Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 

Milano

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
832 replies to this topic

#829
Ditian

Ditian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,167
  • Înscris: 04.07.2007
Salut!
Legat de varianta cu IVOIL poti sa imi confirmi ca optiunea cu masina de inchiriat e mai convenabila pt situatia mea.
Doi adulti si un copil + 10 zile deplasari in urmatoarele locatii: Bergamo, Milano, Como, Lugano, Varese, Bellagio, Varena, Verona si Venetia
Pt 8 zile de inchiriat auto am gasit la aprox 2500 lei (asigurare full, fara garantie) + combustibil + taxe de autostrazi + parcari
Nu am facut o simulare de pret la varianta cu IVOIL.
Eu vad asa si astept si pareri ale celor care au fost in situatia mea:
Avantaje inchirait auto: timp si mobilitate,
Dejavantaje inchiriat auto: costuri extra pt parcare si stres suplimentar condus/loc de parcare

Edited by Ditian, 15 March 2024 - 10:46.


#830
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 12.12.2006
@Ditian IVOL este valabil in Lombardia, voi vreti sa mergeti si in regiunea Veneto (Venezia, Verona). Vacanta voastra este cu multe destinatii pe o distanta destul de mare, as alege masina pentru planul asta. Eu de fapt as “sparge” planul in doua vacante, in ani diferiti: una in Veneto (Verona, Venezia, lacul Garda, parcul Gardaland - avand copil) si alta in Lombardia.

Edited by mdt, 15 March 2024 - 10:55.


#831
sdrc

sdrc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 750
  • Înscris: 28.05.2008

View PostDitian, on 15 martie 2024 - 10:45, said:

Salut!
Legat de varianta cu IVOIL poti sa imi confirmi ca optiunea cu masina de inchiriat e mai convenabila pt situatia mea.
Doi adulti si un copil + 10 zile deplasari in urmatoarele locatii: Bergamo, Milano, Como, Lugano, Varese, Bellagio, Varena, Verona si Venetia
Pt 8 zile de inchiriat auto am gasit la aprox 2500 lei (asigurare full, fara garantie) + combustibil + taxe de autostrazi + parcari
Nu am facut o simulare de pret la varianta cu IVOIL.
Eu vad asa si astept si pareri ale celor care au fost in situatia mea:
Avantaje inchirait auto: timp si mobilitate,
Dejavantaje inchiriat auto: costuri extra pt parcare si stres suplimentar condus/loc de parcare

Raspunsul meu a fost strict la intrebarea stimatului coleg @hvz (a se vedea citatul), care a mentionat foarte clar obiectivele/traseele (toate in Lombardia).
In cazul dvs., asa cum a observat foarte corect @mdt, este deja vorba de 2 regiuni; intrucat Veneto nu ofera ceva similar IVOIL, costurile totale cu deplasarea sunt greu de estimat (cred totusi ca iesiti mai ieftin cu IVOIL/46.5 EUR/persoana/7 zile + bilete de tren pana in Venetia - app. 66 EUR/persoana dus-intors cu FrecciaRossa, in conditiile in care aveti si toate acele beneficii legate de transport urban + funicular in Lombardia). In functie de varsta copilului, pot fi facute calcule mai precise.
Totodata, sfatul primit este cat se poate de valoros - ganditi-va bine daca chiar doriti sa "inghesuiti" tot acel traseu in 8 zile; Italia este cea mai frumoasa tara din lume si ar fi pacat sa nu va bucurati pe deplin de vacanta.
In varianta auto, luati in considerare si faptul ca se pierde enorm de mult timp cu gasirea unui loc de parcare, mai ales in oraselele cu stradute inguste, ca sa nu mai vorbim de Venetia unde nu e cert ca veti gasi loc de parcare ... Totodata, in zona Lacului Como e foarte dificil sa va descurcati cu masina (nu toate ferry-boat-urile permit deplasarea cu autoturismul), iar daca doriti sa ajungeti si in Lugano, se adauga si vigneta elvetiana.

Edited by sdrc, 15 March 2024 - 14:44.


#832
sdrc

sdrc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 750
  • Înscris: 28.05.2008
Salutare tuturor,
tocmai am revenit dintr-o minivacanta de 5 zile petrecuta in Lombardia + Piemont, cazarea fiind asigurata in Milano.
In prealabil, am cumparat abonamente IVOIL (7 zile / 46.5 EUR - prin intermediul aplicatiei Trenord; sunt in continuare foarte utile) si Torino+Piemonte Card (o zi / 29 EUR).
Pe scurt, programul (in completarea excursiei precedente din 2016 – detalii si fotografii in mesajele #684 + 686 + 689 + 691 + 692 + 703) a fost urmatorul :

Ziua 1 :
- zbor Otopeni - Bergamo Orio al Serio / il Caravaggio (Ryanair)
- transfer aeroport-gara Bergamo (autobuz linia 1)
- tren regional Bergamo - Milano Centrale
- cazare in zona Naviglio Grande
- plimbare cu tramvai reconditionat tip Milano 1928 (linia 10)
- Cimitero Monumentale (un obiectiv neobisnuit, dar foarte spectaculos)
- Pinacoteca di Brera (sunt cel putin 15 capodopere care pot face cinste oricarui muzeu de arta din lume, insa cel mai mult m-a impresionat tabloul lui Tintoretto – “Aflarea corpului Sf. Marcu”; desi am fotografii de rezolutie ultrainalta pentru toate marile opera de arta, nimic nu se compara cu studiul originalului de aproape, acolo unde inca e permis)
  Nota: bunul amic Ovidiu (@OvidiuNS, mare amator de opere de arta) stie ca era "restanta" nr. 1 de data trecuta
- Muzeul Bagatti Valsecchi
- Piazza del Duomo by night

Ziua a 2-a :
- Milano Porta Garibaldi – Torino Porta Nuova (tren Frecciarossa, bilet achizitionat din timp la pret foarte scazut)
- Palazzo Reale (Apartamentele regale, Armureria, Galleria Sabauda, Muzeul de antichitati, Capela Giulgiului, gradini; din motive necunoscute, Biblioteca era inchisa)
- Catedrala Sf. Ioan Botezatorul
- Mole Antonelliana (merita ascensiunea, privelistea e spectaculoasa, mai ales in zilele senine)
- Muzeul Egiptean
- Palazzo Carignano (apartamentele princiare)
- Torino Porta Nuova - Milano Centrale (tren Italo, de asemenea pret foarte scazut pentru achizitie cu mare anticipatie)

Ziua a 3-a :
- tren Milano – Varenna Esino
- plimbare Varenna (inclusiv Villa Monastero)
- traversare cu ferry Varenna – Menaggio
- plimbare Menaggio
- autobuz Menaggio – Lenno
- plimbare Lenno
- salupa pana la Villa del Balbianello (fantastica locatie!)
- plimbare pana in Lenno
- autobuz Lenno – Menaggio (pe drum se vede si Villa Carlotta)
- traversare cu ferry Menaggio – Bellagio
- plimbare Bellagio
- autobuz Bellagio – Como
- tren Como Lago Nord - Milano

Ziua a 4-a :
- tren Milano Centrale – Desenzano del Garda
- autobuz Desenzano del Garda – Sirmione
- plimbare prin Sirmione (inclusiv Castelul Scaligero); va rog sa ma credeti, in Italia am fost in 18/20 regiuni, dar nicaieri nu am intalnit o asemenea densitate de gelaterii - sunt efectiv una langa alta si ofera cele mai diverse si mai mari portii imaginabile!
- autobuz Sirmione - Desenzano del Garda
- tren Desenzano del Garda – Milano Centrale
- plimbare de voie prin Milano

Ziua a 5-a :
- plimbare Milano (targul din zona Naviglio - oferta este colosala, de la mobilier la argintarie, de la portelanuri fine la articole vestimentare si accesorii de lux, de la carti si reviste vechi la tablouri mai mult sau mai putin valoroase)
- tren Milano Centrale – Bergamo
- autobuz gara Bergamo – Citta Alta
- plimbare Bergamo (inclusiv Dom + Santa Maria Maggiore)
- funicular Citta Alta – V.le V. Emanuele II
- autobuz pana la aeroport
- zbor Bergamo - Otopeni


In functie de interesul dvs., pot detalia diferite aspecte legate de transport / cazare / obiective turistice etc. + fotografii sugestive.
Toate cele bune!

Edited by sdrc, 27 March 2024 - 14:03.


#833
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,709
  • Înscris: 21.08.2008
Se pare ca sotia planuieste o iesire de 4-5 zile in Milano+Lacul Como, suntem 3 adulti.
Anul trecut am facut Napoli+Pompeii+Coasta Amalfitana...
Voi spicui din postarea anterioara.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate