Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Trotineta Bolt cu reducere de 3 lei

Aragaz cu plita pe gaz si cuptor ...

Cablu FFC

Poco F6/F6 Pro
 Scurgere catre hazna

De la 24V la 5V DC?

Deducere TVA

Intalnire cu un tip de pe tinder ...
 Open WRT nu sincronizeaza ceasul ...

salariu plafonat

sistem actionare electrica pentru...

Sfaturi achizitie auto ~10k€
 ICC/ICM soft monitorizare si cont...

Recomandare ipad

Ce fel de disc pentru acest circu...

Windows 11 24H2 pe release?
 

salut

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#19
Cadyllac

Cadyllac

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 11.04.2004
ianinte sa mai postezi imagini fara sens, iti recomand sa intri putin aici
nu de alta dar pacat de D50-ul ala

#20
bitsnbytes

bitsnbytes

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 27.04.2006
ok...nu inteleg la ce te referi? d50?

bine. hai bafta+

#21
Cadyllac

Cadyllac

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 11.04.2004
partea aia las-o balta...o greseala de-a mea :)
apropo ce aparat folosesti?

#22
netk

netk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 26.12.2005
canon a 610.

Ce ziceti de astea?

1.Attached File  brownhome_mini1.jpg   291.17K   42 downloads 2.Attached File  curchlike_mini1.jpg   349.06K   37 downloads 3.Attached File  doortonowhere_mini1.jpg   412.38K   28 downloads 4.Attached File  dreamhouse_mini1.jpg   261.22K   35 downloads5.Attached File  lakeofsorrow_mini1.jpg   248.34K   38 downloads 6.Attached File  timeless_mini1.jpg   274.14K   36 downloads 7.Attached File  windmill_mini1.jpg   389.19K   53 downloads8.Attached File  lilly_mini.jpg   217.62K   41 downloads

#23
dexxter

dexxter

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 17.06.2005
1. Incadrarile sunt defectuoase, fara a respecta (sau incalca intentionat) nici o regula. Ca sa incalci regulile, trebuie sa le cunosti.

2. Cand ai facut crop, nu ai respectat aspect ratio, de aceea ai mai multe poze patrate, care nu ar arata nicicum  la un print;

3. expunerea e de groaza, ai supraexpus pozele cu casa (contrejour) si ai ars cerul si partile superioare ale constructiei.

4. nu ai nimic in compozitie care sa sara in ochi. Parca sunt niste declansari intamplatoare (banale). Incearca sa vezi altceva prin obieciv decat ar vedea alti 100 care s-ar afla in acelasi loc cu acelasi aparat!

5. eu zic ca inainte sa sari la lume, sa treci pe la scoli.
Si sa nu te superi, ai cerut pareri si ti s-au dat; lumea aici e mai malitioasa, nu pune la suflet, ca e de bine. Nimeni nu s-a nascut invatat, dar unii au dorit sa invete!

Lumina buna!

#24
santorini

santorini

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 482
  • Înscris: 21.07.2005
parerea mea -
nu-mi plac, absolut banale.
de ce?
nici o incadradre interesanta, nici o cromatica deosebita, nici o prelucrare (spune ceva despre viziunea fotografului dupa ce ne-a spus ceva despre viziunea lui cand a fotografiat subiectul) care ma impresioneaza, si desigur nici macar un mesaj... mesaje gasesti cateodata si in fotografii nu asa de perfecte, perfect prelucrate sau tehnic perfect fotografiate...

aici vad subiecte obisnuite, cu perspective obisnuite, etc., si sunt si neprelucrate. poate daca-ti dai putin silinta cu prelucrarea pozele exprima ceva deasupra banalului, sau mangaie ochiul cu o cromatica mai deosebita (cat de reusita este o fotografie depinde si foarte de "estetica" - cromatica printre altele -, imo); ceea ce se naste intre cel ce a facut/prelucrat fotografia si privitorul este un fel de dialog... astea nu ajung la privitor deloc.
e ceva adevarat in a incearca sa vezi intr-un subiect ceva ce nu au vazut si alti 100 de oameni cu aparat foto, dar asta este un pic utopic - uite-te pe photo.net, nu mai exista multe unghiuri si subiecte originale, cam totul a fost surprins deja odata, dar fotografii top macar se gandesc la niste perspective mai interesante, si, desigur, prelucrari bune care adauga nu ia de la imaginea originala...
daca te uiti la fotografii top pe photo.net iti dai seama ca ei au aceleasi subiecte ca si noi toti; desigur au camere de obicei bune, cel putin ceva de genul Canon EOS 300D (dar nu aparatul face fotografia desi este desigur avantajos sa ai o camera buna cu care poti surprinde 3D-ul ceva mai adanc, cu mai multe detalii si culori) si au desigur si tehnica (care vine tot cu aparatul care are multe posibilitati de setare)...
dar nu asta conteaza, ei au acel ceva intangibil... ei iti prezinta o fotografie care te misca, fie din cauza esteticii, subiectului, sau a mesajului/efectului rezultand din toate componentele, whatever... eu nu vin din exact acest domeniu dar asta vad eu in fotografie...
astia top fac fotografii cu whatever mijloace (tehnice, artistice, egal) care plac ochiului si misca sufletul - masei. ei in acelasi timp exprima prin fotografiile lor viziunea lor unica, inconfundabila care ii ridica deasupra millioanelor de fotografi si wanna-be-fotografi.  
nu prea gasesc nimic din toate astea in pozele acestea.

Edited by santorini, 09 May 2006 - 16:25.


#25
netk

netk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 26.12.2005
macar nu m-a mai injurat nimeni (inca  :rolleyes: ) de data asta.Pozele sunt facute la muzeul satului si nu am avut timp sa le gandesc compozitional prea mult(facute mai mult pe furis)...si ora era destul de tarzie si pozitia soarelui fata de case ma dezavantaja si astfel nu am avut multe posibilitati la dispozitie.Intr-adevar nu au ceva care sa te miste, dupa cum zici insa nici foarte proaste nu mi se par, mie mi se par normale. Legat de expunere m-am jucat cam mult la brightness/contrast hue saturation unsharp etc(le-am ametit rau  :D  )tocmai in a incerca sa nu le fac asa de banale...se pare ca nu am reusit...asta e...mai incerc.
De ce? am observat ca majoritatea dintre voi ( apropos v-am vizionat toate blogurile  :D ) , nu fac poze reale ci in cele mai multe din cazuri sunt exagerate fata de realitate(prelucrate in ps)...sau cel putin asta e impresia pe care mi-au lasat-o.Acum nu stiu daca asa iese o fotografie facuta cu un aparat bun sau e doar ps...oricum multumesc pt reply-uri.

#26
santorini

santorini

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 482
  • Înscris: 21.07.2005
sincer sa fiu eu nu am remarcat nici o prelucrare in pozele tale, nu mi se par ingrijite deloc... clar, se si vede ca soarele nu-i prea in pozitia cea mai avantajoasa... am si eu niste poze din alea, facute in vacanta in Ro (la pranz, ca, deh, nu s-au orientat baietii dupa pozitia soarelui cand si-au facut ganduri cum organizam ziua  :rolleyes:), tot intr-un muzeu al satului (la sibiu), poate le postez candva dupa ce le-am prelucrat ca inca nu am apucat...
si nu stiu daca brightness/contrast, etc., sunt niste mijloace in PS care fac dintr-o poza banala o fotografie, cred ca e mai mult decat atat (nur doar inainte sa faci poza/fotografia, dar si dupa, la prelucrare)... dar, deh, ce sa zic, eu cateodata prelucrez cam extrem (si se si vede ca cu PS-ul nici de doua luni nu ma indeletnicesc mai intensiv) chiar pt ca nu am un aparat pe care pot sa-l setez cumva, asa ca latura asta mai "tehnic"/artistica iese la mine cand ma joc in PS...

 netk, on May 9 2006, 16:46, said:

am observat ca majoritatea dintre voi ( apropos v-am vizionat toate blogurile  :D ) , nu fac poze reale ci in cele mai multe din cazuri sunt exagerate fata de realitate(prelucrate in ps)...sau cel putin asta e impresia pe care mi-au lasat-o.Acum nu stiu daca asa iese o fotografie facuta cu un aparat bun sau e doar ps...oricum multumesc pt reply-uri.

pai uite-te la portofoliul lui Jim McNitt (unul dintre cei top pe photo.net), ala se joaca la extrem cu fotografiile lui in PS - dar au ceva f unic, si f placut ochiului, si f reminescent de arta clasica; dar desigur fotografiile lui or fi deasupra mediocrului si fara PS, caci nici cu PS extrem nu poti scoate asa ceva daca nu ai din ce :)
da, desigur, fotografiile acelea se indeparteaza de fotografia "clasica" si se indreapta sau chiar sunt (unele dintre ele) mai at home in categoria "digital art", dar n-am chef sa starnesc o discutie "fotografia scoasa tehnic si artistic perfect din aparat" vs. "'fotografia', in sensul mai larg al cuvantului, (super)prelucrata perfect si/sau unic in PS" - ale lui plac (cel putin mie), si se pare si multor alti privitori, si asta conteaza.

Edited by santorini, 09 May 2006 - 17:32.


#27
Usagy

Usagy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 09.01.2006
pot sa lansez o provocare?

vreau sa vad si eu de la marii "artisti" fotografi de pe aici niste poze neprelucrate in PS.
:photo:  :photo:  :photo:
I am the rookie....mai intai a vad cum se scoate o foto reala...mai apoi sa ma joc cu laptopul si nspe mii de programe pe ea  :death:

#28
piccolino

piccolino

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 845
  • Înscris: 11.08.2005

 Usagy, on May 10 2006, 10:32, said:

pot sa lansez o provocare?

vreau sa vad si eu de la marii "artisti" fotografi de pe aici niste poze neprelucrate in PS.
:photo:  :photo:  :photo:
I am the rookie....mai intai a vad cum se scoate o foto reala...mai apoi sa ma joc cu laptopul si nspe mii de programe pe ea  :death:
ia mosule... vezi ce faci cu ea!

Attached Files


Edited by piccolino, 10 May 2006 - 10:00.


#29
Usagy

Usagy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 09.01.2006

 piccolino, on May 10 2006, 10:58, said:

ia mosule... vezi ce faci cu ea!


misto, totusi, e doar una  -_-
sa inteleg ca doar una a iesit bine?
Presupunem ca faci foto cu un aparat cu film....sa vedem mai multe exemple de poze bune neprelucrate  :photo: ..e o curiozitate de a mea

ps: si nu sunt mos" ca sunt fata  ^_^

#30
vladc

vladc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,923
  • Înscris: 19.09.2002

 Usagy, on May 10 2006, 11:30, said:

misto, totusi, e doar una  -_-
sa inteleg ca doar una a iesit bine?
Presupunem ca faci foto cu un aparat cu film....sa vedem mai multe exemple de poze bune neprelucrate  :photo: ..e o curiozitate de a mea

ps: si nu sunt mos" ca sunt fata  ^_^


pe bune acum... ce vrei ? sa ti se puna toate pozele la dispozitie ? sa fim seriosi...

ai cerut, ai primit...

:rolleyes:

#31
Usagy

Usagy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 09.01.2006
vreau poze de la toti astia care va dati mari in PS.
Nu stiam ca arta fotografica consta in prelucrarea de dupa...asta vad la tot pasul, prelucrari de imi iese pe nas....hai mai bine sa le desenam sau sa pictam, ce ziceti?
eu ma pricep la pictura, sa vedem care e mai tare.

Vreau o demonstratie ca se poate si fara PS...

#32
Bogdan!

Bogdan!

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 718
  • Înscris: 28.06.2005

 Usagy, on May 10 2006, 11:46, said:

vreau poze de la toti astia care va dati mari in PS.
Nu stiam ca arta fotografica consta in prelucrarea de dupa...asta vad la tot pasul, prelucrari de imi iese pe nas....hai mai bine sa le desenam sau sa pictam, ce ziceti?
eu ma pricep la pictura, sa vedem care e mai tare.

Vreau o demonstratie ca se poate si fara PS...

Cred ca ai gresit aria. Du-te pe aria cu Grafica (daca exista una pe Softpedia) daca vrei prelucrare excesiva. Din cate am vazut eu, pe aici se pun poze la machiate putin cu Curves si Levels ceea ce mi se pare acceptabil pentru un contrast mai bun.   :photo:

Edited by Bogdan!, 10 May 2006 - 11:12.


#33
geea

geea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 15.04.2004
Parca a intrat aria foto intr-o bucla a timpului.  :confuzzled:

#34
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001

 Usagy, on May 10 2006, 01:46, said:

vreau poze de la toti astia care va dati mari in PS.
Nu stiam ca arta fotografica consta in prelucrarea de dupa...asta vad la tot pasul, prelucrari de imi iese pe nas....hai mai bine sa le desenam sau sa pictam, ce ziceti?
eu ma pricep la pictura, sa vedem care e mai tare.

Vreau o demonstratie ca se poate si fara PS...

ia de aici...

http://fotografica.l...ta/img_020.html

vezi? se poate!

#35
tim2003

tim2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,000
  • Înscris: 26.06.2003
Care va dati mari in pese sa dea lu' fata Usagy TOATE, repet TOATE pozele pe care le are asa cum au iesit din camera. Fata Usaghi se obliga sa puna la dispozitie un ftp server.
De asemenea fata Usaghy va reproduce in ulei sau acuarela cea mai buna poza primita.
Have fun :D

#36
Bogdan!

Bogdan!

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 718
  • Înscris: 28.06.2005

 arty, on May 10 2006, 12:29, said:

ia de aici...

http://fotografica.l...ta/img_020.html

vezi? se poate!
:lol:  arty are o obsesie! A ramas marcat de ce a vazut

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate