Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zilele emailului

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 

Cerere oferte de firme intemediare pentru a plati o suma de bani la Google AdWords si pentru a putea apoi sa fac publicitate site-ului firmei

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
MariusCristian

MariusCristian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 296
  • Înscris: 10.06.2005
Titlul spune totul.
Firma la care lucrez vrea sa investeasca o suma de bani in publicitate pe internet.
Noi ne-am gandit ca cea mai buna solutie ar fi AdWords de la Google.
Insa din motive de contabilitate (femei in varsta si fricoase ce nu prea accepta ideea unei facturari in strainatate si un contract care sa fie semnat de cineva care nu e in fata lor), va trebui sa apelam la o firma care sa fie intermediar intre noi si Google.
Practic va lua banii de la noi si ii va da la Google, iar noua ne va da apoi full acces la control panel-ul de unde ne vom desfasura apoi campania publicitara. Eventual ii vom da apoi alti bani pe care ii va transmite din nou catre Google pentru a reincarca acel cont.

Am cautat cu Google  :D  fugitiv si nu am gasit nici una care sa specifice in site asa ceva.
Firma tb sa fie din Bucuresti, sa aiba cel putin un an de activitate si sa putem verifica ultimul bilant de pe siteul ministreului de finante.

Edited by MariusCristian, 26 April 2006 - 11:58.


#2
again

again

    WEB DUDE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,068
  • Înscris: 21.10.2005
concediati babele,e imposibil ce se intampla, pentru ce iau bani mamaile alea daca nu pt munca?

Edited by again, 26 April 2006 - 11:56.


#3
MariusCristian

MariusCristian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 296
  • Înscris: 10.06.2005

View Postagain, on Apr 26 2006, 12:56, said:

concediati babele,e imposibil ce se intampla, pentru ce iau bani mamaile alea daca nu pt munca?

Cine sa fie sau nu concediat nu hotarasc eu. Eu acum trebuie sa le rezolv treaba asta data de sef si neaparat tinand cont de indicatiile muierilor astora.

Edited by MariusCristian, 26 April 2006 - 12:01.


#4
adrianna

adrianna

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 367
  • Înscris: 24.08.2005
Pai nu cred ca o sa gasesti firme.
Si nu stiu cine o sa va dea voua acces la contul lui tinand cont ca acolo este stocata i informatia despre card.

#5
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,663
  • Înscris: 26.11.2001
Nu stiu cine s-ar baga la asta, pt ca cei ce fac conturile in general trebuie sa fie trecuti si la whois pt domenii.
Iti recomand sa pensionati bebele si sa luati un contabil/firma de contabilitate buna.

PAsi:
1. scapati de babe
2. deschideti un card bussiness in USD pe firma
3. creati cont adwords si pe baza invoice-ului sunteti acoperiti.
Sunt costuri de reclama.

#6
netul

netul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,261
  • Înscris: 30.10.2005
Trimite babele alea la azil si angajeaza contabili adevarati.

#7
sandossu

sandossu

    Alex Dumitru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,155
  • Înscris: 01.07.2005
dupa cum a zis, el e doar un angajat care are ceva de facut, deci majoritatea sfaturilor sunt offtopic :)

adrianna a avut mare dreptate, cu contul ala poti sa le golesti cardul , deci nu prea ai sanse ;)

#8
MariusCristian

MariusCristian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 296
  • Înscris: 10.06.2005

View PostCourage, on Apr 26 2006, 23:31, said:

Nu stiu cine s-ar baga la asta, pt ca cei ce fac conturile in general trebuie sa fie trecuti si la whois pt domenii.
Iti recomand sa pensionati bebele si sa luati un contabil/firma de contabilitate buna.

PAsi:
1. scapati de babe
2. deschideti un card bussiness in USD pe firma
3. creati cont adwords si pe baza invoice-ului sunteti acoperiti.
Sunt costuri de reclama.


Problema de fond e urmatoarea: Daca acel invoice pe care il pot tipari din contul AdWords, deci nu are pe el stampila firmei emitente si semnatura unui angajat al firmei emitente (Google) poate fi inregistrat in contabilitate.
Daca e asa problema mea dispare, platesc direct la Google cu un credit card. Deocamdata insa contabilele firmei mele nu sunt de acord cu aceasta, daca daca as avea fie o trimitere catre o lege, fie un exemplu (sa le zic: uite firma aia face asa si ele sa sune la contabilitatea acelei firme si de acolo sa i se spuna: da, este legal, asa facem noi) atunci si ele vor accepta solutia (doar nu sunt atat de nebune ca sa poata fi acuzate ulterior de ca obstructioneaza indeplinirea sarcinilor trasate de sef). Si in cazul asta pastram si femeile astea :)

#9
adrianna

adrianna

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 367
  • Înscris: 24.08.2005
Pe extrasul de cont de la card, poti lua si un desfasurator al tranzactiilor prin care poti dovedi plata.
Metode sunt, da va trebuie minti proaspete care stiu cum lucreaza internetu.

#10
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,663
  • Înscris: 26.11.2001
Mda.. contabilitatea de la noi inseamna 90% hartie, iar cand vb de plati externe, imediat se aprind beculete ca scoti banii romanilor !!!

Ca fapt divers.. le-a venit o idee nastrusnica .. autofacturarea :@

Acum, daca cumpar un soft de X$, ma autofacturez, adica tai o factura fiscala in lei la cursul BNR cu data efectuarii platii...

#11
MariusCristian

MariusCristian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 296
  • Înscris: 10.06.2005

View PostCourage, on Apr 28 2006, 22:16, said:

Mda.. contabilitatea de la noi inseamna 90% hartie, iar cand vb de plati externe, imediat se aprind beculete ca scoti banii romanilor !!!

Ca fapt divers.. le-a venit o idee nastrusnica .. autofacturarea :@

Acum, daca cumpar un soft de X$, ma autofacturez, adica tai o factura fiscala in lei la cursul BNR cu data efectuarii platii...



Nu 90%, ci 100%
Am mai auzit de existenta autofacturarii, insa nu pe nimeni concret care face asa ceva.  In ce conditii se poate face aceasta?  Ai idee cumva  si care sunt normele metodologice (vreo trimitere la vreun act normativ, etc.)? Stii pe cineva care procedeaza asa si ar putea contabilul respectiv sa raspunda la un tel al contabilelor mele?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate