Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

Procedura de vanzare/cumparare/inmatriculare masina 2022

* * * * * 10 votes
  • Please log in to reply
4575 replies to this topic

#523
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006
Bun, deci azi am reusit si eu sa inmatriculez audi-ul.

Pasi:
1. Se face programare la RAR pentru autenticitate. Cost 105RON sau 115 RON daca aveti si culoare de trecut in talon sau alte jante decat ce este pe cartea masinii/talon.
2. cu fisa de inmatriculare (cea pe suport cartonat) si cu adeverinta de atestare fiscala de la vanzator se merge la primaria de care apartineti pentru luarea in evidenta. tot aici platiti impozitul (nu este obigatoriu sa il platiti pe loc, puteti sa o faceti pana la 31 octombrie din cate am inteles) si taxa de inmatriculare, 52 RON.
3. mergeti la CEC si platiti taxa pentru talon (37 RON).
4. pregatiti urmatoarele acte pentru dosarul de la politie:L
- Carte identitate auto + copie
- fisa de inmatriculare completata (cea pe suport cartonat)
- certificat de atestare fiscala a vanzatorului
- cerere de inmatriculare
- chitanta taxa de inmatriculare (de la primarie)
- chitanta certificat inmatriculare (de la CEC)
- chitanta numere inmatriculare (54 RON numere la nimereaza 85RON numere preferentiale, se achita la ghiseu de obicei)
- un exemplar al actului de vanzare cumparare + copie
- CI + copie
- certificatul de inmatriculare cu mentiunea instrainat catre pe spate + semnatura vanzatorului
- copie asigurare obligatorie valabila minimum 6 luni
- Placile vechi cu numerele de inmatriculare (nu e act dar trebuie :D ).

Dupa 2 ore (la mine au fost gata in mai putin de o ora) mergi cu chitanta primita la un alt ghiseu si ridici numerele, adeverinta provizorie pentru talon + cartea masinii.


Succes tuturor celor care vor sa-si inmatriculeze masinuta mult iubita :D

#524
emmyl19

emmyl19

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 13.10.2008
Deci nu ai platiti vreo taxa de inmatriculare exagerata. Masinuta ta e adusa de afara? sau care ii este istoricul?

Edited by emmyl19, 15 September 2011 - 17:26.


#525
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006
Nu am platit nici o taxa inafara de cele standard.
Masina a fost prima data inmatriculata in 2000 in romania.
A fost vanduta in 2009 vechiului proprietar (primul si al 2-lea proprietar sunt vecini si prieteni de cand erau mici).

#526
bita_me

bita_me

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 30.05.2007

 DarkAngelBv, on 15th September 2011, 17:30, said:

Bun, deci azi am reusit si eu sa inmatriculez audi-ul.

Pasi:
1. Se face programare la RAR pentru autenticitate. Cost 105RON sau 115 RON daca aveti si culoare de trecut in talon sau alte jante decat ce este pe cartea masinii/talon.
2. cu fisa de inmatriculare (cea pe suport cartonat) si cu adeverinta de atestare fiscala de la vanzator se merge la primaria de care apartineti pentru luarea in evidenta. tot aici platiti impozitul (nu este obigatoriu sa il platiti pe loc, puteti sa o faceti pana la 31 octombrie din cate am inteles) si taxa de inmatriculare, 52 RON.
3. mergeti la CEC si platiti taxa pentru talon (37 RON).
4. pregatiti urmatoarele acte pentru dosarul de la politie:L
- Carte identitate auto + copie
- fisa de inmatriculare completata (cea pe suport cartonat)
- certificat de atestare fiscala a vanzatorului
- cerere de inmatriculare
- chitanta taxa de inmatriculare (de la primarie)
- chitanta certificat inmatriculare (de la CEC)
- chitanta numere inmatriculare (54 RON numere la nimereaza 85RON numere preferentiale, se achita la ghiseu de obicei)
- un exemplar al actului de vanzare cumparare + copie
- CI + copie
- certificatul de inmatriculare cu mentiunea instrainat catre pe spate + semnatura vanzatorului
- copie asigurare obligatorie valabila minimum 6 luni
- Placile vechi cu numerele de inmatriculare (nu e act dar trebuie :D ).

Dupa 2 ore (la mine au fost gata in mai putin de o ora) mergi cu chitanta primita la un alt ghiseu si ridici numerele, adeverinta provizorie pentru talon + cartea masinii.


Succes tuturor celor care vor sa-si inmatriculeze masinuta mult iubita :D

Am o situatie particulara: am cumparat o masina (tot Audi) de la o firma din Dambovita care aduce masini rulate in Germania. Imi lipseste certificatul fiscal de la primaria de acolo deoarece masina a fost inregistrata in contabilitatea firmei ca stoc de marfa si cei de la firma mi-au trimis o declaratie in acest sens in care au mentionat si normele legale pe care se bazeaza procedura lor. Nu stiu exact cine trebuie sa-mi valideze mie declaratia asta si sa-mi spuna daca e suficient sau nu. Am avut si o relatie foarte tensionata cu cei de la firma deoarece au intarziat la transmiterea documentelor de care aveam nevoie pentru a inmatricula masina, asa ca nu pot sa ii mai intreb pe ei (sigur nu voi primi un raspuns). Logica imi spune ca ar trebui sa pun declaratia in dosarul pe care il voi prezenta la politie, dar vad ca voi ati mentionat  "cu fisa de inmatriculare (cea pe suport cartonat) si cu adeverinta de atestare fiscala de la vanzator se merge la primaria de care apartineti pentru luarea in evidenta". Ar trebui sa ajung deci la primarie cu hartia asta?

V-as fi recunoscatoare daca mi-ati putea raspunde la aceasta intrebare deoarece nu prea stiu unde sa intreb si in 2 zile am programarea la RAR. De asemenea, nu-mi este clar cum trebuie sa procedez cu taxa de prima inmatriculare, cine o calculeaza si unde o platesc?

Multumesc!

Edited by bita_me, 19 September 2011 - 16:33.


#527
dotniet

dotniet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 852
  • Înscris: 15.08.2005
Salut.


Toata lumea vorbeste de masini cumparate din DE de la o alta persoana.


Eu am un caz mai special: locuiesc in DE si am o cumparat masina - 100% pe numele meu. Cum procedez in acest caz ca sa o aduc in tara, tot pe numele meu - nu vreau sa o vand?
Trebuie neaparat sa o radiez din DE? Nu pot sa o aduc neradiata si doar sa o inmatriculez in RO?














.

Edited by dotniet, 21 September 2011 - 12:43.


#528
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006
@dotniet, am impresia ca trebuie radiata. Am un prieten care a fost intr-o situatie similara (sora lui locuieste in Italia cu acte de ani buni, si a fost nevoita sa isi inmatriculeze masina acolo. Din cate stiu a fost in tara sa o radieze inainte de inmatricularea in IT).

@bita_me, cel mai bine mergi la primarie cu actele care le ai si intrebi acolo daca sunt suficiente. Probabil acea fisa fiscala se poate obtine si pentru firme, nu stiu, nu am fost in situatia respectiva niciodata.

#529
alex2006best

alex2006best

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 21.02.2007
Ma intereseaza sa cumpar o masina, dar nici vanzatorul nu e prea bine informat despre procedura.

Cand trebuie sa mearga vanzatorul sa obtina certificatul de atestare fiscala? Inainte de vanzare sau dupa vanzare pe baza contractului de vanzare cumparare?
Sa ii cer certificatul acesta sau fisa fiscala, am vazut ca se mai numeste, inainte de a face contractul de vanzare-cumparare?

Cum nu e din acelasi oras ca si mine sa ii spun sa obtina hartia asta sa nu mai pierd timpul cand merg la el... Dureaza mult obtinerea ei?

 DarkAngelBv, on 15th September 2011, 17:30, said:

Bun, deci azi am reusit si eu sa inmatriculez audi-ul.

Pasi:
1. Se face programare la RAR pentru autenticitate. Cost 105RON sau 115 RON daca aveti si culoare de trecut in talon sau alte jante decat ce este pe cartea masinii/talon.
2. cu fisa de inmatriculare (cea pe suport cartonat) si cu adeverinta de atestare fiscala de la vanzator se merge la primaria de care apartineti pentru luarea in evidenta. tot aici platiti impozitul (nu este obigatoriu sa il platiti pe loc, puteti sa o faceti pana la 31 octombrie din cate am inteles) si taxa de inmatriculare, 52 RON.
3. mergeti la CEC si platiti taxa pentru talon (37 RON).
4. pregatiti urmatoarele acte pentru dosarul de la politie:L
- Carte identitate auto + copie
- fisa de inmatriculare completata (cea pe suport cartonat)
- certificat de atestare fiscala a vanzatorului
- cerere de inmatriculare
- chitanta taxa de inmatriculare (de la primarie)
- chitanta certificat inmatriculare (de la CEC)
- chitanta numere inmatriculare (54 RON numere la nimereaza 85RON numere preferentiale, se achita la ghiseu de obicei)
- un exemplar al actului de vanzare cumparare + copie
- CI + copie
- certificatul de inmatriculare cu mentiunea instrainat catre pe spate + semnatura vanzatorului
- copie asigurare obligatorie valabila minimum 6 luni
- Placile vechi cu numerele de inmatriculare (nu e act dar trebuie :D ).

Dupa 2 ore (la mine au fost gata in mai putin de o ora) mergi cu chitanta primita la un alt ghiseu si ridici numerele, adeverinta provizorie pentru talon + cartea masinii.


Succes tuturor celor care vor sa-si inmatriculeze masinuta mult iubita :D


#530
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006
Fisa fiscala se elibereaza pe baza contractului de vanzare-cumparare (trebuie completata si fisa de inmatriculare tot la primarie), deci nu prea are cum sa scoata certificatul de atestare fiscala inainte.


TU mergi cu vanzatorul, faceti actele de vanzare-cumparare (3 exemplare). Tot aici iti dactilografiaza fisa de inmatriculare, apoi mergi cu proprietarul sa ia fisa fiscala, abia dupa asta ii dai banii (asa am facut eu, ca dupa aia poate sa nu iti mai dea fisa fiscala). Din acest moment vechiul proprietar iese din schema, si tu vei urma pasii scrisi de mine mai sus.

Edit: Ca timp, nu ar trebui sa dureze mai mult de 15 minute.

Edited by DarkAngelBv, 25 September 2011 - 21:31.


#531
tchoara

tchoara

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,465
  • Înscris: 05.02.2007
Nu dai banii pana nu isi scoate certificatul de atestare fiscala si pana nu iti da fisa de inmatriculare stampilata de Fisc cum ca a scos-o de la el de la impozit.

Poti sa intalnesti situatia in care ii dai banii, el se duce sa scoata fiscalul, aia ii spun ca are amenzi multe de platit, si omul se gandeste ca are altceva de facut cu banii momentan. Pana nu le plateste si pana nu-si scoate fiscalul, tu nu poti s-o inmatriculezi, si ramai cu banii dati.

Eu cand mi-am vandut masina, gasisem sa cumpar alta cu aceiasi bani. Am primit banii de la cumparator pe loc si m-am dus la AFP sa scot fiscalul. Aia mi-au zis ca am datorii la stat de 25 de milioane. Le-am platit din banii incasati si i-am dat omului actele, desi eu a trebuit sa mai astept o luna ca sa pun banii la loc pentru a cumpara noua masina. Daca eram magar, imi cumpar noua masina si-mi vedeam interesul, iar fiscalul il scoteam peste 2-3 luni cand plateam datoriile la stat, dar am fost corect cu cumparatorul. Nu toti sunt asa.

#532
Goenitz

Goenitz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 01.08.2007
O intrebare si de la mine  , sper sa fie  ok daca intreb aici .  Daca cumpar un  renault clio  motorina euro 3 din 2005  inmatriculat in RO  [ este primul proprietar ]  platesc vreo taxa de inmatriculare  ?   mai ales ca este euro 3  :)    .  Este foarte util topicul asta    , am sa dau  print la ce-mi trebuie ca sa stiu  :)

#533
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,476
  • Înscris: 17.04.2006
Deocamdata nu.

#534
PIonut24

PIonut24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 02.01.2011

 DarkAngelBv, on 15th September 2011, 17:30, said:

Bun, deci azi am reusit si eu sa inmatriculez audi-ul.

Pasi:
1. Se face programare la RAR pentru autenticitate. Cost 105RON sau 115 RON daca aveti si culoare de trecut in talon sau alte jante decat ce este pe cartea masinii/talon.
2. cu fisa de inmatriculare (cea pe suport cartonat) si cu adeverinta de atestare fiscala de la vanzator se merge la primaria de care apartineti pentru luarea in evidenta. tot aici platiti impozitul (nu este obigatoriu sa il platiti pe loc, puteti sa o faceti pana la 31 octombrie din cate am inteles) si taxa de inmatriculare, 52 RON.
3. mergeti la CEC si platiti taxa pentru talon (37 RON).
4. pregatiti urmatoarele acte pentru dosarul de la politie:L
- Carte identitate auto + copie
- fisa de inmatriculare completata (cea pe suport cartonat)
- certificat de atestare fiscala a vanzatorului
- cerere de inmatriculare
- chitanta taxa de inmatriculare (de la primarie)
- chitanta certificat inmatriculare (de la CEC)
- chitanta numere inmatriculare (54 RON numere la nimereaza 85RON numere preferentiale, se achita la ghiseu de obicei)
- un exemplar al actului de vanzare cumparare + copie
- CI + copie
- certificatul de inmatriculare cu mentiunea instrainat catre pe spate + semnatura vanzatorului
- copie asigurare obligatorie valabila minimum 6 luni
- Placile vechi cu numerele de inmatriculare (nu e act dar trebuie :D ).

Dupa 2 ore (la mine au fost gata in mai putin de o ora) mergi cu chitanta primita la un alt ghiseu si ridici numerele, adeverinta provizorie pentru talon + cartea masinii.


Succes tuturor celor care vor sa-si inmatriculeze masinuta mult iubita :D
La fel a fost si la mine , doar ca am asteptat circa 3 ore si am primit talonul in original, nu adeverinta :D.
Multumesc pentru ajutor !

#535
daniel_LNC

daniel_LNC

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,231
  • Înscris: 07.03.2010
salutari,

am urm intrebare:

dau masina mea + o suma de bani ptr alta,este aceeasi procedura de inmatriculare?
proprietarul masinii pe care vreau sa o cumpar este din vrancea,eu din bucuresti,el mi-a spus sa nu mai facem ,,n'' drumuri sa facem actele in felul urmator: sa merg sa fac un contract de vanzare/cumparare cu datele noastre,dupa sa merg la financiar sa fac fisa de inmatriculare si sa obtin fisa fiscala,acelasi lucru il face si el sa nu mai pierdem timp,este ok ce zice el?

Edited by daniel_LNC, 07 October 2011 - 15:56.


#536
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006
Adica tu sa semnezi in numele lui si el in numele tau? NU, este caz penal.
Si in cazul schimburilor, procedura este identica, fiecare dintre cumparatori vor trebui sa urmeze aceiasi pasi.

#537
daniel_LNC

daniel_LNC

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,231
  • Înscris: 07.03.2010
e nu asa:

eu fac act de vanzare intre mine si el ca ii vand masina mea,iar el face act vanzare intre el si subsemnatul ca mi-o vinde pe a lui si facem schimb de masini si de contracte.
la asta ma refeream si se pare ca este ok si cel mai bine ptr a nu pierde timp

o sa mai revin dupa ce gasesc masina care sa-mi placa si respectivul vrea schimb cu a mea+diferenta si postez ceeace am rezolvat.

#538
M4V3RiCk_

M4V3RiCk_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,672
  • Înscris: 01.08.2007
Doresc sa achizitionez o masina si am citit cate ceva pe aici.

Adevarat, ceea mai mare belea e cu certificatul fiscal.Am auzit pe multi care au patit-o. Au luat masina de la proprietar si s-au trezit ca nu o puteau inmatricula, deoarece uneori proprietarul avea niste datorii, care de multi ori depaseau chiar si valoarea masinii vandute.

Spuneti ca certificatul fiscal se poate scoate doar dupa semnarea contractului de vanzare/cumparare la notar.

Acum sincer, intreb si eu ca prostul: Daca propietarul a semnat ca a primit suma X de bani, desi nu s-a intamplat asta; atunci ce obligatie mai am eu, LEGALA, sa-i mai dau vreun ban ? :unsure:
Odata ce si-a pus parafa pe hartie aia, LEGAL masina nu devine a mea ?!

Ca multi ziceti ca sa dati banii, dupa ce scoate fiscalul.Poate ca multi vanzatori nu o sa acepte asta, tocmai ca intervine situatia prezentata de mine mai sus.

Vreti sa spuneti ca nu poti scoate fiscalul fara sa ai contractul de vanzare/cumparare?

Mie unul mi se pare o aberatie.

Edited by M4V3RiCk_, 17 October 2011 - 09:57.


#539
alexx1402

alexx1402

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,229
  • Înscris: 01.01.2007

 M4V3RiCk_, on 17th October 2011, 10:46, said:

Doresc sa achizitionez o masina si am citit cate ceva pe aici.


Spuneti ca certificatul fiscal se poate scoate doar dupa semnarea contractului de vanzare/cumparare la notar.
Certificatul de vanzare cumparere nu se face la notar, nu are nevoie de legalizare, e o simpla hartie intre vanzator si cumparator.
Adica asta (contract standard): http://www.autoimpor...e_cumparare.pdf

Ps: citeste punctul 5 din contractul atasat.

Edited by alexx1402, 17 October 2011 - 16:08.


#540
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006

 M4V3RiCk_, on 17th October 2011, 10:46, said:

Doresc sa achizitionez o masina si am citit cate ceva pe aici.

Adevarat, ceea mai mare belea e cu certificatul fiscal.Am auzit pe multi care au patit-o. Au luat masina de la proprietar si s-au trezit ca nu o puteau inmatricula, deoarece uneori proprietarul avea niste datorii, care de multi ori depaseau chiar si valoarea masinii vandute.

Spuneti ca certificatul fiscal se poate scoate doar dupa semnarea contractului de vanzare/cumparare la notar.

Acum sincer, intreb si eu ca prostul: Daca propietarul a semnat ca a primit suma X de bani, desi nu s-a intamplat asta; atunci ce obligatie mai am eu, LEGALA, sa-i mai dau vreun ban ? :unsure:
Odata ce si-a pus parafa pe hartie aia, LEGAL masina nu devine a mea ?!

Ca multi ziceti ca sa dati banii, dupa ce scoate fiscalul.Poate ca multi vanzatori nu o sa acepte asta, tocmai ca intervine situatia prezentata de mine mai sus.

Vreti sa spuneti ca nu poti scoate fiscalul fara sa ai contractul de vanzare/cumparare?

Mie unul mi se pare o aberatie.
Nu poti scoate masina de la fiscal fara sa dovedesti ca a fost instrainata. Asa e legea asta tampita.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate