Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare serviciu / firma recu...

La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?

La multi ani @Constantin si Elena...
 La mulți ani @Ion_Bumbu!

Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...
 Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...

Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...
 Curtea Penala Internationala soli...

Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...

Ce abonamente aveți?
 

Sfaturi vanzare apartament Bucuresti agentii imobiliare

- - - - -
  • Acest subiect este blocat Acest subiect este blocat
64 răspunsuri în acest subiect

#37
anonimuI

anonimuI

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.156
  • Înscris: 14.09.2021
NU iese socoteala pentru mine și nu aș fi cumpărat acolo. Maxim 400 de euro calculam eu chirie să iau în locul tău.

După ce îți vor pleca chiriașii ăștia nu vei mai putea lua 600 de euro.

#38
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 50.071
  • Înscris: 20.10.2015

View Postkaii, on 08 aprilie 2024 - 10:44, said:

Să iei doar 350 de euro chirie pe o garsonieră totul nou cu saltea țiplată înseamnă că ai păcălit agenția.

Atât iei minim pe o garsonieră în titan cu recamier renovată acum 20 de ani. Asta fără contract să fie clar. Pe cifre.

De asta ești șofer de uber in timpul liber, că în zonă ultracentrală Giulești-Sârbi chiriile sunt derizorii și nu acoperă ratele?

Nu mai fac uber in timpul liber, ma relaxez, nu ca tine.
Si nici sarantoc ca tine nu sunt sa iau pe credit apoi sa merg la biserica sa nu ies in pierdere.

Ramanem la subiect sau esti platit de softpedia pentru flame?
Cu papagalii nu am texte, sunt mai bun de-atat

View PostanonimuI, on 08 aprilie 2024 - 10:46, said:

NU iese socoteala pentru mine și nu aș fi cumpărat acolo. Maxim 400 de euro calculam eu chirie să iau în locul tău.

Corect, dar REMAX mi-a inchiriat-o cu €600.
Mai sunt tepari cand imi baga bani in buzunar?

Veniti la lectii sa va invat.

Ramanem si noi la subiect?
Pana acum doar eu vin cu faptele, voi, cu povestile de la pescuit.

#39
popicoo

popicoo

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 900
  • Înscris: 07.03.2012
Inițiator, caută o agenție imobiliară care se ocupă cu reprezentare exclusivă a vânzătorului! Cele mai proaste soluții sunt, în ordinea daunelor posibile, agenția imobiliară de intermediere (pt că lucrează și pentru V și pentru C...bine, de fapt lucrează pentru ei, să scoată cât mai rapid un comision), apoi proprietarul pe cont propriu. Din experiențe personale, agenția imobiliară cu reprezentare exclusivă a vânzătorului este o soluție excelentă, mai ales dacă nu locuiești în apropiere de imobil. Tipul acesta de agenție încasează comision doar dacă vinde, așa că este cointeresată să vândă cât mai bine pentru tine.

#40
kaii

kaii

    Înjugați

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.164
  • Înscris: 17.12.2017
De ce te supi tsunami?

Înțelegem că dai lecții cu două chirii de 2 lei, dar să faci reclamă intensă unora care te-au păcălit cu țigănia de Giulești-Sârbi e prea de tot.
Mai lauzi și contractele de exclusivitate care au clauze abuzive.



#41
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.649
  • Înscris: 28.11.2001

 kaii, pe 08 aprilie 2024 - 11:10, a scris:

De ce te supi tsunami?

Înțelegem că dai lecții cu două chirii de 2 lei, dar să faci reclamă intensă unora care te-au păcălit cu țigănia de Giulești-Sârbi e prea de tot.
Mai lauzi și contractele de exclusivitate care au clauze abuzive.

Si totusi ... cum a fost pacalit colegul nostru ? Din moment ce primeste o chirie in valoare mai ridicata decat se astepta si .... cu mult peste cea a "pietii"?
Mie imi pare ca acel comision chiar a fost o investie benefica .... care a adus plus valoare palpabila.


#42
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 50.071
  • Înscris: 20.10.2015

View PostanonimuI, on 08 aprilie 2024 - 11:15, said:

La REMAX nu sunt oameni care știu și limba lui.

Minciuna

View PostTarzy, on 08 aprilie 2024 - 11:48, said:

Si totusi ... cum a fost pacalit colegul nostru ? Din moment ce primeste o chirie in valoare mai ridicata decat se astepta si .... cu mult peste cea a "pietii"?
Mie imi pare ca acel comision chiar a fost o investie benefica .... care a adus plus valoare palpabila.

Le place flame-ul.

#43
popicoo

popicoo

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 900
  • Înscris: 07.03.2012

View PostanonimuI, on 08 aprilie 2024 - 10:46, said:

NU iese socoteala pentru mine și nu aș fi cumpărat acolo. Maxim 400 de euro calculam eu chirie să iau în locul tău.

După ce îți vor pleca chiriașii ăștia nu vei mai putea lua 600 de euro.

Ce scrii tu este un motiv destul de bun să folosești specialiști, nu postatori pe forumuri când vinzi/închiriezi!

Editat de popicoo, 08 aprilie 2024 - 16:58.


#44
anonimuI

anonimuI

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.156
  • Înscris: 14.09.2021
Dacă mai citește inițiatorul eu îl recomand pe ăsta

https://www.popacostel.ro/

Este la ANI LUMINĂ diferență de gunoaiele de la REMAX.

https://www.popacostel.ro/opinii.html

#45
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 50.071
  • Înscris: 20.10.2015

View PostanonimuI, on 08 aprilie 2024 - 19:26, said:

Dacă mai citeștexxxxxxxxxx

Gica, eu am venit cu cifre care pot fi verificate
Tu ce ai de spus?

Esti un copil lasat slobod care pierde timpul pe internet si da sfaturi de tanti Aglae fara nici un fel de argument care sa sustina ceea ce spune.
E plin pamantul de copii d-astia pe care nu-i baga nimeni in seama
Get lost. (Cauta cu google ce inseamna)

#46
anonimuI

anonimuI

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.156
  • Înscris: 14.09.2021

Vizualizare mesajTsunamii, pe 08 aprilie 2024 - 19:31, a scris:


Gica, eu am venit cu cifre care pot fi verificate
Tu ce ai de spus?

Esti un copil lasat slobod care pierde timpul pe internet si da sfaturi de tanti Aglae fara nici un fel de argument care sa sustina ceea ce spune.
E plin pamantul de copii d-astia pe care nu-i baga nimeni in seama
Get lost. (Cauta cu google ce inseamna)

Nu mai da sfaturi aiurea când nici măcar nu înțelegi ce scrie inițiatorul. Degeaba ai stat prin America 20 de ani.

#47
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 50.071
  • Înscris: 20.10.2015

View PostanonimuI, on 08 aprilie 2024 - 19:35, said:


Nu mai da sfaturi aiurea când nici măcar nu înțelegi ce scrie inițiatorul. Degeaba ai stat prin America 20 de ani.

Am dat sfaturi cu dovezi, tu doar vorbe si te joci pe internet crezand ca ai descoperit apa calda.
Am scris fapte. Ai asa ceva? Eu am.
Daca n-ai ce te recomanda?

#48
anonimuI

anonimuI

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.156
  • Înscris: 14.09.2021

View PostTsunamii, on 08 aprilie 2024 - 20:07, said:


Am dat sfaturi cu dovezi, tu doar vorbe si te joci pe internet crezand ca ai descoperit apa calda.
Am scris fapte. Ai asa ceva? Eu am.
Daca n-ai ce te recomanda?

Tu măcar ÎNȚELEGI ce a scris inițiatorul - un apartament in Bucuresti, zona hipercentrala/Cartierul Evreiesc, suprafata mare, spatii depozitare, boxe, curte interioara, garaj etc.
As dori sa il vand rapid.

Tu nici măcar nu înțelegi ce vrea inițiatorul și tot o ții cu chiria pe care o iei de la Lacul Morii.

View PostTsunamii, on 08 aprilie 2024 - 20:07, said:

Daca n-ai ce te recomanda?

Vezi că ăla pe care l-am pus eu este exact ce îi trebuie inițiatorului.

https://www.google.c...i8192?entry=ttu

#49
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 50.071
  • Înscris: 20.10.2015

Vizualizare mesajanonimuI, pe 08 aprilie 2024 - 20:27, a scris:


Tu măcar ÎNȚELEGI ce a scris inițiatorul - un apartament in Bucuresti, zona hipercentrala/Cartierul Evreiesc, suprafata mare, spatii depozitare, boxe, curte interioara, garaj etc.
As dori sa il vand rapid.

Tu nici măcar nu înțelegi ce vrea inițiatorul și tot o ții cu chiria pe care o iei de la Lacul Morii.

Tu nu intelegi
Initiatorul vrea o firma de imobiiare. Eu am recomandat REMAX bazat pe realitate si fapte

Tu insa neputand sa te concentrezi, ai uitat asta, :lol:
Si o dai cu Lacu Morii, probabil de la alt prost.
Fii mai atent ca rade lumea de tine.
REMAX e o multinationala globala nu functioneaza numai unde crezi tu.
Deci treci si fa-ti temele

#50
greywolfact

greywolfact

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.490
  • Înscris: 04.09.2008

Vizualizare mesajpopicoo, pe 08 aprilie 2024 - 11:01, a scris:

Din experiențe personale, agenția imobiliară cu reprezentare exclusivă a vânzătorului este o soluție excelentă, mai ales dacă nu locuiești în apropiere de imobil.

Inainte de toate trebuie sa gaseasca pe cineva bun, profesionist care sa ii evalueze corect apartamentul cat sa il vanda rapid. Asta e cel mai greu lucru din pacate.

Vizualizare mesajpopicoo, pe 08 aprilie 2024 - 11:01, a scris:

Tipul acesta de agenție încasează comision doar dacă vinde, așa că este cointeresată să vândă cât mai bine pentru tine.

De ce sa vanda cat mai bine? E interesat sa vanda cat mai repede. De exemplu daca imobilul e real la pretul pietei 100k, ar putea sa zica domne il punem la 90k iau 4% de la tine si daca il vand la mai mult gen 95k mai primesc inca 1000 euro peste. Asa il vinde la sub pretul pietei si cu comision maxim.

Pana la urma chiar si in reprezentare exclusiva, interesul no 1 al agentului e sa se faca tranzactia, iar singurii bani din tranzactie sunt ai cumparatorului. Dar realmente, asta e cam singura varianta reala la initiator.

Editat de greywolfact, 08 aprilie 2024 - 20:33.


#51
anonimuI

anonimuI

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.156
  • Înscris: 14.09.2021
Mai ai enorm de multe de învățat de imobiliare.

Începe cu primul capitol - orașul București că NU știi nimic de orașul ăsta.

Vizualizare mesajTsunamii, pe 08 aprilie 2024 - 20:31, a scris:


Vezi ce am scris când ai scris și tu.

Vizualizare mesajgreywolfact, pe 08 aprilie 2024 - 20:31, a scris:

Inainte de toate trebuie sa gaseasca pe cineva bun, profesionist care sa ii evalueze corect apartamentul cat sa il vanda rapid. Asta e cel mai greu lucru din pacate.

NU vrea asta el, vrea SIGURANȚĂ că nu ia țeapă cu actele. Așa sunt străinii și de aia merg la notariat cu om care cunoaște și limba lui și nu e engleza cum crede userul care a stat 20 de ani în America.

Editat de anonimuI, 08 aprilie 2024 - 20:45.


#52
greywolfact

greywolfact

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.490
  • Înscris: 04.09.2008

View PostanonimuI, on 08 aprilie 2024 - 20:38, said:

NU vrea asta el, vrea SIGURANȚĂ că nu ia țeapă cu actele. Așa sunt străinii și de aia merg la notariat cu om care cunoaște și limba lui și nu e engleza cum crede userul care a stat 20 de ani în America.

Eu cred ca vrea sa rezolve repede si asta realmente ar face cu orice firma mai mare, chit ca vinde sub pretul pietei (ca la asta o sa ajunga mai mult sau mai putin). Oricum 95% din agenti o sa il miroasa ca e pe langa cu tot ce e pe aici si o sa stoarca maxim din aceasta vanzare. Dar ce mai conteaza ca pierde 1k sau 3k, la o vanzare ce ii aduce sa zicem 100k. Adica momentan are 0 si o problema de rezolvat (sa scape de apartament), ca ii iese 95k, 97k sau 98k e tot aia.

Legat de acte, el incaseaza banii, nu are ce teapa sa isi ia. Cat timp citeste ce semneaza si banii ii intra in cont, e ok.

#53
anonimuI

anonimuI

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.156
  • Înscris: 14.09.2021

View Postgreywolfact, on 08 aprilie 2024 - 20:43, said:


Legat de acte, el incaseaza banii, nu are ce teapa sa isi ia. Cat timp citeste ce semneaza si banii ii intra in cont, e ok.

Ultimul care CITEȘTE actele e omul care după aia îi spune în limba lui că e în regulă.
Notara e fix 0 pentru el, nu contează ce spune, până nu aude el că e în regulă în limba lui, nu semnează.

#54
greywolfact

greywolfact

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.490
  • Înscris: 04.09.2008

View PostanonimuI, on 08 aprilie 2024 - 20:45, said:

Ultimul care CITEȘTE actele e omul care după aia îi spune în limba lui că e în regulă.
Notara e fix 0 pentru el, nu contează ce spune, până nu aude el că e în regulă în limba lui, nu semnează.

Nu e initiatorul? Parca in romana a scris, nu?

LE: Si notarul o sa il miroasa si o sa ii dea teapa si ala cu grila umflata. Dar din nou, ce inseamna cateva sute de euro in plus, cand nu vrei decat sa scapi (la notar), +1k euro la agent si 2-3k ca vinde usor sub pretul pietei - pare semi decent ptr cineva care vinde remote intr-o tara de lumea a 3-a.

Editat de greywolfact, 08 aprilie 2024 - 20:49.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate