Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...
 Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !
 Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online

Problema calculator
 

Cu mașina prin Serbia, Macedonia si Muntenegru

- - - - -
  • Please log in to reply
2272 replies to this topic

#19
so_adri

so_adri

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 14.06.2007
Buna,
Noi am fost anul trecut in Budva, la sfarsitul lui septembrie.
Am avut nevoie de carte verde si viza pt Serbia ( nu stiu daca inca este nevoie). In rest nu am platit nici o alta taxa sau rovinieta...
Drumul este spectaculos, atentie la iesirea din Belgrad, e foarte usor sa te ratacesti. Noi am iesit cu chiu, cu vai...cumva...noaptea ( la plecare spre Budva) dar la intoarcere ( era ora 16 si aglomeratie...), daca nu ne ajuta un camionagiu....nu stiu cum reuseam. Cred ca cel mai simplu e sa platesti un taxi sa te conduca ( sfatul meu).

Calatorie placuta.

#20
Seducatorul

Seducatorul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 15.05.2004
cred ca un GPS rezolva problema....am inteles ca nu ar mai trebui viza....nu sunt foarte sigur.
Ma gandeam sa tranzitez zona in drum spre Franta.
Cum ai procedat cu cazarea.
Merci

#21
iogil

iogil

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 03.01.2007
cazarea am rezolvat-o printr-o agentie di TM care face excursii in budva, doar ca eu am ales transport propriu.
am fost la asigurari si am platit o extindere de rca pt ca asigurarea nu acoperea si serbia si muntenegru (SCG), m-a costat 10 eu, in rest 180 eu / 7 nopti cazarea si 35 lei asigurarea de sanatate

#22
Seducatorul

Seducatorul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 15.05.2004
acolo ce moneda se foloseste.
ai poze?

#23
maidanezu

maidanezu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 29.03.2005
Unde te-ai cazat? Poti trimite niste poze? Care este pretul unei mese la restaurant? Ce restaurante ne recomanzi? Ce alte puncte de atractie sunt in oras? Toate acestea in Budva...

#24
iogil

iogil

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 03.01.2007
stati bre ca inca n-am plecat. abia din 25
din cate stiu euro e moneda de cheltuiala  :D

#25
Seducatorul

Seducatorul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 15.05.2004
bun pui cand te intorci :P
pana atunci iti uram drum bun!

#26
bigdi

bigdi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 01.07.2007

View Postdellesmami, on Jul 24 2007, 17:49, said:

Salut,

Si eu intentionez sa merg spre grecia in septembrie. Are cineva idee cum sunt dispuse pe autostrada benzinariile, parking-urile pentru a mai face o pauza.

Ovi

dupa intrarea pe autostrada la sarbi (autoput), spre nis, este un lukoil pe dreapta. e o ocazie buna sa faceti plinul si sa va luati lichide. la wc, va trebui sa platiti un euro unui raket mic de vreo 10 ani :).
pana la salonic taxele de autostrada sunt vreo 20 euro si da, se accepta euro.

parkingurile in afara autostrazii sunt foarte dese dar le ratati daca mergeti tare.

Edited by bigdi, 15 August 2007 - 11:11.


#27
masinioricestare

masinioricestare

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 27.09.2006
mai povesteste-ne cu mai multe detalii

#28
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005
Toata lumea accepta euro dar primesti restul in dinari.

De la Portile de Fier, inspre Negotin, sau spre Pojarevac, e pamant romanesc.
Toata lumea vorbeste romaneste, inclusiv intre ei.
Preturile sunt mai mici decat in Romania, iar sarbii sunt deosebit de amabili si de treaba.
Singurele probleme potentiale, ar fi politistii rutieri, mai ales cand vine vorba de romani. Spaga este 10 Euro, dar merge si cu 5 Euro, daca esti pe la tara.  Nu este obligatoriu sa calci vreo lege, ca sa fii oprit.
Oricum, sunt foarte rare cazurile astea si nu trebuie sa va speriati.


Serbia este o tara frumoasa, iar omenii sunt europeni, in adevaratul sens al cuvantului.
Au avut parte de un razboi, au cam saracit, dar merita sa treceti prin Serbia.

Cine pleaca inspre Italia, sa o faca, fara nici un stres. De la Beograd, se intra pe autostrada ( se poate plati si in Euro ). Drumurile sunt foarte bune, chiar si cele regionale ( echivalentul judetenelor noastre ).  Cel mai bun loc de iesire este pe la Portile de Fier, pentru ca este de dorit a se evita portiunea Orsova - Timisoara.

De exemplu, daca se iese din Vama Portile de Fier, pe la ora 7 dimineata,  la ora  11 seara ( cel tarziu ) sunteti la Venetia.
Faceti cam 3 ore si jumatate pana la Beograd ( pe drumul ce merge paralel cu Dunarea ), inca o ora si jumatate pana la granita de iesire din Serbia.
Dincolo de Pojarevac , nu prea se mai vorbeste romaneste.

In zona vorbitoare de limba romana, sintagma "cuscre" - "cuscra"  este folosita ca formula de adresare politicoasa.
Este un fel de "domnule - doamna " dar se adauga si o usoara conotatie de rudenie, in sensul ca sarbii vlahi se considere ( si chiar sunt ) rude cu romanii.

#29
bigdi

bigdi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 01.07.2007

View Posttomaso, on Aug 18 2007, 14:00, said:

Toata lumea accepta euro dar primesti restul in dinari.

noi am primit rest doar in euro (la taxele de pe autostrada si la magazinele din granitze).

am mai detaliat in Pasiuni Comune > Traveling > Turism AUTO > Cu masina, spre Grecia

#30
relu1970

relu1970

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 31.01.2007
Eu m-am intors de doua zile din Grecia. Am folosit ruta Alba Iulia-Portile de Fier-Negotin-Zajecar-Nis, iar apoi Macedonia (integral autostrada) si Grecia-Salonic. Traseul este mult mai sigur si mai placut decat prin Bulgaria. Nici un fel de probleme la nici o vama. Am ajuns in 13 ore in conditiile in care de la Caransebes la Orsova am facut 40 km in doua ore( se lucreaza si sunt multe semafoare). Pana la Nis am mers pe drumuri nationale dar starea lor era buna, se circula rapid ( masini foarte putine), dar trebuie atentie mare la semne, altfel exista riscul de a te rataci. Daca nu esti sigur mai bine intrebi pe cineva si te descurca rapid. Sarbii sunt foarte amabili si saritori. Pe autostrada nici un fel de probleme. Politie putina, doar pe drumurile nationale, dar sarbii fac semn cu farurile. Se poate plati si in euro si in dinari, dar mai bine in dinari ( se pot schimba la vama din euro). In cazul in care platesti in euro se da restul tot in euro, dar nu sit cum fac conversia, caci tariful este afisat doar in euro.

#31
ticomatic2003

ticomatic2003

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 30.05.2006

View Postrelu1970, on May 3 2008, 14:41, said:

Eu m-am intors de doua zile din Grecia. Am folosit ruta Alba Iulia-Portile de Fier-Negotin-Zajecar-Nis, iar apoi Macedonia (integral autostrada) si Grecia-Salonic. Traseul este mult mai sigur si mai placut decat prin Bulgaria. Nici un fel de probleme la nici o vama. Am ajuns in 13 ore in conditiile in care de la Caransebes la Orsova am facut 40 km in doua ore( se lucreaza si sunt multe semafoare). Pana la Nis am mers pe drumuri nationale dar starea lor era buna, se circula rapid ( masini foarte putine), dar trebuie atentie mare la semne, altfel exista riscul de a te rataci. Daca nu esti sigur mai bine intrebi pe cineva si te descurca rapid. Sarbii sunt foarte amabili si saritori. Pe autostrada nici un fel de probleme. Politie putina, doar pe drumurile nationale, dar sarbii fac semn cu farurile. Se poate plati si in euro si in dinari, dar mai bine in dinari ( se pot schimba la vama din euro). In cazul in care platesti in euro se da restul tot in euro, dar nu sit cum fac conversia, caci tariful este afisat doar in euro.
             Te rog spune cat ai platit taxele de autostrada si modaliatea (vigneta sau plata la bariera)

#32
Peachy

Peachy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 06.06.2007

View Postticomatic2003, on May 5 2008, 13:04, said:

Te rog spune cat ai platit taxele de autostrada si modaliatea (vigneta sau plata la bariera)
Pe traseul urmat de "relu1970", adica tranzit Serbia pe drum national si nu pe autostrada, platesti doar in Macedonia 5 eur (la pc. de taxare). In Grecia, pana la Salonic nu se plateste. Serbia + Macedonia + Grecia nu au vigneta, totul se plateste la puncte de taxare.

#33
relu1970

relu1970

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 31.01.2007

View Postticomatic2003, on May 5 2008, 13:04, said:

Te rog spune cat ai platit taxele de autostrada si modaliatea (vigneta sau plata la bariera)

Peste tot ( Serbia, Macedonia si Grecia) se plateste la ghiseele de pe autostrada. In Serbia am platit 4 euro pentru portiunea Nis-pana in Macedonia. In Macedonia sunt 4 puncte de taxare unde mi-au luat intre 0,9 si 1,35 euro. Total ar fi sub 10 euro. Nu este mult deloc si se circula foarte bine.

#34
ASZ

ASZ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 322
  • Înscris: 06.12.2005

View Postrelu1970, on May 7 2008, 11:37, said:

Peste tot ( Serbia, Macedonia si Grecia) se plateste la ghiseele de pe autostrada. In Serbia am platit 4 euro pentru portiunea Nis-pana in Macedonia. In Macedonia sunt 4 puncte de taxare unde mi-au luat intre 0,9 si 1,35 euro. Total ar fi sub 10 euro. Nu este mult deloc si se circula foarte bine.
Daca te rog frumos, poti sa dai mai multe detalii despre ora la care ati plecat, taxe platite la trecerea frontierelor (inclusiv la RO-Serbia), daca stii cumva de detectoarele de radar (sunt legale in Serbia si Macedonia), la ce statii ati alimentat si cam pe unde
Mersi

#35
anonima1

anonima1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,952
  • Înscris: 05.01.2008

View PostASZ, on May 7 2008, 13:29, said:

Daca te rog frumos, poti sa dai mai multe detalii despre ora la care ati plecat, taxe platite la trecerea frontierelor (inclusiv la RO-Serbia), daca stii cumva de detectoarele de radar (sunt legale in Serbia si Macedonia), la ce statii ati alimentat si cam pe unde
Mersi
daca mergi in Grecia lasa detectorul acasa
in Grecia se pedepseste detinerea acestuia,nu numai utilizarea.

#36
ASZ

ASZ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 322
  • Înscris: 06.12.2005

View Postanonima1, on May 7 2008, 12:38, said:

daca mergi in Grecia lasa detectorul acasa
in Grecia se pedepseste detinerea acestuia,nu numai utilizarea.
Ma ajuta pe traseu pana la granita cu Grecia (chiar daca nu merg decat cu 10-20 km peste limita) si-l voi pune prin bagaje inainte de granita cu Grecia (si voi sterge urmele ventuzelor de pe parbriz :) )
Intrebarile insa raman: sa fie Cluj-Serbia-Macedonia-Katerini sau Cluj-Bechet-Sofia-Katerini ? Informatii despre taxe/chetuiieli/combustibili pe ambele rute ar fi foarte binevenite.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate