Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 

Sub mobila de bucatarie si sub frigider se pune teava de incalzire in pardosea sau NU ?

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
luk2011

luk2011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 05.12.2004
Sub mobila de bucatarie si sub frigider se pune teava de incalzire in pardosea sau NU ?

Instalatorii cu care am vorbit mi-au zis ca ei NU pun tevi sub mobila de bucatarie si sub frigider , fiindca se deterioreaza atat frigiderul cat si mobila de bucatarie .

Ati mai intalnit instalatori din astia ?

Ce experienta aveti cu speta asta ?

Ce se intampla daca in viitor se doreste schimbarea pozitiei frigiderului si / sau a mobilei de bucatarie ?

Daca temperatura pe tur va fi de 30 - 35°C se poate monta linistit ?

Iar daca temperatura pe tur va fi de 40 - 45°C , atunci e mai bine sa evitam tevile de sub frigider si mobila de bucatarie ?

Edited by luk2011, 28 March 2024 - 17:22.


#2
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,541
  • Înscris: 16.03.2007
se pune peste tot. trimite-i pe electro-zugravii aia de instalatori aia de unde au venit.

Edited by laffin, 28 March 2024 - 17:39.


#3
MikePatts

MikePatts

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 25.06.2019
Teava se monteaza peste tot, pentru a nu genera un gradient de temperatura nefavorabila tocmai spre un perete exterior, unde sa atragi condensul si ulterior igrasie/mucegai. Este recomandabil sa iti dimensionezi izolatia cladirii si ulterior instalatia din pardoseala astfel incat sa lucrezi cu temperaturi cat mai mici. De altfel multi producatori de parchet recomanda sa nu depasesti temperatura de 27 garde la suprafata finisajului, deci nu afectezi mobila daca respecti indicatiile.

#4
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,073
  • Înscris: 15.08.2005
"meseriasii" tai vor sa nu puna acolo ca sa munceasca cat mai putin
temperaturile la incalzirea in pardoseala nu sunt de zeci de grade celsius ca sa iti strice mobila, ci duoar de 25-30 grade la nivelul gresiei, asa ca nu e problema

Edited by rexx, 28 March 2024 - 17:39.


#5
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,297
  • Înscris: 13.01.2011
Pui peste tot.
Ai familii care nu suportă aerul condiționat, sau nu au, pur și simplu.
Ei, ăia ce fac vara cu frigiderul, îl protejează de caniculă oprind soarele din comutator?  😁

#6
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,337
  • Înscris: 24.05.2010
Si daca vrei sa schimbi mobila si organizarea in sine ce faci? spargi si muti tevaraia?
Prea putin conteaza temperatura pe circuit daca se disipa corect. Apoi o mobila serioasa e pe picioare, frigider si aragaz e pe picioare. La suprafata de contact mai mult de 35 de grade nu stiu de ce ai vrea, daca circuitul ala trece si pe sub un parchet pana acolo oricum nu vei depasi 27 de grade la suprafata daca nu vrei sa distrugi parchetul.

Iar ca idee, vara daca bate soarele toata ziua pe frigider, daca e alb se duce spre 40 de grade, daca e inchis la culoare se duce spre 60 de grade si nu moare frigiderul. Oricum spatele frigiderului ar trebui sa fie foarte fierbinte deobicei daca nu e infundat, fundul destul de fierbinte.

Teava de calorifer cand o treci la 40-45-50 de grade prin spatele patului, pe langa atata mobila. Aia de ce nu deranjeaza? Bine si ea poate deranja daca e pozitionata prost.

CE faci in dormitor? Nu pui ca ai parchet? De ce mobila de bucatarie e afectata insa sifonierul din dormitor nu?

Daca baietii te iau cu faze de astea m-as gandit mult daca as vrea sa montez cu ei. DIn afirmatia asta releva ca ei nu stiu ce monteaza. Nu inteleg cum functioneaza. Nu inteleg cand functioneaza corect si cand functioneaza defectuos.

Edited by MooF2010, 28 March 2024 - 17:49.


#7
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,076
  • Înscris: 02.12.2007
Se pune peste tot si nici nu ai de ce sa depasesti 30 grade in podea. Vezi ca mesterii astia sunt "capabili" sa iti monteze tevile alea gresit si te trezesti ulterior cu daune scump de remediat.

#8
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,548
  • Înscris: 30.01.2008

Vizualizare mesajluk2011, pe 28 martie 2024 - 17:15, a scris:

Sub mobila de bucatarie si sub frigider se pune teava de incalzire in pardosea
Da.

#9
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,282
  • Înscris: 27.10.2007
normal ca pui peste tot.
daca te gandesti sa schimbi pozitia unor corpuri de bucatarie, ce faci? spargi si tragi teava?

singura discutie care merita este ce te faci acolo unde nu ai mobila cu picioare si  randamentul termic este mai mic, pentru ca suprafata este acoperita si aerul cald nu se poate ridica sa incalzeasca camera. dar si in acest caz, tot pui tevile peste tot, pentru ca podeaua trebuie sa se incalzeazca integral, daca te gandesti sa o incalzesti pe bucati n-ai facut nimic.

#10
rider_x

rider_x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 14.10.2023
Eu am intalnit mester care pune peste tot, deci se poate.
Daca nu pui sub mobila de bucatarie si ai fundatie prost izolata faci mucegai.

#11
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,443
  • Înscris: 06.06.2006
Si daca peste 5 ani te hotarasti sa pui frigiderul in alta parte a bucatariei sau sa schimbi altcumva mobila in bucatarie ce faci?
Asta mi se parea cea mai idioata chestie pe care am auzit-o in ultimul timp, sincer.

#12
Talibane

Talibane

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 12.05.2019
Eu pun teava peste tot unde se poate pune, sunt clienti care nu vor sub scari/cada/mobila bucatarie/etc... ca sa faca economie la teava sau pentru motiv ca i a spus vecinu/frate/sora/catelu sau pisica ca nu ii necesar acolo... incerc sa ii conving ca trebuie si ii conving in mare parte, dar sunt unii care is fixati si nu ai ce sa le faci...

Deci da, pune teava peste tot unde se poate pune!

#13
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,031
  • Înscris: 07.11.2006

Vizualizare mesajluk2011, pe 28 martie 2024 - 17:15, a scris:



Instalatorii cu care am vorbit mi-au zis ca ei NU pun tevi sub mobila de bucatarie si sub frigider , fiindca se deterioreaza atat frigiderul cat si mobila de bucatarie .


Da' aia de unde stiu unde va fi montata mobila de bucatarie sau frigiderul si de cate ori vei schimba locul lor? In halul asta nu mai pui deloc incalzire in bucatarie?

#14
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,443
  • Înscris: 06.06.2006
Orice mobila de bucatarie normala la cap se monteaza pe picioare de ~10cm intaltime parca. Deci scuza cu deteriorarea mobilei e stupida.
In dormitoare ce naiba faci, ca majoritatea mobilierului de dormitor (dulapuri, noptiere, comode) nu vine cu picioare.(pe motiv de repartizare greutate si pe motiv de reducere chelt proiectare+construire). Norocul cu roboti astia de aspirare din ultimul timp, ca revine lumea la picioare mobila. Ca ajungeai sa muti mobilier pentru a scapa de praful strans in spate sau pentru a recupera ceva cazut.

Edited by kretzu77, 29 March 2024 - 11:20.


#15
MareleIntelept

MareleIntelept

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,681
  • Înscris: 26.07.2023
Mai bine montezi incalzirea de pardoseala prin pereti, asa o sa poti muta mobilierul de bucatarie unde vrei, fara frica.

#16
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,297
  • Înscris: 13.01.2011
:D)))

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate