View PostJustMe2007, on May 16 2008, 08:37, said:

Cred ca pe la Moravita ies din tara. Ai zis ca in Serbia voi merge mai  mult pe autostrada, care ar fi traseul de urmat? Trec si prin Belgrad sau ocolesc? Din cate stiu doar de acolo incepe autostrada?
Merci mult de info.
Eu am mers asa: Timisoara - Moravita - Vrsac - Pancevo - Belgrad, dupa care ai autostrada pana dupa Nis si apoi drum national pana la frontiera cu Macedonia. Pancevo - Belgrad e drum cu 4 benzi semaforizat (prinzi verde permanent), apoi in Belgrad urmaresti indicatoare cu AUTOPUT si dupa ce ajungi pe autostrada urmezi indicatorul NIS. Odata ajuns pe autostrada spre Nis n-ai altceva de facut decat sa urmaresti indicatoarele cu Thessaloniki sau Atena. Taxa de autostrada e 13 eur, la iesirea din Belgrad primesti un tichet la pc. de taxare iar la cel aflat dupa Nis platesti.

In Pancevo poti sa o iei spre Kovin si sa intri pe autostrada dupa Smederevo, dar citisem ca drumul e prost semnalizat si poti rata intrarea pe autostrada. La intoarcere am venit totusi pe traseul asta (ca doar ieseam de pe autostrada) si cu toate ca trece pe langa cele 2 orase drumul e prost semnalizat (imediat ce am iesit de pe autostrada, la o intersectie erau 3 indicatoare spre Smederevo, fiecare aratand spre alta directie). Singurul castig ar fi ca taxa de autostrada e de 10 eur.

#54
Peachy

Peachy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 06.06.2007

View PostASZ, on May 16 2008, 15:30, said:

Mai am doar o singura nedumerire: in unele posturi apare ca taxele de autostrada totala pe traseul prin Cluj->Nis->Katerini ajunge la max 10 EUR iar in altele apare ca este undeva pe la 20 EUR. V-as ruga daca se poate sa ma "luminati" la ce sa ma astept.
- Grecia: se plateste doar dupa Salonic, pana la Katerini eu am platit 2 eur.
- Macedonia: anul trecut am platit 5 eur, "relu1970" care a fost recent parca a platit vreo 6 eur.
- Serbia: depinde cat folosesti din autostrada, daca intri doar pe ultima parte de la Nis te costa parca 4 eur, pentru celelalte cazuri am scris mai sus la postul anterior.
Totalul iese intre 10 si 21 eur, in functie de traseul ales.

Dar parca ziceai ca mergi prin Bulgaria ...

Edited by Peachy, 16 May 2008 - 20:45.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate