Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 

casa verde 2024

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
Tiberius_ro

Tiberius_ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 185
  • Înscris: 10.01.2010
Vin si eu cu o intrebare. Sper sa nu deranjez daca s-a mai pus eu nu am gasit. Pot participa la programul casa verde 2024 daca am sediul social al unei firme acasa? (nu are activitate la sediu)

#2
bogdan_o

bogdan_o

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,199
  • Înscris: 05.04.2005
Salut

Nu, nu poti: https://www.afm.ro/m...-2023_05_24.pdf

Asta in mod oficial. Neoficial insa stiu cel putin 2 cazuri care s-au descurcat.

Edited by bogdan_o, 29 March 2024 - 11:33.


#3
Cool_Kick

Cool_Kick

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 06.09.2017
Foarte ciudat.

Sediu social este strict sediu de corespondenta, adica acolo unde-ti vin scrisorile.

Daca era punct de lucru mai ziceam, dar sediu social....

#4
bogdan_o

bogdan_o

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,199
  • Înscris: 05.04.2005

View PostCool_Kick, on 29 martie 2024 - 12:34, said:

Sediu social este strict sediu de corespondenta, adica acolo unde-ti vin scrisorile.

Salut

Asa e. Insa ca PJ, poti deduce anumite cheltuieli cu sediul social: chirie, intretinere, utilitati, amenajari etc etc...

Ca PJ pentru sediul social daca e la mine acasa:
- vreau sa-mi iau un TV nou, nici o problema. Il bag "pe firma" si deduc TVA si impozit
- deduc o parte din cheltuielile cu utilitatile (curent, gaz, etc)
- fac contract de chirie pentru un anumit procent din spatiu intre mine ca PF si firma mea. Acea cheltuiala cu chiria o deduc apoi.
-... etc etc etc...

Deci ca firma ai niste facilitati pentru sediul social pe care o persoana obisnuita nu le are.

Ti se mai pare corect acum sa fie semn de egalitate intre imobile care sunt sedii sociale si imobile cu destinatie strict rezidentiala?

La o adica poti, ca firma, sa platesti 100 eur/an pentru a-ti face sediul social la una dintre multele firme care ofera un astfel de serviciu. Pierzi avantajele oferite de codul fiscal legate de deduceri, dar esti eligibil pentru casa verde Posted Image

#5
lexraz

lexraz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,224
  • Înscris: 24.05.2022

View Postbogdan_o, on 29 martie 2024 - 15:04, said:

Ti se mai pare corect acum sa fie semn de egalitate intre imobile care sunt sedii sociale si imobile cu destinatie strict rezidentiala?
Intrebarea corecta ar fi "ti se pare normal sa fie semn de egalitate intre doua persoane juridice una avand PV prin AFM si alta nu?". Pentru firme exista alte programe.

View Postbogdan_o, on 29 martie 2024 - 11:18, said:

Asta in mod oficial. Neoficial insa stiu cel putin 2 cazuri care s-au descurcat.
Exista un risc totusi, sa nu se mai descurce peste o vreme si sa trebuiasca sa inapoieze toata suma plus penalitati...conform ghid AFM.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate