Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Romania , frumoasa tara ,pacat ca-i locuita, partea a II-a

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
18 replies to this topic

#1
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Stateam azi dimineata in statie si imi asteptam "limuzina" sa ma aduca la munca... In fata mea, un tip isi aprinde ultima tigara din pachet si arunca pachetul gol LANGA :ciocan:  cosul de gunoi! Era la o distanta enorma de cos (aprox 1-2 metri) dar nu a schitat nici un gest de a arunca la cos! :degetele:  Adica ce rost are sa arunce in cos, sa avem un oras mai frumos, mai curat, etc... :nu:  
Pur si simplu ma enervez la culme (si cred ca si degeaba :rolleyes:  ) cand vad o gramada de oameni care arunca pe jos. Recunosc, si eu fac uneori asa ceva, dar FOARTE rar :mad: . Ex. pe strada I.L.Caragiale din CTA, sunt MAX 5 cosuri de gunoi, in plus strada Eliberarii (care este in prelungirea ILC ) nu are NICI UN COS!!!  :degetele: In zona asta, e oarecum explicabil comportamentul acesta, dar... totusi!!
Am obiceiul sa ma plimb cu cate o hartie, sticla goala, ambalaj, etc prin tot orasul pana gasesc un cos. Oare ce este asa de greu? Probabil si in tara la fel sta treaba!
Observ ca cei mai in varsta au ceva mai mult bun simt decat cei tineri... Probabil cei din urma gandesc ceva de genul: "nu se matura? " Poate ca se matura odata la 2-3 zile, poate mai mult (sunt locuri in cta unde nu am mai vazut un maturator... de FOARTE multa vreme)
Cine e cu mine? (striga OOOOooooo  :yeah baby )

#2
pstdgt

pstdgt

    Monseurizat

  • Grup: Administrators
  • Posts: 5,849
  • Înscris: 06.02.2002
este exact asa cum spui. si nu arunca doar pachete de tigari. arunca tot felul de hartii, pungi, sticle, servetele samd.

ca tot ziceai ca te plimbi tot orasul cu hartii in mana, eu de multe ori eu ajung cu ele in buzunar pana acasa.

despre cosuri ce sa mai zicem. 50% probabil sunt deteriorate (cazute pe jos, sparte de cade pe jos tot ce pui in ele, ruginite de a mai ramas o pojghita din ele, samd)

:@

#3
ecstrim

ecstrim

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,471
  • Înscris: 18.10.2002
Acum cateva zile, am intrat intr-o tara civilizata, din occident... Era pentru prima oara cand ieseam din romania. Surpriza! Pe jos era plin de chistoace, de tigari pe jumatate fumate. Si romani nu erau prea multi pe acolo. Diferenta intre mizeria de la noi de pe strada si mizeria de la ei era ca acolo nu am vazut decat tigari pe jos. La noi vezi tot felul de ambalaje si resturi, pe langa chistoacele de tigari... Asta inseamna ca ei sunt mai civilizati decat noi?

#4
root

root

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 832
  • Înscris: 06.05.2002
Faza cu chistoacele e veche, cel putin in Germania. Si asta mai ales in statiile de autobuz sau tramvai. Adevarat ca sunt numai chistoace si nu hartii, sticle, ambalaje etc. ca la noi. Motivul e ca n-am vazut inca un cos de gunoi prevazut cu loc pentru chistoace si lumea evita sa arunce in cosuri obisnuite pentru a nu se aprinde continutul. Oricum in fiecare seara ies masinutele de la salubrizare si spala trotuarele si carosabilul astfel incat dimineata e curat bec.

#5
Mi_

Mi_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 917
  • Înscris: 13.07.2002

Quote

Originally posted by Xtreme_
Asta inseamna ca ei sunt mai civilizati decat noi?
In afara de chistoace ai mai vazut vreo diferenta/asemanare?

#6
dragos20

dragos20

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 794
  • Înscris: 10.12.2002
eu de exemplu am fost de 3 ori la Paris si m-a uimit mizeria de pe jos , ambalaje, pungi tot tacamul , e mai rau ca in Bucuresti!

dar ma gandesc ca o fi din cauza celor 4 mil de turisti zilnic !

#7
Ares

Ares

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,227
  • Înscris: 13.01.2003
La fel si la Amsterdam. Nu m-am putu abtine si am facut poze, ca sa nu mai bombane poporu' de acasa... :)

#8
ecstrim

ecstrim

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,471
  • Înscris: 18.10.2002

Quote

Originally posted by Mi_
In afara de chistoace ai mai vazut vreo diferenta/asemanare?

si hartii.. dar totusi se pare ca is mai putine decat pe la noi..


Aditzanu' : mergi in gara de nord din bucuresti si ai sa vezi acolo cosuri de gunoi cu loc pt chistoace..

Probabil la tigari e ca la seminte. Nu are farmec sa mananci seminte daca nu arunci cojile pe jos.. :yeah baby

#9
root

root

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 832
  • Înscris: 06.05.2002

Quote

Originally posted by Xtreme_

Aditzanu' : mergi in gara de nord din bucuresti si ai sa vezi acolo cosuri de gunoi cu loc pt chistoace..

Nu cred ca m-ai inteles. M-am referit la Germania nu la Romania. Voiam sa spun ca in aproape 1 an si jumatate de cand sunt in Magdeburg n-am vazut decat vreo 3 cosuri de gunoi cu loc pentru chistoace si astea langa un teatru si cinematograf. Asta ca o motivatie la faptul ca si in astfel de tari vezi chistoace aruncate pe trotuar. Dar DOAR chistoace, nu ca in Romania toata gama de ambalaje.

#10
ecstrim

ecstrim

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,471
  • Înscris: 18.10.2002
bine, dar la cat de civilizati se dau ei.. de ce nu au inventat ceva pe tema asta?

#11
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,637
  • Înscris: 28.11.2001
inca o problema,
ieri am fost in Gradina Botanica, am luat o inghetata si am plecat la plimbare pe aleei. cand am vrut sa arunc ambalajul a trebuit sa merg mai mult de 10 minute pana am gasit un cos de gunoi care sa nu dea pe afara (si era deabia pe la amiaza) . e de inteles ca duminica e zi libera, dar poate tocmai de aceea nu ar trebui ca cei de la administratia parcurilor (gradina) sa aiba liber, numarul de vizitatori este cel putin triplu decat intr-o zi obisnuita cand stimabili maturatori freaca duda degeaba.

#12
capcaunu

capcaunu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 14.05.2003
imediat dupa ce am trecut de granita cu austria, in primavara asta intr-o vizita, ne-am oprit la un peco pe-acolo, in parcare, sa luam un suc, o cafea, o chestie, si am remarcat ca in santul din capat sunt o groaza de gunoaie, sticel de apa si suc, hartii, i-am zis nevestei no, vezi ca si astia sunt la fel? si-mi zice, dupa ce se uita ba tembelule nu vezi ce scrie pe ambalaje? scria dorna, poiana, borsec, tutti frutti si alte marci din import.

asa ca sa nu vorbim de mizerie nemteasca in tarile invadate de romani

solutia cu amenzile nu este decat un paliativ. n-o sa convingi pe nimeni sa nu mai faca mizerie doar asa. este si destul de dificil de colectat o astfel de taxa. singura solutie, si cea mai ieftina, esta atingerea gradului de educatie la care sa simti nevoia sa nu faci mizerie. cum? nu ma intreba ca nu sunt psiholog sau pedagog.

#13
Mi_

Mi_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 917
  • Înscris: 13.07.2002

Quote

Originally posted by capcaunu
no, vezi ca si astia sunt la fel?
Asta e o mica obsesie româneasca, sa se linisteasca omul auzind/dovedind ca aia de dincolo sunt ca noi de [...], keep trying ca da bine la moral....

#14
capcaunu

capcaunu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 14.05.2003
esti cumva jurnalist sau ceva asemanator?

#15
ecstrim

ecstrim

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,471
  • Înscris: 18.10.2002
apropos de cosuri de gunoi si chistoace pe jos... aici unde is acum am vazut ieri cosuri de gunoi cu scrumiera... dar pe langa e plin de chistoace...
asta se intampla undeva pe langa Roma

#16
Sebastian

Sebastian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,182
  • Înscris: 26.11.2001
Amenda  ? Nu !
La a 2-a abatere, o zi de munca in folosul societatii ;)

#17
Shobolanu

Shobolanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 896
  • Înscris: 08.12.2001
voi chiar nu intelegeti ?
Nu gunoiul e problema noastra... directa
E problema de educatie ,(lipsa) de principii , incultura , standarde reduse . Am observat urmatoarea reactie din partea unor batranei din care nu cred ca ati vazut aruncand pe jos...
In momentul in care arunci ceva la gunoi au un fel de suspans in ei ..... in momentul in care totusi gunoiul a ajuns in cos au un sentiment de mirare combinat cu ceva satisfactie ...ma poate contrazice cineva ? Din asta rezulta ca generatia actuala e dusa rau ... si poate par de moda veche dar multe din treburile cu care ne tocau bunicii nostri capul se aplica si in zilele noastre si e pacat ca s-a renuntat la ele... asa ca vorba aia e buna : "Cine nun are batrani sa-si cumpere ..."
Mi-e frica tare ca odata cu fortarea Romaniei de a intra in UE v-om suferi  de un efect asemanator cu cel al intrarii comunismului in tara noastra .. cu mici diferente .
Parerea mea e ca Romania ar trebui sa faca pe propriile puteri si strategii de dezvoltare , intr-un ritm normal aceasta urcare pe scara sociala nu prin suturile in fund primite din UE & co . Bineintels asta cu niste oameni capabili si dornici de munca...
As merge pana acolo de as face propaganda si reclama muncii si onestitatii si a tuturor valorilor morale ....Parca ma vad intr-un film sf unde la speakere se aud doar slogane constructive si pe displayuri clipuri cu aceeasi tema . Stiu ca suna a dictatura ... dar o dictatura constructiva .. si nerestrictiva.
Raman doar cu imaginatia mea bolnava . Sa va dau un exemplu care nu ar trebui sa vina din partea unui fumator .
Reclamele la tigari au disparut de mult din lumea buna ... la noi abunda , marile corporatii din domeniu isi fac de cap ... si nu oricum cu sprijinul statului . Ce conteaza mai mult pentru o tara ?
Un venit semnificaativ de pe urma tigarilor sau o tara de nefumatori ?
In Italia , intr-un oras de marimea Clujului de exemplu gaseai tigari in 4 locuri si la un pret de minim 3 euro pe pachet , la 2 automate si 2 magazine specializate pt asa ceva...
Am deviat si imi cer scuze . Subiecte ca asta sunt o gramada si nu mi-ar ajunge baza de date a forumului ca sa le spun pe toate... si n-are rost , mi-am promis ca o sa iau lucrurile asa cum sunt si nu o sa mai ma gandesc la ce se intampla acum . Ma gandesc ca eu pot sa fac ceva si poate mai gandesc inca cativa ca mine si pana la urma o sa reusim . Poate nu o sa apuc eu , dar copii mei sigur o sa apuce .
Sa ne fie de bine...  :yeah baby .

#18
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
reclamele la tigari au disparut si de pe la noi! cel putin eu personal nu am mai vazut de vreo cateva luni bune reclame la tigari pe posturile nationale romanesti! am inteles ca este o noua restrictie de publicitate TV la tigari si alcool!!
La mine in Arad au instalat din 10 in 10 m cate o pubela portocalie de plastic dar care tot timpul sunt pline...vezi numai pubela plina si plin de gunoi pe lange ea...cel putin in centrul orasului oameni se comporta cu mai multa grija fata de orasul lor, dar din pacate nu au unde sa arunce decat pe jos deoare pubele is full, si asta in cazul in care nu is sparte sau nu is cu susul in jos...si uite ca am ajuns si la ceea ce voiam eu sa subliniez in acest thread : CHIAR DACA NE DAU PUBELE, ROMANI LE DISTRUG sau mai nou le fura (naiba stie la ce le folosesc)...nu trece zi sa nu vad pustani de cartier cum isi manifesta talentele de karatisti pe pubelele publice pline cu gunoaie!!...asa ca eu as spune ca prima oara trebuie o educatie de respect fata de lucrurile (obiectele) publice (aici intra si cabine telefonice, banci, monumente, pereti blocurilor, etc.) iar dupa aceea curatenie

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate