Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

Cum era nivelul de trai cam din anii 60 pana in anii 80?

* * - - - 7 votes
  • Please log in to reply
127 replies to this topic

#1
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 04.09.2018
As dori sa stiu si eu de la cineva care a trait ca adult anii 60-70 cand se gaseau de toate, cum era traiul ? Cum era puterea de cumparare la omul mediu cu sal mediu ? Se ajungea lumea ? Era multumita ? Cum era cu pretul utilitatilor ? Tot asa ca acuma ca pensionarii vai de mama lor si pe mancare, utilitati, etc ?

Tot ce stiu in anii 80 cand nu se gasea nimic era ca la un sal mediu net de 2500 lei, un TV color de 51 cm era 14000, o ciocolata de 100 g 10 lei romaneasca aia cu rom si 11 lei pachetul de unt de 200 g, 5,5 lei o sticla de 250 ml de Brifcor.
In Germania la un salariul cifric net cam egal mediu net, un TV color era 500-700 marci, o ciocolata de 100 g cam 0,7 marci si untul 1-2 marci.
Vad o mare diferenta de putere de cumparare.
Iar fanta in nici un caz nu era 5,5 marci o sticla de 250 ml sau o cutie de 0,33 L.

#2
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,239
  • Înscris: 24.02.2007
Care Germania?

#3
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,388
  • Înscris: 24.09.2017

View PostMinettoMatoi, on 28 martie 2024 - 20:25, said:

Cum era cu pretul utilitatilor ? Tot asa ca acuma ca pensionarii vai de mama lor si pe mancare, utilitati, etc ?
habar n-am cum era in anii aia si nici nu prea ma intereseaza, doar ca asta cu pensionarii saraci nu e neaparat adevarat. eu pe aici nu prea vad pensionari saraci sau in lipsuri. Marea lor majoritate au chiar bani prea multi, vorba lui unchimiu care a fost un lucrator in uzina, ca si pensionar ii pare ca are foarte multi bani. Copii sunt deja mari la varsta aia, majoritatea ar trebui sa nu mai aiba rate, unii mai si inchirieaza cate ceva, deci cat pot sa mananci si cate utilitati sa consumi? Nu zic, sunt cazuri si cazuri, dar cum am mai zis, marea lor majoritatea, pensionarii care-i cunosc eu nu sunt deloc saraci.

Edited by bobitad, 28 March 2024 - 20:38.


#4
mihai_mc

mihai_mc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 31.12.2008
Pensionarii in Romania sau chiar in Europa nu prea mai au cum sa fie saraci ca doar impreuna cu bugetarii constitue cea mai mare masa de votanti.

#5
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,438
  • Înscris: 29.04.2008
Eram copil pe vremurile alea, dar tot iti pot spune cate ceva. Pot spune ca erau foarte multe familii in care nu lucra decat barbatul, femeia era casnica. Si o duceau satisfacator financiar, ea casnica, el muncitor in fabrica. De mancare se gaseau de toate, pentru toate buzunarele. Cunosc familii care gateau in fiecare zi si nu mancau maine, mancarea de azi. Aveau radio si un teveu AN amarat, dar programele erau variate inca nu aparuse Nicu pe post cap coada. Eram copil si mergeam sa cumpar carne, paine, lapte. La paine era, de multe ori coada: statea lumea pentru paine proaspata, abia coborata din camion. Aia veche ramanea pe raft. Si nu pot sa uit rasnitele alea de cafea in forma de ciuperca in care se rasnea prospat cafeua in pungulite maronii. Nu stiu sa-ti spun de utilitati & co. Dar nu cred ca erau foarte scumpe.

Acum as vrea sa se inteleaga bine ceva: nu fac deloc apologia acelor vremuri. Dincolo de traiul de baza erau tone de lipsuri si greutati. Dar ideea e ca s-ar fi putut, ca in alte tari comuniste, sa fi avut un trai decent daca nu ar fi fost boul ala de Ceausescu si megalomaniile lui.

Edited by iladi, 29 March 2024 - 07:34.


#6
ovidiu21

ovidiu21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,402
  • Înscris: 09.08.2006

View Postmihai_mc, on 28 martie 2024 - 20:44, said:

Pensionarii in Romania sau chiar in Europa nu prea mai au cum sa fie saraci ca doar impreuna cu bugetarii constitue cea mai mare masa de votanti.
Pensie medie in Romania 2000-2500 lei , ti se par bogati ?
https://adevarul.ro/...in-2349523.html
https://www.economic...npp_722982.html
Uneori scrieti niste prostii mai mari decat capul vostru..

Edited by ovidiu21, 28 March 2024 - 21:07.


#7
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,388
  • Înscris: 24.09.2017
eu nici nu vreau 2500/persoana, da-mi mie si nevestemii 2500 impreuna si eu ma retrag maine. iar incepem discutii dalea cum unii dintre voi aveti nevoie de cel ”putin” 3000 de euro ca sa ”traiti”?

pe aici, majoritatea au cam 2500-3000. o sa-i intreb pe cei care au iesit de curand sa vad cat au.

Edited by bobitad, 28 March 2024 - 21:08.


#8
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,161
  • Înscris: 24.11.2006

View PostMinettoMatoi, on 28 martie 2024 - 20:25, said:

As dori sa stiu si eu de la cineva care a trait ca adult anii 60-70 cand se gaseau de toate, cum era traiul ? Cum era puterea de cumparare la omul mediu cu sal mediu ? Se ajungea lumea ? Era multumita ? Cum era cu pretul utilitatilor ? Tot asa ca acuma ca pensionarii vai de mama lor si pe mancare, utilitati, etc ?

Un raspuns foarte bun ti l-a dat colegul iladi, da, se gaseau de toate. Iar vis-a-vis de utilitati: nimeni nu-si facea griji de facturi, erau mai mult decat accesibile. Cam de prin anii '80 a inceput sa tampeasca Ceausescu si treburile s-au imputit.
Printre altele: de ce se tot deschid topice din astea "pe banda rulanta" despre comunism?

Edited by un_el, 28 March 2024 - 21:16.


#9
ovidiu21

ovidiu21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,402
  • Înscris: 09.08.2006
Mama si tata muncitori in fabrica, la ELECTROAPARATAJ,deci OAMENI DE RAND (doamne cat urasc sintagma asta) fiecare pe domeniul lor, contrazic toate stirile false de la tv sau documentare, sau orice in mass media, care afirma ca nu gaseai nimic de mancare, sau nu aveai ce sa mananci, in anii 90 au terminat de platit rata la apartament, deci au muncit, nu au asteptat sa li se dea...eu pe cine sa cred fake newsurile sau pe ei ?

#10
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,516
  • Înscris: 02.09.2006
Draga, de la 2000 la 2500 este oarece diferenta! ori una, ori alta, ori ai scris la plesneala! daca ne gindim ca sint salarii de 2000-2500 de lei, parca pensia respectiva nu mai pare asa de mica!

View Postovidiu21, on 28 martie 2024 - 21:02, said:

Pensie medie in Romania 2000-2500 lei , ti se par bogati ?
https://adevarul.ro/...in-2349523.html
https://www.economic...npp_722982.html
Uneori scrieti niste prostii mai mari decat capul vostru..

View Postun_el, on 28 martie 2024 - 21:10, said:

Un raspuns foarte bun ti l-a dat colegul iladi, da, se gaseau de toate. Iar vis-a-vis de utilitati: nimeni nu-si facea griji de facturi, erau mai mult decat accesibile. Cam de prin anii '80 a inceput sa tampeasca Ceausescu si treburile s-au imputit.
Printre altele: de ce se tot deschid topice din astea "pe banda rulanta" despre comunism?
ce se omite totdeauna este ca mare parte din bunastarea aia era si pe seama parintilor sau bunicilor nostri care munceau la CAP zi lumina pe 14-16-18 lei ziua de munca, iar la pensie primeau 250 de lei lunar!

#11
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,621
  • Înscris: 16.08.2010

View PostMinettoMatoi, on 28 martie 2024 - 20:25, said:

As dori sa stiu si eu de la cineva care a trait ca adult anii 60-70

Cei care au trăit ca adulți în anii '60 - '70 sunt bine sănătoși și stau cu toții pe forum și se minunează ce bine era atunci când erau ei tineri.

Mai merg pe la ei să le pun o floare și o lumânare... Posted Image

Tu cunoști personal multe persoane născute în anii '40 ?

#12
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,746
  • Înscris: 26.08.2008

View PostMinettoMatoi, on 28 martie 2024 - 20:25, said:

In Germania la un salariul cifric net cam egal mediu net

Poti defini, te rog, constructul  Posted Image   de mai sus?

Edited by BlueKing-69, 28 March 2024 - 21:33.


#13
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,804
  • Înscris: 13.08.2008

View Postun_el, on 28 martie 2024 - 21:10, said:

Un raspuns foarte bun ti l-a dat colegul iladi, da, se gaseau de toate. Iar vis-a-vis de utilitati: nimeni nu-si facea griji de facturi, erau mai mult decat accesibile. Cam de prin anii '80 a inceput sa tampeasca Ceausescu si treburile s-au imputit.
Printre altele: de ce se tot deschid topice din astea "pe banda rulanta" despre comunism?
Pentru ca exista unii pe la Est interesati sa se deschida astfel de discutii, pe aceste teme/ directii. E mai complexa treaba. E an electoral in Romania si alte tari, e razboi in Ucraina etc.

Apartamentele/ casele erau ieftine (  la vanzare sau la inchiriere ), nu puteai sa detii mai multe, nici teren. Creditele erau cu dobanda mica, in lei, nu exista riscul valutar.

#14
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,112
  • Înscris: 30.04.2007

Vizualizare mesajovidiu21, pe 28 martie 2024 - 21:14, a scris:

Mama si tata muncitori in fabrica, la ELECTROAPARATAJ,deci OAMENI DE RAND

depinde ce lucrau la electroaparataj, pentru ca erau matriteri care lucrau in acord individual care luau cit directorul, iar daca aveau categoria 5-4, chiar erau deasupra "oamenilor de rind"... nu mai zic de sectorul ingineresc, la proiectare sau la mecanicul sef .. erau oameni deosebiti, in sensul bun al cuvintului ...

#15
TheStarkestTruthMatters

TheStarkestTruthMatters

    Semper Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,017
  • Înscris: 09.12.2015

Vizualizare mesajdani.user, pe 28 martie 2024 - 20:31, a scris:

Care Germania?
Bundesrepublik Deutschland (R.F.G.)   https://ro.wikipedia.org/wiki/Germania

https://www.youtube...._channel=DWNews

#16
migaci83

migaci83

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 05.06.2021
Un adult de 30 ani in anii '70 ar avea acum 84 ani.
Cate persoane de 84 de ani, dispuse sa stea pe forum, crezi ca sunt?

On-topic, de la parinti/bunici mi s-a spus ca s-a trait bine in anii 60-70. Apoi au venit anii 80, cand s-a trait f. prost.

#17
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

View PostMinettoMatoi, on 28 martie 2024 - 20:25, said:

As dori sa stiu si eu de la cineva care a trait ca adult anii 60-70 cand se gaseau de toate,
https://www.hotnews....i-bucuresti.htm
"„Tinerii nu știu lucruri elementare, că nu găseai nimic în magazine…”. Nostalgia pentru ceaușism a unor tineri de azi explicată de Marian Preda, rectorul Universității București "

#18
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,897
  • Înscris: 14.08.2007

View Postovidiu21, on 28 martie 2024 - 21:14, said:

Mama si tata muncitori in fabrica, la ELECTROAPARATAJ,deci OAMENI DE RAND (doamne cat urasc sintagma asta) fiecare pe domeniul lor, contrazic toate stirile false de la tv sau documentare, sau orice in mass media, care afirma ca nu gaseai nimic de mancare, sau nu aveai ce sa mananci, in anii 90 au terminat de platit rata la apartament, deci au muncit, nu au asteptat sa li se dea...eu pe cine sa cred fake newsurile sau pe ei ?
Nu stiu cum a fost inainte de anii '80 decat din povesti, dar in anii '80 era nasol, eu aveam 12 ani la Revolutie si in perioada ceausista nu gaseai decat foarte greu carne/oua/unt/lactate in magazine (si cand aduceau trebuia sa stai la ditamai coada), chiar si la zahar, ulei si faina aveai cartela, buteliile la fel se dadeau cu cartela, in schimb gaseai usor parizer, niste resturi de pui mai mult oase decat carne, conserve de calitate proasta, iar la paine stateai la coada o gramada. Banane/ciocolata (chinezeasca)/portocale, prindeai o data pe an (asta daca nu aveai pile pe la partid). In plus in apartamentul in care am stat pana la 8 ani, inghetai de frig iarna, ca nu era caldura, trebuia sa pui un resou ca sa nu ingheti, dar nu aveai voie sa consumi nici curent prea mult asa ca te descurcai cum puteai. La tara de exemplu nu aveai voie sa-ti tai vitelul propriu, trebuia sa-l dai la abatorul de stat. Plus desele pene de curent, foloseam lampa de gaz la greu cand eram la bunici. Eram jumate de secol in spate fata de vest pe vremea aia.

Edited by utopium, 28 March 2024 - 23:08.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate