Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebare motor auto

Opel Astra K

Probleme sistem audio mașina

Radio care se incinge
 problema -amplificator cu tranzis...

Retragere bani din cont inainte d...

Plata cu cardul si bacsisul

Primire bani din Danemarca prin N...
 Alerta securitate Fedora Linux 40...

Problemuțe sistem audio ma&#...

Renovare balcon

installation has failed there was...
 Montura polara.....

Sfat inchiriere locuinta unei per...

Sursa stereo -> amplif mono

Dan Blondu vs. Marian Piciu
 

Probleme cu un CD RW (unitate) 48/xx/4x

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
drakulina

drakulina

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 15.11.2002
De cand l-am cumparat (acu o saptamana) imi face figuri la scriere. Daca scriu la viteze > 16x mi se activeaza destul de des burn proof-ul. Desi sistemul/hdd-ul poate furniza flux constant de date mai mare de 8 MB/s. Unde e problema. Scriu cu soft-ul venit in pachetul retail (NERO 5.5.x) deci nu ar trebui sa fie probleme de compatibilitate soft/writer. Mi-e ciuda ca si la 24x bufferul scade pana la 6-7 %, destul ca sa se activeze burnproof-ul.
Pe deasupra mai da cateodata Power Calibration Error, nu scrie nik pe cd. Ii dau un reset sau schimb modul de scriere (DAO/TAO) si pe urma scrie fara probleme.

Astept cateva reply-uri si pe urma am sa dau si numele producatorului (sa nu influentez pe nimeni).

#2
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,702
  • Înscris: 26.11.2001
E setat pe UDMA ?
Sa zici si ce componente ai in sistem + SO

#3
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,649
  • Înscris: 28.11.2001
si daca mai ai si alt soft de ars instalat, daca ai timp/chef/unde incearca unitatea si pe alt sistem

#4
drakulina

drakulina

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 15.11.2002
ABIT KT7A (ver 1.01), Duron 800 MHz, GF2 MX400 PowerColor, Seagate Baracuda 40GB 2MB buffer.
Writer pus pe master, Secondary IDE cu un cdrom LG setat slave.
S.O. Win98, WinXP (am testat si pe 2000 SP3) si R.H. 8.0
Pe linux merge perfect (nu scade bufferul deloc la 24x).
Si ca sa nu mai fiu secretos writerul e un Plextor PX-W48/24/48 TA.

Deci .... sa fie windows-ul chiar asa de prost?

Am sa testez si cu un WinOnCd 3.7, 3.8, 5.0 si 6.0, eventual si cu un EasyCDCreator 5

Am sa spun mai tarziu ce a iesit (sapt. viitaoare).

#5
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,649
  • Înscris: 28.11.2001
cam de cat timp ai insstalat SO-urile, eu yic ca dupa o instalare pe curat nu o sa mai ai probleme. dar mai bine incerci unitatea si pe alt sistem (tot cu windoza)

#6
drakulina

drakulina

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 15.11.2002
Pai Win XP e instalat de 2 zile (tocmai de asta l-am instalat, am zis si io initial ca e de la Win).

Cat despre alt sistem, sa mai vad pe la colegi care are timp.

#7
drakulina

drakulina

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 15.11.2002
P.S. Am uitat sa zic ca pe WinXP, 2000 driverul SCSI e cel dat de Nero. Cum setez sa mearga pe driverul ASPI de la ADAPTEC?

#8
AIWAMAN

AIWAMAN

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,532
  • Înscris: 26.11.2001

Quote

Originally posted by drakulina
ABIT KT7A (ver 1.01), Duron 800 MHz, GF2 MX400 PowerColor, Seagate Baracuda 40GB 2MB buffer.
Writer pus pe master, Secondary IDE cu un cdrom LG setat slave.
S.O. Win98, WinXP (am testat si pe 2000 SP3) si R.H. 8.0
Pe linux merge perfect (nu scade bufferul deloc la 24x).
Si ca sa nu mai fiu secretos writerul e un Plextor PX-W48/24/48 TA.

Deci .... sa fie windows-ul chiar asa de prost?

Am sa testez si cu un WinOnCd 3.7, 3.8, 5.0 si 6.0, eventual si cu un EasyCDCreator 5

Am sa spun mai tarziu ce a iesit (sapt. viitaoare).

Deci Plextor..OK Bun pina aici...stau si ma uit la configuratie...bun si aici ....stau si ma uit la SO....HOPA-->3Buc???? De ce?de ce nu lasi un win si RH? Indiferent ca e 98sau 2k sau XP lasa un Win si RH:)
Aha...deci folosesti Nero...OK el merge cu driverile lui nu cu cele native de Win!! Nu incerca sa le schimbi!
Wrei sa testezi si WinOnCd...e bine dar vezi ca unele versiuni din cele scrise de tine nu merg pe XP...mai exact 3,7 si 3,8
Eu spun asa...nu mad cate memorie ai ...dar daca ai sun 256 eu spun sa bagi un 2K cu SP3 si RH...poti folosi pentru operatiunile de ardere CloneCD si Nero ...cat si toate versiunile de WinOnCd Toata chestia e sa instalezi pe curat totae SOurile folosite si sai ai grija ca pe IDE2 unde ai CDRWul si CDROMul sa fie setate pe PIO transferul si nu pe UDMA!

BAFTA


PS
Ca sa fii sigur ca nu e Plextorul de vina(cu toate ca sansele sint exagerat de mici) incearca sa-l bagi pe sistemul unui amic care are doar un singur SO

#9
drakulina

drakulina

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 15.11.2002
Pai treaba cu SO-urile e simpla: Win98 pt joace, Win XP pt aplicatii office/programare etc. (nu am chef sa il instalez lunar), iar linux e 4study (plus ca merge bestial in retzea).
Si avand in vedere ca fiecare sistem e independent de celalalt nu vad unde e problema ???
Am testat WinOnCD 6.0 si nici macar un bit nu a vrut sa scrie (nici TAO, nici DAO).
M-am shucarit si am pus pe Win98 driverele ASPI_ME, dar tot cu Nero. Spre surpriza mea inca nu am avut erori (gen Power Calibration Error), dar ... sa nu vorbesc intr-un ceas rau.
Nu inteleg de ce vrei sa pun cd-roamele pe PIO, transferul e mai prost decat pe UDMA, ca sa nu mai zic cat timp procesor papa, doar de aia s-a inventat controllerul DMA.
Memorie are destula: 384 MB

De faza cu amicul ... mai vorbim ... sa prind ceva timp liber ... ca amu stresiune si alte cele.

#10
Antaris

Antaris

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 497
  • Înscris: 04.01.2002
Pune omule unitatea pe PIO mode.In modul UDMA sunt probleme mari la aproape toate unitatile CD-RW.Eu i-ti garantez ca o sa mearga foarte bine.Pui in PIO numai unitatea CD-RW,restul lasi bineinteles in UDMA.Si ai grija sa fie pusa ca master si preferabil singura pe banda.

#11
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,333
  • Înscris: 05.06.2002
Dupa parerea mea problema este f. probabil sa vina tocmai de la faptul ca unitatea lucreaza in PIO mode, tranferul de date facanduse prin intermediul procesorului. Asta zic eu ca e motivul pt care nu poate sa-i asigure transferul de date. Pt XP ti-am pus si un screenshot unde gasesti setarile.

Attached Files



#12
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,870
  • Înscris: 07.02.2003

Quote

Originally posted by Antaris
Pune omule unitatea pe PIO mode.In modul UDMA sunt probleme mari la aproape toate unitatile CD-RW.Eu i-ti garantez ca o sa mearga foarte bine.Pui in PIO numai unitatea CD-RW,restul lasi bineinteles in UDMA.Si ai grija sa fie pusa ca master si preferabil singura pe banda.

In nici un caz nu faceti asa ceva ! E gresit. Daca pui PIO atunci CPU-ul face transferul blocind bus-ul... e aiurea... lasi UDMA !

Problema s-ar putea sa fie chiar lispa DMA-ului... ia verifica.

#13
drakulina

drakulina

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 15.11.2002
Nu, problema nu era lipsa setarii pe UDMA.
Am rezolvat, era din cauza cablului IDE (prea lung, 80 cm si prea prost, cred ca avea un fir intrerupt). Dupa ce am testat writerul pe alt sistem (unde a functionat impecabil), cand sa il pun inapoi in sistemul meu il detecta ca TEXTOR. Dupa ce am schimbat cablul IDE cu unul normal de 60 cm totul a mers ca "uns", fara erori si fara variatii de buffer.

Am pus pozele aici .
Multumesc la totzi care au raspuns mesajelor mele.

#14
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,870
  • Înscris: 07.02.2003
Pai aveai pierdere de date, e naspa rau  ;)  De fapt, la ce trebuie cabluri asa lungi... 40cm maxim e ideal...

#15
drakulina

drakulina

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 15.11.2002
Sincer sa fiu, nu am gasit cabluri de 40 cm. Poate confectionate acasa (hand made). Si oricum nu cred ca ar ajunge pt 3 mufe (placa + 2 unitatzi), mai ales daca e carcasa full tower  :)

Oricum problema e rezolvata.

#16
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,870
  • Înscris: 07.02.2003
Daca ai vrut carcasa full... ce sa-i faci... eu intotdeauna iau maxim midi tower sau Micro ATX cum i se mai spune, dinaia cu sursa intr-o parte verticala... si imi ajung si 25 cm !
Chiar am prea multe cabluri acolo, mai fac curat citeodata...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate