Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zilele emailului

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 

Numar circuite IPAT si prindere tevi

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#1
RaimondMacelaru

RaimondMacelaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,213
  • Înscris: 10.08.2023
Am discutat cu cineva pentru instalarea incalzirii in pardoseala.
60mp utili, Living, dormitor, bucatarie, hol, baie.
Am doua dileme:


1. Mi-a spus ca trebuie 7-8 circuite si daca pun 4 (una pe camera), cum doream eu, nu se incalzeste destul de rapid, circula apa greu.

2. Mi-a spus ca daca pun XPS si tevile prinse in el (fara crampoane), trebuie sa pun o plasa de armare subtire, de care sa poata prinde tevile, mi-a spus ca daca le prinde doar in XPS, vor sari mereu tevile, ca acele cleme nu le vor putea tine. Chiar vor sari clemele? Acea plasa de armare imi va dauna oare cu ceva? Va ramane pe fundul sapei, inglobata in aceasta.

#2
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Considerand ca se foloseste teava obisnuita de 16 sau 17 mm diametru, un circuit ar trebui sa aiba max. 100 metri lungime, ca sa aiba o cadere de presiune rezonabila.

Daca se pune la pas de 15 cm, intra cam 6.5 metri teava la fiecare metru patrat de pardoseala.
Daca se pune la pas de 10 cm, intra cam 10 metri de teava la fiecare metru patrat de pardoseala.

Deci la pas de 15 cm, un circuit poate acoperi pana la 15 mp.
La pas de 10 cm, un circuit poate acoperi cam 10 mp.

Cum alegi pasul de montaj? Nu exista un singur raspuns corect.

Acelasi necesar de caldura se poate acoperi si cu pas de 10 cm si cu pas de 15 cm, dar cu o temperatura tur cu vreo 2 - 3 grade mai mare.

Deci pasul de 10 cm e un pic mai bun pentru pompe de caldura aer - apa, dar necesita mai multe materiale si mai multa manopera, distribuitor cu mai multe circuite, etc.
Depinde de la caz la caz daca "merita".

Daca vrei sa ai o casa performanta energetic si sa scoti si ultima zecimala de performanta de la sursa de caldura, atunci trebuie pas de 10 cm.

Daca doar vrei sa termini si sa te muti odata si nu te stresezi daca facturile la incalzire o sa fie cu 10% mai mari...merge si pas de 15 cm.

Teoretic un proiectant ar trebui sa aleaga o temperatura tur de proiectare (in functie de sursa de caldura si pretentiile tale de eficienta) si sa calculeze ce pas de montaj este necesar ca sa se acopere necesarul de caldura cu acea temperatura tur, dar in practica nu face aproape nimeni asa.

Teava se poate fixa cu agrafe direct in extrudat, sta foarte bine. Scula pentru montat agrafele (aparat TACKER) se poate inchiria de obicei de la magazinele de profil, daca instalatorul nu are. Vezi in poza atasata IPAT cu teava 17mm, pas 15 cm, cu cleme tacker direct in XPS.

Dar si daca se foloseste plasa, plasa ramasa in shapa nu dauneaza cu nimic, doar ca manopera va fi cam greoaie...

Attached Files

  • Attached File  ipat.jpg   204.13K   61 downloads

Edited by kolfleading, 28 March 2024 - 16:56.


#3
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Am gasit o poza si cu agrafele folosite.

Attached Files



#4
RaimondMacelaru

RaimondMacelaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,213
  • Înscris: 10.08.2023
Se poate inchiria de la Dedeman scula pentru montat agrafele? Mi-a zis ca si cum a patit sa ii sara. O fi folosit agrafe proaste? Le-o fi prins la mana?

#5
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,548
  • Înscris: 30.01.2008

Vizualizare mesajRaimondMacelaru, pe 28 martie 2024 - 17:20, a scris:

Mi-a zis ca si cum a patit sa ii sara. O fi folosit agrafe proaste? Le-o fi prins la mana?
Daca sunt prea scurte.

Daca gasesti de 45-50 mm lungime si cu 3 aripioare de fixare atunci nu mai ies .

Vizualizare mesajRaimondMacelaru, pe 28 martie 2024 - 17:20, a scris:

Se poate inchiria de la Dedeman scula pentru montat agrafele?
Trebuie sa aiba instalatorul . Daca nu are ...schimba instalatorul .

Edited by Daco_Get, 28 March 2024 - 17:37.


#6
RaimondMacelaru

RaimondMacelaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,213
  • Înscris: 10.08.2023
Alea mov ar fi circuitele, 7.

Zonele portocalii ar fi la pas de 10, restul la 15. Am zis sa fie 10 langa pereti in living si dormitor. In bucatarie 15 peste tot. In baie 10 tot, ca sa fie mai cald. 10cm peste tot din considerente de eficienta nu, pentru ca pun gresie toata casa, deci disipare rapida.

E ok?

Attached Files


Edited by RaimondMacelaru, 28 March 2024 - 18:03.


#7
RaimondMacelaru

RaimondMacelaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,213
  • Înscris: 10.08.2023
Inca o intrebare. Am pus distribuitorul unde e verde. E zgomotos? Ca daca este, il mut in debara, in stanga. Tot aici pe forum se plangea cineva ca tacane. E pe hol pus si acum, dar langa usa, nu vreau sa aud din sufragerie cum pacane. Am facut casa intr-o zona linistita, am facut bucataria separata, sa nu aud frigiderul, nu vreau sa ma tacane distribuitorul.

#8
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Ocazional s-ar putea sa se auda zgomote de la distribuitor cand merge incalzirea.
Ar fi bine mutat in debara si pe criterii estetice, daca se poate.

Eu as face un circuit la pas de 10 cm in baie ca e suprafata mica, doua circuite la pas de 15 cm in sufragerie si in restul spatiilor cate un singur circuit la pas de 15 cm (deci 6 circuite in total).

#9
rider_x

rider_x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 14.10.2023

View PostRaimondMacelaru, on 28 martie 2024 - 18:03, said:

Alea mov ar fi circuitele, 7.

Zonele portocalii ar fi la pas de 10, restul la 15. Am zis sa fie 10 langa pereti in living si dormitor. In bucatarie 15 peste tot. In baie 10 tot, ca sa fie mai cald. 10cm peste tot din considerente de eficienta nu, pentru ca pun gresie toata casa, deci disipare rapida.

E ok?
Eu as pune pas de 10 peste tot, reglezi din debite. Sa vezi atunci viteza de reactie a incalzirii.

View PostRaimondMacelaru, on 28 martie 2024 - 19:14, said:

Inca o intrebare. Am pus distribuitorul unde e verde. E zgomotos? Ca daca este, il mut in debara, in stanga. Tot aici pe forum se plangea cineva ca tacane. E pe hol pus si acum, dar langa usa, nu vreau sa aud din sufragerie cum pacane. Am facut casa intr-o zona linistita, am facut bucataria separata, sa nu aud frigiderul, nu vreau sa ma tacane distribuitorul.
Nu ai nevoie de GPA la distribuitor decat daca te incalzesti cu lemn, pune fara GPA si nu se aude nimic.

#10
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,172
  • Înscris: 15.10.2006

View Postkolfleading, on 28 martie 2024 - 16:48, said:

Considerand ca se foloseste teava obisnuita de 16 sau 17 mm diametru, un circuit ar trebui sa aiba max. 100 metri lungime, ca sa aiba o cadere de presiune rezonabila.
De ce nu teava de 20 mm?

#11
rider_x

rider_x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 14.10.2023
Ai grija la lungimea circuitelor sa nu depaseasca aproximativ 80m, se vor incalzi perfect fara pompa externa.
Alege teava de 17.

#12
RaimondMacelaru

RaimondMacelaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,213
  • Înscris: 10.08.2023
Pai nu pun pompa la distributie. Din ce am inteles, nu e nevoie. Voi avea pompa de caldura.
Nu stiam ca GPA face zgomotul. Deci scot zgomotul din ecuatie cand aleg amplasarea. In debara as ajunge mai greu la distribuitor, ca trebuie sa dau la o parte ce voi depozita jos in fata panoului. Nu stiu cat de des as umbla acolo, totusi. Dupa echilibrarea camerelor intre ele, ar trebui sa nu, insa poate vreau caldura mai mare in anumita camera in anumite perioade.

Voi pune gresie in toata casa, deci transferul termic va fi un pic mai rapid decat la parchet, deci ar face fata si cu 15cm. As face totusi si la dormitor 2 circuite, ca sa pun pas de 10cm macar pe peretii exteriori. Cu pas de 15cm tot ar merge un circuit, dar cu 10cm perimetral cred ca ar trebui doua circuite. Bucataria e un pic mai mica si o pot lasa cu pas de 15cm toata, ca e totusi bucatarie.

#13
rider_x

rider_x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 14.10.2023
Faci cum crezi, dar daca faci 2 crcuite pe o camera incearca sa le faci cat de cat egale ca lungime si ca pas ca sa poti echilibra usor instalatia, nu ca nu s-ar putea si cu un termometru IR masurand pardoseala.

Pas perimetral mai des se face la peretii cortina de sticla unde pierderile sunt mari, Daca izolezi decent nu vei simti rece la pereti. Cu incalzire prin compensarea pierderlor peretii ajung cam la aceasi temp. cu pardoseala, senzatia de caldura e buna la temperaturi mici.

PDC nu poate functiona cu GPA. Pt. PDC pune pas de 10 universal si te vei felicita restul vietii. Si cu CT gaz se simte bine bine centrala, dar PDC sufera mai tare la cicluri scurte. Mai e si functia defrost ce are nevoie de circulatie mare, cu cat mai multa apa in instalatie cu atat vei evita erorile. Si teava de 17 pt circulatie buna.

Edited by rider_x, 29 March 2024 - 08:08.


#14
RaimondMacelaru

RaimondMacelaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,213
  • Înscris: 10.08.2023
Ma gandisem ca va avea randament ok pompa si cu pas de 15 pe 80% din suprafata, pentru ca am ferestre normale, nu pana jos, si nu foarte multe, izolatie un pic peste medie si, mai ales pun gresie pe toata pardoseala casei. Auzisem ca diferenta dintre parchet si gresie este cam ca intre pasul de 15 si pasul de 10 dpdv al transmisiei termice/randamentului.

Si mai e un paradox, imi zici sa fac pas de 10 peste tot, dar un singur circuit pe dormitor (14mp). Nu prea se pupa. Nici cu pas de 10 perimetral nu cred ca merge un singur circult. Doar la bucatarie (11.5mp) cred ca merge un singur circuit, cu pas de 15 pe toata suprafata.

#15
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,172
  • Înscris: 15.10.2006
In locul tau as apela la un proiectant.
In plus trebuie proiectata si climatizarea.
Ai suprafata mica, zona calda, parca nici nu ai nevoie de incalzire 24/24 si nu iti place vorba: "merge si asa"...

#16
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,548
  • Înscris: 30.01.2008

Vizualizare mesajRaimondMacelaru, pe 29 martie 2024 - 10:28, a scris:

Ma gandisem ca va avea randament ok pompa si cu pas de 15 pe 80% din suprafata,
Varianta ideala este teava de DN 20 la pas de 15 daca iti pui PDC.

Poti pune de asemenea la peretii exteriori primele 2 -3 randuri la pas de 10 .

#17
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Teava cu suprafata exterioara cea mai mare permite acoperirea necesarului de incalzire cu cea mai mica temperatura tur.
Temperatura tur mai mica inseamna eficienta mai buna, mai ales la PDC aer-apa.


Dormitor 14 mp:
  • pas 15 cm, teava 17 mm => suprafata de transfer termic 4.9 mp

  • pas 15 cm, teava 20 mm => suprafata de transfer termic 5.7 mp (+ 16% fata de var. 1)

  • pas 10 cm, teava 17 mm => suprafata de transfer termic 7.5 mp (+ 53% fata de var. 1)
Deci trecerea de la pas 15 cm la pas 10 cm aduce un avantaj semnificativ mai mare decat trecerea de la 17 mm la 20 mm

Acum sa vedem despre debit si caderea de presiune.

Caderea de presiune este direct proportionala cu lungimea tevii si aproximativ invers proportionala cu aria transversala interioara a tevii. Printr-o teava cu sectiune transversala mai mare este mai usor de impins acelasi debit.
  • Cazul 2: teava 20x2 mm, lungime 91 ml, arie transversala 201 mmp
  • Cazul 3: doua tevi 17x2 mm IN PARALEL, lungime 70 ml, arie transversala 266 mmp
Din nou, iese mai bine varianta cu teava 17x2 mm la pas de 10 cm, fiind teava mai scurta si cu aria transversala totala prin care impingi apa mai mare.

MERITA? Asta este o decizie subiectiva.

#18
RaimondMacelaru

RaimondMacelaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,213
  • Înscris: 10.08.2023
Pai transferul termic doar din teava in sapa conteaza, nu conteaza si din sapa in casa? Din teava in sapa variaza valoarea doar proportional cu suprafata de teava, dar de la sapa la casa conteaza finisajul de peste sapa. De asta zic, cu gresie poti functiona cu temperatura un pic mai mica decat cu parchet, iar asa compensezi pasul mai rar.

Pana la urma, eu varianta asta mixta as vedeau ok ca raport pret/performanta, 80% pas de 15, 20% pas de 10.
Cu pas de 10 peste tot ar trebui sa pun 2 circuite si la bucatarie, iar la sufragerie ar ajunge la limita 2 circuite (circuitele ducand maximum 20mp, sufrageria avand 22mp). Deci scap si de 1-2 circuite in plus cu pas mixt.

Edited by RaimondMacelaru, 29 March 2024 - 12:14.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate