Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zilele emailului

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 

probleme cu ochelarii

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
Mirela2012

Mirela2012

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 458
  • Înscris: 17.08.2011
Bună seara!
Mi-am schimbat de curând rețeta pentru ochelarii de aproape și am mari probleme cu ei, mă doare capul îngrozitor și pur și simplu nu îi pot purta.
Am astigmatism miopic, și sunt sigură că miopia e bună, deci există 3 posibilități:
1. axul astigmatismului e greșit
2. distanța interpupilară e greșită
3. montajul e greșit.
Ce pot face? Am plătit o grămadă de bani consultația și ochelarii și acum nu îi pot purta.
A mai fost cineva în situația asta?

#2
Fratello

Fratello

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,614
  • Înscris: 14.02.2006
Am mai postat si eu pe aceasta tema ; am 4-5 bucati de ochelari (miopie, -4.5) pe care nici eu nu-i pot purta deloc. Am verificat dioptriile, distanta pupilara ... degeaba ! Din acest motiv am purtat multi ani niste ochelari cu un brat rupt (carpit de mine cu tub termocontractabil). Recent mi-am luat o rama de pe Ali si am trimis ochelarii la o firma din RO pentru montajul unor lentile Essilor. Minune : cam dupa 2 zile m-am obisnuit perfect cu acesti ochelari, zici ca i-am purtat intotdeauna. De ce ? Nu stiu ! IMHO : Conteaza (si) calitatea lentilei (desi nici cei nepurtabili nu au lentile ieftine !), unghiul dintre cele 2 lentile, unghiul pe care il face rama cu planul vertical al fetei ... si cine mai stie ce !
Daca in 2-3 zile nu te poti obisnui cu noi ochelari ....e nasol si nu cred ca e solutie decat sa iti faci alta pereche, cat mai apropiata ca forma/dimensiuni de vechea pereche. Bafta !

#3
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001
Mergi înapoi să verifice. Iar consult la doctor, apoi verificare lentile și montaj.
Daca la doctor iese la fel prescripția: rămâne montajul că e defectuos
Au crescut cu mult dioptriile fata de vechii ochelari?
Daca a sărit cu +3 dioptrii deodată: nu e bine.

#4
Mirela2012

Mirela2012

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 458
  • Înscris: 17.08.2011

View Postdorin_2k, on 28 martie 2024 - 20:32, said:

Mergi înapoi să verifice. Iar consult la doctor, apoi verificare lentile și montaj.
Daca la doctor iese la fel prescripția: rămâne montajul că e defectuos
Au crescut cu mult dioptriile fata de vechii ochelari?
Daca a sărit cu +3 dioptrii deodată: nu e bine.
Nu au crescut, a scazut miopia, asta se intampla cu varsta, la ochelarii de aproape.

#5
me_iauras

me_iauras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,379
  • Înscris: 08.01.2009
Ca si coleg de suferinta (miopie+astigmatism) in primul rand imi pare rau .
In afara de diminuarea miopiei (care intr-adevar e normala cu inaintarea in varsta ) s-a modificat cumva dramatic si valoarea  astigmatismului ; sa nu fie cumva acolo o problema de diagnostic/masura .

Altfel pentru a verifica "ochiometric" montajul lentilelor poti pune ochelarii in fata ochilor si fiecare lentila sa o rotesti in fata ochiului corespondent ; corectia astigmatismului functioneaza intr-o singura orientare corecta a lentilei (cand e rotita 360 grade in jurul centrului lentilei ar trebui sa fie o singura pozitie in care vezi clar ) si posibil sa fi gresit din acest punct de vedere cel care a taiat lentilele (o sa presupun ca nu a gresit atat de rau incat sa le inverseze intre ele ).

Edited by me_iauras, 28 March 2024 - 22:25.


#6
Mirela2012

Mirela2012

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 458
  • Înscris: 17.08.2011

View Postme_iauras, on 28 martie 2024 - 22:24, said:

Ca si coleg de suferinta (miopie+astigmatism) in primul rand imi pare rau .
In afara de diminuarea miopiei (care intr-adevar e normala cu inaintarea in varsta ) s-a modificat cumva dramatic si valoarea  astigmatismului ; sa nu fie cumva acolo o problema de diagnostic/masura .

Altfel pentru a verifica "ochiometric" montajul lentilelor poti pune ochelarii in fata ochilor si fiecare lentila sa o rotesti in fata ochiului corespondent ; corectia astigmatismului functioneaza intr-o singura orientare corecta a lentilei (cand e rotita 360 grade in jurul centrului lentilei ar trebui sa fie o singura pozitie in care vezi clar ) si posibil sa fi gresit din acest punct de vedere cel care a taiat lentilele (o sa presupun ca nu a gresit atat de rau incat sa le inverseze intre ele ).

Da, si mie imi pare rau ca ai acelasi diagnostic, intr-adevar e mult mai problematic decat o miopie simpla, si devine si mai problematic cu varsta, cand esti nevoit sa iti faci cel putin doua perechi de ochelari...
Astigmatismul sigur e corect ca si dioptrie, insa din ce spui ar reiesi ca este axul gresit. Nu, lentilele nu sunt inversate intre ele, asta clar. Si eu ma tem ca ar putea fi axul gresit, dar asta poate fi atat de la montaj, cat si de la reteta in sine... deci nu stiu ce as putea face. Am mai patit chestia asta acum multi ani, si intr-adevar era axul gresit...

Edited by Mirela2012, 28 March 2024 - 23:33.


#7
Mirela2012

Mirela2012

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 458
  • Înscris: 17.08.2011
Imi poate recomanda cineva in privat un oftalmolog bun, la o clinica buna, cu aparatura performanta?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate