Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 

Incalzire in pardoseala etapizata

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
blacckout01

blacckout01

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 15.12.2016
Vara asta schimb toata bucataria si inlocuiesc si podeaua. De cativa ani tot cochetez cu ideea sa pun incalzire in pardoseala, problema mea este ca stau la ultimul etaj la apartament si am multe lucruri ce nu le pot scoate de aici. Best I can do e sa mut totul intr-o jumatate de apartament.

Vreau sa stiu daca pot sa fac asta etapizat

Am bagat si un plan pentru a avea ceva context.

Ma gandesc sa fac treaba cu incalzirea in pardoseala etapizat, in sensul ca as putea sa fac bucataria si sufrageria daca distribuitorul e pe hol, si apoi peste cateva luni sa spunem ca fac si restul. Doresc sa montez un sistem de genul Bjorn. Nu am probleme cu ridicatul podelei, deoarece am tavanul inalt iar de la usa pana la tavan e regips (o sa schimb si usile ulterior oricum Posted Image))

Nu ma pricep foarte bine la treaba asta, abia acum invat despre asta. Stiu ca o sa dureze mai mult si o sa coste mai mult dar nu am cum sa scot tot ce e aici si sa pun undeva pana termin. Suprafata utila e de vreo 100m2 si mi se pare ca e prea mult consum iarna mai ales ca aerisesc zilnic si se pierde instant toata caldura.

Ce parere aveti?

https://imgur.com/a/QvbvSTY

https://imgur.com/a/QvbvSTY

Edited by blacckout01, 28 March 2024 - 22:04.


#2
RaimondMacelaru

RaimondMacelaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,213
  • Înscris: 10.08.2023
O mica observatie, la aerisire nu se pierde toata caldura, se pierde caldura din aer, dar ramane inmagazinata in pereti caldura, ca au densitate mare. Daca ai casa clasica, ar trebui sa se incalzeasca inapoi in 15-20 minute.

#3
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,389
  • Înscris: 24.09.2017
man, trebuie sa aerisesti odata la 3-4 ore:) eu aerisesc in medie de 3-4 ori pe zi. deci, aeriseste, chestia asta nu e optionala. daca vrei sa reduci consumul fara sa aerisesti se monteaza ventilatie cu recuperare de caldura, dar la bloc sunt mai cu cantec, ca ai pereti din beton, desigur exista carote, dar o sa fie un sistem descentralizat, adica o sa trebuiasca sa pui in fiecare camera asa ceva. eu cunosc doar un tip care a facut asa ceva la bloc, si nu in toate camerele. dar e genul care se plictiseste prin casa.

consumul mare la ultimul etaj e ca probabil nu ai izolat tavanul.

oricum, eu sunt curios cam cat crezi tu ca o sa castigi daca pui ipat? presupun ca ai centrala pe gaz. eu am un motan, iar la astia pe site, diferenta e de 9% intre a merge cu temperatura mare vs mica. ipatul are mai mult sens daca ai avea pompa de caldura.

eu am mai zis-o ca ipat la bloc nu e cea mai buna idee, din cauza spatilor mici. desigur, iti iei mobila cu picioare si toate chestiile, dar daca ai copii se complica lucrurile. plus ca trebuie sa izolezi binisor dedesubt.

cat despre ce vrei tu, da, se poate face, ca nu-ti face doar un circuit, deci se poate si etapizat.

Edited by bobitad, 28 March 2024 - 22:48.


#4
Talibane

Talibane

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 12.05.2019
Da, poti face si pe camere, dar o sa dureze ceva timp asteptatnd sa se usuce sapa.

Incalzirea in pardoseala merita oriunde, fie casa, fie bloc, fie cabana.

Ca si sfat,  scoate tot pana la placa, daca ai turnata sapa, sparge si scoate tot, castigi inaltime in care poti pune incalzirea.

#5
thunderbolt

thunderbolt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 03.05.2008

View Postblacckout01, on 28 martie 2024 - 22:07, said:

Vreau sa stiu daca pot sa fac asta etapizat

Se poate, cum a scris si colegul @Talibane, dar va iti va genera amintiri pe care le vei tine minte toata viata. Been there, done that.Posted Image
1. Durata mult mai mare a lucrarii.
2. Mutat lucrurile de colo-colo repetat.
3. Disconfort.
4. Munca in plus din partea voastra.

Ulterior vei sesiza cu siguranta plusul de confort, dar:
- trebuie sa renunti la covoare, mochete etc.
- mobila redusa la minim si obligatoriu cu picioare.

Succes!

Edited by thunderbolt, 29 March 2024 - 08:00.


#6
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,134
  • Înscris: 04.02.2011
Nu mai văd sensul încălzirii de acest tip dacă nu a fost implementată din construcție. Eu la mine am montat clime Daikin speciale care merg pe încălzire cu randament bun și toată operațiunea nu a durat nici o zi în condițiile în care a trebuit să le fac console speciale, nefiind tencuială de zidărie la exterior.

#7
thunderbolt

thunderbolt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 03.05.2008

View Postbenis, on 29 martie 2024 - 10:59, said:

Eu la mine am montat clime Daikin speciale care merg pe încălzire cu randament bun.

Din simpla curiozitate, poti da cateva detalii?
Gen:
- cate camere si eventual suprafata.
- cate aparate.
- consum lunar, in lunile reci (sa zicem noiembrie anul trecut - februarie a.c.) in kilowati.
Multumesc.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate