Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mașina noua cu cheder zgaria...

Problema imprimanta

Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen
 Visual Studio 2022 instaleaza Epi...

Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950
 Nivel de trai

Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...
 Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...

Care este cel mai bun mod de a pr...
 

NATO - Articolul 5

* - - - - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
176 replies to this topic

#163
flt

flt

    Euro-Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,037
  • Înscris: 10.01.2023
în logica rusească, e același lucru dacă VREI să intri într-o sferă de influență sau dacă TE FORȚEAZĂ cineva să intri într-o sferă de influență
pe sistemul - te conving ei să vrei.. cu pistolul la cap o să vrei

#164
Zuckerwatte

Zuckerwatte

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,030
  • Înscris: 06.07.2023

View PostSorinGT, on 26 aprilie 2024 - 16:02, said:

Atat, dar nu ca s-ar fi simtit Rusia vreodata amenintata de NATO, sau ca NATO ar fi facut ceva in sensul asta. Adica e un pretext.

Io zic ca NATO ar trebui sa se urce cu picioarele pe rusi in Ukraina. Direct si fara alte discutii si menajamente. Niste raiduri cu avioane, rachete, tancuri, trupe...tot aresnalu si afara cu ei. Deja e prea mult tiri-biri in jurul Rusiei...plm

#165
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,706
  • Înscris: 02.10.2009

View Postflt, on 26 aprilie 2024 - 13:54, said:


Ucrainenii nu s-au atins cu nimic de rușii din Crimeea/Donbass

Deci faptele se judecă pe realitate, nu pe vrăjeli propagandistice

Aici s-ar putea sa gresesti, tocmai din cauza propagandei.
Nu iese fum fara foc dar desigur ca propaganda poate descrie un foc de vreascuri ca pe un mare incendiu.

Quote

Mai simplu, explica rogu-te in ce fel e amenintata securitatea Rusiei de catre NATO.
Intrebarea nu are sens sa fie pusa aici: trebuie pusa rusilor si va asigur ca ei considera ca sunt amenintati. Nu conteaza nici adevarul nici ce credem noi. De fapt pentru ei nu conteaza deloc ce credem noi, in nici un aspect. Vad lucrurile diferit si actioneza diferit decat am face-o noi probabil. Nu putem sa-i judecam dupa legile sau cultura noastra, si se pare nici invinge dupa astea. Daca la ei conteaza in primul rand forta bruta, va trebui sa raspundem cu forta si mai bruta ca sa zic asa dar si mai inteligenta. Exact ceea ce nu face destul vestul.

Cat despre caracterul defensiv al NATO, din cate stim e chiar asa, dar nu am putut convinge rusii de asta si nici nu cred ca am putea.

#166
SorinGT

SorinGT

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,393
  • Înscris: 23.07.2014

View PostZuckerwatte, on 26 aprilie 2024 - 16:22, said:


Io zic ca NATO ar trebui sa se urce cu picioarele pe rusi in Ukraina. Direct si fara alte discutii si menajamente. Niste raiduri cu avioane, rachete, tancuri, trupe...tot aresnalu si afara cu ei. Deja e prea mult tiri-biri in jurul Rusiei...plm

N-as zice nu, dar pare ca NATO n-are de gand deocamdata sa-si puna soldatii la bataie. Poate ce stiu eu, vrea totusi sa pastreze o delimitare intre membru si ne-membru. Pe principiu "daca am ataca full-power pe rusi acolo, what's the point sa fii membru al aliantei, care e diferenta?". Ma rog, lucrurile se mai pot schimba.

#167
gdans

gdans

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,566
  • Înscris: 20.05.2005
@SorinGT

Poate si asta, eu m-am gandit ca in primul rand este frica de escaladare nucleara.
Noua doctrina de aparare a Rusiei este destul de vaga cand defineste un "pericol existential".

Edited by gdans, 26 April 2024 - 22:54.


#168
loren2

loren2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 550
  • Înscris: 08.11.2023

View PostZuckerwatte, on 26 aprilie 2024 - 16:22, said:


Io zic ca NATO ar trebui sa se urce cu picioarele pe rusi in Ukraina. Direct si fara alte discutii si menajamente. Niste raiduri cu avioane, rachete, tancuri, trupe...tot aresnalu si afara cu ei. Deja e prea mult tiri-biri in jurul Rusiei...plm
Va face asta imediat dupa ce NATO face asta in Israel.
Dar stai, acolo face invers de zeci de ani, sta de sase si apara si aprovizioneaza militar agresorul, care ce sa vezi, nici nu e membru NATO, exact cum nici Ucraina nu este.

#169
gdans

gdans

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,566
  • Înscris: 20.05.2005
Stiam că agresor este cel care atacă primul.

#170
loren2

loren2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 550
  • Înscris: 08.11.2023
Am zis eu altceva?
Ia vezi, ce a existat acolo prima data, Palestina sau Israel?
Ia vezi, cum a ajuns sa existe Israel, nu cumva cu atacul militaresc care a eliberat terenul Palestinei de palestinieni ca sa faca Israel?

Edited by loren2, 27 April 2024 - 09:20.


#171
gdans

gdans

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,566
  • Înscris: 20.05.2005
Este irelevanta istoria, nu se fac masacre ca sa restaureze vreo stare anterioara, asta e ideea de stabilitate la ora actuala.
Altfel, mongolii ar trebui sa-si revendice teritoriile avute in perioada de maxima extindere.
Iar daca rusii sau ungurii prezinta dovezi ca teritoriul pe care traiesti a fost a lor, trebuie sa vina sa macelareasca pe toti din zona in care locuiesti si sa aduca populatie inlocuitoare.

Iar la palestinieni expresia de "de la rau pana la mare . . . " este un indemn la genocid.
Singura posibilitate de a pastra pacea mondiala este pastrarea starii existente d.p.d.v. a teritoriului si populatiei.
Asta e cauza pt care la admiterea unei tari in UE si/sau NATO trebuie sa nu aiba diferende teritoriale si promisiunea ca nu le va avea pe viitor.

Pentru pastrarea acestor principii de stabilitate, in afara de China (oarecum), Iran si Corea de Nord, tot mapamondul sustine independenta si integritatea teritoriala a Ucrainei.
Iar principiile se aplica peste tot.

Edited by gdans, 27 April 2024 - 09:45.


#172
SorinGT

SorinGT

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,393
  • Înscris: 23.07.2014

View PostRosebud09, on 26 aprilie 2024 - 21:08, said:

Nu conteaza nici adevarul

Atunci retorica lor de ce ar conta?

#173
Costi_68

Costi_68

    Membru de o r o a r e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,452
  • Înscris: 03.11.2009
Mah baieti, vad ca s-a cam modificat schimbarea si-am ajuns de la NATO si Articolul 5, in Israel si prin Ucraina.
-----
Noi, romanii care suntem in alianta, ce facem, cand consideram ca suntem atacati si invocam articolul?
Trebuie sa ne darame careva Casa Poporului sau inainte de asta ridicam doua degete?

#174
gdans

gdans

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,566
  • Înscris: 20.05.2005

View PostCosti_68, on 27 aprilie 2024 - 12:50, said:

Noi, romanii care suntem in alianta, ce facem, cand consideram ca suntem atacati si invocam articolul?
Trebuie sa ne darame careva Casa Poporului sau inainte de asta ridicam doua degete?

Lasam Moldova la dispozitia rusilor, poate rusii se multumesc doar cu macelul de acolo si restul scapa.

https://forum.softpe...0#entry30754748

#175
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,831
  • Înscris: 06.03.2021

 loren2, on 27 aprilie 2024 - 09:19, said:

Am zis eu altceva?
Ia vezi, ce a existat acolo prima data, Palestina sau Israel?
Ia vezi, cum a ajuns sa existe Israel, nu cumva cu atacul militaresc care a eliberat terenul Palestinei de palestinieni ca sa faca Israel?

Palestina ca stat suveran NU a existat niciodată, a cui a fost pământul în antichitate este irelevant acum... ceea ce este important pentru noi astăzi, este faptul că după al II-lea război mondial, comunitatea internațională a împărțit "Palestina" în două, voind să le dea pământ atât evreilor care trăiau de secole acolo cât și arabilor, ca să-și facă fiecare țara lui... idee respinsă de arabi dar acceptată de evrei!
Eh, arabii și-au luat țeapă... :)

Pe de altă parte, Israel este un mic petic de pământ într-un ocean de musulmani, petic pe care l-au transformat într-un mic paradis... acum, de ce arabii din "oceanul" ăla de pământ care înconjoară Israelul nu le dă șobolanilor nici un petec de pământ, este altă poveste...

În jurul Israelului sunt milioane de km pătrați (de deșert, e adevărat), ar avea unde să se stabilească șobolanii... dar sunt ăștia în stare să transforme deșertul în paradis cum au făcut evreii?! Se pare că nu... :no:

Edited by heartu, 27 April 2024 - 13:54.


#176
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,706
  • Înscris: 02.10.2009
Lipsa de informare, vizibila in ambele “tabere” nu face decat sa duca discutia in balarii.
Chiar daca unele din punctele mentionate de @loren2 ar avea oarecare legatura cu realitatea, amploarea si interpretarea lor nu justifica in nici un fel agresiunea brutala a rusilor, care este si va ramane o crima.

Intotdeauna o privire unilaterala asupra unei situatii va duce la intelegere incompleta, daca nu chiar eronata a ei.
Situatia de acum e tipica pentru asta, prin refuzul, uneori total de a privi lucrurile si din alt unghi, considerandu-se ca precis “am intotdeauna dreptate” si nu intereseaza ce spun altii. Asa cum rusii nu cred vesticii, nici vesticii nu cred ce spun rusii si partea proasta e ca nici unii nu vor sa depaseasca acest stadiu. Nu exista deci loc pentru “negocieri” pana cand una din parti nu va fi nevoita (fortata) sa accepte situatia de fapt iar cum asta nu se va intampla, in primul rand din orgoliu, fiecare parte in conflict direct va incerca sa extinda razboiul, implicand cat mai adanc aliatii.

Aici intervine art.5 in cazul NATO, “liantul” organizatiei fara de care Tratatul ar fi un text oarecare scris pe hartie igienica.
In situatia actuala, acele vechi si permanente discutii referitoare la credibilitatea NATO si a aplicarii art. 5 ar trebui sa li se puna capat prin intarirea si completarea acelui articol intr-un Tratat revizuit, adaptat mai bine situatilei moderne, care sa nu mai creeze dubii si interpretari “de la caz la caz” in masura sa afecteze eficienta si timpul de raspuns.


#177
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,464
  • Înscris: 29.07.2013
Continuati discutiile la tema topicuui sau consideram tema epuizata si il inchidem?
Despre razboiul din Ucraina avem un topic deja.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate