Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Cu mașina prin Serbia, Macedonia si Muntenegru

- - - - -
  • Please log in to reply
2272 replies to this topic

#1981
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,059
  • Înscris: 20.12.2007

 agp626, on 23 februarie 2018 - 11:50, said:

Apropo, @kokosmare, sai ai grija cu viteza in Serbia, inclusiv sa respecti 30 la ora in dreptul scolilor.
O sa am niste euro, bancnote mai mici in caz ca se ajunge la haoleu frate sarbule, si io-s sarac, sa moara Jana daca mai fac, hai ia d-aici si lasa-ma sa plec.

#1982
radurobertin

radurobertin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,077
  • Înscris: 11.06.2009

 Kokoshmare, on 23 februarie 2018 - 18:26, said:

O sa am niste euro, bancnote mai mici in caz ca se ajunge la haoleu frate sarbule, si io-s sarac, sa moara Jana daca mai fac, hai ia d-aici si lasa-ma sa plec.
Nu este un lucru prea înțelept. Pe lângă graniță mai găsești polițiști spagangii, tot românii i-au corupt,dar în general sârbii sunt orgolioși și mândri, și ai toate șansele să ajungi puțin la mititica. Oricum la ei amenzile sunt stabilite de judecător, în cazul unei contravenții vei fi dus de politie la judecător. Cel mai bine ar fi să aștepți propunerea din partea lui,dar și mai bine ar fi sa conduci cât mai legal, în special în localități și în apropierea lor. Atentie mare la acordarea priorității la trecerea de pietoni, se pedepsește cu închisoare, din câte am auzit 2 saptamani.

#1983
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,865
  • Înscris: 22.12.2005

 radurobertin, on 23 februarie 2018 - 20:34, said:

Nu este un lucru prea înțelept. Pe lângă graniță mai găsești polițiști spagangii, tot românii i-au corupt,dar în general sârbii sunt orgolioși și mândri, și ai toate șansele să ajungi puțin la mititica. Oricum la ei amenzile sunt stabilite de judecător, în cazul unei contravenții vei fi dus de politie la judecător. Cel mai bine ar fi să aștepți propunerea din partea lui,dar și mai bine ar fi sa conduci cât mai legal, în special în localități și în apropierea lor. Atentie mare la acordarea priorității la trecerea de pietoni, se pedepsește cu închisoare, din câte am auzit 2 saptamani.
da, asa este. Riscul e prea mare ca sa mai merit drumul pe acolo. Deocamdata e foarte lung si lent. L-am tot facut dar deja nu mai e prea fezabil. Nu stiu de ce s-a schimbat treaba dar chiar e naspa(Serbia in special). Am ajuns sa prefer Albania si Macedonia. Deh..asta e viata.

#1984
marcusdefeis

marcusdefeis

    Lunetist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,028
  • Înscris: 14.07.2008

 radurobertin, on 23 februarie 2018 - 20:34, said:

Pe lângă graniță mai găsești polițiști spagangii, tot românii i-au corupt
desigur....
si pe militienii muntenegreni sau macedoneni cine i-a corupt? tot romanii, nu?

#1985
radurobertin

radurobertin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,077
  • Înscris: 11.06.2009

 marcusdefeis, on 03 martie 2018 - 13:18, said:

desigur....
si pe militienii muntenegreni sau macedoneni cine i-a corupt? tot romanii, nu?
Eu am cel puțin 20 de drumuri în Serbia și Macedonia, și câte 4 în Muntenegru, Croația și Bosnia și nu m-a oprit încă nimeni. În Serbia lângă graniță la Porțile de Fier 1 am cel puțin 50 de drumuri. Se poate sa fie cum zici tu.

#1986
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,059
  • Înscris: 20.12.2007
Ma uit pe prognoza meteo pentru 13-15 aprilie.
Ploaie si furtuni la Bucuresti "doar" ploaie la Belgrad.

#1987
marcusdefeis

marcusdefeis

    Lunetist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,028
  • Înscris: 14.07.2008

 radurobertin, on 03 martie 2018 - 13:42, said:

Eu am cel puțin 20 de drumuri în Serbia și Macedonia, și câte 4 în Muntenegru, Croația și Bosnia și nu m-a oprit încă nimeni. În Serbia lângă graniță la Porțile de Fier 1 am cel puțin 50 de drumuri. Se poate sa fie cum zici tu.
poate esti mai cuminte

#1988
radurobertin

radurobertin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,077
  • Înscris: 11.06.2009

 marcusdefeis, on 04 martie 2018 - 08:07, said:

poate esti mai cuminte
Sau poate circul în limita bunului simț.

#1989
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,059
  • Înscris: 20.12.2007
Oferta de la Telenor este foarte interesanta pentru a avea net pe telefon in Serbia pentru a-mi merge waze, gmaps sau sa platesc prin SMS parcarea in Belgrad

https://www.telenor....obile-internet/

#1990
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010
Am facut azi drumul Timisoara-Jimbolia-Zrenjanin-Indija si retur.  Fara probleme. Drumul Zrenjanin-Novi Sad este modernizat finalizat, se circula bine.

Ideea e ca deja am 2500 de km facuti prin Serbia si nu am avut probleme cu politia.

La drumuri eu zic ca stau mai rau ca noi.

Autostada Belgrad - Novi Sad(sensul spre Novi Sad) e cam praf, destul de ciuruita.



#1991
xhermesx

xhermesx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 14.03.2007
Pentru ruta Zakynthos (Grecia) - Ohrid (Macedonia) Google imi arata cea mai buna varianta Kyllini - Patras/Rio - Ioannina - Kozani - E65 - Ptolemais - A3 - Florina - vama Niki - Ohrid. Stau 2 zile aici si apoi plec spre Skopje unde mai stau 2 zile si ma intorc in Bucuresti prin Bulgaria / Sofia / Ruse. Intrebari:
_ se sta mult in vama Grecia spre Macedonia din Niki? Exista culoar in vigoare pentru membri UE?
_ care este varianta mai comoda de condus intre Ohrid si Skopje, pe E65 prin Kicevo, Gostivar, Tetovo sau pe E65 si A1 prin Bitola, Prilep, Veles? Familiei nu prea ii plac serpentinele si prin Bitola pare mai lejer drumul.
_ in Macedonia inteleg ca sunt politisti dubiosi si corupti ca la noi iar legislatia rutiera mai dura. Ati prins radare, camere, eventual ati luat vreo amenda in Macedonia?
_ a cumparat cineva cartela de mobil (pentru Internet) in Macedonia (din Ohrid sau dupa vama Niki)?
_ se sta mult in vama Macedonia - Bulgaria de la Gueshevo?
Am inteles ca oficial va trebui sa am la mine in afara de talon si act de identitate sau pasaport si RCA cartea verde in original precum si asigurarea medicala valabila pentru Macedonia pe durata sederii.
Multumesc anticipat pentru info.

#1992
agp626

agp626

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 618
  • Înscris: 15.06.2007
Mergi linistit prin Gostivar-Tetovo -Skopje, portiunea asta e autostrada. Ohrid-Gostivar e mai virajat dar e si frumos si destul de liber.

#1993
Cleopatra-7

Cleopatra-7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 03.02.2011
@xhermesx, anul trecut am tranzitat de 2 ori vama Niki, in iunie si august. Doar in august am avut o masina in fata mea, in iunie liber. Portiunea Kozani-vama Niki a fost foarte, foarte libera. In Florina este un Lidl cu preturi mai mici decat in Parga sau Ioannina, in caz ca vrei sa faci niste cumpararturi. Magazinul e la vreo 500m fata de autostrada. Daca vrei sa ajungi la Ohrid prin vama Niki nu poti merge decat prin Bitola si Resen si apoi ca sa ajungi la Skopje doar prin Kichevo, Gostivar si Tetovo. Nu are rost sa te intorci de la Ohrid la Bitola si apoi sa mergi pe ruta Prilep, Veles ca sa ajungi la Skopje. Asa cum zicea si agp626, varianta prin Gostivar e mai interesanta si chiar mai libera. In legatura cu politistii macedonieni nu stiu ce sa zic. La intrarea in Kichevo, pe o portiune unde limita era de 100km/h eu avand 110, mi-au facut semn sa trag pe dreapta(eram la 50m de ei), iar cand am ajuns la vreo 15-20m mi-au facut semn sa merg mai departe. Asigurarea medicala nu mi-a fost ceruta la nicio vama pe care am tranzitat-o. Legat de radare: si in Serbia si in Macedonia am vazut politisti cu radare-pistol care erau pe podurile care traversau autostrada si dupa cateva sute de metri sau la toll-uri te opreau, daca greseai.

#1994
Cleopatra-7

Cleopatra-7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 03.02.2011
Azi am tranzitat Macedonia. La nicio vama nu am stat mai mult de 5 minute. Aceleasi 3 toll-uri de cate 1,5 E. Nu am fost niciodata pe acest traseu in luna mai; incredibil de liber. Se lucreaza intre Negotino si Demir Kapija pe o distanta de 8-10 km, dar totul e bine semnalizat. Portiunea dintre Demir Kapija si Smokvitsa e ceva de vis, pentru noi romanii, din punctul meu de vedere. In zona Predejane s-a avansat ff mult fata de anul trecut.

#1995
flotam

flotam

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 17.10.2012
A crescut limita de viteza in Serbia pe autostrada la 130 km/h de la 120 km/h.

#1996
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,448
  • Înscris: 15.06.2007
Ai vazut tu asa ceva?
Eu azi nu am vazut nici unde un indicator cu 130 km/h.
Doar de maximum 120. Pe autostrada rar de tot a mai trecut un sarb cu 130 si ala probabil stiind ca urmeaza o pauza de realimentare care va scadea viteza medie.



Spre surpriza si bucuria mea, azi la Demir Kapija am avut satisfactia sa merg pe  trobsonul proaspat terminat, nu stiu cand i-au dat drumul dar este  "ca la carte" portiunea. Pozele google street view nu sunt actualizate.

In macedonia tot 120 km/h este limitarea de viteza, dar nu am vazut politie pe sosele, spre deosebire de serbia, unde chiar si duminica dimineata au stat la intrare in Vîrșeț  vizavi de poarta fabricii de ciocolata Bambi. In zona aia este limitare la 40! Aviz amatorilor. Am avut inspiratia sa nu risc si cand am ajuns in localitate aveau trei clienti opriti, toti fazani din TM, care si-au furat-o la nici 10 km dupa trecerea granitei.  Toti m-au depasit inainte.

Attached Files



#1997
flotam

flotam

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 17.10.2012
A fost adoptata de parlament modificarea  codului rutier. Cred ca mai dureaza un pic pana intra in vigoare si atunci schimba si  limta de viteza pe indicatoare. Sper ca pana la sfarsitul lui august cand merg in Grecia sa fie noua limita in vigoare.

Da, stau prietenii sarbi langa granita la greu. Si intre Bela Krkva si Kovin ii gasesti cu radare. Pe autostrada i-am prins doar cu radare montate pe pasajele peste A, si cu circulatie deviata prin spatiile de servicii. Cel putin 50% din cei opriti erau romani. De prin 2014 merg in fiecare an pe acolo.

Edited by flotam, 11 June 2018 - 12:39.


#1998
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,448
  • Înscris: 15.06.2007
Nu cred ca vom vedea prea curand indicatoare cu 130 in serbia.
Dar nici politie nu am vazut la punctele de taxare, cum nici viteza medie nu am observat-o pe chitante.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate