Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum curat gletul de pe perete

Soluție incalzire apartament...

Culori fire la boxele de jogger

Autorizatie Birou Acte Auto
 Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...

M-am culcat cu un tip și apo...

Facultate din Bucuresti posibil o...
 Eroare steering

Recomandare service pentru repara...

Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...
 Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 

motor electric liniar

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
Howzit_90

Howzit_90

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 10.06.2005
Vreau sa fac un astfel de experiment, dar as avea nevoie de putina documentatie, si parte teoretica mai specifica..
stie cineva asa ceva?
tks
:peacefingers:

#2
Motorel

Motorel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 20.03.2006
HRISTOS A INVIAT!
Simplist vorbind se pare ca este vorba despre un motor asincron,sectionat pana la jumatate,apoi "desfasurat".Evident ca face o cursa,apoi,probabil prin intermediul unor senzori sau intrerupatoare cap de cursa,schimband sensul,se intoarce,etc...Nu am vazut,nu am citit,ci doar am auzit ceva ca idee.Practic ti-ar trebui macar un sistem mecanic destul de precis,de culisare,apoi sa realizezi,functie de puterea dorita,pachetele de tole corespunzatoare(in care ar trebui sa dai gauri si apoi sa frezezi transversal sau sa stantezi).Nu pot sa-ti dau documentatie sau garantii,dar,cel putin teoretic,nu are ce sa nu mearga.

#3
piano

piano

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 30.03.2004

View PostMotorel, on Apr 25 2006, 22:03, said:

HRISTOS A INVIAT!
Simplist vorbind se pare ca este vorba despre un motor asincron,sectionat pana la jumatate,apoi "desfasurat".Evident ca face o cursa,apoi,probabil prin intermediul unor senzori sau intrerupatoare cap de cursa,schimband sensul,se intoarce,etc...Nu am vazut,nu am citit,ci doar am auzit ceva ca idee.Practic ti-ar trebui macar un sistem mecanic destul de precis,de culisare,apoi sa realizezi,functie de puterea dorita,pachetele de tole corespunzatoare(in care ar trebui sa dai gauri si apoi sa frezezi transversal sau sa stantezi).Nu pot sa-ti dau documentatie sau garantii,dar,cel putin teoretic,nu are ce sa nu mearga.
Merge sigur.Inainte de '89 la Iasi s-a facut un expieriment pe o cale ferata care laga Iasul de Antibiotice
adica numai cativa km. Intre cele doua sini era montata o tabla lineara cam de 25 cm, acesta fiind ,,rotorul''
Alte detalii nu mai am.

#4
pelikanu

pelikanu

    tread carefully

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.08.2005
ma gandesc ... nu ai nevoie decat de o bara pe care sa montezi bobinele (care se vor comporta ca un electromagnet la trecerea curentului electric prin ele) ... si "rotorul" care nu ar fi altceva decat un alt electromagnet (sau magmet permanent) montajul in rest nu ar fi foarte diferit de o lampa filatoare (cu niste tranzistoare de putere sau niste tiristori in loc de led-uri ... si numarul de leduri corespunzator numarului bobinelor). Frecventa de dute-vino se poate regla din condensatori.

#5
Motorel

Motorel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 20.03.2006
Aceasta ar fi analogia rectilinie a MPP-ului.In cazul in care ai putini poli rezulta o miscare discontinua,sacadata.Singura sansa este sa folosesti avantajul campului magnetic "invartitor" pentru o miscare continua,uniforma.Suna a reclama dar,in opinia mea,este singura varianta abordabila "home made".Totusi depinde de casa...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate