Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 

Rename SQL column

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
clauditu2002

clauditu2002

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 18.12.2008
mi-e si rusine sa scriu asta aici. invat acum sql. am facut un tabel si incerc sa schimb numele la column, dar imi da eroare la sintaxa. am cautat pe google, am intrebat chatgpt, m-am uitat la tutoriale. toata lumea face la fel. am incercat cu rename, change, modify, update. nimic nu merge. unde gresesc? lucrez in mysql workbench, dar in shell primesc aceeasi eroare. am mers mai departe cu cursul si nu am mai intampinat probleme, dar ma apasa pe creier ca nu pot sa dau rename. rezolvarea pe care am gasit o a fost sa fac o coloana noua cu numele dorit si sa copiez datele din coloana veche, pe care apoi sa o sterg, dar nu e rezolvarea de care am nevoie.

#2
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,994
  • Înscris: 18.12.2007
Si care e sintaxa, care e eroarea?

#3
clauditu2002

clauditu2002

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 18.12.2008
15:47:17 alter table employees rename column hire_date to new_date Error Code: 1064. You have an error in your SQL syntax; check the manual that corresponds to your MariaDB server version for the right syntax to use near 'column hire_date to new_date' at line 2 0.000 sec

asta zicea. am gasit acum...doamne cat stres mi-a facut. rezolvarea este:   alter table "table_name" change column "old_name" "New_name";
practic greseala mea era ca puneam "TO" pentru ca asta e sintaxa cand se foloseste "rename". inca nu sunt sigur de ce aici am nevoie de change. de asemenea nu se pune virgula intre numele vechi si numele nou

#4
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,043
  • Înscris: 24.02.2006
ce versiune de server de baze de date folosesti?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate