Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Cu mașina prin Serbia, Macedonia si Muntenegru

- - - - -
  • Please log in to reply
2272 replies to this topic

#1963
MarmoSa

MarmoSa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 27.03.2006
@mvm77
Daca mergi la Ulcinj poti considera un traseu prin Kosovo si Albania, mai lung cu 100km si mai scurt cu 2 ore:).
Nu am fost si nu pot recomanda, am auzit despre acest traseu, mi s-a spus ca daca ai placute de Romania nu ar trebui sa ai nicio problema. Dar sa nu uitam, Kosovo nu e acoperit de carte verde.

#1964
agp626

agp626

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 618
  • Înscris: 15.06.2007
Pentru Kosovo trebuie pasaport.

#1965
mvm77

mvm77

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 26.09.2006
Multumesc pentru sugestii, din ce am vazut treaba cu Kosovo nu e chiar asa de simpla (vezi avertizarile de pe site-ul MAE), ne gandeam si noi sa mergem pe o varianta de traseu si sa incercam altceva, insa... in Serbia dinspre Kosovo nu intri decat daca ai intrat tot din Serbia, asa ca am renuntat. Asteptam sa se linisteasca lucrurile pe la ei si mai vedem.

#1966
ciucidia

ciucidia

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 05.04.2009
salut. asi dori sa merg pana in grecia cu masina si la intoarcere sa ma opresc in Macedonia la Skopje sa iau niste marfa . ce stiti despre controalele la vama intre Macedonia si Serbia si Serbia -Romania? Se cer ceva acte? Se controleaza portbagajul?

#1967
dcr

dcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,020
  • Înscris: 01.05.2004
Da :D

Mai ales ca vii dintr-o tara non-UE.

#1968
flotam

flotam

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 17.10.2012
Da. Se controleaza la bagaje. Dupa cum ti-e norocul. Pe mine anul trecut m-au verificat sumar la intrare in Serbia dinspre Macedonia, dar in Romania de fiecare data au verificat cand am intrat

Edited by flotam, 11 July 2017 - 08:09.


#1969
ciucidia

ciucidia

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 05.04.2009
Si se poate rezolva ceva cu vamesul? Daca pun marfa in geamantane sa para ca vin din vacanta se uita si in geamantan?

Din Macedonia in Serbia o sa am ceva acte( si nu cred ca ii intereseaza rochiile mele) dar de la Serbi la noi ...

#1970
mvm77

mvm77

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 26.09.2006
Tocmai ne-am intors din MNE prin Serbia- deci impresii la cald : (ruta Moravita- Vrsac-Kovin- autostrada- Kragujevac- Cacak- Zlatibor- vama- Podgorita-Bar-Ulcinj iar la retur am intrat in tara pe la Oravita)
drumul din MNE - super spectaculos, viaducte, tunele, canioane, super...Asfaltul e in general bun, multa politie, uneori cu radare, insa din ce am vazut nu opresc straini la controale de rutina. Personal drumul nu mi s-a parut foarte greu sau periculos (cum am mai citit), asta daca nu fortezi prea tare. Soferii din MNE sunt mai aparte, nu semnalizeaza deci, extra atentie. Nu merg insa cu viteza, respectand in general limitele.
drumul in Serbia - indicatoare foarte rare, deci fara GPS e nevoie de multa atentie, asfaltul ceva mai slab decat in MNE (vorbesc evident doar de drumurile pe care am mers), zona dupa Cacak spre vama e foarte faina, o placere de condus (de fapt mai mult pt pasageri)
Recomand cu caldura MNE, gasiti locuri pt toate gusturile si buzunarele.

#1971
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,081
  • Înscris: 20.12.2007
Fac un city break la Belgrad la jumatatea lui aprilie
Traseul asta ar fi cu plecare vinery dimineata din centrul Bucurestiului
Attached File  Bucuresti Belgrad.jpg   489.69K   29 downloads

Stam la hotelul asta, rezervare facuta pe booking.com
Imi place ca are o parcare generoasa si , se pare din review-uri ca e nevoie de masina sa ajungi la locuurile vizitabile din Belgrad.

Daca aveti dati-mi si mie niste ponturi va rog cu unde se parcheaza mai usor prin centrul Belgradului, tarife, cum se plateste etc

Edited by Kokoshmare, 22 February 2018 - 15:48.


#1972
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010
Parcare in zone centrale: pe strada e cu plata in timpul saptamanii si sambata pana in ora 14 parca. Se plateste prin sms sau ceva tichete de la buticuri(balkan style) Nu cred ca mergem cu numar strain de telefon. Si e o limita, nu poti toata ziua. Mai exista parcari garaje(asa le zic ei garaje) inclusiv in serbia. Si e cam 100 de dinari ora.  Is acoperite.

Eu nu as iesi pe la portile de fier. As iesi pe la Naidas, via Orsova-Anina-Oravita.

O sa intreb niste prieteni ce stau in belgrad sa faca un update la situatie.

Edited by qew, 22 February 2018 - 20:01.


#1973
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,081
  • Înscris: 20.12.2007
Eu ajung in Belgrad intr-o vineri in jur de ora 17:00. Tichetele alea de parcare am inteles ca se cumpara la tonete de ziare. Cum arata si cum se numesc ? Am vazut site-ul parking servis dar nu am citit in detaliu.
De unde iau niste dinari ? Inteleg ca pe langa granita cursul defavorabil si tzepele sunt comune.

#1974
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,081
  • Înscris: 20.12.2007
LE. Am gasit sfatul asta pe ****


PS: atenție! nu uita să ceri (deși în mod normal ar trebui să primești fără să ceri) dovada că ai fost cazat la hotelul/ pensiunea „X” și că te-au înregistrat la Poliție că ai stat la ei! Altfel nu poți pleca din Serbia, decât dacă plătești o amendă uriașă.

#1975
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010
Am fost de 3 ori in serbia stand cel putin o noapte, ca asa incursiuni de o zi am facut peste 5. Am fost si cu masina si cu trenu si am fost cazat la prieteni sau airbnb si nu am avut hartie d-aia si nu am avut probleme. Am mers la noroc.
Dinari poti lua de la Severin sigur se gasesc acolo. Eu tot timpul imi iau din Romania din Timisoara.

De tichet nu stiu cum e. Depinde si unde vrei sa parchezi. Eu am folosit sambata de dimineata lanun garaj pe langa parcul botanic parca, si am lasat-o acolo 5 ore si dupa am mutat-o pe strada ca se facuse gratis. Eu si aveam cazarea in centru. Stiu ca in centru te lasa max 2 ore sau ceva de genu.

Neaparat o vizita in Zemun sa faci. Si pe acolo pe malul Sava recomand Keops pentru clatite. Is enorme, te saturi ca si cum ai mancat un pranz.

Luminile aprinse la sarbi si centura si la cei din spate. Se leaga politia de chestiile astea.

Edited by qew, 22 February 2018 - 22:08.


#1976
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,081
  • Înscris: 20.12.2007
O sa intreb la hotel ce e cu hartia asta desi factura ar trebui sa fie suficienta.
Eu lucrez aici in Romania intr-un hotel si nu ni s-a cerut vreodata astfel de document indiferent din tara provenea clientul.

#1977
agp626

agp626

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 618
  • Înscris: 15.06.2007
Anul trecut am fost cazat la Zlatibor, intr-un apartament la o vila.
Am vorbit cu patroana la telefonul afișat, în cateva minute a aparut un angajat cu cheia, i-am dat acestuia banii, dimineata la plecare am lăsat cheia in ușa pe dinăuntru.
Nici macar copie dupa buletine nu i-am dat, ce să inregistreze ceva sau sa ne dea tichet.

#1978
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010
La sarbi exista. Daca stai la hotel sigur stiu aia sa iti dea hartia aia. Acu cica daca nu stai la hotel sau la unitati de cazare nu stiu de care si nu tinse da hartie cica esti obligst sa mergi la sectie sa te inregistreze. Dar nu prea face lumea asta.

#1979
agp626

agp626

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 618
  • Înscris: 15.06.2007
Am intrat pe mae.gov.ro sa ma uit la conditii de calatorie prin Serbia si am gasit o chestie foarte interesanta, citez:
^Conform practicii recente, respectarea limitei de viteză pe autostrăzi este verificată și prin calcularea timpilor parcurși între punctele de taxare la intrarea și la ieșirea de pe autostradă.^

Asta inseamnaă că: de ex. daca 2 pay toll-uri se află la o distanta, să zicem de 125 km una de alta și ai plecat de la primul la ora 10.00 si ai ajuns la al 2-le a la 10.55, evident ca ai mers cu mai mult de 120 la ora , deci poti lua amenda la viteza fara a fi neaparat prins cu radarul.
Apropo, @kokosmare, sai ai grija cu viteza in Serbia, inclusiv sa respecti 30 la ora in dreptul scolilor.

#1980
radurobertin

radurobertin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,077
  • Înscris: 11.06.2009

 agp626, on 23 februarie 2018 - 11:50, said:

Am intrat pe mae.gov.ro sa ma uit la conditii de calatorie prin Serbia si am gasit o chestie foarte interesanta, citez:
^Conform practicii recente, respectarea limitei de viteză pe autostrăzi este verificată și prin calcularea timpilor parcurși între punctele de taxare la intrarea și la ieșirea de pe autostradă.^

Asta inseamnaă că: de ex. daca 2 pay toll-uri se află la o distanta, să zicem de 125 km una de alta și ai plecat de la primul la ora 10.00 si ai ajuns la al 2-le a la 10.55, evident ca ai mers cu mai mult de 120 la ora , deci poti lua amenda la viteza fara a fi neaparat prins cu radarul.
Apropo, @kokosmare, sai ai grija cu viteza in Serbia, inclusiv sa respecti 30 la ora in dreptul scolilor.
Așa este, a întrat în vigoare controlul vitezei pe autostrada între două puncte de control. Am un cunoscut la sârbi care mi-a spus că ei conduc mai repede, ca și până acum, și se opresc la o cafea înainte de punctul de control, ca sa fie siguri că nu depășesc viteza medie.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate